Getty Images Sport, Jayne Kamin-Oncea

Blog ostalo

09.01.2018 | 13:09

CG, BIH i MAK dijaspora – Blagota i Vlado seju strah

Posle pauze zbog praznika pregled učinaka crnogorskih, bosanskohercegovačkih i makedonskih košarkaša koji igraju u inostranstvu se vraća na Sport klub, tako da ćete imati priliku da uživate u veoma opširnom osvrtu na prethodne dve nedelje.

Mnoga prvenstva su radno proslavila praznike, pa su u pauzi od prethodog osvrta neki timovi odigrali čak i do četiri meča. Junak proteklog perioda svakako je crnogorski centar Vladimir Dragičević, koji je "zapalio" Poljsku izuzetno efikasnom igrom.

Pre svega, na linkovima ispod možete se podsetiti kako su "internacionalci" igrali u godini za nama.

Nedelja 51 – Kraj godine pripao Elmedinu

Crnogorski košarkaši imali su mahom veoma dobre dve nedelje tokom kojih su radno proveli praznike. Nikole Vučevića i dalje nema zbog povrede šake, ali zato drugi centri iz mediteranske države beleže odlične učinke.

Među njima je Vladimir Dragičević, fantastični centar poljskog Štelmeta, koji je već mnogo puta pominjan u najboljem mogućem svetlu u ovim pregledima. Dragičević je očito prerastao rang takmičenja u kojem trenutno nastupa (poljsko prvenstvo i FIBA Liga šampiona), a deluje da bi njegova snaga i umešnost u reketu dobro došle čak i mnogim evroligašima.

Blagota Sekulić je bio odličan u bitnoj ekipi svoje Fuenlabrade, Bojan Subotić je odlično igrao za Kalev u pobedi protiv favorizovanog Himkija, a mnogi crnogorski košarkaši su prosto dominirali rumunskim prvenstvom.

NBA

Nikola Vučević (Orlando Medžik) - Nikola Vučević i dalje nije u sastavu Orlanda zbog polomljene kosti šake. Očekuje se da će se u tim sa Floride vratiti za nekoliko nedelja. U međuvrmenu je ostvario zanimljiva poznanstva:

Španija

Bojan Dubljević (Valensija), pobeda kod kuće protiv Huventuda 102:81 - 11 poena (4/7 iz igre), 5 skokova, 2 asistencije, 2 lične greške, 1 ukradena i 1 izgubljena lopta za 18 minuta;

poraz u gostima od Unikahe 74:67 - 11 poena (4/7 iz igre), 5 skokova, 1 asistencija i 1 ukradena lopta za 24 minuta;

poraz u gostima od Baskonije 78:74 - 5 poena (2/10 iz igre), 6 skokova, 2 asistencije, 1 izgubljena lopta;

Bojan Dubljević

Turkish Airlines EuroLeague

pobeda kod kuće u Evroligi protiv Panatinaikosa 67:63 - 11 poena (5/7 iz igre), 4 skoka, 1 ukradena i 1 izgubljena lopta za 16 minuta;

pobeda u gostima u Evroligi protiv Unikahe 85:83 - 8 poena (4/7 iz igre), 2 skoka, 2 asistencije, 1 ukradena i 1 izgubljena lopta za 16 minuta;

Dino Radončić (Real Madrid), pobeda kod kuće protiv Estudijantesa 96:89 - nije bio u sastavu tima;

pobeda u gostima protiv Baskonije 81:69 - 0 poena, 0 skokova, 0 asistencija, 1 faul, 1 izgubljena lopta za 17 minuta;

pobeda u gostima protiv Huventuda 84:66 - 2 poena (1/2 iz igre), 5 skokova za 12 minuta;

pobeda u gostima u Evroligi protiv Fenerbahčea 79:77 - nije ulazio u igru odlukom trenera;

pobeda kod kuće u Evroligi protiv Makabija 93:81 - nije bio u sastavu tima;

