Elsa, Getty Images

Branislav Jocić

06.04.2017 | 14.42

Beljanski za SK o Sintelonu, "run and gun" i kolačima

U ovoj vesti

Branislav Jocić

Iskusni 30-godišnji pivot Bojan Beljanski sada igra u Bregencu u Austriji.

Bojan Beljanski

Getty Images/Christoph Koepsel

Bojan Beljanski

Uvek je bio jedan od onih "mirnih" igrača koji bi bez tektonskih poremećaja odradili svoj posao a veoma retko dobijali pohvale kakve su zaslužili za to. 

Beljanski je u nacionalnom dresu igrao povređen, sa povezima na glavi i uvek se odazivao pozivu. Odazvao se i pozivu Sport Kluba da odgovori na nekoliko pitanja.

Trenutno nosiš dres Brengeca u Austriji i nedavno si produžio ugovor. Pored zimskih sportova i fudbala, rukomet je u nezavidnoj poziciji u toj alpskoj zemlji, ali čini se da popularnost raste?

- Tačno je da je rukomet u ekspanziji, počelo je dosta da se ulaže i da se pravi tim za 2020. godinu. Njihova je želja da se napravi tim koji bi bio u konkurenciji za kvalifikaciju na Olimpijske igre u Tokiju, veliki plus im je organizovanje Evropskog prvenstva na zimu 2020. godine. A naročito puno značaja daju na školovanju i unapređivanju trenera u Nemačkoj koja je danas ima najjaču ligu na svetu.

Opiši nam svoje početke u Sintelonu. Još jedan vrhunski pivot "izašao" je iz tog kluba, Ratko Nikolić?

- Mislim da je cela moja generacija imala sreću da počne da trenira rukomet u tadašnjem Sintelonu. Imali smo uslove za trening kakve se danas samo mogu poželeti, dva školovana trenera koja su sa nama radila kvalitetno. U to vreme mi nismo plaćali termine u hali, opremu i sl. Troškove odlaska na rukometne kampove i pripreme uvek je snosio klub, još da napomenem da u to vreme klub je imao dva svoja autobusa. Čak smo bili i stipendisti našeg kluba, što mislim da danas ne postoji ni u jednom klubu u Srbiji. A naravno da nam je veliki motiv bila prva ekipa koju su činili vrhunski rukometaši među kojima je i Ratko Nikolić. Naše je bilo samo da vredno treniramo i dajemo sve od sebe.

Bojan_Beljanski_01_c_Rainer_Ibele.jpg

GEPA/Lerch

Bojan_Beljanski_01_c_Rainer_Ibele.jpg

Igrao si i u španskoj ASOBAL ligi (Arate) i u Bundesligi (Gepingen). Možeš li da nam daš sličnosti i razlike između te dve vrhunske lige?

- Godine 2008. kada sam otišao u Španiju, nažalost je bila i posljednja godina one stare Asobal lige koja je za mene bila tada najjača liga na svetu. Mislim da je rukomet bio dosta taktički kvalitetniji, i za gledaoca lepši u španskoj ligi nego u nemačkoj, mislim da to pokazuju i evropska dominacija španskih klubova u to vreme. Jako mi je žao što je, usled ekonomske krize, španska liga oslabila. Za mene su nemački i španski rukomet dva različita shvatanja rukometa, u Nemačkoj je stil "trči i šutiraj" rukomet, koji zahteva nenormalnu fizičku spremu i česte povrede, dok u Španiji se puno igra bazira na taktici i disciplini.

