CG, BIH i MAK basket dijaspora: Nedelja Nikole Vučevića

Skener 24. okt 20179:31 > 9:44
Fernando Medina/NBAE via Getty Images

Konačno je startovala i NBA sezona u kojoj možemo da gledamo trojicu igrača iz spomenute tri zemlje, a svaki od njih je otvorio sezonu na zanimljiv način. Širom najboljih i manje dobrih evropskih liga i dalje možemo da gledamo brojne internacionalce iz Bosne i Hercegovine, Makedonije i Crne Gore.

O tome kako su prethodne nedelje u inostranim ligama nastupali igrači iz te tri zemlje možete pročitati OVDE.

Što se crnogorskih igrača tiče, tada su najbolji bili košarkaši iz rumunske lige – Nemanja Milošević je imao 30 poena i 8 skokova, a Dragan Zeković 21 poen. Najbolji predstavnik BIH bio je Nihad Đedović, koji je svoj Bajern vodio do lakog trijumfa, mada je i Ismet Sejfić u mađarskom JP Autu sa 18 poena i 14 skokova bio veoma dobar. Među Makedoncima po običaju se najviše istakao Vojdan Stojanoski, bek turskog Demir Bujukčekmečea.

Nova sedmica okončana 22. oktobra donela je nova uzbuđenja pod obručima širom kontinenta. U 43. nedelji 2017 godine opet smo imali priliku da vidimo igrače koji nastupaju pod zastavama triju zemalja, a upečatljive partije pružali su balkanski košarkaši od VTB lige preko Danske i Portugala do NBA.

Pozabavimo se detaljnije učinkom crnogorskih košarkaša u prethodnoj nedelji – iako smo mogli da vidimo da Bojan Dubljević u Valensiji i Vladimir Dragičević u Zijelonoj Guri igraju veoma dobro, sve je ostalo u senci senzacionalnih partija Nikole Vučevića, koji na startu NBA sezone igra u životnoj formi.

NBA

Nikola Vučević (Orlando Medžik):
pobeda protiv Majami Hita kod kuće 116:109 – 19 poena (6/12 iz igre, 7/8 slobodna bacanja), 13 skokova, 2 blokade, 2 ukradene lopte za 31 minut;

poraz u gostima od Bruklin Netsa 126:121 – 41 poen (17/22 iz igre, 6/8 za 3 poena), 12 skokova, 3 asistencije za 35 minuta;

pobeda u gostima protiv Klivlend Kavalirsa 114:93 – 23 poena (11/16 iz igre), 7 skokova, 5 asistencija, 1 ukradena lopta, 3 blokade za 28 minuta.

Španija

Bojan Dubljević (Valensija), pobeda u gostima protiv Mursije 93:92 – 17 poena (5/8 iz igre, 6/6 slobodna bacanja), 7 skokova, 1 asistencija, 3 izgubljene lopte za 19 minuta; poraz u Evroligi protiv Himkija u gostima 75:70 – 9 poena, 3 skoka, 5 izgubljenih lopti za 21 minut.

Dino Radončić (Real Madrid), pobeda kod kuće protiv Unikahe 99:85 – 6 poena, 1 skok, 2 asistencije, 1 izgubljena lopta za 28 minuta.

Nemanja Radović (Obradoiro), pobeda u gostima protiv Burgosa 94:69 – 16 poena (6/10 iz igre), 8 skokova za 20 minuta.

Blagota Sekulić (Fuenlabrada), pobeda nad Betisom u gostima 73:70 – 10 poena (4/7 iz igre), 4 skoka za 25 minuta.

Vladimir Golubović (Betis), poraz od Fuenlabrade kod kuće 73:70 – 6 poena, 2 skoka za 11 minuta.

Getty Image /Dino Panato

VTB

Bojan Subotić (Kalev), 13 poena u porazu kod kuće protiv Parme 74:76 – 13 poena (3/11 iz igre), 9 skokova, 2 izgubljene lopte za 26 minuta.

Nemačka

Nemanja Đurišić (Telekom Bon), poraz na domaćem terenu od Miteldojčera 91:84 – 7 poena (2/6 iz igre, 2/5 slobodna bacanja), 2 skoka, 1 asistencija za 20 minuta.