Nemanja Radović (Obradoiro), poraz kod kuće od Andore 77:65 - 10 poena (5/10 iz igre), 4 skoka, 1 asistencija, 5 ličnih grešaka, 1 izgubljena lopta za 28 minuta;

poraz u gostima od Unikahe 96:76 - nije bio u sastavu tima;

Blagota Sekulić (Fuenlabrada), poraz u gostima od Barselone 101:74 - 6 poena (3/7 iz igre), 3 skoka, 1 asistencija, 1 izgubljena lopta za 18 minuta;

pobeda kod kuće protiv Mursije 88:86 - 18 poena (7/13 iz igre), 7 skokova, 1 asistencija, 1 blokada, 1 izgubljena lopta za 31 minut;

Vladimir Golubović (Betis), pobeda kod kuće protiv Saragose 70:67 - 2 poena (0/2 iz igre), 2 skoka za 10 minuta;

poraz kod kuće od Barselone 89:82 - 1 poen (bez šuta iz igre), 2 skoka, 1 izgubljena lopta za 5 minuta.

VTB

Bojan Subotić (Kalev), pobeda kod kuće protiv Himkija 82:74 - 14 poena (4/11 iz igre), 7 skokva, 2 asistencije, 2 izgubljene lopte za 28 minuta.

Nemačka

Nemanja Đurišić (Telekom Bon), poraz u gostima od Ludvigzburga 87:78 - 6 poena (3/5 iz igre), 4 skoka, 1 asistencija, 1 ukradena lopta.

Francuska

Ivan Maraš (Šole), pobeda kod kuće protiv Antiba 90:78 - nije ulazio u igru odlukom trenera.

Grčka

Halil Kanacević (Trikala), poraz kod kuće od Kritan Kingsa 86:76 - 4 poena (1/4 iz igre), 6 skokova, 2 asistencije, 1 izgubljena lopta za 31 minut.

Češka

Bojan Bakić (Kolin), poraz kod kuće od Ustija 97:81 - 3 poena (0/1 iz igre), 4 izgubljene lopte za 15 minuta;

pobeda kod kuće protiv Ostrave 70:63 - 11 poena (3/11 iz igre), 3 skoka, 1 asistencija, 1 blokada za 35 minuta;

Miloš Pajović (Kolin), poraz kod kuće od Ustija 97:81 - 6 poena (3/5 iz igre), 1 skok, 1 izgubljena lopta, 5 ličnih grešaka;

pobeda kod kuće protiv Ostrave 70:63 - 0 poena (bez šuta iz igre), 1 asistencija, 4 izgubljene lopte za 11 minuta.

Poljska

Vladimir Dragičević (Štelmet Zijelona Gura), pobeda kod kuće protiv GTK Gljivica 91:90 - 24 poena (9/12 iz igre), 10 skokova, 2 asistencije, 1 blokada, 4 izgubljene lopte za 24 minuta;

pobeda kod kuće protiv Anvila 94:83 - 23 poena (8/8 iz igre, 7/9 slobodna bacanja), 10 skokova, 2 asistencije, 3 ukradene lopte, 1 izgubljena lopta za 31 minut;

pobeda kod kuće protiv ekipe Polski Cukier 100:76 - 16 poena (8/12 iz igre), 8 skokova, 3 asistencije, 0 izgubljenih lopti za 23 minuta;

Boris Savović (Štelmet Zijelona Gura) - nije bio u sastvau tima na tim utakmicama.

Belgija

Vladimir Mihailović (Ostende), pobeda kod kuće protiv Spiru Šarlroa 83:63 - 9 poena (3/8 iz igre), 3 skoka, 5 asistencija, 1 ukradena lopta za 22 minuta;

pobeda u gostima protiv Liježa 85:73 - 16 poena (6/10 iz igre), 6 skokova, 3 asistencije za 21 minut;

Rumunija

Dragan Zeković (Steaua), poraz u gostima od Oradee 89:81 - 14 poena (5/9 iz igre), 7 skokova, 1 ukradena lopta, 1 blokada i 1 izgubljena lopta za 22 minuta;

pobeda u gostima protiv Dinama iz Bukurešta 119:66 - 20 poena (8/10 iz igre), 6 skokova, 1 asistencija, 3 blokade, 1 izgubljena lopta za 16 minuta;

