Blog ostalo

03.04.2018 | 09:13 > 09:40

Ex-YU: Budućnost kralj remija, Maribor ostao u trci

Prethodnog vikenda viđeno je mnogo zanimljivog sadržaja u ligama bivše SFR Jugoslavije. Večiti u Srbiji ostvarili sigurne pobede, Hajduk i Rijeka igrali nerešeno u primorskom derbiju, Budućnost pomera granice u remijima, dok je Luka Zahovič spasao Maribor poraza u večitom derbiju Slovenije.

FK Partizan

Miroslav Todorović/FK Partizan

FK Partizan

Srbija: Poznato ko će u plej-of, a ko u plej-aut

Kolo uoči podele lige, poznati su svi učesnici plej-ofa i plej-auta. Za titulu će se boriti Crvena zvezda, Partizan, Čukarički, Radnički, Spartak, Voždovac, Napredak i Vojvodina. Sa druge strane, u trci za opstanak biće Radnik, Zemun, Mladost, Bačka, Mačva, Borac, Javor i Rad.

U vikendu za nama, lider Crvena zvezda je savladala Mladost u Lučanima 5:2, a u tom meču viđeno je nekoliko zanimljivih podataka. Svi se tiču strelaca golova. Napadač crveno-belih Aleksandar Pešić zatresao je mrežu posle 684 minuta i sa dva pogotka se vratio na čelo liste strelaca (21 ukupno). Slavoljub Srnić je bio strelac u ligi posle čak sedam meseci, dok je Srđan Babić upisao prvenac u crveno-belom dresu.

Razlika Zvezde u odnosu na Partizan je ostala 12 bodova. Crno-beli su slavili nad Bačkom 2:1 i došli do četvrte uzastopne pobede.
Čukarički je u borbi sa direktnim konkurentom za treću poziciju Spartakom slavio ubedljivo 4:1, a zanimljivo je bilo u duelu Radničkog i Vojvodine, iz nefudbalskih razloga.

Naime, trener Novosađana Ilija Stolica je napustio meč u Nišu, iako nije isključen od strane sudije, pošto je njegov tim ostao sa igračem manje od 46. minuta, kad je drugi žuti karton dobio Nigerijac Okeuhi. Duel na Čairu na kraju je završen 1:1, a bod domaćima doneo je Stanković u 89. minutu.

Na začelju, Borac je savladao Mačvu 2:0 i upisao drugu uzastopnu pobedu za beg sa dna tabele, koje sada pripada ekipi Rada, posle poraza od Voždovca 1:0.

Po završetku regularnog dela, doći će do podele bodova, pa će i borba za titulu i borba za opstanak poprimiti veliku dozu neizvesnosti.

Pogledajte rezultate i tabelu Superlige.

Hajduk Split, naviijači

EuroFootball Getty Images Sport

Hrvatska: Dinamo nije iskoristio remi u primorskom derbiju

U derbiju primorja između Hajduka i Rijeke nije bilo pobednika (1:1). Aktuelni šampion je imao prednost golom Čolaka od 52. minuta, ali je Caktaš 10 minuta kasnije sa penala doneo bod Splićanima. Za Hajduk je to drugi uzastopni remi, dok je Rijeka prekinula niz od četiri pobede.

Takav ishod mogao je da iskoristi lider Dinamo, ali su Modri igrali bez golova u Zaprešiću sa Interom i propustili šansu da ponovo odu na dvocifrenu prednost u odnosu na rivale.

Zagrepčani su ostali na plus 8 u odnosu na Hajduk, a 9 u odnosu na Rijeku.

Važnu pobedu u borbi za opstanak ostvario je poslednjeplasirani Rudeš, koji je golom Miljanića u 90+1. minutu savladao Istru (2:1), iako su gosti vodili na poluvremenu. Tim trijumfom, ekipa iz predgrađa Zagreba je došla na bod od Cibalije, a četiri od Istre, koja je u bezbednoj zoni.

Pogledajte rezultate i tabelu HNL.

