Jay Metzger/NBAE via Getty Images
Blog ostalo 27.02.2018 | 12:00

Srbi u svetu: Istorijske partije jedinstvenog Jokića

U nedelji koja je prošla srpski košarkaši nastupili su praktično samo u NBA i u Evroligi - dva najkvalitetnija košarkaška klupska takmičenja na svetu, pošto se nacionalne lige nisu igrale zbog kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Kini 2019. godine.

Nikola Jokić

Getty Images/Matthew Stockman

Košarkaši iz NBA i Evrolige ne nadmeću se za plasman na Mundijal usled nesrećnog rešenja FIBA po pitanju termina za odigravanje kvalifikacija, ali su neki od srpskih internacionalaca našli način da reprezentuju srpsku košarku u najboljem svetlu.

Pre svega to je u prethodnoj nedelji važilo za Nikolu Jokića, srpskog centra koji je u meču sa San Antonijom predvodio svoje Denver Nagetse do pobede zabeleživši trostruki dvocifreni učinak sa 28 poena i po 11 skokova i 11 asistencija.

Srpski košarkaš je tako postao jedini igrač uz Vilta Čemberlejna koji je ostvario treći uzastupni tripl-dabl, a da je visok 2.08 i više.

Bogdan Bogdanović nastavio je sa fantastičnom šuterskom formom kojom je oduševio širu javnost na Ol-star vikendu, a usled njegove "dalekometne paljbe" umalo je nastradala ekipa Lejkersa.

Bjelica je dobio nešto veću priliku protiv Bulsa, ali nije je iskoristio da postigne mnogo poena, dok Boban Marjanović nastavlja sa sedenjem na klupi.

U Evroligi je Nemanja Nedović potrvdio da je vođa Unikahe i bio je jedan od najzaslužniji za pobedu Andalužana u meču protiv Makabija.

Srpski centri su se istakli u Evroligi - Musli je bio veoma dobar protiv Crvene Zvezde i imao je po 13 poena i skokva, Milutinov je bio veoma efikasan protiv Valensije, dok je Vladimir Štimac imao indeks uspešnosti od čak 14 za samo šest minuta koliko mu je protiv Žalgirisa poklonio ne naročito darežljivi Ergin Ataman. Vasilije Micić iz Žalgirisa i Vladimir Micov iz Armanija odigrali su odlično kolo u najjačem evropskom klupskom takmičenju.

NBA

Miloš Teodosić (LA Klipers), poraz u gostima od Golden Stejt Voriorsa 134:127 – 14 poena (4/11 iz igre), 1 skok, 2 asistencije, 1 ukradena i 3 izgubljene lopte za 28 minuta;

youtube

pobeda u gostima protiv Finiks Sansa 128:117 – 3 poena (1/4 iz igre), 5 skokova, 2 asistencije, 4 izgubljene lopte za 18 minuta;

Bogdan Bogdanović (Sakramento Kings), poraz kod kuće od Oklahoma Siti Tandera 110:107 – 4 poena (1 od 4 iz igre), 2 asistencije, 5 izgubljenih lopti za 19 minuta;

poraz kod kuće od Los Anđeles Lejkersa 113:108 – 21 poen (8/16 iz igre), 6 skokova, 4 asistencije, 1 blokada, 2 izgubljene lopte za 30 minuta;

Nikola Jokić (Denver Nagets), pobeda kod kuće protiv San Antonio Sparsa 122:119 – 28 poena (10/16 iz igre), 11 skokova, 11 asistencija, 3 izgubljene lopte, 6 faulova za 34 minuta;

poraz kod kuće protiv Hjuston Rokitsa 119:114 – 21 poen (7/18 iz igre), 14 skokova, 8 asistencija 1 blokada, 1 ukradena i 3 izgubljene lopte za 31 minut;

Boban Marjanović (LA Klipers), poraz u gostima od Golden Stejt Voriorsa 134:127 – 1 lična greška bez drugog statističkog učinka za 1 minut;

pobeda u gostima protiv Finiks Sansa 128:117 – nije bio u protokolu;

Nemanja Bjelica (Minesota Timbervulvs), poraz u gostima od Hjuston Rokitsa 120:102 – 5 poena (2/4 iz igre), 4 skokva, 3 asistencije, 3 ukradene i 1 izgubljena lopta za 20 minuta;

pobeda kod kuće protiv Čikago Bulsa 122:104 – 8 poena (3/9 iz igre), 7 skokova, 4 asistencije, 1 izgubljena lopta za 33 minuta.

