Getty Image/ Pool

Blog ostalo

23.05.2018 | 11.00

Srbi u svetu: Vasa najbolji na F4, Jović maestralan

Centralni događaj evropske košarke u protekloj nedelji bio je završni turnir Evrolige, koji se igrao u Beogradu, a na njemu smo, osim pobedničke košarke madridskog Reala, mogli da vidimo nekolicinu srpskih igrača, ali i jednog trenera.

Vasilije Micić

Turkish Airlines EuroLeague

Fenerbahče je sa klupe predvodio najtrofejniji evropski trener u istoriji Željko Obradović, ali je na kraju uspeo da dođe samo do drugog mesta jer je do titule osvajača Evrolige stigao madridski Real – deseti put u istoriji.

Jedan Srbin se tako okitio naslovom druge najjače lige na svetu – Ognjen Kuzmić, ali “dobojksi Mutombo” nije ulazio u igru zbog teške povrede, zbog koje je van terena još od samog kraja sezone.

Ostali igrači na Fajnal foru bili su Marko Gudurić i Nikola Kalinić iz istanbulskog Fenerbahčea, a nijedan od dvojice se nije naročito proslavio – Gudurić nije ubacio nijedan poen na čitavom turniru, a Kalinić ih je ubacio 9, od toga 7 u finalu, u kojem je na početku bio jedan od najboljih košarkaša turskog tima.

Najbolji srpski predstavnik na turniru bio je plejmejker litvanskog Žalgirisa Vasilije Micić, koji je posebno dobro igrao u meču za treće mesto, u kojem je u veoma uzbudljivoj utakmici “Zelena šuma” došla do pobede nad moskovskim CSKA uz 15 poena srpskog reprezentativca.

U mnogm drugim ligama imamo priliku da gledamo brojne timove u doigravanju – manje je igrača na terenima jer se brojne ekipe nisu plasirale u plej-of, ali oni timovi koji jesu igraju dovoljno često da ljubiteljima košarke ne nedostaje taj sport.

Stefan Jović odigrao je veoma dobar meč u majstorici četvrtfinalne plej-of serije u Nemačkoj za svoj Bajern Minhen protiv Frankurta, a imao je 19 poena, 7 skokova i 10 asistencija. Aleksa Avramović je u Varezeu igrao veoma dobro u plej-of seriji sa Brešom, ali nije uspeo da spreči ispadanje svog tima, uprkos mečevima na kojima je postigao 20 i 24 poena.

U finišu belgijskog šampionata za Ostende igra dobro i Miloš Bojović, do je 23 poena, a Dejan Borovnjak je u drugoj turskoj ligi u plej-ofu na tri meča redom postizao 13, 20 i 18 poena za Bursaspor u naporima da taj tim dovede do elite turske košarke. Dragan Zeković je u odlučujućoj utakmici rumunskog plej-ofa protiv Timisoare imao 16 poena i 5 skokova, dok je u Mađarskoj dobar bio nekadašnji krilni igrač večitih Strahinja Milošević, koji je za svoj Solnok dao 17 poena. Isto toliko postigli su na jednom meču za JKS srpski internacionalci Marko Đerasimović i Rastko Dramićanin.

U portugalskom plej-ofu ističu se Tadić iz Vitorije (14 poena, 13 skokova), Todić iz Benfike (15+7), dok Bogić Vujošević u Kapfenbergu odličnim igrama pokazuje da je “prerastao” tu ligu jer je na dva meča u polufinalu plej-ofa postigao 20 i 24 poena.

