Partizan: Prvi srpski klub u Ligi šampiona (drugi deo)

FK Partizan

Do te godine, srpski klubovi su bili daleko od elite i malo toga je ukazivalo da će se nešto promeniti po tom pitanju. Onda se dogodio Partizan.

Alan Širer, Taribo Vest

Stu Forster / Staff

U sezoni 2003/04, tim iz Humske domogao se istorijskog učešća u Ligi šampiona. Predvođeni čuvenim Nemcem Lotarom Mateusom, nekada najboljim fudbalerom sveta, crno-beli su postali prvi klub iz Srbije koji je zaigrao u grupnoj fazi elitnog evropskog ranga. Naravno, računajući period od 1992, otkako takmičenje nosi ime Liga šampiona.

Bio je to najveći uspeh Partizana u novijoj istoriji i jedan od najvećih ikad. Ne bi bilo pogrešno reći da za beogradske crno-bele plasman u grupe LŠ predstavlja i najznačajniji rezultat od čuvenog finala Kupa evropskih šampiona iz 1966.

To je više nego dovoljan razlog da se podsetimo sezone 2003/04.

U prvom delu trilogije osvrnuli smo se na sve što je prethodilo letu 2003, a u drugom imate priliku da se podsetite kako su izgledale sad već čuvene kvalifikacije.

Lotar Mateus

Getty Images/Martin Rose

Sreća na žrebu

Partizan je na startu kvalifikacija bio slobodan, a žreb mu je u drugom kolu doneo Jurgorden. Reklo bi se da su crno-beli imali sreće sa protivnikom u toj rundi, pošto se ekipa sa severa Evrope nije mogla pohvaliti velikim iskustvom na najvišem kontinentalnom nivou.

Duel sa srpskim klubom bio je prvi u Ligi šampiona (i Šveđani su bili slobodni u uvodnom kolu), računajući prethodno i KEŠ, posle tačno 36 godina. Davne 1967. ispali su na startu KEŠ od poljskog Gornjika i od tad ih nije bilo u kvalifikacijama. Jedan od razloga je taj što su, između ostalog, ispadali i u drugu Švedsku ligu u međuvremenu.

Godine 2002. osvojili su prvu titulu posle 36 godina, a na evro sceni su poraženi u drugom kolu UEFA kupa od Bordoa, pošto su prethodno savladali Kopenhagen.

Bez obzira na sve, okršaj sa Jurgordenom bo je daleko od lakog za Partizan.

You Tube

Loš početak, pa preokret

Prvi meč u Beogradu, 30. jula 2003, završen je bez pobednika (1:1). Crno-beli su bili znatno konkretniji i kvalitetniji rival, u prvom poluvremenu Nikola Malbaša i Ivica Iliev zatresli su prečku, da bi se na pogodak čekalo tačno sat vremena.

Na centaršut Milivoja Ćirkovića, Damir Čakar je pogodio stativu, a na odbitak natrčao Saša Ilić i sproveo loptu u mređu.

Nedugo zatim, ponovo je prečka bila saveznik gostiju, posle udarca Ćirkovića. Partizan je propustio velike šanse da dođe do ubedljive prednosti i za to je kažnjen u 73. minutu. Jurgorden je iskoristio jedinu priliku i preko Renea Makondelea izborio sjajan rezultat pred revanš na Rasundi.

You Tube

Ni početak meča u Solni nije bio povoljan za srpskog predstavnika. Već u 10. minutu, Andreas Johanson je savladao Ivicu Kralja i doveo domaće do prednosti.

Pokušavao je Partizan u nastavku da nadoknadi zaostatak, pritiskao konstantno, a i ovoga puta je do gola došao posle sat vremena.

Saša Ilić je u 61. minutu poravnao na 1:1 i najavio ono što će uslediti pet minuta kasnije, kad je Nikola Malbaša doneo preokret i prolaz dalje crno-belima. Jurgorden je do kraja uspeo samo da poravna na 2:2 preko Samjuela Vovoe.

Partizan je nadomak Lige šampiona, Partizan ide na Njukasl!

Promil šanse

Kad vam žreb dodeli ekipu iz Engleske na putu ka nekom evropskom takmičenju, to je retko kad dobar znak. Posebno kad dolazite iz prvenstva, koje je po kvalitetu svetlosnim godinama udaljeno od Premijer lige.

Partizan je morao da se suoči sa takvom preprekom na poslednjem koraku ka Ligi šampiona.

Četvorostruki šampion Engleske je, posle uspešne prve polovine devedesetih godina (titula 1992, zatim dva druga i jedno treće mesto u naredne četiri sezone), počeo da pada. Bio je to povod da se u septembru 2000. na mesto menadžera imenuje legendarni Ser Bobi Robson.

