Markes ugrabio osmu titulu!

Moto GP 6. okt 20199:36 > 9:40
motogp.com

Vozač Repsol Honde Mark Markes osvojio je šestu titulu u kraljevskoj klasi, a osmu ukupno, trijumfom na Velikoj nagradi Tajlanda, 15. trci ovogodišnjeg Moto GP šampionata.

Španac je do nove odbrane naslova prvaka stigao četiri trke pre kraja, pošto ima nedostižnu prednost od 110 bodova u odnosu na Andreu Dovicioza na Dukatiju, koji je u Buriramu bio četvrti. I to je učinio tako što je na 15 trka imao samo jedno odustajanje, devet je završio na najvišem stepeniku pobedničkog postolja, a preostale na drugom mestu.

Više titula u kraljevskoj klasi od Markesa sada imaju samo dvojica vozača – Valentino Rosi sedam i Đakomo Agostini osam. Upravo Agostini je rekorder po ukupnom broju titula, pošto ih je tokom karijere osvojio 15.

Markes je na stazi „Čang“ upisao devetu pobedu ove sezone, a 79. u karijeri, pošto je u samom cilju bio bolji od Fabija Kvartarara iz Petronas Jamahe, koji je jurio prvu pobedu u najjačoj kategoriji. Na kraju je sada već osmostruki svetski šampion bio 171 hiljaditinku ispred mladog Francuza, a njima dvojici se na podijumu pridružio Maverik Vinjales na Jamahi.

Velika nagrada Tajlanda odlučena je u samom cilju, a od starta je bilo jasno da će pobednika odlučiti duel Kvartarara i Markesa. Vozač Petronas Jamahe je držao vođstvo do poslednjeg kruga, a razlika između njega i španskog motocikliste je gotovo sve vreme bila unutar pola sekunde. Markes je na početku trke jednom pokušao da preuzme vođstvo, ali je otišao preširoko, a drugi put je u napad krenuo u poslednjem krugu. Usledio je odgovor Kvartarara u poslednjoj krivini, ali je vozač Repsol Honde reagovao i uspeo da slavi u triler završnici.

Vinjales je na trećem mestu vozio usamljenu trku, brzo je izgubio korak za vodećim dvojcem, koji je počeo da sustiže u drugoj polovini, ali nije mogao da ih ugrozi. Doviciozo je bio najbolji među ostalima na četvrtom mestu, 11 sekundi iza Markesa, a dve desetinke ispred Aleksa Rinsa na Suzukiju. Šesti je bio Franko Morbideli na drugoj Petronas Jamahi, ispred vozača Suzukija Đoana Mira i Rosija, dok su najbolju desetoricu kompletirali Danilo Petruči i Takaki Nakagami.

Ovogodišnji Moto GP šampionat nastavlja se Velikom nagradom Japana na stazi „Tvin Ring Motegi“ 20. oktobra.