Christof Koepsel/Bongarts/Getty Images

Branimir Smilić

17.05.2017 | 08.12

Tepić za SK: Još sam dovoljno dobar za ozbiljnu košarku

Sa Partizanom je osvojio devet trofeja, vrhunac je doživeo u Panatinaikosu, a onda su usledile godine u Kahasolu, Lijetuvos Ritasu, ponovo Partizanu, PAO i od novembra 2016. u italijanskoj Orlandini.

Milenko Tepić

Christof Koepsel/Bongarts/Getty Images

Mir je pronašao na Siciliji, u gradiću Kapo D' Orlandu. Košarka je sinonim za ovo ostrvsko mesto, a plasaman u plej-of cilj kojem je težilo svih 13.000 stanovnika. Tepić je u februaru ušao u četvrtu deceniju života, a ove godine obeležava i 15 godina od kako je u dresu Vojvodine debitovao na velikoj sceni.

Muta Nikolić ga je gurnuo u vatru, oblikovao ga je Duško Vujošević, kod Željka Obradovića je dotakao zvezde osvajanjem Evrolige 2011, a u razgovoru za "Sport klub" ističe da je u naponu snage, željan novih izazova.

"Košarka u Italiji je solidna, a moj klub je plasmanom u plej-of ispunio ambicije. Zaista imamo dobru sezonu i da nas nisu zadesile neke povrede u doigravanje smo mogli i sa bolje pozicije. Veći deo sezone bili smo na četvrtom i petom mestu. Ekipa je dobra, imamo kontinuitet i možemo da budemo vrlo nezgodni. Za razliku od svih ostalih timova u Italiji ne oslanja se na tamnopute igrače. Po tom pitanju smo unikatni", počinje Tepić razgovor za "Sport klub".

Koliko Orlandina može da bude opasna uverili su se i košarkaši Emporio Armanija, koji su na staru
četvrtfinalne serije poraženi na svom terenu.

Tepić navodi da su Milanezi i dalje favriti, ali danjegov tim nema nameru da se "skloni" šampionu sa puta.

"Armani je favorit u borbi za trofej. To je jasno od prvog dana, ali ima timova koji mogu ozbiljno da im zaprete. Uostalom, videćemo kako će završiti seriju protiv nas, iako trenutno vode sa 2:1 Znamo da odigramo dobro, pogotovo na svom terenu. Ne smemo da se opteretimo jer smo tada najbolji. Uz nešto lošije izdanje Milaneza svašta može da se dogodi", napominje Tepić i u kratkim crtama analizira ostale timove koji pretenduju na sam vrh. 

"Venecija ima odličnu sezonu, a izuzetno ozbiljan je i Avelino. Ako u finišu sezone budu u najboljem izdanju sve je moguće. Tretno je izuzetno nezgodan, igraju tvrdo i ceo tim im je tako koncipiran. Mogu svima da naprave problem. Ipak, posle Armanija tipujem na Veneciju i Avelino".

Orlandina je po mnogo čemu atipična priča italijanskog basketa. Odoleli su najezdi Amerikanaca, a na Tepićevo i zadovoljstvo ostalih igrača sa prostora bivše Jugoslavije trener Đenaro Di Karlo veliki je poštovalac čuvene škole košarke.

"Amerikanci dominiraju u šampionatu i to nije teško primetiti. Sećate se, jedne godine Sasari je osvojio titulu sa izuzeto slobodnim stilom igre, bez nekih ograničenja u napadu i odbrani. Napravili su veliki rezultat i postali ideal za brojne druge timove. Mi se razlikujemo. U sastavu imamo samo dvojicu Amerikanaca, koji su po stilu igre više Evropljani. Iskusni Drejk Diner je kod nas, a bio je član pomenutog šampionskog tima Sasarija, a i Dominim Arči je sjajan. Naš stil igre je drugačiji i to nam je bila prednost u odnosu na rivale bez obzira na to što fizički nismo dominantni".

Za Seriju A kaže da je izjednačena i interesantna, dvorane pune, gradovi lepi...

"Generalno, ne igram mnogo na poziciji plejmejkera. Čak sam u pojedinim mečevima pokrivao "trojku" i "četvorku" zbog povreda i skraćene rotacije. U prethodnim ekipama u kojima sam bio nisam se susretao sa ovakvom situacijom, ali kada je rotacija skraćena nema mnogo izbora. Odgovara mi sistem igre, ne mogu da se žalim. Način igre je mnogo bliži našem, a i trener izuzetno poštuje jugoslovnesku školu košarke i trudi se da neke stvari implementira u našu igru. U takvom okruženju mnogo mi je bilo lakše da se snađem i uklopim".