Španija

Ognjen Kuzmić (Real Madrid), nije igrao na Fajnal foru zbog povrede;

Nemanja Nedović (Unikaha), pobeda kod kuće protiv Andore 87:86 – 6 poena (2/3 iz igre), 1 skok, 2 asistencije, 1 izgubljena lopta za 16 minuta;

Dragan Milosavljević (Unikaha), pobeda kod kuće protiv Andore 87:86 – 2 poena (1/4 iz igre), 1 skok, 1 izgubljena lopta za 10 minuta;

Dejan Todorović (Bilbao), poraz kod kuće od Mursije 82:73 – 11 poena (5/11 iz igre), 2 ukradene lopte za 27 minuta;

Nikola Rebić (Bilbao), poraz kod kuće od Mursije 82:73 – nije bio u sastavu tima;

Oliver Stević (Andora), poraz u gostima protiv Unikahe 87:86 – 6 poena (3/5 iz igre), 1 skok, 2 asistencije, 1 blokada za 10 minuta;

Nikola Dragović (Saragosa), poraz kod kuće od Fuendlabrade 108:102 – nije bio u sastavu tima;

Aleksandar Cvetković (Estudijantes), pobeda kod kuće protiv Gran Kanarije 88:75 – nije bio u sastavu tima;

Nikola Radičević (Gran Kanarija), poraz u gostima od Estudijantesa 88:75 – 0 poena (0/7 iz igre), 1 asistencija, 1 izgubljena lopta za 16 minuta;

Goran Huskić (Burgos), poraz u gostima od Baskonije 102:82 – 10 poena (4/8 iz igre), 8 skokova, 2 asistencije, 2 ukradene i 3 izgubljene lopte za 26 minuta;

Rade Zagorac i Nikola Gaćeša (Betis) – njihov tim nije igrao prethodne nedelje;

Filip Đuran (Melilja, 2. liga), pobeda u gostima protiv Kastelja 73:66 – 0 poena (0/2 iz igre), 1 skok za 10 minuita;

pobeda u gostima protiv Prata 64:63 – 0 poena (bez šuta iz igre), 1 asistencija za 4 minuta;

poraz u gostima protiv Prata 63:59 – 1 poen (1/2 iz igre), 1 skok za 8 minuta;

Nikola Cvetinović (Palensija), pobeda kod kuće protiv Ovijeda 91:81 – 13 poena (5/9 iz igre), 4 skoka, 2 asistencije za 22 minuta;

pobeda u gostima protiv Ovijeda 66:54 – 9 poena (3/6 iz igre), 4 skoka, 1 izgubljena lopta za 20 minuta,

poraz u gostima od Manrese 86:85 – 14 poena (6/9 iz igre), 4 skoka za 30 minuta;

poraz u gostima od Manrese 82:80 – 6 poena (3/7 iz igre), 1 skok, 2 asistencije za 16 minuta.

Nemačka

Dejan Musli (Bamberg), poraz u gostima od Bajerna 95:72 – nije bio u sastavu tima

Luka Mitrović (Bamberg), poraz u gostima od Bajerna 95:72 – 1 poen (0/2 iz igre), 2 skoka, 2 izgubljene lopte za 11 minuta;

Milan Mačvan (Bajern Minhen) – ne igra zbog povrede;

Vladimir Lučić (Bajern Minhen) – ne igra zbog povrede;

Stefan Jović (Bajern Minhen), pobeda u gostima protiv Frankfurta 85:50 – 4 poena (2/2 iz igre), 1 skok, 3 asistencije, 1 blokada, 1 izgubljena lopta za 17 minuta;

pobeda kod kuće protiv Frankfurta 90:70 – 19 poena (7/10 iz igre), 7 skokova, 10 asistencija, 1 izgubljena lopta za 28 minuta;

pobeda kod kuće protiv Bamberga 95:72 – nije igrao odlukom trenra;

Stefan Peno (Alba), poraz u gostima od Oldenburga 97:85 – 0 poena (0/2 iz igre), 2 skoka, 3 asistencije, 1 izgubljena lopta za 14 minuta;

pobeda kod kuće nad Oldenburgom – 85:68 – 9 poena (2/5 iz igre), 3 skoka, 5 asistencija, 2 ukradene i 2 izgubljene lopte za 17 minuta;

pobeda kod kuće nad Ludvigzburgom 102:87 – 2 poena (0/4 iz igre), 2 skoka, 5 asistencija, 2 izgubljene lopte za 16 minuta;

Utakmice VTB lige nisu bile na programu protekle nedelje.

Grčka

Nikola Milutinov (Olimpijakos) – nije bio u sastavu tima zbog povrede;

Poljska

Nikola Marković (Slam Stal), pobeda u gostima protiv Polskog Cukijera 92:78 - 3 poena (1/2 iz igre), 3 skoka, 1 asistencija za 12 minuta.

