Džepkirkir do granice snova u polumaratonu

Atletika 18. okt 202012:38 > 12:43
Reinaldo Coddou H, Getty images

Peres Džepkirkir osvojila je zlatnu medalju na Svetskom prvenstvu u polumaratonu u poljskoj Gdinji. Sjajna Kenijska je ujedno i postavila svetski rekord na deonici od 21,1 kilometara. Štopericu je zaustavila na 1:05,16 minuta.

Adam Nurkiewicz/Getty Images

Drugo mesto osvojila je naturalizovana Nemica Melat Jisak Kejeta, evropskim rekordom 1:05,18, dok se na najnižu stepenicu postolja popela Etiopljanka Jalemzerf Jehula sa 1:05,19. Niska temperatura pored Baltika, kao i vetar nisu omeli sjajnu Džepkirkir.

Ovo je neverovatno. Moj cilj je bio da pobedim. O svetskom rekordu nisam razmišljala, ali sam shvatila da je dostižan kada sam prošla 20 kilometara. Staza mi je apsolutno odgovarala i oduševljena sam ovim rezultatom„, rekla je Džepkirkir.

U ekipnom plasmanu slavila je Etiopija, ispred Kenije i Nemačke.

Tindejdžer iz Ugande Džejkob Kiplimo slavio je u muškoj konkurenciji. Do cilja je stigao za 58:49 minuta. Drugi je bio Kenijac Kibivot Kendi sa 58:54, a treći Etiopljanin Valelegn sa 59:08. Džošua Čeptegeji, svetski rekorder na 5000 i 10.000 metara svoj debi na 21,1 kilometar okončao je na četvrtom mestu sa vremenom 59:21.