Francuska

Ivan Maraš (Šole) poraz kod kuće od Nantera 77:80 – 10 poena (4/6 iz igre), 3 skoka za 14 minuta.

Izrael

Halil Kanacević (Bnei Hercelija), poraz kod kuće od Hapoel Holona 90:85 – 9 poena, 3 skoka, 3 asistencije za 25 minuta.

Češka

Bojan Bakić (Kolin), pobeda u gostima protiv Ostrave 85:78 – 17 poena (4/6 iz igre), 3 skoka za 28 minuta;

Miloš Pajović (Kolin), pobeda u gostima protiv Ostrave 85:78 – 15 poena (5/9 iz igre), 2 skoka, 5 ličnih grešaka za 29 minuta.

Poljska

Vladimir Dragičević (Štelmet Zijelona Gura), poraz u gostima protiv MKS DG 86:83 – 18 poena (8/10 iz igre), 11 skokova, 7 iznuđenih faulova, 3 izgubljene lopte za 28 minuta.

Boris Savović (Štelmet Zijelona Gura), poraz u gostima protiv MKS DG 86:83 – 12 poena (6/8 iz igre), 6 skokova, 6 asistencija za 26 minuta.

Belgija

Vladimir Mihailović (Ostende), pobeda na strani protiv Liježa 101:70 – 13 poena (5/10 iz igre), 8 skokova, 4 asistencije , 3 izgubljene lopte.

Rumunija

Dragan Zeković (Steaua), pobeda kod kuće protiv Targu Mureša 85:70 – 7 poena (2/6 iz igre), 10 skokova, 3 izgubljene lopte za 26 minuta.

Miloš Komatina (Timišoara), pobeda kod kuće protiv Sibiua 92:78 – 11 poena, 7 skokova, 6 asistencija, 2 ukradene lopte, 2 izgubljene lopte za 39 minuta.

Goran Gajović (Oradea), pobeda kod kuće nad Politehnikom 101:67 – 8 poena (4/5 iz igre), 3 skoka, 2 asistencije za 18 minuta na terenu.

Nemanja Milošević (Oradea), pobeda kod kuće nad Politehnikom 101:67 – 27 poena (12/15 iz igre), 2 skoka, 2 asistencije za 21 minut.

Mađarska

Miloš Borisov (Falko Vulkano), poraz kod kuće protiv Kormenda 76:91 – 18 poena (6/11 iz igre), 6 skokova za 35 minuta na parketu.

Slovačka

Ivan Zejak (Handlova), poraz od Intera Bratislave 104:53 kod kuće – 13 poena, 8 skokova za 33 minuta.
Goran Bulatović (Inter Bratislava), pobeda protiv Handlove 104:53 u gostima – bez poena, 1 skok, 4 asistencija za 16 minuta.

Austrija

Milovan Drašković (Rajfajzen Flajers Vels), pobeda protiv UBSC Graca u gostima 84:57 – 12 poena, 8 skokova za 24 minuta.

Švajcarska

Nemanja Ćalasan (Starvings), poraz na domaćem terenu protiv Svis Sentrala 88:90 – 12 poena, 15 skokova, 5 asistencija za 32 minuta.

Portugal

Miki Novović (Bareirense), poraz kod kuće protiv Ovarensea 66:79 – 12 poena (6/8) iz igre, 5 skokova za 28 minuta na parketu.

Kada govorimo o nastupima igrača iz Bosne i Hercegovine, sve je bilo u znaku subotnjeg duela Milvoki Baksa i Portland Trejl Blejzersa u Viskonsinu u kojem su se sastali dvojica najpopularnijih igrača iz te zemlje – Mirza Teletović i Jusuf Nurkić.

NBA

Mirza Teletović (Milvoki Baks):

pobeda u gostima protiv Boston Seltiksa 108:100 – bez poena (0/2 iz igre), 2 skoka, 1 asistencija za 11 minuta na parketu;

poraz kod kuće od Klivlend Kavalirsa 116:97 – 3 poena (1/4 iz igre) za 8 minuta na parketu;

pobeda kod kuće protiv Portland Trejl Blejzersa 113:110 – 9 poena (3/4 iz igre), 2 skoka i 1 ukradena lopta za 16 minuta.

