BiH i CG u svetu: Šćekić pobedio Bešiktaš, gol Vranješa

Skener 17. okt 201716:39 > 17:26
Marco Luzzani, Getty Images

Fudbaleri iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore i prethodnog vikenda su nastupali za svoje klubove širom sveta. Od preko 100 igrača, zapažene uloge imalo je tek nekolicina, od kojih se posebno izdvaja Aleksandar Šćekić, vezista Genčlerbirlija.

Getty images/Giuseppe Bellini

Šćekić je najzaslužniji za trijumf tima iz Ankare protiv šampiona Turske Bešiktaša (2:1). Crnogorski reprezentativac postigao je pobedonosni gol u 73. minutu donevši svom timu drugi trijumf u sezoni i beg iz zone ispadanja.

Prvenac u danskom fudbalu postigao je Vladimir Rodić, nekadašnji igrač Rada i Malmea. Rođeni Beograđanin, koji nastupa za crnogorsku selekciju bio je strelac u 46. minutu, ali to nije bilo dovoljno da njegov Randers izbegne poraz na gostovanju Nordšjelenu (2:3).

Od predstavnika Crne Gore u strelce su se upisali još Stefan Mugoša, i Bojan Kaljević. Mugoša je golom iz penala u 19. minutu trasirao put Šerifu iz Tiraspolja ka pobedi nad Petrokubom (3:1), dok je Kaljević najzaslužniji što je malteški Balzan izbegao poraz od Florijane (1:1).

Kod fudbalera iz Bosne i Hercegovine, ovoga puta efikasni su bili defanzivci. Bivši igrač Crvene zvezde Ognjen Vranješ doneo je atinskom AEK bod u meču sa Ksantijem (1:1), dok je defanzivac Matersburga Nedeljko Malić postigao oba gola u remiju svog tima sa Volfsbergerom.

Za razliku od njih dvojice, gol iz penala Sejada Salihovića u nadoknadi vremena nije pomogao HSV da izbegne poraz od Majnca (2:3).

Getty Images/Marco Rosi

FUDBALERI IZ BOSNE I HERCEGOVINE

Engleska

Asmir Begović (Bornmut), poraz na strani od Totenhema 0:1 – branio ceo meč, zabeležio pet odbrana
Sead Kolašinac (Arsenal), poraz na strani od Votforda 1:2 – igrao ceo meč
Muhamed Bešić (Everton), remi na strani sa Brajtonom 1:1 – nije igrao

Engleska 2

Milan Đurić (Bristol Siti), remi kod kuće sa Bartonom 0:0 – nije igrao zbog povrede
Mario Vrančić (Norič), remi kod kuće sa Halom 1:1 – igrao ceo meč

Nemačka

Vedad Ibišević (Herta), poraz kod kuće od Šalkea 0:2 – nije igrao zbog suspenzije
Kenan Kordo (Majnc), pobeda kod kuće protiv HSV 3:2 – igrao od 88. minuta
Ermin Bičakčić (Hofenhajm), remi kod kuće sa Augzburgom 2:2 – nije igrao zbog povrede
Izet Hajrović (Verder), poraz kod kuće od Mehengladbaha 0:2 – igrao ceo meč, dobio žuti karton
Sejad Salihović (HSV), poraz na strani od Majnca 2:3 – igrao od 79. minuta, postigao gol iz penala u 90+2. minutu

Nemačka 2

Haris Duljević (Dinamo Drezden), remi kod kuće sa Ingolštatom 2:2 – igrao ceo meč
Goran Karačić (Sandhauzen), poraz na strani od Bohuma 0:2 – nije igrao
Marko Kvesić (Aue), poraz na strani od Grojter Firta 1:2– igrao od 67. minuta
Jasmin Fejzić (Braunšvajg), remi na strani sa Duizburgom 0:0 – branio meč, imao četiri odbrane
Ibrahim Hajtić (Hejndhajm), poraz kod kuće od Kila 3:5 – nije igrao
Branimir Bajić (Duizburg), remi kod kuće sa Braunšvajgom 0:0 – nije igrao

Italija

Daniel Pavlović (Krotone), remi kod kuće sa Torinom 3:3 – nije igrao
Ervin Zukanović (Đenoa), pobeda na strani protiv Kaljarija 3:2 – igrao ceo meč
Senad Lulić (Lacio), pobeda na strani protiv Juventusa 2:1 – igrao do 84. minuta
Edin Džeko (Roma), poraz kod kuće od Napolija 0:1 – igrao ceo meč
Miralem Pjanić (Juventus), poraz kod kuće od Lacija 1:2 – nije igrao zbog povrede
Riad Bajić (Udineze), poraz na strani od Fiorentine 1:2 – nije igrao
Mak Varešanović (Udineze), poraz na strani od Fiorentine 1:2 – nije igrao