Miloš Komatina (BC Temišvar), poraz kod kuće protiv Kluž Napoke 70:81 - 23 poena (9/10 iz igre, 4/4 slobodna bacanja), 6 skokova, 5 asistencija, 2 ukradene lopte, 1 blokada, 6 izgubljenih lopti za 34 minuta;

pobeda u gostima protiv Timbe Timiš 98:83 - 14 poena (6/7 iz igre), 3 skoka, 3 asistencije, 1 ukradena i 1 izgubljena lopta za 21 minut;

poraz kod kuće od Piteštija 81:74 - 13 poena (5/10 iz igre), 4 skoka, 3 asistencije, 2 ukradene lopte za 36 minuta;

Goran Gajović (Oradea), pobeda kod kuće protiv Steaue 89:81 - 17 poena (5/12 iz igre), 5 skokova za 29 minuta;

poraz u gostima protiv Sibiua 83:76 - 16 poena (4/6 iz igre), 3 skoka, 1 asistencija, 1 izgubljena lopta za 25 minuta;

Nemanja Milošević (Oradea), pobeda kod kuće protiv Steaue 89:81 - nije bio u sastavu tima.

poraz u gostima protiv Sibiua 83:76 - 4 poena (1/6 iz igre), 6 skokova, 3 asistencije, 2 ukradene lopte za 20 minuta;

Goran Martinić (Krajova), pobeda kod kuće protiv Targu Mureša 84:69 - 22 poena (6/12 iz igre, 7/7 slobodna bacanja), 8 skokova, 11 asistencija, 1 blokada, 1 izgubljena lopta za 34 minuta.

Mađarska

Miloš Borisov (Falko Vulkano), pobeda kod kuće protiv Sedeaka 96:81 - 16 poena (5/9 iz igre), 3 skoka, 2 ukradene lopte za 22 minuta;

poraz u gostima protiv Kermenda 77:61 - 9 poena (2/7 iz igre), 8 skokova;

Milutin Đukanović (KTE Duna Asfalt), pobeda u gostima protiv DEAC 84:79 - nije bio u sastavu tima.

pobeda kod kuće protiv ZTE 85:78 - nije bio u sastavu tima.

Amin Hot (MAFC Budimpešta), poraz u gostima protiv JP Auto JKSE 77:66 - 15 poena (6/9 iz igre), 5 skokova, 7 asistencija, 4 izgubljene lopte za 39 minuta;

poraz kod kuće od Šoprona 74:66 - 20 poena (8/14 iz igre), 6 skokova za 39 minuta.

Slovačka

Ivan Zejak (Handlova), pobeda kod kuće protiv Nove Ves 81:73 - 14 poena (4/8 iz igre, 5/5 slobodna bacanja), 11 skokova, 2 asistencije, 2 ukradene lopte za 37 minuta;

poraz u gostima od Levica 97:73 - 5 poena (2/6 iz igre), 3 skoka, 2 asistencije, 1 izgubljena lopta, 5 ličnih grešaka za 16 minuta;

poraz kod kuće od Prijevidze 90:87 - 11 poena (4/10 iz igre), 3 skoka, 2 asistencije, 1 blokada, 1 izgubljena lopta za 21 minut;

poraz kod kuće od Inter Bratislave 112:84 - 10 poena (4/6 iz igre), 4 skoka, 1 asistencija, 1 izgubljena lopta, 5 ličnih grešaka za 18 minuta;

Goran Bulatović (Inter Bratislava), pobeda kod kuće protiv Iskre Svit 107:87 - 2 poena, 1/2 iz igre, 2 skoka, 2 asistencije za 16 minuta;

pobeda u gostima protiv Rikera KN 92:86 - 13 poena (5/6 iz igre), 2 skoka, 1 ukradena i 2 izgubljene lopte za 18 minuta;

pobeda kod kuće protiv Handlove 112:84 - 4 poena (0/2 iz igre), 3 skoka, 7 asistencija, 1 izgubljena lopta za 13 minuta.