Jusuf Nurkić (Portland Trejl Blejzers):

pobeda u gostima protiv Finiks Sansa 124:76 – 11 poena (2/7 iz igre, 7/10 slobodna bacanja), 11 skokova, 1 asistencija, 1 ukradena lopta za 23 minuta;

pobeda u gostima protiv Indijana Pejsersa 114:96 – 11 poena (4/13 iz igre), 2 skoka, 3 asistencije, 1 ukradena lopta, 1 blokada za 25 minuta;

poraz u gostima od Milvoki Baksa 113:110 – 17 poena (7/17 iz igre), 11 skokova, 3 asistencije, 2 izgubljene lopte za 31 minut.

Stacy Revere/Getty Images

Španija

Adin Vrabac (Iberostar Tenerife), pobeda na domaćem terenu protiv Bilbaoa 83:69 – 1 asistencija za 3 minuta na terenu.

VTB

Filip Adamović (Cmoki Minsk), pobeda na domaćem terenu protiv Astane 75:66 – 9 poena (4/7 iz igre), 3 skoka, 4 asistencije za 25 minuta na terenu.

Nemačka

Nihad Đedović (Bajern Minhen), pobeda u gostima protiv Bremerhavena 85:83 – 4 poena, 5 skokova, 2 asistencije za 13 minuta.

Francuska

Elmedin Kikanović (Monako), poraz u gostima protiv Burg-en-Bresa 89:83 – 18 poena (6/10 iz igre), 4 skoka, 1 asistencija za 27 minuta.

Grčka

Edin Atić (AEK), pobeda kod kuće protiv Kritan Kings 81:74 – nije bio u sastavu.

Milan Milošević (Promiteas), pobeda u gostima protiv Panioniosa 87:80 – 14 poena (4/7 iz igre), 8 skokova, 3 asistencije za 30 minuta.

Poljska

Seid Hajrić (Mjasto Sikla), pobeda protiv Kinga 98:95 posle produžetka – 8 poena (4/4 iz igre), 2 skoka i 2 blokade za 26 minuta.

Mađarska

Ismet Sejfić (JP Auto), poraz na domaćem terenu od ZTE KK 73:82 – 10 poena (5/11 iz igre), 4 skoka, 2 asistencije, 2 izgubljene lopte.

Belgija

Haris Delalić (Spiru Šarlroa), poraz od Kangurusa u gostima 80:67 – nije igrao odlukom trenera.

Rumunija

Muhamed Pašalić (Oradea), pobeda protiv Politehnike na domaćem terenu 101:67 – 5 poena, 6 asistencija za 14 minuta.

Sead Hadžifejzović (Finiks Galati), u porazu od Piteštija 69:56 – 6 poena, 6 skokova za 19 minuta.

Finska

Bojan Šarćević (Kauhajoki), pobeda u gostima protiv Espo Junajteda rezultatom 71:87 – 25 poena (8/15 iz igre), 4 skoka, 8 asistencija, 2 ukradene lopte, 3 izgubljene lopte za 30 minuta.

Danska

Vedran Borovčann (Horsens), pobeda u gostima protiv Vulfpeka 89:82 – 9 poena, 4 asistencije za 24 minuta,

Na kraju se osvrćemo i na učinak makedonskih internacionalaca.

Španija

Nenad Dimitrijević (Huventud), poraz od Gran Kanarije u gostima 94: 69 – 2 poena (1/4 iz igre), 2 izgubljene loptem, 2 asistencije za 14 minuta.

Turska

Vojdan Stojanoski (Demir Bujukčekmeče), poraz u gostima od Banvita 84:82 – 10 poena (3/5 iz igre), 1 skok za 17 minuta.

Kristijan Nikolov (Ješilgiresun), poraz od Sakarije u gostima 86:79 – nije igrao odlukom trenera.

Rumunija

Aleksandar Kostoski (Pitešti), pobeda u gostima protiv Finiks Galatija 69:56 – 8 poena (3/10 iz igre), 1 skok, 3 asistencije, 4 izgubljene lopte za 30 minuta.

Ukoliko smo propustili neko ime, ili imate predlog ko bi mogao da se nađe u sledećem pregledu košarkaške dijaspore za Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu i Makedoniju naredne nedelje, sugerišite nam u komentarima.