Getty Image/ Pool

Blog ostalo

19.06.2018 | 13:45

Završila se klupska košarka – koji Srbin je gde prvak?

U skoro svim evropskim ligama poznati su šampioni, pa se fokus polako pomera sa klupske na reprezentativnu košarku – u centru pažnje biće igrači koji će nastupati na dva kvalifikaciona ”prozora” za Svetsko prvenstvo, koje će se 2019. godine održati u Kini.

Željko Obradović

David Ramos, Getty Images Sport

Željko Obradović

I u protekloj nedelji srpski igrači su pokazali zašto je srpska košarkaška kultura dominantna u Evropi, ali i na svetu, a pobedama u Turskoj, Litvaniji, Belgiji, Nemačkoj i Italiji, Vladimir Lučić, Stefan Jović, Vladimir Micov, Marko Gudurić, Nikola Kalinić, Dušan Đorđević, Marko Jagodić-Kuridža i Vasilije Micić pridružili su se mnogim svojim sunarodnicima koji su već u sezoni 2017/2018. postali državni prvaci.

Gudurić i Kalinić nisu igrali u poslednjem meču turskog finala plej-ofa u kojem je Fenerbahče ubedljivo stigao do titule, četvrte uzastopne u Turskoj i nestvarne jubilarne 40. klupske titule Željka Obradovića.

Armani Vladimira Micova nije dopustio iznenađenje, iako je Trento u, ispostaviće se, odlučujućoj petoj utakmici serije bio veoma blizu pobedi, a srpsko krilo odigralo je dobru seriju za uspešan kraj sezone.

Bajern je na kraju došao do zacrtanog cilja – titule šampiona Nemačke i Evrolige. Dolazak Dejana Radonjića bio je uspešan, nastavio je tamo gde je počeo Aleksandar Đorđević i pobedom protiv Albe u petom meču finala doigravanja srpski trojac okitio se šampionskom titulom. Naslov osvajača Bundeslige slavili su i košarkaši iz Bosne i Hercegovine Nihad Đedović i mladi Amar Gegić, koji u finalnoj seriji nije dobijao šansu da istrči na parket, iako je bio u sastavu bavarskog tima.

U Belgiji su do titule došli košarkaši Ostendea, sedme uzastopne, a kolonija košarkaša iz regiona ima čemu da se raduje. Novi prvaci Belgije su Dušan Đorđević i Marko Jagodić-Kuridža, Vladimir Mihailović iz Crne Gore i Nedim Buza iz Bosne i Hercegovine.

Titula je mnogo, a ispod su navedeni ishodi svih prvenstva u kojima nastupaju košarkaši iz regiona. Pobednici su raznoliki, od iznenađujućih debitanata na tronovima nekih zemalja, do očekivanih višegodišnjih uzastopnih šampiona u drugim državama. Ipak, jedna stvar je prilično konstantna – retki su nacionalni šampioni širom Evrope koji u svojim redovima nemaju barem jednog balkanskog igrača. Detalji slede na listi ispod.

Po završetku liste očekuje vas i pregled individualnih učinaka svih košarkaša iz Srbije, Crne Gore, Bosne i Hecegovine u nedelji za nama.

Sport klub je sa vama bio tokom čitave košarkaške sezone na izmaku, vodio vas je preko glamura NBA, ”amaterizma” NCAA do evroligaških terena, ali ne isključujući nordijske lige, kinesku egzotiku i istočnoevropske okršaje. Tokom nedelja imali ste priliku da vidite u kojoj je tačno formi koji igrač i na koga će selektori moći da računaju u kvalifikacijama za Mundobasket. Nema sumnje da će i u narednoj sezoni Sport klub donositi detaljne prikaze svih igrača – pregledi su ponovo sa vama u oktobru, a svaka sugestija i kritika je i dalje veoma dobrodošla.