NCAA

Dušan Ristić (Arizona), pobeda u gostima protiv Oregon Stejta 75:65 – 14 poena (6/12 iz igre), 3 skoka, 2 izgubljene lopte, 5 faulova za 35 minuta;

poraz u gostima od Oregona 98:93 – 9 poena (4/8 iz igre), 7 skokova, 1 asistencija, 3 izgubljene lopte za 34 minuta;

Vasilije Pušica (Nortistern), pobeda u gostima protiv Ilon Finiksa 81:59 – 31 poen (9/23 iz igre, 9/9 iz igre), 4 skoka, 4 asistencije, 2 ukradene lopte za 37 minuta;

pobeda kod kuće protiv Tausona 80:75 – 17 poena (6/10 iz igre), 2 skoka, 7 asistencija, 1 blokada, 2 ukradene i 5 izgubljenih lopti za 40 minuta;

Nikola Rakočević (USC), pobeda u gostima protiv Jute 74:58 – 3 poena (1/3) iz igre, 7 skokova, 1 ukradena i 2 izgubljene lopte za 19 minuta;

pobeda u gostima protiv Kolorada 75:64 – 5 poena (2/4 iz igre), 6 skokova, 1 asistencija, 2 blokade, 1 izgubljena lopta za 28 minuta;

Mladen Đorđević (San Francisko), pobeda u gostima protiv Pacifika 84:74 – nije bio u sastavu tima;

poraz kod kuće od San Dijega 64:61 – 0 poena (0/3 iz igre), 3 skoka, 1 asistencija za 10 minuta;

Nikola Popović (Boston koledž), poraz u gostima od NC Stejta 82:66 – 9 poena (4/9 iz igre), 7 skokova, 1 asistencija, 1 blokada i 4 izgubljene lopte za 30 minuta;

poraz u gostima od Majamija 79:78 – 17 poena (7/10 iz igre), 3 skoka, 2 asistencije, 2 ukradene i 2 izgubljene lopte za 34 minuta;

Matija Milin (Ferfild) – nije bio u sastavu tima u protekloj nedelji;

Aleksa Jugović (Tenesi Tek), pobeda kod kuće protiv Tenesi Stejta 69:64 – 0 poena (0/1 iz igre), 1 asistencija i 1 izgubljena lopta za 4 minuta;

poraz kod kuće od Džeksonvil Stejta 66:57 – 6 poena (2/6 iz igre), 3 skoka za 23 minuta;

Jovan Grujić (Stiven F. Ostin), pobeda kod kuće protiv Cetral Arkanzasa 97:62 – 4 poena (1/1 iz igre), 2 skoka, 1 asistencija, 1 izgubljena lopta za 9 minuta;

poraz kod kuće od Lamara 71:66 – nije bio u sastavu tima;

Miloš Vraneš (Jugoistočni Misuri), poraz u gostima protiv Istern Kentakija 91:88 – 5 poena (2/2 iz igre), 1 skok, 1 izgubljena lopta za 15 minuta;

poraz kod kuće od Ten-Martina 72:66 – 3 poena (1/3 iz igre), 1 skok, 1 blokada, 1 ukradena i 1 izgubljena lopta za 11 minuta;

Nikola Šćekić (Južna Florida), poraz kod kuće od Tulejna 79:68 – 2 poena (1/3 iz igre), 3 skoka, 1 izgubljena lopta za 13 minuta;

Novak Topalović (Ajdaho Stejt), pobeda protiv Ajdaha 86:83 – 9 poena (3/5 iz igre), 11 skokova, 4 asistencije, 2 blokade, 3 izgubljene lopte za 35 minuta;

poraz kod kuće od Istočnog Vašingtona 74:69 – 17 poena (8/14 iz igre), 5 skokova, 2 asistencije, 3 ukradene lopte za 39 minuta;