Austrija

Milovan Drašković (Rajfajzen Flajers Vels), pobeda kod kuće protiv Arkadije 79:66 - 11 poena (5/14 iz igre), 19 skokova, 2 asistencije, 2 blokade, 3 izgubljene lopte, za 31 minut;

poraz u gostima od Kapfenberga 86:67 - 13 poena (5/10 iz igre), 7 skokova, 1 blokada za 28 minuta;

pobeda kod kuće protiv Furstenfelda 80:71 - 10 poena (4/9 iz igre), 9 skokova za 25 minuta.

Portugal

Miki Novović (Bareirense), pobeda protiv Lusitanije 115:113 - 9 poena (4/7 iz igre), 9 skokova za 21 minut;

Marko Loncović (Ilijabum), poraz u gostima od Galitos Bareira 83:76 - 7 poena (3/10 iz igre), 7 skokova za 34 minuta.

Švajcarska

Slobodan Miljanić (Friburg Olimpik), pobeda kod kuće protiv Rivijera Lejkersa 70:59 - 5 poena (1/5 iz igre), 2 skoka, 3 asistencije, 2 izgubljene lopte za 25 minuta;

pobeda u gostima protiv Monteja 74:46 - 1 poen (0/4 iz igre), 1 skok za 15 minuta.

Okončavši pregled učinaka crnogorskih košarkaša možemo se osvrnuti i na igrače iz Bosne i Hercegovine. Pošto je Mirza Teletović i dalje van tereta, jedini predstavnik te države u najjačoj košarkaškoj ligi je Tuzlak Jusuf Nurkić, koji je u proteklom periodu imao velike oscilacije. Protiv Klivlenda je igrao veoma dobro, dok je u nekim mečevima potpuno podbacio.

Što se igrača koji nastupaju u Evropi tiče, Filip Adamović je umalo odveo svoj Cmoki do velikog iznenađenja, Nihad Đedović je standardan u Bajernu, Muhamed Pašalić je i dalje fantastičan u Rumuniji, a Elmedin Kikanović nastavlja sa efikasnim partijama u timu iz Monte Karla.

NBA

Mirza Teletović (Milvoki Baks) - još nije u timu Milvokija zbog problema sa plućima, nije poznato kada će moći da se vrati na parket.

Jusuf Nurkić

Andy Lyons, Getty Images Sport

Jusuf Nurkić (Portland Trejl Blejzers), pobeda kod kuće protiv Filadelfija Seventisiksersa 114:110 - 21 poen (5/13 iz igre, 11/16 slobodna bacanja), 12 skokova, 1 asistencija, 1 blokada, 1 ukradena, 1 izgubljena lopta, 5 ličnih grešaka za 28 minuta;

poraz u gostima od Atlanta Hoksa 104:89 - 8 poena (3/11 iz igre), 11 skokova, 4 asistencije, 3 blokade, 1 ukradena i 4 izgubljene lopte, 5 ličnih grešaka za 24 minuta;

pobeda u gostima protiv Čikago Bulsa - 11 poena (5/13 iz igre), 15 skokova, 2 asistencije, 2 blokade, 2 lične greške, 3 ukradene i 2 izgubljene lopte za 37 minuta;

poraz u gostima od Klivlend Kavalirsa 127:110 - 23 poena (10/12 iz igre, 3/7 slobodna bacanja), 7 skokova, 4 asistencije za 28 minuta;

youtube

pobeda kod kuće protiv Atlanta Hoksa 110:89 - 11 poena (4/8 iz igre), 9 skokova, 3 asistencije, 1 ukradena i 1 izgubljena lopta za 22 minuta;

pobeda kod kuće protiv San Antonio Sparsa 111:110 - 17 poena (7/15 iz igre), 13 skokova, 1 blokada, 1 asistencija, 1 izgubljena lopta za 38 minuta.

