Moto3: Fenati maestralan po kiši, Mir nevidljiv

Moto GP 15. okt 20175:46 > 5:49
Mirco Lazzari gp/Getty Images

Motociklista Marineli Rivakold Snipers tima Romano Fenati trijumfovao je na Velikoj nagradi Japana, 15. trci sezone u Moto3 kategoriji Svetskog šampionata.

Fenati je na stazi „Tvin Ring Motegi“ ostvario treću pobedu ove godine, a devetu u karijeri zahvaljujući kojoj je odložio odluku u šampionu. Vodeći u generalnom plasmanu Đoan Mir, koji brani boje Leopard rejsinga, trku je završio na tek 17. mestu i nije osvojio nijedan bod.

Mladom Italijanu su se na podijumu pridružili njegovi sunarodnici Nikolo Antoneli iz Red Bul KTM Ajo tima i Marko Beceki na Mahindri. Obojici je to bilo prvo pobedničko postolje ove godine.

Trka u najslabijoj klasi počela je skoro sat vremena kasnije nego što je bilo predviđeno, a takođe je bila i skraćena na 13 krugova zbog uslova u Motegiju. Prvo je Andrea Minjo tokom zagrevanja izazvao prekid jer je ostavio ulje duž trkačke linije, a potom je počela i kiša da pada. Posle više odlaganja, vozači Moto3 kategorije su imali zagrevanje od deset minuta, a kompletan raspored dalje akcije je promenjen.

Fenatiju je vrlo malo vremena bilo potrebno da nađe ritam, pa je pošto je pretekao Antonelija, koji je vodio, lako uspeo da se odvoji. Na kraju je bio četiri sekunde ispred svog sunarodnika, dok je Beceki bio nešto manje od sekunde dalje.

Četvrto mesto zauzeo je domaći motociklista Tacuki Suzuki, ispred Arona Kanea, Filipa Etla i Fabija di Đanantonija. Prvu desetoricu kompletirali su Jakob Kornfel, Bo Bensnajder i Džon Mekfi.

Daleko iza vodećih bio je Mir, koji je zbog kazne za opasnu vožnju u Aragonu pre tri nedelje startovao sa 20. pozicije. Španski motociklista nijednog trenutka nije uspevao da nađe pravi ritam, izgledao je rezervisano i prvi put ove sezone nije osvojio bodove.

Posle takvog raspleta, Mirova prednost tri trke pre kraja sezone iznosi 55 bodova, a na raspolaganju je 75.

Naredna trka vozi se već narednog vikenda za Veliku nagradu Australije na stazi „Filip Ajland“.