Zrinjski navijači

HŠK Zrinjski

BiH: Neredi u Širokom, Željo poslao poslalo poruku De Brujneu, Sarajevo konačno slavilo

Derbi meč proteklog vikenda igrao se u Širokom Brijegu, gde je domaći tim dočekao branioca titule Zrinjski. Igrači možda nisu opravdali očekivanja, meč je završen bez golova, ali zato navijači nisu propustili priliku da tradicionalnu netrpeljivost obeleže novim neredima.

Uoči meča na Pecari došlo je do sukoba ispred stadiona, a sa kakvim posledicama još uvek nije poznato.

Inače, to je bio četvrti remi u nizu za Zrinjski zbog čega njegov zaostatak za vodećim Željezničarem sad iznosi četiri boda.

Željo je bez problema slavio protiv Radnika na Grbavici 2:1 i time ojačao poziciju na tabeli uoči nastavka plej-ofa. Zanimljivo u tom klubu bilo je i u petak, pošto je potpisan ugovor o izvođenju radova na Grbavici, koja će dobiti potpuno novu podlogu, prema rečima predsednika Misimovića nalik na Vembli. Tu novinu u Želji nisu propustili da pošalju ponudu zvezdi Mančester Sitija i belgijske reprezentacije Kevinu de Brujneu, koji je u novembru izjavio da na gorem terenu nije igrao od svoje sedme godine.

Fudbaleri Sarajeva su posle tri kola upisali pobedu protiv Krupe na Koševu (1:0) i time se približili Širokom, koji je na mestu koje vodi u Evropu, na četiri boda zaostatka.

U plej-autu nije bilo većih oscilacija, a kao eventualno iznenađenje može se izdvojiti poraz Mladosti od GOŠK u Gabeli (1:0). Borac je u Banjaluci bio bolji od prežaljenog Viteza istim rezultatom, dok su Sloboda i Čelik odigrali 1:1. Tim iz Zenice je propustio priliku da smanji razliku u odnosu na Slobodu, koja i posle ovog kola iznosi osam bodova i imaće velikih problema da u nastavku šampionata izbori opstanak.

Pogledajte rezultate i tabelu BiH.

Vladimir Vermezović

Samuel Shivmabu/Gallo Images/Getty Images

Crna Gora: Šampion postao šampion remija

Rezultati koje branilac titule Budućnost pravi od starta prolećnog dela su za anale. Podgoričani možda ne mogu nikoga da pobede u 2018. godini, ali isto tako ne mogu ni od koga da izgube.

I u sedmom kolu nastavka igrali su nerešeno, ovoga puta sa Komom (1:1), i tako došli do šestog remija u godini (četvrti rezultatom 1:1). Moglo je u subotu da bude i gore po šampiona, ali je golman Mijatović odbranio penal Kopitoviću u drugom poluvremenu.

Od dolaska na klupu Budućnosti, Vladimir Vermezović je upisao tek jedan trijumf, njegova ekipa posle 26. kola zaostaje 15 bodova za vodećom Sutjeskom, koja ima i meč manje. Uprkos tome, bivši strateg Partizana ne planira da se povuče.

"Ostavka? Ne razmišljam o tome. Nezadovljstva uvek ima, znam da navijači očekuju više, ali verujte da mi u timu to želimo više od svih. Kom je možda zaslužio i sva tri boda, ali nas je spasao Milan Mijatović", rekao je Vermezović posle subotnjeg meča.

Novi kiks najvećeg rivala ovoga puta nije iskoristila Sutjeska. Nikšićani su igrali bez golova sa Dečićem i ostali na istom odstojanju u odnosu na prvog pratioca. U narednom kolu Sutjeska dočekuje Budućnost, tada će imati priliku da zada završni udarac klubu iz glavnog grada i otpočne sa pripremama za šampionsko slavlje.

U ostalim mečevima, Iskra je izvojevala veliku pobedu nad Rudarom u Pljevljima 2:0 i umešala se u borbu za treću poziciju koja vodi u Evropu. Do kraja sezone za to mesto će se boriti pet timova, pošto je rastojanje između treće Mladosti i osmoplasiranog Rudara četiri boda.