Italija i Belgija

Vladimir Micov (Armani), pobeda kod kuće protiv Kantua 87:75 – 13 poena (4/9 iz igre), 6 skokova, 2 asistencije, 2 ukradene i 3 izgubljene lopte za 30 minuta;

pobeda u gostima protiv Kantua 74:65 – 4 poena (1/9 iz igre), 5 skokova, 5 asistencija, 2 ukradene i 2 izgubljene lopte za 28 minuta;

Aleksa Avramović (Vareze), poraz u gostima od Breše 77:75 – 20 poena (6/15 iz igre), 2 skoka, 1 ukradena i 3 izgubljene lopte za 32 minuta;

poraz kod kuće od Breše 69:64 – 24 poena (9/19 iz igre), 4 skoka, 2 asistencije i 5 izgubljenih lopti za 38 minuta.

Dušan Đorđević (Ostende), poraz kod kuće od Antverpena 79:73 – 6 poena (2/4 iz igre), 1 skok, 5 asistencija, 1 izgubljena lopta za 15 minuta;

poraz u gostima od Antverpena 88:80 – 5 poena (2/10 iz igre), 1 skok, 4 asitstencije, 2 ukradene lopte za 21 minut;

Marko Jagodić-Kuridža (Ostende), poraz kod kuće od Antverpena 79:73 – 2 poena (1/5 iz igre), 2 skoka, 1 ukradena i 2 izgubljene lopte za 19 minuta;

poraz u gostima od Antverpena 88:80 –9 poena (2/4 iz igre), 6 skokova, 1 asistencija, 2 izgubljene lopte za 15 minuta;

Raško Katić (Šarlroa), pobeda kod kuće protiv Olstara 86:65 – 8 poena (3/9 iz igre), 8 skokova, 3 ukradene, 1 blokada, 2 izgubljene lopte za 24 minuta;

poraz u gostima od Olstara 92:70 – 8 poena (2/9 iz igre), 4 skoka, 1 izgubljena lopta za 17 minuta;

Miloš Bojović (Lijež), poraz u gostima od Limburg Junajteda 92:82 – 10 poena (3/9 iz igre), 2 skoka, 4 asistencije, 2 ukradene i 4 izgubljene lopte za 31 minut;

pobeda u gostima protiv Limburg Junajteda 112:92 – 23 poena (7/8 iz igre), 3 skoka, 5 asistencija, 1 ukradena i 2 izgubljene lopte za 25 minuta;

Turska

Marko Gudurić (Fenerbahče), pobeda u Evroligi protiv CSKA 92:83 – 0 poena (0/2 iz igre), 1 asistencija, 2 faula za 11 minuta;

poraz u Evroligi od Real Madrida 85:80 – 0 poena (0/3 iz igre), 2 skoka za 9 minuta;

youtube

Nikola Kalinić (Fenerbahče), pobeda u Evroligi protiv CSKA 92:83 – 2 poena (1/2 iz igre), 2 skoka, 1 izgubljena lopta za 23 minuta;

poraz u Evroligi od Real Madrida 85:80 – 7 poena (3/8 iz igre), 3 skoka, 1 asistencija, 3 izgubljene lopte za 20 minuta;

Dejan Borovnjak (Bursaspor, 2. liga), pobeda u gostima protiv Bahčešehira 69:64 – 13 poena (5/9 iz igre), 8 skokova, 1 asistencija, 1 blokada, 1 ukradena i 2 izgubljene lopte za 27 minuta;

poraz u gostima od Bahčešehira 87:73 – 20 poena (5/8 iz igre, 10/11 slobodna bacanja), 6 skokva, 3 asistencije, 1 ukradena i 1 izgubljena lopta za 32 minuta;

poraz u gostima od Bahčešehira 90:79 – 18 poena (5/9 iz igre), 5 skokova, 2 izgubljene lopte za 37 minuta.