Srebro sa reprezentacijom u Areni 2012, sigurno ga se rado sećaš. Činilo se da će se rukomet u Srbiji vratiti danima stare slave, ali…

- Za mene je to Evropsko prvenstvo i medalja bile ostvarenje dečačkih snova, i vrlo rado se setim tih trenutaka provedenih sa saigračima i stručnim štabom. I ja sam pomislio da je sad trenutak da se naša reprezentacija priključi u borbu za medalje na svakom prvenstvu, ali nažalost to se nije desilo. Postoje razni razlozi, a za mene je najveći to što se nema strateški plan ili projekat za rad sa mladima. I kada dete odabere rukomet da trenira, obično se taj posao svodi na uzimanje novca od detetovih roditelja za termine u hali i sl. Mislim da nije mnogo potrebno da se taj problem prevaziđe i da se napravi ozbiljan projekat po tom pitanju u kojem bi školovani treneri radili ozbiljno sa decom, i samim tim bi se napravila ozbiljna selekcija dece koja bi za par godina stasala u vrhunske rukometaše reprezentativce. 

bregenz-bojan-beljanski

GEPA/Lerch

bregenz-bojan-beljanski

Da li ti je telefon na "stend baju" obzirom da reprezentaciju očekuju veoma važni mečevi kvalifikacija za EP 2018. početkom maja?

- Uvek sam bio na raspolaganju selektorima i uvek sam se odazivao pozivu za reprezentaciju, jer mislim da je to čast za svakog igrača, a tako je i danas. Međutim, isto tako mislim i da je vreme da se pravi tim od nekih novih generacija i mlađih igrača, za neke nove medalje. Malo mi je i žao, moram tako reći, što našu generaciju '86. nisu dovoljno iskoristili, a vreme prolazi, ili je već prošlo za nešto ozbiljnije. 

Ti već dugo igraš na vrhunskom nivou, Rukomet je postao mnogo brži i fizički zahtevniji, da li se i tebi tako čini i kako si ti "podneo" te promene i šta si morao da menjaš u načinu treninga i igre?

- Rukomet je postao jako zahtevan, sve se sad svodi na fizičku pripremu igrača. Naravno da sam morao da promenim pristup treningu i neke navike vezane za ishranu. Mislim da su granice u rukometu, a i u svim sportovima, dosta pomerene u odnosu na pre 10 godina. A još bih i dodao da dolaze nove generacije, koje su dosta superiornije nego mi u tim godinama.

Bojan Beljanski

GEPA/Lerch

Bojan Beljanski

Da nije rukometaš, šta bi bio Bojan Beljanski?

- Da nisam rukometaš verovatno bih bio vaterpolista :) mnogo mi se svideo vaterpolo još kao malom, tako da bih trenirao vaterpolo. Al "sreća" da u to vreme nije bio bazen u našem gradu tako da sam, hteo ne hteo, počeo da treniram rukomet :)

Dozvoliš li sebi ponekad da pojedeš neku "Mozzart kuglu" ili neki "Ischler"? :)

- Hahahahaha naravno, za to se uvek nađe vremena. Kako bih ljudima objasnio da igram rukomet u Austriji a ne jedem Mozzart kugle.

Kada budeš završio karijeru jednog dana, po čemu bi najviše voleo da budeš upamćen?

- Najviše bih voleo da budem upamćen kao fer sportista i dobar čovek. A otkada sam postao otac voleo bih da me deca pamte kao dobrog roditelja. Uvek se setim reči jednog mog vrhunskog trenera iz Gepingena:  "Nije rukomet sve u životu."

Komentari (1)

Komentar je uspešno poslat.

Slanje komentara nije uspelo.

Neispravan kod, pokušajte ponovo

Bogo

Sve najbolje Bojane...vidimo se uskoro :)

Odgovori 7 0

* Sva polja su obavezna

Peruničić pred Švajcarsku: Ovi momci se ne plaše ničega

Peruničić pred Švajcarsku: Ovi momci se ne plaše ničega

Peruničić pred Švajcarsku: Ovi momci se ne plaše ničega

Selektor srpskih rukometaša Nenad Peruničić ističe da potpune veruje da su njegovi izabranici spremni za najveće izazove i duel sa Švajcarskom u poslednjem kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Peruničić: Želeli smo ovakvu osvetu

Peruničić: Želeli smo ovakvu osvetu

Peruničić: Želeli smo ovakvu osvetu

Selektor rukometaša Srbije Nenad Peruničić istakao je da je ponosan na svoje izabranike posle ubedljive pobede nad Belgijom.
Loading...