Kad je o Mladosti reč, ona je ostala bez trenera, pošto je Vesko Stešević posle remija sa Petrovcem (0:0) podneo ostavku.

"Igračima želim puno sreće u nastavku sezone, a neka predsednik sad uzme da vodi tim", konstatovao je Stešević, koji je treći trener koji napušta Podgoričane ove sezone. Pre njega, ekipu su vodili Dejan Vukićević i Branko Smiljanić.

Okršaj Grblja i Zete je odložen zbog jakog vetra.

Pogledajte rezultate i tabelu crnogorske lige.

Makedonija: Kao da se nije igralo

Kada je o šampionskoj trci reč, 25. kolo kao da se nije igralo. Vodeća Škendija je na iznenađenje svih, posle pet uzastopnih pobeda, remizirala sa poslednjeplasiranom Skopljem (0:0). Razlog takvog ishoda treba tražiti i u činjenici da je tim iz Tetova celo drugo poluvreme igrao sa igračem manje, posle isključenja Adilija koji je od 40. do 44. minuta dobio dva žuta kartona.

Za Skoplje to je peti remi u poslednjih sedam mečeva, treći u nizu bez golova i ta ekipa je i dalje na poslednjem mestu.
Škendija je ostala lider, na istom odstojanju u odnosu na Vardar (plus 16), pošto branilac titule nije uspeo da savlada Pelister. Ni u tom meču nije bilo golova.

Najveći benefit proteklog vikenda ostvario je Sileks, koji je savladao Pobedu 1:0 i učvrstio se na trećoj poziciji koja vodi na evro scenu. Klub iz Kratova sada ima devet bodova više od Akademije Pandev i krupnim koracima gazi ka Evropi.

U donjem delu, Renova je pobedom nad Škupijem 3:1 pobegla u bezbednu zonu i sada ima tri boda prednosti u odnosu na Pobedu, koja će ukoliko ostane poziciji osam, igrati u doigravanju za opstanak.

Pogledajte rezultate i tabelu makedonske lige.

Mitja Viler, Maribor

Samuel Kubani/EuroFootball/Getty Images

Slovenija: Zahovič održao Maribor u šampionskoj trci, Celje se iživljavalo nad osmorkom Ankarana

Večiti derbi slovenačkog fudbala obeležio je 25. kolo PLS. Olimpija je u sjajnom raspoloženju (svih šest pobeda u prolećnom delu i plus 10 u odnosu na Maribor) dočekala najvećeg rivala, koji je uoči tog meča zabeležio dva poraza.

Zmajčeki su imali priliku da dotuku Ljiljane u borbi za šampionsku titulu i eventualnom pobedom odu na 13 bodova prednosti. Da će tako biti činilo se sve do 82. minuta. Domaći su golom Apaua imali vođstvo, ali je onda rezervista Luka Zahovič, sin direktora Maribora Zlatka Zahoviča koji je prošle nedelje dobio šestomesečnu suspenziju na tu funkciju zbog pretnji novinaru, postigao izjednačujući gol i održao svoj tim u trci za odbranu titule.

Maribor je ostao na minus deset, uz meč manje, ali će u nastavku šampionata imati velikih problema da sustigne rivala iz Ljubljane. I ne samo to, tim iz Ljudskog vrta će morati da brine i za drugo mesto.

Domžale igraju nestvarno, upisale su osmu uzastopnu pobedu pobedivši Krško 2:1 i sad su na tri boda od druge pozicije.

Kolo je obeležio i ubedljiv trijumf Celja nad Ankaranom 7:1 i sve to posle vođstva gostiju. Ankaran je imao prednost tokom većeg dela meča, ali je onda u roku od četiri minuta dobio dva crvena i tu je bio kraj. Celje je od 59. do 77. preokrenulo na 3:1, usledio je novi crveni za gostujući sastav, pa je od 84. do 93. viđeno još četiri pogotka u mreži Buzana za jedan od najubedljivijih trijumfa u slovenačkoj ligi.

Pogledajte rezultate i tabelu slovenačke lige.