Oliveira stavio tačku na Hondinu eru u Moto2

Moto GP 18. nov 201813:20 > 13:22
Mirco Lazzari gp/Getty Images

Portugalski motociklista Migel Oliveira trijumfovao je na Velikoj nagradi Valensije, poslednjoj trci sezone u Moto2 kategoriji Svetskog šampionata.

Vozač Red Bul KTM Ajo tima je na stazi „Rikardo Tormo“ upisao treću pobedu ove godine, a 12. u karijeri, i to na poslednjoj trci na kojoj je Honda dobavljač motora u srednjoj kategoriji. Japansku kompaniju će od naredne sezone zameniti Trijumf.

Oliveira je ujedno svom timu omogućio dvostruki trijumf, pošto je prethodno u Moto3 kategoriji slavio Džan Ondžu.

Drugo mesto, sa 13 sekundi zaostatka, zauzeo je Iker Lekuona iz Svis Inovativ Investors tima, dok je treći bio vozač Estrelja Galisija Mark VDS rejsinga Aleks Markes.

Upravo Markes je bio najbolji u prvom delu trke, činilo se da je na odličnom putu da zabeleži prvu pobedu ove sezone, ali je desetak krugova pre kraja napravio grešku i izleteo sa staze. Mladi Španac je uspeo da se vrati u trku, ali je Oliveira uveliko odmakao, a između njih dvojice umetnuo se Lekuona, kojem je to prvi podijum u karijeri.

Bolji od ostalih bio je Matija Pazini iz Italtransa, ispred vozača Teh3 rejsinga Remija Gardnera i Fabija Kvartarara, koji brani boje Spid Apa. Najbolju desetoricu kompletirali su Marsel Šroter, Augusto Fernandes, Andrea Lokateli i Simone Korsi.

Šampion Frančesko Banjaja je zauzeo tek 14. mesto, a poslednju trku sezone obeležio je i incident sa samog početka, kada su sa staze izleteli Đoan Mir, Lorenco Baldasari i Luka Marini.

Banjaja na kraju šampionske sezone ima 306 bodova, dok je Oliveira osvojio 297.

Naredni Svetski šampionat startuje Velikom nagradom Katara 10. marta.