**************************

Austrija – šampion Kapfenberg, druga uzastopna titula, pobeda 4:2 u finalu plej-ofa protiv Gmundena) – Bogić Vujošević (Srbija);

Belorusija – šampion Cmoki Minsk, deseta uzastopna titula, pobeda 3:0 u finalu plej-ofa protiv Borisfena) – Filip Adamović (BiH);

Belgija – šampion Ostende, sedma uzastopna titula, pobeda 3:0 u finalu plej-ofa protiv Atveprena) – Vladimir Mihailović (CG), Nedim Buza (BiH), Dušan Đorđević i Marko Jagodić-Kuridža (Srbija)

Bugarska – šampion Levski, druga uzastopna titula, pobeda u finalu plej-ofa 3:1 protiv Balkana – Nemanja Milošević (CG);

Kipar – šampion AEK Larnaka, četvrta titula u istorji, pobeda u finalu plej-ofa 3:1 protiv Keravnosa – Danilo Tasić (Srbija);

Danska – šampion Baken, druga uzastopna titula, 16. u istoriji (najviše u Danskoj), pobeda u finalu plej-ofa 4:0 protiv Horsensa;

Estonija – šampion Kalev Kramo, treća uzastopna titula, pobeda u finalu plej-ofa 4:0 protiv Tartu Ulikola – Bojan Subotić (CG), Branko Mirković (Srbija);

Finska – šampion Kauhajoki, prva titula u istoriji, pobeda u finalu 4:2 protiv Salon Vilpasa – Bojan Šarčević (BiH);

Francuska – finale lige igraju Monako (Elmedin Kikanović iz BiH i trener Zvezdan Mitrović iz CG) i Le Man – Le Man vodi 2:1;

Gruzija – šampion Dinamo Tbilisi, šesta titula u istoriji, pobeda u finalu plej-ofa 3:2 protiv Kutaisija – Aleksandar Mitrović (Srbija);

Nemačka – šampion Bajern, četvrta titula u istoriji, pobeda u finalu plej-ofa 3:2 protiv Albe – Vladimir Lučić, Stefan Jović, Milan Mačvan (Srbija), Nihad Đedović, Amar Gegić (BiH), trener Dejan Radonjić (CG);

Stefan Jović, Stefan Peno

Alexandra Beier/Bongarts/Getty Images

Grčka – šampion Panatinaikos, 36. titula u istoriji (najviše u Grčkoj, Olimpijakos 12), pobeda u finalu plej-ofa 3:2 protiv Olimpijakosa;

Mađarska – finale igraju Solnok (Strahinja Milošević iz Srbije) i Falko Vulkano (Miloš Borisov iz CG);

Island – šampion KR, 17. titula u istoriji, pobeda u finalu plej-ofa 3:1 protiv Tindastola;

Irska – šampion Trali, pobeda u finalu plej-ofa protiv Temploga u jednom meču – Goran Pantović i Dušan Bogdanović (Srbija);

Italija – šampion Armani Milano, 28. titula (najviše u Italiji), pobeda u finalu plej-ofa 4:2 protiv Trenta – Vladimir Micov (Srbija);

Letonija – šampion Ventspils, deseta titula u istoriji, pobeda u finalu plej-ofa 4:2 protiv VEF Rige;

Litvanija– šampion Žalgiris, osma uzastopna titula, pobeda u finalu plej-ofa 4:1 protiv Lijetuvos Ritasa 80:70 – Vasilije Micić (Srbija);

Vasilije Micić

Turkish Airlines EuroLeague

Holandija – šampion Donar Groningen, sedma titula u istroji, pobeda u finalu plej-ofa 4:0 protiv Lajdena;

Norveška – šampion Kungsberg, osma titula u istoriji, pobeda u finalu plej-ofa protiv Asker Elijensa 3:0;

Poljska – šampion Anvil, druga titula u istoriji, pobeda u finalu plej-ofa 4:2 protiv Slam Stala;