Mitar Stanojević (UTSA), pobeda kod kuće protiv Južnog Misisipija 64:56 – nije bio u sastavu tima;

pobeda kod kuće protiv Luizijana Teka 74:64 – bez statističkog učinka za manje od jednog minuta;

Ilija Stojiljković (Mejn), poraz u gostima od Ju-Mes Louela 88:76 – 8 poena (4/7 iz igre), 7 skokova, 4 izgubljene lopte za 27 minuta;

poraz u gostima od Olbenija 89:79 – 2 poena (0/2 iz igre), 2 skoka, 1 asistencija za 17 minuta;

Dušan Majstorović (Mejn), nije bio u sastavu tima na dva meča;

Mladen Armuš (Istočni Tenesi), poraz u gostima od Sitadela 86:84 – 14 poena (6/7 iz igre), 6 skokova, 1 ukradena lopta, 1 blokada za 24 minuta;

poraz kod kuće od Voforda 75:71 – 0 poena (bez šuta iz igre), 5 skokova, 3 asistencije, 1 ukradena lopta za 20 minuta;

poraz kod kuće od Furmana 79:76 – 9 poena (4/4 iz igre), 3 skoka, 1 izgubljena lopta za 11 minuta;

Stefan Kenić (Klivlend Stejt), pobeda u gostima protiv Jangstauna posle dva produžetka 99:94 – 17 poena (7/10 iz igre), 5 skokova, 1 asistencija, 1 blokada, 3 izgubljene lopte za 26 minuta;

Miloš Jović (Majami, OH), nije bio u sastavu tima u protekloj nedelji;

Matija Radović (Hofstra), pobeda u gostima protiv Džejms Medisona 77:61 – bez statističkog učinka za 2 minuta na terenu;

pobeda kod kuće protiv Tausona 91:86 – nije bio u sastavu tima;

Kosta Janković (Keneso Stejt), poraz u gostima od Lipskoma 83:74 – 1 lična greška, bez šuta iz igre za 3 minuta na terenu;

Dimitrije Spasojević (Istočna Karolina), poraz kod kuće od SMU 77:58 – 6 poena (3/5 iz igre), 6 skokova, 1 asistencija, 1 blokada za 20 minuta;

poraz u gostima od Hjustona 109:58 – 2 poena (1 od 4 iz igre), 1 skok, 1 asistencija, 1 ukradena i 3 izgubljene lopte za 24 minuta;

Luka Vulikić (Istočni Vašington), nije bio u sastavu tima u protekloj nedelji;

Luka Vasić (Šarlot), poraz u gostima od Zapadnog Kentakija 93:55 – 3 poena (1/5 iz igre), 3 skoka, 2 asistencije, 2 ukradene lopte, 6 izgubljenih lopti za 20 minuta;

poraz u gostima od Maršala 103:75 – 10 poena (3/7 iz igre), 8 skokova, 2 asistencije, 2 ukradene lopte, 1 izgubljena lopta za 34 minuta;

Miloš Supica (Šarlot), poraz u gostima od Zapadnog Kentakija 93:55 – 11 poena (5/12 iz igre), 11 skokova, 1 izgubljena lopta za 35 minuta;

poraz u gostima od Maršala 103:75 – 15 poena (7/12 iz igre), 4 skoka, 2 izgubljene lopte za 19 minuta;

Lazar Nikolić (Kolorado), poraz kod kuće od USC 75:64 – 1 asistencija, bez šuta iz igre za 7 minuta;

pobeda u gostima protiv UCLA 80:76 – 3 poena (1 od 2 iz igre), 2 skoka za 17 minuta.

