Izvor: Getty Images/Steve Dykes
Blog ostalo 14.11.2017 | 14:08 > 14:16

CG, BIH i MAK dijaspora: Mirza rešetao, pa se povredio

U novom izdanju osvrta na košarkašku dijasporu triju zemalja imaćemo priliku da vidimo kako je Mirza Teletović zadavao muke Lebronovim Konjanicima, da li je Jusuf Nurkić s pravom besan na Terija Stotsa, ali i ko to dominira finskom, rumunskom i danskom košarkom.

Mirza Teletović

Izvor: Gregory Shamus/Getty Images

Pre ovonedeljnog pregleda podsetimo se kakve su partije pružali košarkaši sa prostora Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije u prethodnim sedmicama:

Nedelja 39 – Savović najefikasniji
Nedelja 40 – Čudesni Dragičević
Nedelja 41 - Od NBA do Danske
Nedelja 42 – Sedmica Nikole Vučevića
Nedelja 43 – Dubljević gazi
Nedelja 44 - Nurkić hvata zalet

Nastavljamo u istom formatu kao i prethodnih nedelja – prvi su na skeneru crnogorski internacionalci. Nikola Vučević je nedelju otvorio fantastično partijom protiv Niksa, a solidna partija Vladimira Golubovića ne može da donese Betisu prvu pobedu koju toliko dugo čekaju. Vladimir Dragićević je i dalje oličenje efikasnosti i konstantnosti među crnogorskim internacionalcima, uvek je na ivici dabl-dabla uz veoma mali broj promašenih šuteva. Trebalo bi istaći i Bojana Subotića, jednog od ključnih igrača Kaleva u tekućoj VTB sezoni.

NBA

Nikola Vučević (Orlando Medžik), pobeda kod kuće protiv Njujork Niksa 112:99 – 24 poena (9/16 iz igre, 3/6 za tri poena), 5 skokova, 1 asistencija, 4 ukradene lopte, za 32 minuta;
pobeda u gostima protiv Finiks Sansa 128:112 – 19 poena (6/13 iz igre, 3/6 za tri poena), 7 skokova, 2 asistencije, 1 blokada za 26 minuta;
poraz u gostima od Denver Nagetsa 125:107 – 8 poena (4/12 iz igre), 6 skokova, 2 asistencije, 2 izgubljene lopte za 23 minuta.

Izvor: You Tube

Španija

Bojan Dubljević (Valensija), pobeda u gostima protiv Bilbaoa 81:77 – 5 poena (1/4 iz igre), 9 skokova, 2 asistencije, 1 ukradena lopta, 3 izgubljene lopte za 21 minut;
poraz u gostima od CSKA u Evroligi 94:67 – 11 poena (4/7 iz igre), 2 skoka, 2 asistencije za 16 minuta;

Dino Radončić (Real Madrid), poraz kod kuće od Barselone 84:80 – nije bio u sastavu tima;
poraz kod kuće od Himkija u Evroligi 86:80 – 2 poena (1/2 iz igre), 2 izgubljene lopte, 2 faula za 7 minuta;

Nemanja Radović (Obradoiro), pobeda kod kuće protiv Gran Kanarije 79:65 – 12 poena (5/11 iz igre), 5 skokova, 1 asistencija, 1 izgubljena lopta za 24 minuta;

Blagota Sekulić (Fuenlabrada), pobeda u gostima protiv Estudijantesa 71:69 – 0 poena (0/1 iz igre), 1 faul, 2 izgubljene lopte za 8 minuta;

Vladimir Golubović (Betis), poraz u gostima od Andore 96:68 – 12 poena (6/9 iz igre), 3 skoka, 1 blokada za 16 minuta.

VTB

Bojan Subotić
(Kalev), pobeda kod kuće protiv Astane 83:73 – 18 poena (7/12 iz igre, 5 skokova, 2 izgubljene lopte za 29 minuta.

Nemačka

Nemanja Đurišić
(Telekom Bon), pobeda kod kuće protiv Vircburga 78:75 – 8 poena (3/7 iz igre), 7 skokova, 2 asistencije, 4 izgubljene lopte za 35 minuta.

Francuska

Ivan Maraš
(Šole), pobeda kod kuće 70:64 protiv Šalona – nije igrao odlukom trenera.

Izrael

Halil Kanacević
(Bnei Hercelija), pobeda u gostima protiv Hapoel Elijata 70:69 – nije bio u sastavu tima.

Češka

Bojan Bakić
(Kolin), poraz u gostima od Dečina 101:76 – 4 poena (2/3 iz igre), 1 skok za 12 minuta;
Miloš Pajović (Kolin), poraz u gostima od Dečina 101:76 – 15 poena (6/11 iz igre), 3 skoka, 2 izgubljene lopte za 20 minuta.