Portugal – šampion Oliveirense, prva titula, pobeda u finalu plej-ofa 3:0 protiv Porta;

Rumunija – šampion Oradea, druga titula, pobeda u finalu plej-ofa protiv Steaue 3:1 – Goran Gajović (CG), Muhamed Pašalić (BiH);

VTB liga – šampion CSKA, deveta regionalna titula, pobeda u finalu Fajnal Fora protiv Himkija;

Slovačka – šampion Levice, druga titula u istoriji, pobeda u finalu plej-ofa 4:1 protiv Košica – Žarko Đurić, Milivoje Mijović (Srbija);

Španija – finale igraju Real Madrid i Baskonija;

Švedska – finale Norćeping Dolfins, peta titula, pobeda u finalu protiv Luleoa 4:3 u finalu plej-ofa;

Švajcarska – šampion Friburg, 17. titula (najviše u istoriji), pobeda u finalu plej-ofa 4:1 protiv Ženeva Lajonsa – Slobodan Miljanić (CG), Dušan Mlađan Srbija);

Turska – šampion Fenerbahče, deveta titula u istoriji, treća uzastopna, pobeda u finalu plej-ofa protiv Tofaša 4:1 – Marko Gudurić, Nikola Kalinić, trener Željko Obradović (Srbija);

Ukrajina – šampion Čerkaski Mavpi, prva titula u istoriji, pobeda u finalu plej-ofa 3:0 protiv Dnjepra.

*************************

Pred vama je poslednji osvrt na partije srpskih, crnogorskih, bosansko-hercegovačkih i makedonskih igrača u sezoni 2017/2018.

Španija

Ognjen Kuzmić (Real Madrid) – ne igra za klub od početka sezone zbog povrede;

Filip Đuran (Melilja, 2. liga), poraz u gostima od Manrese 97:67 – 6 poena (2/4 iz igre), 4 skoka, 2 asistencije za 13 minuta.

Nemačka

Milan Mačvan (Bajern Minhen) – nije igrao zbog povrede;

Vladimir Lučić (Bajern Minhen), poraz u gostima od Albe 72:68 – 7 poena (1/1 iz igre, 4/4 slobodna bacanja), 3 skoka, 1 asistencija, 1 ukradena i 2 izgubljene lopte za 26 minuta;

pobeda kod kuće protiv Albe 106:85 za titulu – 12 poena (5/8 iz igre), 5 skokova, 2 izgubljene lopte za 25 minuta;

Vladimir Lučić

Alexandra Beier/Bongarts/Getty Images

Vladimir Lučić

Stefan Jović (Bajern Minhen), poraz u gostima od Albe 72:68 – 10 poena (4/7 iz igre), 1 skok, 4 asistencije, 3 izgubljene lopte za 30 minuta;

pobeda kod kuće protiv Albe 106:85 za titulu – 5 poena (2/6 iz igre), 4 skoka, 6 asistencija, 4 ukradene i 2 izgubljene lopte za 25 minuta;

Stefan Peno (Alba), pobeda kod kuće protiv Bajerna 72:68 – 5 poena (2/4 iz igre), 3 asistencije, 2 skoka, 3 izgubljene lopte za 23 minuta;

poraz u gostima od Albe 106:85 – 2 poena (1/3 iz igre), 1 skok, 1 asistencija, 2 izgubljene lopte za 19 minuta.

Belgija

Dušan Đorđević (Ostende), pobeda u gostima protiv Antverpena 74:66 –10 poena (3/5 iz igre), 4 asistencije, 2 izgubljene lopte za 23 minuta;

pobeda kod kuće protiv Antverpena 78:67 – 6 poena (2/3 iz igre), 8 asistencija za 21 minut;

Marko Jagodić-Kuridža (Ostende), pobeda u gostima protiv Antverpena 74:66 – 4 poena (1/1 iz igre), 2 skoka za 8 minuta iz igre);

pobeda kod kuće protiv Antverpena 78:67 – 1 poen (0/1 iz igre, 1/2 iz igre), 1 skok, 1 blok, 2 izgubljene lopte za 16 minuta.

