Darko Plavšić 22.10.2016 | 11:00 > 11:08

Posle kiše uvek dođe sunce. A Zvezda ima svoju plodonosnu kišu. Nije lako odrediti kad će da padne, ali njeno pljuštanje gasi vulkane i donosi pobede. U posebnim slučajevima zamiriše i jagoda… Posle kiše Simonovićevih trojki.

Izvor: Euroleague

Imala je Crvena zvezda većih pobeda u Evroligi u proteklih nekoliko sezona, ali nijedna se nije zalepila za dušu navijača kao ova u petak uveče u grotlu dvorane „Abdi Ipekči“ u Istanbulu. Ta emocija nema mnogo veze sa samom košarkom, ali košarkaši Crvene zvezde su herojskom igrom pretvorili gorčinu i nemoć u ponos.

Stanje duše – spokoj, ali i razočaranje. Zato što ekipa nije kompletirana na vreme, zato što nije pobeđena i Darušafaka, a trebalo je.

Zvezda je u prva dva kola imala dva protivnika po meri. Da pokaže da je sistem često iznad ili bar u ravni sa novcem, da pravilno nadograđeni sistem može da donese istorijske rezultate. Čeka se nadogradnja.

Pisao sam već na ovom blogu da je Zvezda u protekle tri godine dobila samo dve od 12 neizvesnih završnica u gostima, protiv Unikahe i protiv Bajerna. Protiv Galatasaraja je treća. Šta je zajedničko tim pobedama? Preokreti, odbrana, Jović i Simonović. Protiv Bajerna poslednja četvrtina 27:13, Jović 19 asistencija, Simonović 15 poena 3/3 za dva, 3/4 za tri. Protiv Unikahe poslednja četvrtina 25:12, Jović 16 poena, sedam asistencija, Simonović četiri trojke u poslednjoj četvrtini. Protiv Galatasaraja, 16 primljenih poena u poslednjoj četvrtini, Jović 16 poena, devet asistencija, Simonović utakmica karijere, 23 poena, 4/6 za dva 4/6 za tri.

Marko Simonović

Izvor: Turkish Airlines EuroLeague

Najveći kvalitet Marka Simonovića je što tačno zna šta dobro, a šta manje dobro, radi na parketu. U ono što manje dobro radi se uglavnom ne meša. A protiv Galatasaraja je verovatno i sam sebe iznenadio sa nekoliko prodora sa loptom u rukama. Protrčavanje po osnovnoj liniji da, ali baš prodor… Na Simonovićeve poene ne možete uvek da računate. Imam jednog druga koji je dobro primetio: „Kad tražim Simonovićev učinak, očekujem 3, 6, 9 ili 12“. Ni nula nije iznenađenje. Ali, Simonović ima težak zadatak da igra četvorku sa telom trojke, da se „bije“ sa višim i snažnijim igračima. Pa i skok često trpi zbog njega. On ćuti i igra. Ali, igrač koji svojom igrom može da vam donese bar jednu pobedu u 10 utakmica je sam po sebi vredan. A, Simonović je vesnik velikih Zvezdinih preokreta.

Ergin Ataman dobio je skupocen tim, u stvari skupocene igrače, dug je put do tima. Ipak, ekipa mu je mnogo bolje igrala prošle sezone, kad je na raspolaganju imao „šest i po“ igrača za vrhunsku košarku. Ovih „i po“ predstavljao je Čak Dejvis koji je u većem delu sezone bio nespreman, a onda je u završnici imao značajnu ulogu. Sistem je bio vrlo jednostavan: Micov, Šilb, Lazme i Guler igrali su preko 30 minuta, ostali se rasporede. Uđe Erik Mekkolum da košarku pretvori u individualni sport u određenim momentima. Njegove serije teških pogodaka učinile su ga MVP igračem Evrokupa. Ove sezone hijerarhija je narušena. Dobar sistem nije unapređen na pravi način. Šilb i Micov, koje je Ataman tretirao u igri kao primernu decu kojoj beskrajno veruje, imali su problema sa povredama, pa su u petak uveče zajedno skupili 20 minuta. Došlo je mnogo igrača, od kojih je samo Preldžić smpreman da doda loptu. Kad su na parketu Ras Smit ili Džastin Dentmon, ostali uglavnom mogu samo da trče napred-nazad.

Dejan Radonjić

Ataman je odlično pripremio utakmicu i pregazio Zvezdu u prvoj četvrtini. Blejk Šilb sa istančanim osećajem za igru učionio je napad raznovrsnim. Tajus je koristio brzinu otvaranja u pik en rolu u odnosu na Kuzmića, Koksal i Guler su pritiskali spoljne igrače Zvezde u odbrani, a Ostin Dej nagovestio da će biti njegovo veče. Jedino u čemu je „pogrešio“, uveo je Mitrovića u problem sa faulovima, pa je ušao Simonović. Pogocima je stabilizovao ekipu, Ostin Dej je nikoliko puta kasnio da ga blokira, postavio je temelj za povratak u drugoj četvrtini.