Poljska

Vladimir Dragičević
(Štelmet Zijelona Gura), pobeda u gostima protiv Rose 80:72 – 14 poena (7/9 iz igre), 8 skokova, 1 ukradena lopta, 5 faulova za 20 minuta;
poraz u FIBA Ligi šampiona u gostima od Ostendea 82:78 – 19 poena (9/11 iz igre), 2 skoka za 29 minuta;

Boris Savović (Štelmet Zijelona Gura), pobeda u gostima protiv Rose 80:72 – nije igrao;
poraz u FIBA Ligi šampiona u gostima od Ostendea 82:78 – nije igrao.

Belgija

Vladimir Mihailović
(Ostende), pobeda u gostima protiv Olstara 90:88 – 12 poena (5/14 iz igre), 1 skok, 3 asistencije za 20 minuta;
pobeda u FIBA Ligi šampiona protiv Štelmeta 82:78 – 5 poena (šut iz igre 2/5), 1 skok, 1 izgubljena lopta, 4 faula za 16 minuta.

Rumunija

Dragan Zeković
(Steaua), pobeda kod kuće protiv Finiks Galatija 92:66 – 19 poena (9/13 iz igre), 3 skoka, 4 asistencije, 2 izgubljene lopte za 27 minuta;
Miloš Komatina (Timišoara), pobeda kod kuće protiv Politehnike 109:73 – 9 poena (4/6 iz igre), 4 skoka, 1 asistencija i 1 ukradena lopta za 22 minuta;
Goran Gajović (Oradea), pobeda kod kuće protiv Krajove 99:74 – 10 poena (4/6 iz igre), 3 skoka, 5 asistencija, 2 blokade, 3 izgubljene lopte za 24 minuta;
Nemanja Milošević (Oradea), pobeda kod kuće protiv Krajove 99:74 – 22 poena (9/14 iz igre), 10 skokova, 1 asistencija, 2 izgubljene lopte za 27 minuta;
Goran Martinić (Krajova), poraz u gostima od Oradee 74:99 – 19 poena (8/15 iz igre), 2 skoka, 3 asistencije, 2 ukradene lopte, 3 izgubljene lopte za 29 minuta;

Mađarska

Miloš Borisov
(Falko Vulkano), pobeda u gostima protiv DEAC 92:62 – nije ulazio u igru.

Slovačka

Ivan Zejak
(Handlova), pobeda u gostima protiv Nove Ves 102:94 – 14 poena (5/7 iz igre), 3 skoka, 5 faulova za 28 minuta;
Goran Bulatović (Inter Bratislava), pobeda kod kuće protiv Karlovke 94:80 – 1 asistencija za 7 minuta.

Austrija

Milovan Drašković
(Rajfajzen Flajers Vels), pobeda u gostima protiv Fursenfelda 83:61 – 12 poena (6/15 iz igre), 10 skokova, 3 blokade, 1 izgubljena lopta za 30 minuta.

Portugal

Miki Novović
(Bareirense), poraz kod kuće od Ilijabuma 87:83 – 21 poen (9/13 iz igre), 8 skokova, 1 blokada, 5 faulova za 34 minuta;
Marko Loncović (Ilijabum), pobeda kod kuće protiv Bareiresea 87:83 – 10 poena (5/8 iz igre), 7 skokova, 4 asistencije za 36 minuta.

Sada sledi osvrt na učinke košarkaša iz Bosne i Hercegovine – u centru pažnje su logično bili dvojica NBA igrača. Prvi je bio Mirza Teletović koji se vicešampionu NBA predstavio odličnom partijom u kojoj je postigao 16 poena za isto toliko minuta. Nažalost, nakon toga je usledila povreda kolena, koja na sreću nije teža, pa se povratak ubojitog šutera očekuje za nekoliko dana.

Jusuf Nurkić je igrao fantastično protiv Burklin Netsa, ali ga je trener Portlanda Teri Stots izveo iz igre početkom poslednje deonice i nije ga raćao na parket do samog kraja meča koji je tim iz Oregona izgubio. Nurkić je pobesneo zbog toga i ranije izašao sa meča, pa ćemo videti da li će klub sankcionisati njegovo ponašanje. Nurkićeva zamena, Ed Dejvis, na utakmici je postigla nula poena.

U Evropi mogli smo da vidimo dobre partije brojnih BIH košarkaša – Šarčević dominira „zemljom hiljadu jezera“, Milošević je standardan u Grčkoj, kao i Đedović u Nemačkoj, a u Rumuniji je veoma dobro igrao Muhamed Pašalić, dok sa konstantno solidnim partijama nastavlja i Ismet Sejfić u Mađarskoj.

NBA

Mirza Teletović (Milvoki Baks), poraz u gostima od Klivlend Kavalirsa 124:119 – 16 poena (6/11 iz igre, 4/8 za tri poena), 2 skoka za 16 minuta;
pobeda u gostima protiv San Antonio Sparsa 94:87 – nije igrao zbog povrede kolena;
pobeda kod kuće protiv Los Anđeles Lejkersa 98:90 – nije igrao zbog povrede kolena.