Turska

Marko Gudurić

Turkish Airlines EuroLeague

Marko Gudurić

Marko Gudurić (Fenerbahče), pobeda kod kuće protiv Tofaša 94:64 – nije bio u sastavu tima;

Nikola Kalinić (Fenerbahče), pobeda kod kuće protiv Tofaša 94:64 – nije bio u sastavu tima;

Ivan Paunić (Tofaš) – nije bio u sastavu tima.

Mađarska

Ivan Žigeranović (Falko) – nije bio u sastavu tima;

Strahinja Milošević (Solnok), poraz u gostima od Falka 76:73 – 4 poena (1/7 iz igre), 4 skoka, 5 asistencija, 3 izgubljene lopte za 31 minut;

pobeda kod kuće protiv Solnoka 89:70 – 18 poena (6/8 iz igre), 2 skoka, 4 asistencije, 2 izgubljene lopte za 28 minuta.

Ostalo

Vasilije Micić (Žalgiris, Litvanija), pobeda kod kuće protiv Lijetuvos Ritasa 90:80 – 4 poena (1/5 iz igre), 3 skoka, 3 asistencije za 12 minuta;

pobeda u gostima protiv Lijetuvos Ritasa 82:78 – 4 poena (0/3 iz igre, 4/4 slobodna bacanja), 6 skokova, 4 asistencije, 2 izgubljene lopte za 21 minut;

pobeda kod kuće protiv Lijetuvos Ritasa 80:70 – 8 poena (3/7 iz igre), 3 skoka, 6 asistencija, 1 ukradena i 1 izgubljena lopta za 18 minuta;

Bogić Vujošević (Kapfenberg, Austrija), pobeda za titulu u gostima protiv Gmundena protiv Gmundena posle produžetka 95:92 – 23 poena (5/17 iz igre, 12/13 slobodna bacanja), 4 skoka, 9 asistencija, 9 iznuđenih faulova, 2 ukradene i 3 izgubljene lopte za 38 minuta;

Nikola Milutinov (Olimpijakos, Grčka), pobeda kod kuće protiv Panatinaikosa 92:76 – 2 poena (1/4 iz igre), 8 skokova, 1 blokada, 1 ukradena i 3 izgubljene lopte za 16 minuta;

poraz u gostima od Panatinaikosa 84:70 – 0 poena (bez šuta iz igre), 2 skoka, 5 faulova, 1 izgubljena lopta za 3 minuta;

Vladimir Micov (Armani, Italija), pobeda kod kuće protiv Trenta 91:90 – 4 poena (2/6 iz igre), 2 skoka, 7 asistencija, 3 izgubljene lopte za 31 minut;

pobeda u gostima protiv Trenta 96:71 – 10 poena (4/7 iz igre), 3 skoka, 3 izgubljene lopte za 26 minuta;

Saša Borovnjak (Porto, Portugal), poraz kod kuće protiv Oliveirensea 93:69 – 17 poena (7/12 iz igre), 6 skokova, 1 asistencija, 3 izgubljene lopte za 31 minut;

Dragan Zeković (Steaua, Rumunija), pobeda kod kuće protiv Oradee 89:82 – 13 poena (4/6 iz igre), 1 skok za 19 minuta;

IGRAČI IZ CRNE GORE

Španija

Dino Radončić (Real Madrid) – nije bio u sastavu tima na tri meča finalne plej-of serije.

