Stephen Dunn/Gettty Images

Branislav Jocić

08.06.2017 | 22.12

Holden za SK: Sledeća sezona Bobijeva, mrzim novu EL

Samo nemojte da ga zovete "Džon Robert" ili "Gospodine Holden", jer ne voli da bude previše zvaničan. Ako priča sa vama, pričaće potpuno otvoreno.

jr-holden-cska-moscow.jpg

Euroleague Basketball

jr-holden-cska-moscow.jpg

Džej Ar Holden se izvinjavao zato što je malo kasnio sa odgovorima na naša pitanja, jer je imao dosta posla u prostorijama Detroit Pistonsa, gde trenutno radi kao skaut.

Kao igrač, gotovo deceniju je dominirao Evroligom noseći dres CSKA. Ali, nije lomio samo zglobove protivničkim defanzivcima. Probio je i mnoge barijere van sporta zaigravši za rusku reprezentaciju, što je bilo gotovo nezamislivo. Pasoš je dobio za deset minuta specijalnim dekretom Vladimira Putina. Niko se nije pokajao.

Povukao se 2011. sa dve Evrolige, jednim Evropskim prvenstvom i bezbroj individualnih nagrada.

Možeš li da uporediš posao koji trenutno radiš sa igranjem košarke i da li je to uopšte uporedivo?
- Mislim da ništa ne može da zameni igranje košarke. To mi je dalo toliko uživanja i toliko bola, ali sve je to život. Bilo je veoma uzbudljivo i bila je čast biti profesionalni košarkaš. Sadašnji posao u kancelariji je potpuno različit. To je novi izazov za mene, sviđa mi se ovo što radim, pokušavam da se zabavim i da učim svaki dan. Imao sam sjajne mentore kao što je Brajan Rajt (asistent generalnom menadžeru San Antonija) i Frenk Ros (jedan od prvih ljudi Vašington Vizardsa), a naravno, imam i ovde u Detroitu sjajnog učitelja Stena Van Gandija, kao i Džefa Bouera i zaista je uživanje gledati ih kako rade svoj posao svaki dan.

youtube

U tvom timu je i jedan srpski košarkaš, Boban Marjanović, koji je veoma popularan ovde.
- Boban je sjajna osoba, jedna od najboljih osoba koje sam ikada upoznao. Ne možete da nađete lošu osobinu kod njega. I kao košarkaš je veoma dobar, ima neverovatne veštine za nekoga ko je tako visok. Mislim da će sledeće sezone biti veoma važan deo tima Pistonsa.

Golden Stejt je na pragu druge titule u tri godine, vode sa 3-0 u finalu protiv Klivlenda.
- Oni su po meni ubedljivo najbolji tim u ligi. Neverovatno je da jedan tim ima toliko poentera, toliko napadačkih opcija, a opet, sve te superzvezde su nesebične. Kavalirsi imaju najboljeg igrača današnjice, Lebrona Džejmsa, što je opet neka vrsta prednosti, ali ne ako protivnik ima tri superzvezde koje mogu da vam napune koš do vrha svake date večeri, kao što imaju Voriorsi.

Da se vratimo malo unazad. U legendu si ušao kao igrač CSKA, a tada nije bilo baš kao sada, još su odnosi bili prilično hladni. Da li si se malo bojao, da li si se dvoumio oko odlaska u Rusiju?
- Iskreno, imao sam sumnje povodom odlaska u Rusiju. Kao mlad tamnoput košarkaš koji je prvi put u Rusiji, znao sam samo za stereotipe i klišee o životu u toj zemlji. Nikada nisam upoznao osobu iz Rusije, ali nakon pet minuta provedenih sa Sergejem Kruščenkom, tadašnjim predsednikom tima, znao sam da nisam pogrešio i da ću uživati u igranju za njihovu organizaciju.

jon-robert-holden.jpg

Euroleague Basketball

jon-robert-holden.jpg

Ali, nisi baš lakim putem došao do Rusije. Pre toga, igrao si u Letoniji, Belgiji, Grčkoj...
- Tako je, nisam došao tamo prečicom, ali ne bih menjao nijednu stvar. Svaka država, svaki tim u kojem sam igrao, naterali su me da naučim nešto o životu i o sebi kao osobi. Išao sam ka jednom velikom cilju, a to su trofeji. Na tom putu, bio sam blagosloven da igram sa nekim vrhunskim igračima i da radim sa nekim od najboljih trenera svih vremena.

Evropsko prvenstvo 2007. Postigao si koš za titulu Rusije usred Španije protiv Španije. Da li to smatraš najboljim momentom u karijeri?
- Evropsko prvenstvo 2007. Uskoro će decenija od tog koša. Sigurno, to mi je jedna od najlepših uspomena. Igranje na tako velikom prvenstvu, zlatna medalja, to su stvari koje nisam mogao ni da sanjam. Sećam se tog prodora kao da je juče bilo, sećam se svakog momenta i kako se lopta nećkala da uđe u koš "frejm po frejm". Uživao sam u tom turniru, izgradio sam mnoga prijateljstva, sjajno sam sarađivao sa trenerom Blatom i to je grupa momaka koja će mi uvek ostati u srcu.