Jusuf Nurkić (Portland Trejl Blejzers), poraz kod kuće protiv Memfis Grizlisa 98:97 – 6 poena (3/9 iz igre), 5 skokova, 1 ukradena lopta, 2 izgubljene lopte za 20 minuta;
poraz kod kuće od Bruklin Netsa 101:97 – 21 poen (10/20 iz igre), 5 poena, 1 asistencija, 0 izgubljenih lopti za 25 minuta;

Španija

Adin Vrabac
(Iberostar Tenerife), poraz u gostima od Saragose 89:77 – nije ulazio u igru odlukom trenera;
pobeda u gostima protiv PAOK u FIBA Ligi šampiona 79:74 – nije ulazio u igru odlukom trenera.

VTB

Filip Adamović
(Cmoki Minsk), pobeda u gostima protiv Nižnjeg Novgoroda 91:82 – 5 poena (1/7 iz igre), 6 asistencija, 3 izgubljene lopte za 30 minuta.

Nemačka

Nihad Đedović
(Bajern Minhen), pobeda kod kuće protiv Tibningena 84:72 – 6 poena (1/4 iz igre), 3 skoka, 3 asistencije, 1 ukradena lopta, 1 igubljena lopta za 22 minuta;
pobeda kod kuće u Evrokupu protiv Ređo Emilije 83:58 – 15 poena (4/8 iz igre), 1 skok, 1 asistencija, 1 blokada za 23 minuta.

Francuska

Elmedin Kikanović
(Monako), poraz kod kuće od Strazbura 90:83 – 13 poena (6/9 iz igre, 1/8 slobodna bacanja), 2 skoka, 3 blokade za 24 minuta;
pobeda kod kuće protiv Oldenburga u FIBA Ligi šampiona 88:73 – 9 poena (4/5 iz igre), 3 skoka, 1 asistencija, 1 blokada za 21 minut.

Grčka

Edin Atić
(AEK), pobeda kod kuće protiv Koroivosa 86:60 – nije bio u sastavu;
Milan Milošević (Promiteas), pobeda kod kuće protiv Kimisa 93:82 – 11 poena (5/8 iz igre), 3 skoka, 1 asistencija, 1 ukradena lopta, 1 izgubljena lopta za 24 minuta.

Poljska

Seid Hajrić
(Mjasto Sikla), pobeda u gostima protiv Polifarme 72:64 – 4 poena (2/7 iz igre), 7 skokova, 1 asistencija, 5 faulova za 25 minuta.

Mađarska

Ismet Sejfić
(JP Auto), pobeda kod kuće protiv JTE 97:80 – 18 poena (5/7 iz igre, 8/9 slobodna bacanja), 3 skoka, 8 asistencija, 2 izgubljene lopte za 34 minuta.

Belgija

Haris Delalić
(Spiru Šarlroa), pobeda u gostima protiv Limburg Junita 95:91 – nije ulazio u igru.

Rumunija

Muhamed Pašalić
(Oradea), pobeda kod kuće protiv Krajove 99:74 – 19 poena (6/10 iz igre), 3 skoka, 4 asistencije za 20 minuta;
Sead Hadžifejzović (Finiks Galati), poraz od Steaue u gostima 92:66 – 10 poena (4/12 iz igre), 7 skokova, 1 ukradena lopta, 0 izgubljenih lopti za 22 minuta;
Bojan Šarćević (Kauhajoki), poraz u gostima od Lapue 103:102 – 27 poena (8/13 iz igre, 8/11 slobodna bacanja), 7 skokova, 6 asistencija, 8 iznuđenih faulova, 1 ukradena lopta, 4 izgubljene lopte za 38 minuta.

Danska

Vedran Borovčanin
(Horsens), pobeda u gostima protiv Svendborga 77:64 – 18 poena (6/9 iz igre), 4 skoka, 3 asistencije, 3 izgubljene lopte za 31 minut.

Naposletku dolazimo i do makedonskih internacionalaca koji nastupaju za timove van granica bivše Jugoslavije. Nenad Dimitrijević i Vojdan Stojanoski imali su solidne partije, ali njihovi timovi nisu uspeli da naprave iznenađenja protiv timova koji se takmiče u evropskim takmičenjima.

Španija

Nenad Dimitrijević
(Huventud), poraz u gostima od Baskonije 87:77 – 11 poena (5/10 iz igre), 1 skok, 1 asistencija, 2 izgubljene lopte za 20 minuta.

Turska

Vojdan Stojanoski
(Demir Bujukčekmeče), poraz u gostima od Galatasaraja 98:71 – 12 poena (4/5 iz igre), 1 skok, 2 izgubljene lopte za 25 minuta.
Kristijan Nikolov (Ješilgiresun), poraz u gostima od Anadolu Efesa 97:93 – 1 faul za manje od jednog minuta na parketu.