Bugarska i Rumunija

Igor Kesar (Balkan), pobeda u gostima protiv Levskog 71:69 – 8 poena (3/7 iz igre), 5 skokova, 2 asistencije za 27 minuta;

Nemanja Milošević (Levski), pobeda u gostima protiv Rilskog 85:81 – 16 poena (4/9 iz igre), 4 skoka, 1 blokada za 20 minuta;

poraz kod kuće od Balkana 71:69 – 10 poena (4/6 iz igre), 5 skokova, 2 asistencije, 2 izgubljene lopte za 24 minuta;

Dragan Zeković (Steaua), pobeda kod kuće protiv Timisoare 79:69 – 16 poena (6/8 iz igre), 5 skokova, 1 asistencija za 22 minuta;

poraz u gostima od Kluža 89:79 – 8 poena (3/6 iz igre), 4 skoka, 2 asistencije, 2 izgubljene lopte za 22 minuta;

poraz u gostima od Kluža 85:75 – 5 poena (1/2 iz igre), 2 asistencije za 12 minuta;

Mladen Jeremić (Timisoara), poraz u gostima protiv Steaue 79:69 – 11 poena (3/10 iz igre), 5 skokova, 2 asistencije, 2 ukradene i 2 izgubljene lopte za 31 minut;

Igor Mijajlović (Timisoara), poraz u gostima protiv Steaue 79:69 – 16 poena (5/10 iz igre), 5 asistencija, 1 ukradena i 7 izgubljenih lopti za 37 minuta;

Marko Stevanović (Timisoara), poraz u gostima protiv Steaue 79:69 – 2 poena (1/1 iz igre) za 2 minuta;

Aleksandar Rašić (Kluž), pobeda kod kuće protiv Kluža – 89:79 – 8 poena (3/4 iz igre), 3 skoka, 3 asistencije, 2 izgubljene lopte za 25 minuta;

pobeda kod kuće protiv Kluža 85:75 – 6 poena (2/6 iz igre), 1 asistencija i 1 izgubljena lopta za 13 minuta.

Mađarska

Marko Đerasimović (KTE Duna), poraz u gostima od Kermenda 77:59 – 10 poena (4/9 iz igre), 2 skoka, 1 asistencija za 26 minuta;

pobeda kod kuće protiv Kermenda 93:78 – 17 poena (5/17 iz igre), 3 skoka, 4 asistencije, 2 izgubljene lopte za 33 minuta;

Rastko Dramićanin (KTE Duna), poraz u gostima od Kermenda 77:59 – 11 poena (1/5 iz igre), 6 skokova, 1 asistencija, 1 ukradena lopta za 26 minuta;

pobeda kod kuće protiv Kermenda 93:78 – 17 poena (6/12 iz igre), 7 skokova, 4 asistencije, 3 izgubljene lopte za 28 minuta;

Dušan Cvetković (MAFC), poraz kod kuće od Šoprona 95:92 – 5 poena (2/6 iz igre), 3 skoka, 1 asistencija, 1 izgubljena lopta za 22 minuta;

Ivan Žigeranović (Falko) – nije bio u sastavu tima;

Luka Marković (Alba Fehervar) – nije bio u sastavu tima;

Strahinja Milošević (Solnok), pobeda kod kuće protiv Atomeromua 92:60 – 6 poena (2/2 iz igre), 5 skokova, 6 asistencija, 5 faulova, 1 blokada i 3 izgubljene lopte za 25 minuta;

pobeda u gostima protiv Atomeromua 96:82 – 17 poena (5/11 iz igre), 4 skoka, 1 asistencija, 1 ukradena i 3 izgubljene lopte za 29 minuta;

pobeda kod kuće protiv Atomeromua 82:56 – 15 poena (5/16 iz igre), 7 skokova, 3 asistencije, 1 ukradena i 1 izgubljena lopta za 25 minuta.