Upravo je završena evroligaška sezona, prva igrana po novom formatu sa manje timova i više utakmica. Da li si je pratio i da li ti se sviđa novi format?
- Neću da lažem, ne sviđa mi se novi format. Sviđa mi se to što ima više utakmica, ali ono što sam ja voleo je da igram protiv manjih timova u manjim zemljama. Uvek sam uživao kada je hala prepuna i kada se domaći navijači nadaju da mogu da pobede veliki CSKA. Igrao sam za jedan takav tim, bio je to belgijski Ostende. Sećam se da smo jednom igrali protiv Makabija iz Tel Aviva i svi su bili tako uzbuđeni zato što jedan od najboljih timova Evrope dolazi u našu halu, u naš grad. Sada toga više nema, recimo, sada belgijski timovi nemaju šansu da igraju protiv takvih giganata.

You Tube

Da li Džej Ar Holden igra košarku i dalje, bar ponekad?
- Ne, ne igram košarku. Nisam uhvatio loptu u ruke od kada sam se povukao 2011.

Da imaš vremeplov i jednu stvar da promeniš u karijeri, šta bi to bilo?
- Da imam vremeplov, jedino što bih promenio je to da više uživam u tim "specijalnim" trenucima. Postao sam poznat kao neko ko je gotovo sa dna stigao do vrha. Nikada nisam izgubio taj takmičarski nagon i mislim da sam uvek uspevao da zaradim poštovanje protivnika. Ali, mislim i da nisam umeo da proslavim uspehe kako treba, prerano bih počeo da mislim o sledećem zacrtanom cilju, premalo bih uživao u onome što sam učinio.

U jednom intervjuu, rekao si da smatraš Dušana Ivkovića jednim od najboljih trenera svih vremena. Da li i dalje tako misliš?
- Da, i dalje verujem da je Dušan jedan od najboljih trenera svih vremena. Neki mediji su preneli da sam rekao da je najbolji, ali nisam to rekao, rekao sam jedan od najboljih, što SIGURNO jeste. Mnogo toga dugujem Dušanu i neću promeniti mišljenje o njemu nikada.

jr-holden-cska-moscow (1).jpg

Euroleague Basketball

jr-holden-cska-moscow (1).jpg

Srbija i ovaj region nikako ne prestaju da prave košarkaše i trenere prve klase, najnoviji primer je Nikola Jokić?
- Mislim da je Srbija fenomenalna zemlja koja stalno stvara dobre igrače zato što volite košarku i imate dobar sistem sa mladim igračima. Dozvoljavate tim momcima da odrastu i da se razviju kao igrači. Ne živim u Srbiji, možda imate nešto u vodi ili u hrani za šta mi ostali ne znamo :) Šalim se, ne mogu da kažem šta je tačno razlog, ali verovatno je kompletan sistem ono što čini Srbiju tako dobrom, dobri treneri prave dobre igrače i tako u krug.

Pošto si iz Pitsburga, neizbežno pitanje, da li pratiš ostale sportove i pogotovo NHL finale u kojem Pingvini trenutno igraju protiv Nešvila?
- Naravno da sam navijač svih timova iz Pitsburga. Obožavam Stilerse zato što je ovde ipak fudbal sport broj jedan. Da, volim američki fudbal više od košarke. Pensi su u finalu, naravno da navijam za njih, bilo bi sjajno kada bismo odbranili Stenli kup! Bejzbol tim je sve bolji u poslednjih nekolko godina, a u prethodnih 20 su bili užasni, tako da je to u svakom slučaju napredak. Da, obožavam moj Pitsburg i timove iz Pitsburga. Mislim da trenutno možemo da budemo veoma zadovoljni.

I za kraj, gde Džej Ar Holden vidi sebe za pet ili deset godina?
- Ako Bog bude dozvolio, i dalje ću raditi nešto vezano za košarku, ne znam gde, ne znam šta i ne znam u kom timu, ali nešto vezano za košarku. Nadam se da ću ostati u Detroitu što duže, ovo je franšiza sa velikom tradicijom i nadam se da mogu da budem deo tima koji bi ponovo vratio titulu u vitrine Pistonsa.

Komentari (6)

Komentar je uspešno poslat.

Slanje komentara nije uspelo.

Neispravan kod, pokušajte ponovo

Marko Savić

Odlican tekst, svaka cast na sagovorniku

Odgovori 4 0

Komsija

Kakav je to sjajan igrac bio! CSKA nikako da postigne taj kvalitet igre koji su imali u to doba, posebno zaslugom JR Holdena. Da danas igra, ponovo bi bio jedan od najboljih evropskih igraca.

Odgovori 4 1

Kaokakao

Interesantno mi je ovo za americki fudbal, da ga voli vise od kosarke. Ne znam sta ljudi vide u tom sportu.

Odgovori 10 22

* Sva polja su obavezna

Promene u Realu - stiže Dejvis, Ajon bez ugovora

Promene u Realu - stiže Dejvis, Ajon bez ugovora

Promene u Realu - stiže Dejvis, Ajon bez ugovora

Madridski Real neće produžiti ugovor sa meksičkim centrom Gustavom Ajonom, a njega će u timu zameniti Brendon Dejvis, prenosi Marka.

Grin: Video sam sina kako 'flopuje' i zabranio mu NBA

Grin: Video sam sina kako 'flopuje' i zabranio mu NBA

Grin: Video sam sina kako 'flopuje' i zabranio mu NBA

Krilni centar Golden Stejt Voriorsa i bivši dobitnik nagrade za najboljeg defanzivca NBA Drejmond Grin imao je tokom karijere brojnih problema sa ponašanjem na terenu, ali je, kako sam tvrdi, rešio da ih obuzda uvidevši na primeru svog malog sina kako deca lako primaju uticaje sa televizije.
Loading...