Španija

Ognjen Kuzmić (Real Madrid) – ne igra zbog povrede;

Nemanja Nedović (Unikaha), pobeda kod kuće protiv Makabija 83:69 – 15 poena (5/10 iz igre), 3 skoka, 5 asistencija, 1 blokada, 3 izbubljene lopte za 24 minuta;

Dragan Milosavljević (Unikaha), pobeda kod kuće protiv Makabija 83:69 – 7 poena (3/8 iz igre), 4 skoka, 1 asistencija za 20 minuta.

Nemačka

Dejan Musli (Bamberg), pobeda kod kuće protiv Crvene zvezde 86:62 – 13 poena (5/10 iz igre), 13 skokova, 2 asistencije, 3 izgubljene lopte za 23 minuta;

Luka Mitrović (Bamberg), pobeda kod kuće protiv Crvene zvezde 86:62 – nije igrao odlukom trenera.

Grčka

Nikola Milutinov (Olimpijakos), pobeda kod kuće protiv Valensije 80:70 – 15 poena (7/8 iz igre), 6 skokva, 4 faula, 2 ukradene lopte, 1 izgubljena lopta za 24 minuta.

Italija

Vladimir Micov (Armani), poraz u gostima od Fenerbahčea 80:79 – 19 poena (8/12 iz igre), 2 skoka, 4 asistencije, 2 ukradene i 2 izgubljene lopte za 30 minuta.

Turska

Vladimir Štimac (Efes), poraz kod kuće od Žalgirisa 86:70 – 8 poena (1/1 iz igre, 6/6 slobodna bacanja), 2 skoka, 2 ukradene i 1 izgubljena lopta za 6 minuta;

Marko Gudurić (Fenerbahče), pobeda kod kuće protiv Armanija 80:79 – 8 poena (3/6 iz igre), 1 skok, 3 asistencije, 1 izgubljena lopta za 18 minuta;

Nikola Kalinić (Fenerbahče), pobeda kod kuće protiv Armanija 80:79 – 8 poena (4/8 iz igre), 2 skoka, 1 blokada za 22 minuta.

Rusija

Stefan Marković (Himki), pobeda kod kuće protiv Panatinaikosa 78:61 – 7 poena (1/2 iz igre), 3 skoka, 5 asistencija, 2 ukradene i 2 izgubljene lopte za 29 minuta;

Nikola Lepojević (Univerzitet Surgut), pobeda u gostima protiv Rijazana 86:80 – 25 poena (8/16 iz igre), 4 skoka, 1 asistencija, 1 ukradena i 2 izgubljene lopte za 35 minuta;

Nemanja Protić (Univerzitet Surgut), pobeda u gostima protiv Rijazana 86:80 – 14 poena (4/9 iz igre), 3 skoka, 4 asistencije, 1 izgubljena lopta za 25 minuta;

Radoslav Peković (Spartak Sankt Peterburg), poraz kod kuće od Ural Jekaterinburga 81:68 – 8 poena (3/3 iz igre), 6 skokova za 20 minuta.

Litvanija

Vasilije Micić (Žalgiris), pobeda u gostima protiv Anadolu Efesea 86:70 – 11 poena (5/9 iz igre), 4 skoka, 6 asistencija, 3 ukradene i 3 izgubljene lopte za 26 minuta.

Ostalo

Goran Pantović (Trali, Irska), pobeda kod kuće protiv Grifit Koledž Sords Tandera 75:74 – nije bio u sastavu tima;

Ognjen Nišavić (Filingen, Norveška), poraz kod kuće od Kungsberga 124:94 – 16 poena (6/14 iz igre), 5 skokova, 4 asistencije, 3 ukradene i 4 izgubljene lopte za 23 minuta.

U protekloj sedmici nisu se igrale utakmice sledećih takmičenja – Evrokupa, FIBA Lige šampiona, VTB lige, kineske CBA lige, španskog, turskog, grčkog, češkog, poljskog, nemačkog, italijanskog, estonskog, belgijskog, mađarskog, francuskog, litvanskog, kiparskog, slovačkog, ukrajinskog, bugarskog, gruzijskog, austrijskog, portugalskog, švajcarskog, islandskog, danskog, finskog i švedskog prvenstva.

Sve prethodne učinke srpskih košarka čitajte na OVOM LINKU.