Tepiću društvo u ekipi sa Sicilije pravi sunarodnik Vojislav Stojanović, nekadašnji junior Crvene zvezde,Crnogorac Nikola Ivanović i Hrvati Sandro Nicević i Mario Delaš. Impresioniran je 19-godišnjim Stojanovićem, kojeg je teška povreda u finišu sezone odvojila od terena.

"Došao je u Italiju kao junior i ovo mu je bilo prvo ligaško iskustvo. Najvažnije je da ima prostor da igra. Izborio se za mesto u rotaciji i ima dobru minutažu. Ima još mnogo prostora da napreduje i siguran sam da može da bude izuzetno ozbiljan igrač ukoliko ga sreća posluži".

Reprezentacija Srbije je, naravno, nezaobilazna tema. Milenko je sa Milošem Teodosićem bio predvodnik generacije koja je bila šampion Evrope do 16, 18 i 20 godina, dok u seniorskom dresu "orlova" ima srebro sa EP 2009. u Poljskoj.

"Osećam se dovoljno dobro, i glava i noge, za ozbiljan nivo košarke. Da li bih voleo ponovo budem u reprezentaciji? Da. Da li mislim da je realno s obzirom na situaciji - mislim da ne. Mnogo momaka iz moje generacije više nije u nacionalnom timu, dolaze mlađi, odlični, igrači i njih treba da podržimo. Iskreno mislim da reprezentacija i treba da bude mesto za mlade igrače koji su u naponu snage i imaju glavne role u svojim timovima. Ponosam sam na godine provedene u dresu sa državnim grbom i smatram ih izuzetno bitnim u mojoj karijeri".

Partizan, Kup Radivoja Koraća, Novica Veličković

Košarkaški savez Srbije

Nije malo onih koji smatraju da košarkaš Orlandine nikada u potpunosti nije opravdao velika očekivanja sa početka karijere. Tepić se baš i ne slaže...  

"Imao sam dobre sezone i igrao sam redovno. Naravno, uvek može bolje. Uvek sam bio svestan velikih očekivanja, ali zaista ne bih da se žalim".  

Prati Tepić i dešavanja u Partizanu, a skida kapu Crvenoj zvezdi za posetignute rezultate, pre svega u Evroligi.

"Nažalost nas partizanovaca Zvezda dominira. Crveno-beli imaju kontinuitet, godinama istu okosnicu tima i trenera Dejana Radonjića. To je ogroman kvalitet koji drugi naši klubovi nemaju. Ujedno i osnovni razlog njihove dominacije. Zaslužili su da se plasiraju u četvrtfinale Evrolige, ali nisu imali sreće. Partizan ima mnogo bolju sezonu u odnosu na prošlu. Nadam se da će biti dostojan rival Zvezdi u borbu za titulu".

More, mir, hrana...

Izvesno je da će košarkaši Orlandine sledeće sezone biti jedini elitni predstavnik Sicilije u elitnim italijanskim ligama. Fudbaleri Palerma sele se u Seriju B, a Tepić još ne zna da li će ostati u mestu koje ga je oduševilo.

"Grad je mali i lep, na moru, klima, hrana i ljudi odlični. Za život perfektno. Odgovara mi. Brzo sam se navikao i zbog toga što ima mnogo igrača sa naših prostora. Poprilično se u ekipi priča srpsko-hrvatski jezik", kaže Tepić i naglašava jedan, ne mali problem.

"Što se tiče putovanja Sasari i mi smo u najgoroj poziciji. Moramo da idemo avionom, a Palermo i Katanija su od Kapo D'Orlanda udaljeni dva časa vožnje autobusom. Sve to potraje i umori".

Komentari (8)

Komentar je uspešno poslat.

Slanje komentara nije uspelo.

Neispravan kod, pokušajte ponovo

marko

konačno je obrijao brkove

Odgovori 5 0

Паок

Сфрј,Срј и Србија би била просечна екипа да није било играча Партизана

Odgovori 21 8

Tzv

Hahahahaha...nikad ništa smiješnije nisam pročito...Smiješan si realno

Odgovori 5 43

* Sva polja su obavezna

Belineli: Da pratim Mesinu u Milano? Možda...

Belineli: Da pratim Mesinu u Milano? Možda...

Belineli: Da pratim Mesinu u Milano? Možda...

Odlazak iskusnog italijanskog trenera Etorea Mesine iz San Antonio Sparsa u Milano otvorio je spekulacije da bi za njim možda mogao i zemljak, dugogodišnji NBA igrač Marko Belineli.

Zvanično: Mesina trener i predsednik Armanija

Zvanično: Mesina trener i predsednik Armanija

Zvanično: Mesina trener i predsednik Armanija

Legendarni Etore Mesina novi je trener i predsednik košarkaških operacija Empori Armanija, potrvdio je u utorak klub iz Milana. Dosadašnji asistent Grega Popovića u San Antoniju na klupi je nasledio Simonea Pjaniđanija, sa kojim je sporazumno raskinut ugovor.
Loading...