Portugal

Saša Borovnjak (Porto), pobeda u gostima protiv Ilijabuma 101:57 – 2 poena (1/4 iz igre), 1 skok, 1 blokada za 7 minuta;

Miroslav Todić (Benfika), pobeda u gostima protiv Galitosa 98:71 – 15 poena (7/10 iz igre), 3 asistencije, 1 ukradena i 3 izgubljene lopte za 28 minuta;

Nikola Tadić (Vitorija), poraz kod kuće od Madeire 104:100 – 14 poena (6/12 iz igre), 13 skokova, 1 asistencija, 2 izgubljene lopte za 34 minuta;

Filip Pejović (Ilijabum), poraz kod kuće od Porta 101:57 – 4 poena (1/3 iz igre), 3 skoka, 1 asistencija, 1 ukradena lopta za 22 minuta;

Filip Simić (Ilijabum), poraz kod kuće od Porta 101:57 – 11 poena (4/9 iz igre), 1 asistencija, 3 izgubljene lopte za 19 minuta;

Veljko Stanković (Galitos), poraz kod kuće od Benfike 98:71 – 1 promašaj iz igre za 3 minuta;

Bojan Petrović (Galitos), poraz kod kuće od Benfike 98:71 – 3 poena (0/3 iz igre), 2 ukradene lopte za 16 minuta;

Ostalo

Vasilije Micić (Žalgiris), poraz u Evroligi od Fenerbahčea 76:67 – 5 poena (2/4 iz igre), 1 skok, 4 asistencije, 2 ukradene i 5 izgubljenih lopti za 19 minuta;

pobeda u Evroligi protiv CSKA 79:77 – 15 poena (3/7 iz igre, 8/10 slobodna bacanja), 4 skoka, 4 asistencije, 4 izgubljene lopte za 25 minuta;

youtube

Bogić Vujošević (Kapfenberg, Austrija), pobeda kod kuće protiv Vijene 96:68 – 20 poena (6/12 iz igre), 4 skoka, 3 asistencije, 2 izgubljene lopte za 25 minuta;

pobeda u gostima protiv Vijene 92:78 – 24 poena (9/16 iz igre), 4 skoka, 8 asistencija, nijedna izgubljena lopta za 34 minuta;

Milovan Raković (Nojšatel, Švajcarska), poraz u gostima od Friburga 87:67 – 6 poena (2/5 iz igre), 6 skokova, 3 asistencije, 2 izgubljene lopte za 24 minuta;

poraz kod kuće od Friburga 95:64 – 14 poena (5/9 iz igre), 4 skoka, 2 ukradene, 3 izgubljene lopte za 26 minuta;

Branko Mirković (Kalev), pobeda kod kuće protiv Tartu Ulikola 98:95 – 10 poena (4/9 iz igre), 1 skok, 5 asistencija, 3 izgubljene lopte za 28 minuta;

pobeda kod kuće protiv Tartu Ulikola 103:85 – 16 poena (5/10 iz igre), 4 skoka, 2 asistencije, 1 izgubljena lopta za 25 minuta;

pobeda u gostima protiv Tartu Ulokola 102:82 – 11 poena (4/9 iz igre), 3 skoka, 4 asistencije, 2 ukradene lopte za 29 minuta;

Nemanja Miljković (Parnu, Estonija), pobeda kod kuće protiv Raple 73:67 – 10 poena (5/8 iz igre), 4 skoka, 1 ukradena i 3 izgubljene lopte za 17 minuta;

poraz u gostima od Raple 90:79 – 12 poena (5/8 iz igre), 1 asistencija, 1 blokada, 1 izgubljena lopta za 30 min;

poraz kod kuće od Raple 79:75 – 7 poena (3/5 iz igre), 12 skokova, 1 asistencija, 1 izgubljena lopta za 30 minuta;

Aleksandar Mitrović (Dinamo Tbilisi, Gruzija), pobeda kod kuće protiv Mgzavrebija 84:75 – 6 poena (2/7 iz igre), 6 skokova, 1 asistencija za 18 minuta;

poraz u gostima protiv Mgzavrebija 71:60 – 0 poena (0/4 iz igre), 2 skoka, 2 asistencije, 1 blokada za 20 minuta;

pobeda u gostima protiv Mgzavrebija 72:61 – 4 poena (1/4 iz igre), 4 skoka, 2 asistencije, 1 blokada, 1 ukradena i 1 izgubljena lopta za 21 mint.

Sve prethodne preglede učinka srpskih košarkaša pročitajte OVDE.