VTB

Filip Adamović (Cmoki Minsk), poraz kod kuće od Zenita 82:81 - 17 poena (5/11 iz igre, 5/5 slobodna bacanja), 11 asistencija, 5 izgubljenih i 2 ukradene lopte za 32 minuta.

Nemačka

Nihad Đedović (Bajern Minhen), pobeda u gostima protiv Ratiofarma 89:75 - 10 poena (2/4 iz igre), 4 skoka, 1 asistencija, 1 izgubljena lopta za 19 minuta;

pobeda u gostima protiv MBC 95:77 - 10 poena (3/6 iz igre), 6 skokova, 1 asistencija za 20 minuta;

Amar Gegić (Bajern Minhen), pobeda u gostima protiv Ratiofarma 89:75 - nije bio u sastavu tima.

pobeda u gostima protiv MBC 95:77 - nije bio u sastavu tima.

Francuska

Elmedin Kikanović (Monako), pobeda u gostima protiv Jer Tulona 103:99 - 23 poena (10/11 iz igre), 5 skokova, 3 asistencije, 2 izgubljene lopte za 26 minuta.

Grčka

Edin Atić (AEK), pobeda protiv Gimnastikosa 106:79 - 8 poena (3/3 iz igre), 2 skoka, 1 ukradena i 3 izgubljene lopte za 18 minuta;

poraz od Promitesa 69:66 - nije ulazio u igru odlukom trenera.

Milan Milošević (Promiteas), poraz u gostima od Korojvosa 78:71 - 14 poena (5/10 iz igre, 3/8 slobodna bacanja), 8 skokva, 4 asistencije za 32 minuta;

pobeda protiv AEK 69:66 - 11 poena (4/11 iz igre), 5 skokova, 2 asistencije, 1 izgubljena lopta za 25 minuta.

Mađarska

Ismet Sejfić (JP Auto), pobeda kod kuće protiv MAFC 77:66 - 14 poena (7/8 iz igre), 6 skokova, 1 asistencija, 3 izgubljene lopte za 28 minuta;

poraz u gostima 77:61 od Kermenda - 13 poena (5/13 iz igre), 11 skokova, 1 ukradena i 2 izgubljene lopte za 35 minuta;

Belgija

Haris Delalić (Spiru Šarlroa), poraz u gostima od Ostendea 83:63 - 1 promašaj iz igre, 2 faula i 1 skok za 3 minuta;

pobeda kod kuće protiv Kangurusa 80:75 - 2 poena, 2 asistencije, 1 ukradena lopta za 6 minuta na terenu;

Fahro Alihodžić (Leuven), poraz kod kuće od Limburg Junajteda 86:66 - 5 poena (2/6 iz igre), 10 skokova, 1 blokada za 24 minuta.

Rumunija

Muhamed Pašalić (Oradea), pobeda kod kuće protiv Steaue 89:81 - 23 poena (7/10 iz igre), 1 skok, 6 asistencija, 3 ukradene lopte, 1 izgubljena lopta za 31 minut;

poraz u gostima protiv Sibiua 83:76 - 13 poena (5/10 iz igre), 2 skoka, 6 asistencija, 5 izgubljenih lopti za 29 minuta;

Sead Hadžifejzović (Finiks Galati), poraz u gostima od Targu Mureša 85:78 - 4 poena (2/7 iz igre), 2 skoka, 1 asistencija, 5 ličnih grešaka, 1 izgubljena lopta za 12 minuta.