Italija 2

Rade Krunić (Empoli), pobeda na strani protiv Entelje 3:2 – nije igrao zbog suspenzije

Austrija

Smail Prevljak (Matersburg), remi na strani sa Volfzbergerom 2:2 – igrao od 46. minuta
Nedeljko Malić (Matersburg), remi na strani sa Volfzbergerom 2:2– igrao ceo meč, postigao golove u 49. i 56. minutu
Mihret Topčagić (Volfzberger), remi kod kuće sa Matersburgom 2:2 – igrao od 74. minuta

Ognjen Gnjatić (Roda), pobeda kod kuće protiv Brede 1:0– igrao 66 minuta
Semir Memišević (Groningen), remi kod kuće sa Alkmarom 1:1 – igrao ceo meč, dobio žuti karton

Češka

Muris Mešanović (Slavija Prag), pobeda na strani protiv Karvine 2:0 – nije igrao zbog povrede
Eldar Čivić (Sparta Prag), poraz kod kuće od Plzena 0:1 – nije igrao
Zinedin Mustedanagić (Dukla), poraz na strani od Libereca 0:3 – nije igrao
Admir Ljevaković (Teplice), remi na strani sa Mladom boleslav – nije igrao zbog suspenzije
Mirzad Mehanović (Zlin), pobeda kod kuće protiv Jihlave 2:1 – igrao 80 minuta
Adnan Džafić (Zlin), pobeda kod kuće protiv Jihlave 2:1 – igrao od 46. minuta, dobio žuti karton
Marin Popović (Jihlava), poraz na strani od Zlina 1:2 – igrao 82 minuta
Benjamin Čolić (Karvina), poraz kod kuće od Slavije 0:2 – igrao ceo meč
Bojan Letić (Karvina), poraz kod kuće od Slavije 0:2– nije igrao

Poljska

Miroslav Čovilo (Krakovija), pobeda kod kuće protiv Pogona 3:0 – igrao ceo meč, dobio žuti karton
Semir Štilić (Visla Plok), poraz na strani od Korone 0:2 – igrao od 70. minuta
Vlastimir Jovanović (Tremalika), remi kod kuće sa Arkom 1:1 – igrao ceo meč
Adnan Kovačević (Korona), pobeda kod kuće protiv Visle Plok 2:0 – igrao ceo meč
Ivan Jukić (Korona), pobeda kod kuće protiv Visle Plok 2:0 – igrao od 78. minuta
Stojan Vranješ (Pjast), remi kod kuće sa Sandecjom 2:2 – nije igrao

Mađarska

Anel Hadžić (Videoton) – remi na strani sa Balmazujvarošom 1:1 – igrao ceo meč
Asmir Suljić (Videoton) – remi na strani sa Balmazujvarošom 1:1 – igrao ceo meč
Đorđe Kamber (Honved) – pobeda na strani protiv Haladaša 2:1 – nije igrao zbog suspenzije
Aleksandar Jovanović (Debrecin) – pobeda na strani protiv Mezokovešda 2:0 – igrao ceo meč, dobio žuti karton

Rumunija

Bojan Golubović (Gaz Metan) – poraz kod kuće od Vitrolula 0:1 – igrao ceo meč
Ivan Sesar (Juventus Bukurešt) – poraz na strani od Dinama 0:3 – igrao od 74. minuta

Slovačka

Nermin Haskić (Ružomberok) – remi kod kuće sa Zlate Moravce 1:1 – igrao ceo meč
Hamza Ćataković (Trenčin) – pobeda kod kuće protiv Senice 4:1 – nije igrao

Grčka

Gojko Cimirot (PAOK), pobeda kod kuće protiv Pas Lamije 4:0 – nije igrao
Aser Busuladžić (Atromitos), pobeda kod kuće protiv Asterasa 1:0 – igrao od 54. minuta
Ognjen Vranješ (AEK), remi na strani sa Ksantijem 1:1 – igrao ceo meč, postigao gol u 88. minutu

Rusija

Toni Šunjić (Dinamo Moskva) – pobeda kod kuće protiv SKA 2:0 – igrao ceo meč

Sjedinjene Američke Države

Haris Medunjanin (Filadelfija), poraz na strani od Čikaga 2:3 – igrao ceo meč
Adis Husić (L.A. Galaksi), pobeda kod kuće protiv Minesote 3:0 – igrao od 76. minuta