Belgija

Vladimir Mihailović (Ostende), pobeda u gostima protiv Antverpena 74:66 – 5 poena (2/4 iz igre), 3 asistencije i 1 izgubljena lopta za 17 minuta;

pobeda kod kuće protiv Antverpena 78:67 – 7 poena (2/8 iz igre), 3 skoka, 3 asistencije, 1 ukradena lopta za 24 minuta;

Vladimir Mihailović

fiba.basketball

Mađarska

Miloš Borisov (Falko Vulkano), pobeda kod kuće protiv Solnoka 76:73 – 10 poena (4/11 iz igre), 6 skokova, 1 ukradena i 2 izgubljene lopte za 24 minuta;

poraz u gostima od Falka Vulkana 89:70 – 10 poena (2/4 iz igre), 7 skokova, 3 izgubljene lopte za 22 minuta.

Rumunija

Dragan Zeković (Steaua), pobeda kod kuće protiv Oradee 89:82 – 13 poena (4/6 iz igre), 1 skok za 19 minuta;

Goran Gajović (Oradea), pobeda u gostima protiv Steaue 89:92 – 3 poena (1/4 iz igre), 4 faula za 14 minuta.

IGRAČI IZ BiH

Nemačka

Nihad Đedović (Bajern Minhen), poraz u gostima od Albe 72:68 – 5 poena (2/7 iz igre), 2 skoka, 2 izgubljene lopte za 20 minuta;

pobeda kod kuće protiv Albe 106:85 za titulu – 19 poena (7/9 iz igre), 2 skoka, 2 asistencije za 17 minuta;

Amar Gegić (Bajern Minhen), poraz u gostima od Albe 72:68 – nije ulazio u igru odlukom trenera;

pobeda kod kuće protiv Albe 106:85 za titulu – nije ulazio u igru odlukom trenera.

Francuska

Elmedin Kikanović (Monako), pobeda kod kuće protiv Le Mana 81:77 – 16 poena (7/15 iz igre), 3 skoka, 1 ukradena lopta za 27 minuta;

poraz kod kuće od Le Mana 87:77 – 19 poena (9/12 iz igre), 2 skoka, 2 ukradene lopte za 32 minuta.

Elmedin Kikanović

Martin Rose/Bongarts/Getty Images

Elmedin Kikanović

Belgija

Nedim Buza (Ostende), pobeda u gostima protiv Antverpena 74:66 – nije bio u sastavu tima;

pobeda kod kuće protiv Antverpena 78:67 – nije bio u sastavu tima.

Rumunija

Muhamed Pašalić (Oradea), pobeda u gostima protiv Steaue 89:92 – nije bio u sastavu tima.

Makedonski košarkaši završili su učešće u inostranim ligama u sezoni 2017/2018,

Sve prethodne preglede učinka srpskih košarkaša mogli ste da pročitate OVDE, a kako su prethodne nedelje igrali košarkaši iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije pogledajte na OVOM LINKU.

Komentari (1)

Komentar je uspešno poslat.

Slanje komentara nije uspelo.

Neispravan kod, pokušajte ponovo

Komsija

Sjajan pregled. Stvarno impresivan ucinak nasih ove godine. Moglo je jos samo da se doda koji nasi igraci su gubili u finalima, kao recimo Peno / Alba protiv Bajerna.

Odgovori 5 2

* Sva polja su obavezna

BiH, CG, MKD: To je pravi Dubljević!

BiH, CG, MKD: To je pravi Dubljević!

BiH, CG, MKD: To je pravi Dubljević!

Nova nedelja u najboljim evropskim i američkim ligama je iza nas, a košarkaši iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije ponovo su u velikom broju bili bitni akteri najboljih košarkaških mečeva. Ove nedelje pažnju je na sebe privukao crnogorski reprezentativni centar Bojan Dubljević.

Srbi u svetu: Goropadni Jokić, razorni Raduljica

Srbi u svetu: Goropadni Jokić, razorni Raduljica

Srbi u svetu: Goropadni Jokić, razorni Raduljica

Retko sadržajna nedelja donela je tri junaka srpske inostrane košarkaške priče na tri različita kontinenta – Nikola Jokić u Severnoj Americi, Vladimir Micov u Evropi i Miroslav Raduljica u Aziji.
Loading...