F1 Soči: Mercedesu dupla pobeda, kontroverze u Ferariju

Formula 1 29. sep 201914:48 > 14:53
Clive Mason/Getty Images

Britanski vozač i petostruki šampion Formule 1 Luis Hamilton stigao je do devete pobede u sezoni i 82. u karijeri, pošto je na stazi Soči Autodrom osvojio Veliku nagradu Rusije. Drugi je na cilj došao njegov timski kolega Valteri Botas, dok je treći bio vozač Ferarija Šarl Lekler.

Hamiltonu je pripao i najbrži krug i sada je veoma blizu šestoj tituli prvaka. Hamilton sada ima 72 boda prednosti u generalnom plasmanu na pet trka do kraja šampionata, pa bi vrlo brzo pitanje šampiona F1 moglo da bude odlučeno. Takođe, bio je to četvrti put da Hamilton slavi u Sočiju.

Na četvrtom mestu bio je Maks Ferstapen iz Red Bula, a njegov timski kolega Aleksander Albon završio je trku na petom mestu. Karlos Sains iz Meklarena bio je šesti, Serhio Peres iz Rejsing Pointa sedmi, a Lando Noris iz Melarena sedmi. Top 10 kompletirali su još Kevin Magnusen iz Has F1 tima i vozač Renoa Niko Hulkenberg.

Sebastijan Fetel je dobio instrukciju da prepusti poziciju Lekleru i u prvih petnaestak krugova vodila se velika polemika o tome jer Fetel to nije želeo da učini. Nemac nije završio trku, pošto mu je otkazao MGU-K.

To se dešavalo dok je Mercedes vozio na starim gumama, a po signalu virtuelnog vozila su vozači Mercedesa otišli jedan za drugim na promenu pneumatika. Na taj način Ferari nije napravio značajnu prednost u tom periodu, pa je splet okolnosti doveo do toga da Mercedesi budu u vođstvu.

Bila je to šesta Velika nagrada Rusije i na svih šest su slavili vozači Mercedesa. Na taj način je završena serija od tri trke u kojima je slavio Ferari.

Hamilton je sada prvi u generalnom plasmanu sa 322 boda, dok Botas ima 249. Za njima slede Lekler sa 215 i Maks Ferstapen sa 212 poena.