Južna Koreja

Goran Bunoza (Inčeon), poraz na strani od Pohanga 0:5 – nije igrao

Izrael

Tino-Sven Sušić (Makabi Tel Aviv), pobeda kod kuće protiv Bnei Jehude 2:0 – igrao od 89. minuta

Kazahstan

Srđan Grahovac (Astana) – pobeda kod kuće protiv Irtiša 2:1 – igrao od 77. minuta
Marin Aničić (Astana) – pobeda kod kuće protiv Irtiša 2:1 – nije igrao

Litvanija

BahrudinAtajić (Žalgiris) – poraz kod kuće od Trakaija 0:1 – igrao od 71. minuta

Luksmeburg

Veldin Muhamerović (GS Fola), pobeda kod kuće protiv Diferdanža 6:3 – igrao ceo meč
Sanel Ibrahimović (Dudelanž), remi na strani sa Rasingom 1:1 – igrao od 46. minuta
Kenan Handžić (UT Petanž), remi na strani sa Hostartom 2:2 – nije igrao
Adnan Bašić (UT Petanž), remi na strani sa Hostartom 2:2 – igrao od 62. minuta
Šemsudin Džanić (UT Petanž), remi na strani sa Hostartom 2:2 – nije igrao
Edis Osmanović (Rasing Luksemburg), remi kod kuće sa Dudelanžom 1:1 – igrao 67 minuta

Žarko Tomašević (Ostende), poraz kod kuće od Klub Briža 2:3 – igrao ceo meč
Aleksandar Boljević (Beveren), poraz na strani od Genta 0:2 – igrao ceo meč, dobio žuti karton

Grčka

Miloš Stojčev (Platanias), poraz na strani od Janjine 1:3 – igrao od 80. minuta
Mladen Božović (Larisa), poraz na strani od Panatinaikosa 1:2 – branio ceo meč, imao sedam odbrana

Švajcarska

Elsad Zverotić (Sion), poraz kod kuće od St. Galena 1:2 – igrao ceo meč

Norveška

Staniša Mandić (Sogdal), poraz na strani od Lilestrema – igrao od 70. minuta

Češka

Uroš Đuranović (Dukla), poraz na strani od Libereca 0:3 – igrao od 61. minuta
Vladimir Jovović (Jablonec), remi na strani sa Sigmom 0:0 – igrao ceo meč, dobio žuti karton

Turska

Aleksandar Šćekić (Genčlerbirli), pobeda kod kuće protiv Bešiktaša 2:1 – igrao ceo meč, postigao gol u 73. minutu

Petar Grbić (Ahisar), pobeda na strani protiv Trabzona 6:1 – nije igrao

Rusija

Fatos Bećiraj (Dinamo Moskva), pobeda kod kuće protiv SKA 2:0 – igrao do 78. minuta
Luka Đorđević (Arsenal Tula), pobeda na strani protiv Zenita 1:0 – nije igrao, zbog klauzule u pozajmici sa Zenitom

Danska

Vladimir Rodić (Randers), poraz na strani od Nordšjelena 2:3 – igrao ceo meč, postigao gol u 46. minutu

Poljska

Saša Balić (Zaglebje), pobeda kod kuće protiv Gornika 3:2 – igrao 70 minuta, dobio žuti karton
Nikola Vujadinović (Leh Poznanj), remi na strani sa Jagjelonijom 1:1– nije igrao

Rumunija

Risto Radunović (Astra), remi na strani sa Sepsijem 1:1 – nije igrao
Stefan Nikolić (Sepsi), remi kod kuće sa Astrom 1:1 – igrao ceo meč, dobio žuti karton

Moldavija

Stefan Mugoša (Šerif), pobeda kod kuće protiv Petrokuba 3:1 – igrao 70 minuta, postigao gol iz penala u 19. minutu

Malta

Bojan Kaljević (Balzan), remi na strani sa Florijanom 1:1 – igrao ceo meč, postigao gol u 54. minutu

Luksemburg

Admir Dešević (Hostert), remi na strani sa Petanžom 2:2 – igrao 87 minuta, dobio žuti karton
Almir Klica (Dudelanž), remi na strani sa Rasingom 1:1 – nije igrao

Dejan Damjanović (Seul), remi na strani sa Jeonbukom 0:0 – igrao 76 minuta