Getty Images/EuroFootball

Blog ostalo

17.04.2018 | 10:00

Ex-YU: Partizan ostavio titulu u Ljutice Bogdana?

Šta se događalo u večitim derbijima u Srbiji i BiH? Ko donedavno nije znao za pobedu, a sad je hit u Hrvatskoj? Kako su Maribor i Škendija u dva meča dali po 11 golova? Kad će Budućnost prestati da igra 1:1? Bilo je zabavno proteklog vikenda u ligama bivše SFR Jugoslavije.

Večiti derbi

partizan.rs

Srbija: Partizan ostavio titulu na “Marakani”

Start plej-ofa u Superligi obeležen je 137. večitim derbijem između Crvene zvezde i Partizana. Crveno-beli su slavili 2:1, otišli na plus devet u odnosu na najvećeg rivala i time praktično šest kola do kraja obezbedili titulu.

Naravno, u opticaju je 18 bodova, veleobrti se dešavaju, ali imajući u vidu izjavu trenera crno-belih Miroslava Đukića da jedino pobeda u derbiju ostavlja njegov tim u šampionskoj trci, jasno je da više ni u klubu iz Humske ne veruju u reprizu prošle sezone. Istini za volju, tada su imali minus tri na startu doigravanja i slavili su u derbiju…

Vladan Milojević je taktički nadmudrio Đukića, u prvih pola sata viđena je jedna od najzrelijih partija crveno-belih u ovoj sezoni, dok je Partizan delovao bezidejno. Iz takve igre došlo se i do dvostruke prednosti – majstorskim golom Radonjića (prvim u ligi, ukupno trećim u sezoni) u 18. minutu i rutinskom egzekucijom Pešića tri minuta kasnije.

U nastavku je viđena velika borba, ali je Zvezda kontrolisala dešavanja u svakom trenutku. Na kraju je Partizan iz penala u 90+8. ublažio poraz, a meč je obeležen i sukobom igrača dva tima u poslednjim trenucima. Najratoborniji su bili Donald i Suma, pa su koji sekund pre zvaničnog završetka morali u svlačionice.

Od ostalih mečeva, Vojvodina je sa novim-starim trenerom Aleksandrom Veselinovićem (četvrti trener u sezoni) upisala poraz od Napretka u Kruševcu (1:0), dok je Veselinovićev bivši klub Spartak slavio nad Voždovcem istim rezultatom.

Uzbudljivo je bilo na Banovom brdu, gde je niški Radnički savladao Čukarički 3:2, u direktnom duelu za Evropu. Domaći su meč završili sa 9 igrača, pošto su isključeni Stevanović u 50. i Puškarić u 73. Dva od tri gola Nišlije su dale posle 73. minuta, dok je prvi viđen posle penala i isključenja Stevanovića.

U plej-autu, Zemun je bio ubedljiv protiv Bačke 3:0, u mečevima Mladost – Rad (1:1) i Radnik – Javor (0:0) nije bilo pobednika, dok je Mačva savladala Borac 2:0.

Printscreen, Tweeter NK Rudeš

Hrvatska: Gde je Rudeš bio cele sezone?

Apsolutni hit u HNL je ekipa Rudeša. Debitant u elitnom rangu je najveći deo sezone bio zakucan za dno tabele, bez mogućnosti da bilo koga pobedi, a onda je usledila prava magija. Tri trijumfa u poslednja tri kola, za dolazak u bezbednu zonu na. Na tom putu, tim iz predgrađa Zagreba je savladao Istru, Osijek i prethodnog vikenda šampiona Rijeku. Dva gola u toj pobedi (4:2) postigao je Mario Budimir, koji igra u sjajnoj formi i sad je treći strelac lige sa 13 pogodaka, tri manje od vodećeg Ebera.

Rijeka se porazom vrlo verovatno oprašta od titule, pošto sedam kola pre kraja Dinamo beži 12 bodova. Zagrepčani su upisali lagan trijumf nad Cibalijom 2:0, a za gol ubedljiviji bio je drugoplasirani Hajduk protiv Intera iz Zaprešića (3:0). Razlika između dva tima i dalje iznosi osam bodova.

Nove poraze, četvrte po redu, upisali su Istra i Slaven, s tim što je Istra u znatno lošijoj situaciji. Sa 24 boda deli poslednje mesto sa Cibalijom.

Sarajevo

FK Sarajevo

Sarajevo

BiH: Nula u večitom derbiju po meri Zrinjskog

Prethodni vikend u BiH obeležio je derbi između Sarajeva i Željezničara. Sarajevski velikani su sa velikim ulozima ušli u 130. međusobni duel, domaći zbog borbe za Evropu, a gosti sa Grbavice zbog trke za titulu. Na kraju, utakmica ispod svakog očekivanja i na terenu i na tribinama – na poprilično praznom Olimpijskom stadionu “Asim Ferhatović Hase – Koševo“ bilo je 0:0.

U međusobnom skoru, Željezničar ima 41 pobedu, Sarajevo 38, a 51 utakmica je završena bez pobednika.

Benefit iz ishoda meča Saralija u nedelju imao je aktuelni šampion Zrinjski, koji se pobedom nad Krupom (1:0) izjednačio na čelu tabele sa Željom. Oba tima imaju po 59 bodova i do kraja prvenstva ih očekuje velika borba za titulu.