Austrija

Edin Bavčić (Klosternojburg Djuks), poraz u gostima od Beča 118:106 - 11 poena (4/9 iz igre), 8 skokova, 2 asistencije, 1 ukradena i 5 izgubljenih lopti za 32 minuta;

poraz u gostima od Obervarta 80:65 - 14 poena (4/7 iz igre), 6 skokova, 1 asistencija, 2 izgubljene lopte za 27 minuta;

Jozo Brkić (Arkadija Trajskirhen Lajons), poraz u gostima od Velsa 89:66 - 18 poena (9/18 iz igre), 7 skokova, 4 asistencije, 3 ukradene lopte za 35 minuta;

pobeda kod kuće protiv Gmundena 95:82 - 21 poen (5/9 iz igre, 11/13 slobodna bacanja), 12 skokova, 3 asistencije, 4 izgubljene lopte za 31 minut;

pobeda u gostima protiv UBSC Graca 81:61 - 6 poena (3/9 iz igre), 2 skoka, 2 asistencije, 1 izgubljena lopta za 24 minuta.

Švajcarska

Dejan Jeftić (Ženeva Lajons), pobeda u gostima protiv Nojšatela 81:67 - 5 poena (1/3 iz igre), 1 skok za 12 minuta;

pobeda kod kuće protiv Lugano Tajgersa 89:80 - 7 poena (2/6 šuta iz igre), 3 skoka, 1 asistencija za 9 minuta.

Finska

Bojan Šarćević (Kauhajoki), poraz kod kuće od Pirinta 83:81 - 8 poena (2/6 iz igre), 2 skoka, 5 asistencija, 1 ukradena, 3 izgubljene lopte za 33 minuta;

poraz u gostima od KTP Basketa 79:76 - 11 poena (5/16 iz igre), 4 skoka, 6 asistencija za 37 minuta.

Danska

Vedran Borovčanin (Horsens), pobeda kod kuće protiv Randersa 102:86 - 25 poena (9/17 iz igre), 12 skokova, 1 asistencija, 2 izgubljene lopte za 31 minut;

pobeda kod kuće protiv Nestveda 86:73 - 15 poena (5/15 iz igre), 6 skokova, 3 asistencije, 2 ukradene lopte, 3 izgubljene lopte za 40 minuta.

I makedonski košarkaši su na radaru Sport kluba i igraju u ligama koje nisu u nekadašnjoj Jugoslaviji. U 2018. godini pratićemo i njihove učinke. Nenad Dimitrijević za sada je krenuo dobro u Endesa ligi, Vojdan Stojanovski nastavlja sa solidnim igrama za Demir, iako je u maloj šuterskoj krizi, a Aleksandar Kostovski se priključio fantastičnim partijama u rumunskoj ligi brojnim crnogorskim igračima.

Španija

Nenad Dimitrijević (Huventud), poraz u gostima od Valensije 102:81 - 11 poena (3/8 iz igre, 5/5 slobodna bacanja), 4 skoka, 4 asistencije, 1 izgubljena lopta za 25 minuta;

poraz kod kuće od Real Madrida 84:66 - 4 poena (1/3 iz igre), 3 skoka, 2 asistencije, 4 lične greške za 15 minuta.

Turska

Vojdan Stojanovski (Demir Bujukčekmeče), poraz u gostima od Tofaša 92:88 - 10 poena (4/9 iz igre), 3 skoka, 4 lične greške, 3 izgubljene lopte za 29 minuta;

poraz kod kuće od Ušaka 84:78 - 7 poena (2/5 iz igre), 5 lličnih grešaka, 2 ukradene lopte za 27 minuta.

Kristijan Nikolov (Ješilgiresun), pobeda kod kuće protiv Trabzonspora 106:86 - nije ulazio u igru odlukom trenera;

poraz u gostima od Darušafake 80:73 - nije ulazio u igru odlukom trenera.

Rumunija

Aleksandar Kostoski (Pitešti), pobeda u gostima protiv Timbe 82:77 - 28 poena (10/16 iz igre), 4 skoka, 5 asistencija, 2 ukradene lopte, 1 izgubljena lopta za 37 minuta;

poraz kod kuće od UBT Kluž Napoke 82:81 - 15 poena (5/10 iz igre), 5 skokova, 6 asistencija za 29 minuta;

pobeda u gostima protiv BC Timišoare 81:74 - 14 poena (3/9 iz igre), 6/6 slobodna bacanja), 3 skoka, 9 asistencija, 1 izgubljena lopta za 31 minut.