Getty Image/Adam Nurkiewicz

Atletika

19.07.2019 | 21.07

Odličan start Orlića u Švedskoj

Juniori Srbije (rođeni 2000. i mlađi) sjajno su započeli posao na Evropskom prvenstvu, koje će do nedelje trajati u švedskom gradu Burosu. Izborili su tri finala i još dva polufinala.

Boras 2019

Getty Images/Maja Hitij

Prvi je na tartan stadiona „Rjavalen” zakoračio 18-godišnji Miloš Malešević, koji je u kvalifikacijama trke na 3.000 metara, sa drugim rezultatom izborio plasman u finale.

Trčao je u drugoj kvalifikacionoj grupi i zauzeo drugo mesto iza pobednika Krakoveckog (Ukrajina) sa rezultatom 8:24,14 minuta.

Zauzeo sam dobru poziciju od samog starta. Trka je bila taktička, i očekivao sam plasman u finale”, rekao je Miloš, inače član AK Inđija, koji će u konkurenciji još 14 takmičara u subotu od 16.45 časova trčati za medalju.

Slavko Stević, član Srema iz Sremske Mitrovice, koji je pre šest dana napunio 19 godina, preskočio je u drugom pokušaju kvalifikacija u skoku uvis 209 santimetara, što je po odluci žirija bilo dovoljno da sa još trinaestoricom takmičara izbori plasman u nedeljno finale (početak u 16.12 časova).

Ispunio sam svoj cilj, a to je ulazak u finale. U finalu očekujem lični rekord, a možda i medalju”, rekao je dva metra visoki Slavko, koji je ove sezone preskočio 2,12 m.

U kvalifikacijama na 400 metara, zablistao je Boško Kijanović (19). Ušao je u finale sa novim ličnim rekordom, koji sada iznosi 47,08. Pred finale koje je na programu u subotu u 19 časova, član kluba „Partizan 1945”, obećao je trku ispod 47 sekundi.

Plasman u polufinale izborio je i Tihomir Đorđević u trci na 400 m prepone. On je ovu deonicu istrčao za 52.56 sekundi i zauzeo treće mesto u svojoj grupi. Mladi Novosađanin (19), član AK Vojvodina, šansu da uđe u finale imaće već u subotu, od 17.15 časova.

Ivana Đurić (AK Jasenica, Sm. Palanka), jedina takmičarka u srpskoj atletskoj delegaciji na EP za juniore, nije se plasirala u finale bacanja koplja. Zauzela je 18. mesto sa 49.46 metara (lični rekord 50.51), ali je sakupila vredno iskustvo, s obzirom na činjenicu da je kao 17-godišnjakinja bila jedna od najmlađih na zaletištu.

Kvalifikacije nije pregrmeo ni Mihajlo Mandić (18), sprinter Crvene zvezde, koji je sa 22.53 sekunde, u trci na 200 metara zauzeo 32. mesto.

U subotu će u kvalifikacijama troskoka (od 16.05 časova) nastupiti i Dimitrije Novaković, član zemunske Mladosti. Njegov lični rekord iznosi 15.48 metara, što je 14. rezultat po vrednosti u konkurenciji 24 takmičara.

Zato bi plasman u finale ovog 18-godišnjaka predstavljalo prijatno iznenađenje. Kvalifikaciona norma iznosi „visokih” 15.70 metara, pa je realno da se u nedeljnu borbu za medalje uđe i sa slabijim rezultatom.