Za dve sezone, čuveni Englez je podigao Svrake i doveo ih do četvrtog i trećeg mesta (2002. i 2003. godine).

1996. - Alan Širer iz Blekburna u Njukasl za 15 miliona funti.

Laurence Griffiths/Getty Images

Na terenu je dominirao Alan Širer, koji je predvodio Njukasl do druge grupne faze Lige šampiona sezonu pre susreta sa Partizanom. Pređašnji rezultati Engleza ukazivali su da beogradski tim ima jako male izglede da savlada znatno kvalitetnijeg rivala.

Lotar Mateus se za prvi meč u Beogradu odlučio da, pre svega, odbrani gol. Zato je na teren poslao tim u formaciji sa pet igrača u odbrani (Bajić, Ćirković, Đorđević, Malbaša, Vest) i dvojicom defanzivno orijentisanih vezista (Duljaj, Nađ).

To nije bio uspešan pokušaj. Partizan je prikazao dobru partiju u veličanstvenoj atmosferi u Humskoj, ali su gosti slavili golom Nolberta Solana u 39. minutu.

Tad se Beograđanima davao i promil šanse da mogu do čuda, ali nekad je i promil dovoljan.

Ajmo, Milivoje za istoriju

U revanšu na severoistoku Engleske viđena je očekivana slika u prvom poluvremenu. Njukasl je kontrolisao ritam, dominirao u posedu i u nekoliko navrata bio blizu pogotka. Odbrana Partizana je, ipak, uspevala da odbije napade.

Na drugoj strani, jedinu kakvu-takvu šansu u prvom delu propustio je Andrija Delibašić.

Svesni da im je neophodan gol u nastavku, crno-beli su zaigrali konkretnije i to im se isplatilo već u 56. minutu.

Posle kontre iz udžbenika i nekoliko sjajno razmenjenih pasova, uz lošu reakciju odbrane Njukasla, Albert Nađ je proigrao Sašu Ilića u šesnaestercu, a ovaj povratnom kao na tacni poslužio Ivicu Ilieva, koji je sa pet metara poslao loptu u nebranjenu mrežu.

Beogradski klub je anulirao zaostatak iz prvog duela!

Do kraja meča viđeno je još nekoliko poluprilika na obe strane, najčešće pred golom Ivice Kralja, ali promene rezultata nije bilo, te se otišlo u produžetke.

NJukasl - Partizan

I u dodatnih 30 minuta ni jedni ni drugi nisu uspeli da dođu do pogotka, pa se pitanje plasmana u Ligu šampiona rešavalo na jedanesterce.

Njih je Alan Širer otvorio velikim promašajem, zatim je udarac Nikole Malbaše zaustavio Šaj Given, a isto je učinio i Ivica Kralj kod šuta Kirona Dajera. Prvi gol sa bele tačke postigao je Nađ i time doneo minimalnu prednost Partizanu.

Svrake nikako nisu uspele da zatresu mrežu, pošto je i treći pokušaj bio loš. Ovoga puta, Kralj je izašao kao pobednik iz duela sa Džonatanom Vudgejtom i doveo crno-bele blizu trijumfa.

Ipak, Milan Stojanovski je zatresao prečku i vratio domaće u život. Šola Ameobi je poravnao na 1:1, da bi na drugoj strani precizan bio Čakar.

Lomana Lua Lua je pogodio za 2:2 u penal seriji, a prvu priliku da reši meč propustio je Iliev promašivši odlučujući penal.

You Tube

To, na kraju, nije koštalo Beograđane. Džermejn Dženas i Saša Ilić pogađali su u šestoj seriji, zatim je Aron Hjuz promašio, da bi jednu od najvećih pobeda Parnom valjku doneo Milivoje Ćirković.

Partizan je prvi put u Ligi šampiona! Srbija ima prvog predstavnika u tom takmičenju! „Ajmo, Milivoje“ postala je jedna od omiljenih rečenica crno-belih pristalica.

"Dok se vraćao sa centra, Sale me je pogledao i rekao da uzmem ja da šutiram sledeći penal. Pogodilo se da Hjuz promašuje penal za Njukasl i da ponovo mi imamo penal za prolaz, da je odluka na meni. Ja nikada nisam imao priliku da šutiram penale osim na treningu, ali on je imao poverenja u mene. Posle mi je rekao da je znao da nema šanse da promašim", otkrio je Ćirković kako je izgledala odluka da on izvede odlučujući penal.

U poslednjem delu trilogije čeka vas detaljan podsetnik na Partizanovo istorijsko učešće u Ligi šampiona.