Sa druge strane, Sarajevo je četvrto sa 44, pet manje od trećeplasiranog Širokog Brijega i mesta koje vodi na evro-scenu.

Što se lige za opstanak tiče, Čelik je u usponu forme. Tim iz Zenice savladao Mladost DK (2:1) i upisao drugu uzastopnu pobedu, a treću u poslednja četiri meč (uz jedan remi) i sada ima 24 boda, šest manje od Slobode i GOŠK koji se nalaze u sigurnoj zoni.

Vladimir Vermezović

Samuel Shivmabu/Gallo Images/Getty Images

Crna Gora: Sutjeska na pet bodova od titule

Posle 29. kola crnogorske lige lider Sutjeska ima velikih 17 bodova prednosti u odnosu na aktuelnog šampiona Budućnost, uz meč manje. Nikšićanima je potrebno pet bodova u narednih sedam kola kako bi osvojili titulu.

Priliku da to učine imaće u naredna dva, protiv Rudara kod kuće u sredu i Iskre u Danilovgradu u subotu, kad bi već mogao da im bude uručen šampionski pehar.
Ekipa Nikole Rakojevića je prethodnog vikenda savladala Petrovac 1:0, a jedini gol za domaće dao je Stefan Lončar.

Drugoplasirana Budućnost je upisala novi remi, ovoga puta u derbiju sa Zetom (1:1). Podgoričanima je to sedmi nerešeni meč u deset kola nastavka, a peti tim rezultatom.

Zanimljivo, drugo poluvreme duela branilac titule je proveo bez trenera Vladimira Vermezovića, kojem je na poluvremenu pozlilo, posle čega je prebačen u bolnicu.

Važnu pobedu u borbi za Evropu ostvarila je Mladost, pošto je slavila protiv Dečića 4:1. Ekipa iz Podgorice sada ima 42 boda i na trećem mestu je preskočila Grbalj, koji ima dva manje.
U trci za tu poziciju nalazi se Rudar, koji je u Pljevljima golom Rodoljuba Paunovića pobedio Grbalj sa 1:0 i sada zaostaje pet bodova za Mladosti.

Mitja Viler, Maribor

Samuel Kubani/EuroFootball/Getty Images

Slovenija: Maribor je mnogo ljut, Zmajčeki zaustavili nalet Domžala

Šampion Maribor se ne predaje. Ljiljani su do prošle nedelje imali 10 bodova manje od vodeće Olimpije, ali su u četiri dana upisali dve ubedljive pobede – protiv Triglava u sredu 5:0 i Gorice u nedelju 6:0 – i time prepolovili zaostatak za Zmajčekima.

Prvenstvo ponovo dobija na neizvesnosti, naročito posle remija Olimpije i Domžala 1:1. Tim iz Ljubljane je imao prednost do 90+2. minuta, kad je Bizjak postigao pogodak i doneo bod Žutima.
Tim remijem, Domžale su prekinule fantastičan niz od 10 uzastopnih pobeda u ligi.

Sa druge strane, Olimpija ni u četvrtom meču protiv glavnih konkurenata (Maribora i Domžala) ove sezone nije upisala pobedu. Remi i poraz ima protiv oba rivala.

Uprkos tome, bodovi protiv ostalih ekipa doveli su ekipu iz glavnog grada u poziciju da se o svemu pita u nastavku šampionata. Zanimljivo, protiv Domžala igra i u poslednjem kolu i rezultat tog meča bi vrlo lako mogao da bude odlučujući u šampionskoj trci. Očekuje nas krajnje zanimljiv finiš slovenačke lige.

FK Škendija

Makedonija: Šestica Škendije za plus 20

Ako ste se pitali da li Škendija može ubedljivije, posle demoliranja Renove (5:0) u prošlom kolu, odgovor je potvrdan. Ovosezonski vladar makedonskog fudbala isporučio je Pelisteru u sred Bitolja šest golova (6:0) ostvarivši jednu od najubedljivijih pobeda u istoriji makedonske lige, a najubedljiviju u ovoj sezoni. I prethodni rekord držala je Škendija, on ostvaren je u prošlom kolu pomenutim trijumfom nad Renovom.

Na devet kola pre kraja, ekipa Ćatipa Osmanija ima 20 bodova više od drugoplasiranog Vardara i 77 datih golova. Potrebno joj je još sedam bodova da osigura titulu, a ukoliko nastavi u ovakvom ritmu ne bi bilo iznenađenje da sezonu završi i sa 100+ golova.

Kad je o, još uvek aktuelnom šampionu, Vardaru reč, ta ekipa je bleda senka prošlogodišnjeg izdanja. Tim iz Skoplja je izbegao poraz od Škupija golom Novaka u 90+3. minutu (1:1), za treći remi u nizu, a četvrti u poslednjih pet mečeva. Računajući i Kup, Vardar ima samo jedan trijumf u devet utakmica, pa i ne čudi tolika razlika u odnosu na Škendiju.

Od ostalih mečeva, zanimljiv podatak je da je Akademija Pandev došla do šestog uzastopnog remija u ligi, odigravši nerešeno sa Sileksom (0:0).