Tada se videlo da Ataman ima osnovni plan, ali plan B je bio problem. Morao je prevelikom broju igrača da ukaže šansu na ovoj utakmici i u toj rotaciji bilo je trenutaka potpune dezorijentacije. Radonjić se držao svog plana, Zvezda je igrala jaku odbranu, rastrčala se u drugoj četvrtini i vratila se u igru.

U drugom poluvremenu proradio je pik en rol Jovića i Kuzmića, odbrana je mlela zbunjenog protivnika bez vođe na terenu, usledila je serija 16:0. I tu je utakmica trebalo da bude rešena. Zašto nije?

Stefan Jović

Zvezda ima premalo igrača za ovaj nivo takmičenja. Dejan Radonjić je morao da koristi Jovića skoro 33 minuta, što je s obzirom na njegovu veliku važnost i u odbrani surov ritam. Kad Jović nije bio na parketu trpela je organizacija igre, iako je u tom segmentu Marko Gudurić prilično napredovao. Bilo je momenata kad je Jović grešio zbog očiglednog umora. Drugi razlog je Ostin Dej. Čovek visok 211 centimetara koji dribla ispod visine kolena. Čudesna tehnika za igrača takve visine i sposobnost da svog čuvara učini nepostojećim. Za pet minuta treće četvrtine postigao je 15 poena bez promašaja. Samo poslednja dva šuta su bila otvorena, u ostalim slučajevima odbrana je odigrana sasvim dobro.

U poslednjoj četvrtini Galata se uzdala u individualni kvalitet, Zvezda u poene iz kontri ili poenima pod košem preko Bjelice ili Kuzmića. Poslednji poeni iz igre na ovoj utamkmici bili su Jovićevi iz kontre na ulasku u poslednji minut. Zvezda je na kraju imala i sreće. Tajus je promašio dva slobodna bacanja, a Dej šut preko Gudurića za pobedu. Dej kad se digne na šut verovatno niko u Evroligi ne može da ga blokira tako da je njemu praktično svejedno preko koga će da šutira. Ali, ovoga puta je promašio za svoje standarde lak šut. Sigurno ima veze i sa umorom jer je u poslednjih 15 minuta utakmice skoro sam nosio svoju ekipu pa je ostao bez goriva pre samog cilja.

Ako gledamo striktno košarkaški, onda je Galatasaraju dosta jedan Ercegov šut, previše bi im bilo da i Dej pobedi zvezdu uz zvuk sirene. A ako malo zaboravimo parket, možda ima veze i sa karmom zbog svega što su navijači Galatasaraja radili i uoči prošle i uoči ove utakmice sa Crvenom zvezdom.

BIG Kuzmić, Zvezda

Iz ove perspektive, Zvezda ima dva opcije za neizvesne završnice. Da se iznudi preuzimanje, pa da visoki igrač rešava pod košem ili da Gudurić sa loptom u rukama igra pik en rol, pa šta bude. Protiv Darušafake su odigrane dve dobre akcije za Mitrovića protiv Klejburna, ali kapitenu Zvezde se nije dalo. Protiv Galatasaraja, prvo je Kuzmić „ubacio“ Ostina Deja u koš zajedno sa loptom, a odlučujući napad rešavao je Guduruć „floterom“ bez balansa. Marko Gudurić je u prošlosti donosio pobede Zvezdi u dramatičnim završnicama, kao i mladoj reprezentaciji Srbije, ovoga puta njegov promašaj nije bio skup. Ima privilegiju da sa svakom novom završnicom nadograđuje svoj talenat i da postane veliki igrač.

Poslednje informacije govore da će Zvezda pojačati ekipu za naredne utakmice. To je dobro ne samo zbog unapređenja kvaliteta, već i zbog eventualnog zaobilaženja povreda, koje bi se usled nemilosrdnog ritma sigurno pojavile. Ili da Jović posle svake evroligaške utakmice ide u banju na tretman. Uostalom, gubljenje i pravljenje 15 poena razlike u kratkom periodu posledica su i skraćene rotacije i na momente nedostatka energije ekipe.

Utakmica protiv Galatasaraja pokazala je svu snagu Crvene zvezde (sistem Dejena Radonjića, pobednički karakter, odbranu…), ali i slabosti (mali broj igrača u rotaciji, oscilacije, probleme da se utakmica rutinski privede kraju).

Izvor: Sport klub