Darko Plavšić 23.12.2016 | 05:00 > 05:07

Nema pobede protiv Reala bez obaveza

Crvena zvezda je rutinski pobedila Real Madrid. Koliko god to kraljevski zvučalo, moralo je mnogo toga da se ispuni da bi se došlo do takve konstatacije. Ipak, kad ubedljivo pobediš Real, to nije slučajno i sa sobom nosi i određenu odgovornost.

Crvena Zvezda - Real

Izvor: Turkish Airlines EuroLeague

Poraz obično natera sportistu da se zamisli, a velika pobeda stvara glad za još većim pobedama.

Zvezda je vodila više od 35 minuta protiv ekipe koja je u svakom pogledu kvalitetnija. Ipak, glavna karakteristika ove Zvezdine ekipe je da nikome ne dozvoli ni lak poen, a ne pobedu. I ono na šta uvek možete računati je konstantnost tima Dejana Radonjića. Da svaki pas protivnika učine rizičnim, da šutiraju protivnički igrači kod kojih je manja verovatnoća da će da pogode, a kad i to rade da su im ruke i noge teške od velikih muka da dođu do pozicije za šut.

Pa onda tako Džejsi Kerol i Serhio Ljulj šutiraju trojke zajedno 0/11. Bilo je i solidnih akcija za Kerola, ali dok on prođe kroz lavirint pri izlasku na šut, odbije se od nekoliko zidova, pa se šut svodi na mehaničko izbacivanje lopte sa mnogo manjom verovatnoćom da se pogodi.

Marko Gudurić

Ključni za ishod meča u dvorani Aleksandar Nikolić bili su kraj druge i početak treće četvrtine. Već od prvog minuta bilo je jasno da će Real morati vredno da radi da bi zaradio svaki poen u Beogradu, ali kad je Zvezda ušla u napadački ritam, počela je da pravi razliku. Gudurić je u 13. minutu pogodio trojku i Zvezda je povela. Igrači Reala tada nisu ni mogli da naslute da je utakmica zapravo završena.

Do kraja poluvremena Gudurić i Simonović su pogađali. Simonović je svakako najbolji igrač Zvezde u sezoni, dok su Gudurića košarkaši Reala zapamtili prošle godine. Mladi bek Zvezde još nije uspeo da uđe u kontinutitet dobrih igara u Evroligi, ali verovatno ne bi imao ništa protiv da svake večeri ima Real za protivnika.

Početak treće četvrtine dao je nagoveštaj preokreta. Pablo Laso je podviknuo u svlačionici i igrači Reala su počeli da znoje i prljaju svoj, ovoga puta, ljubičasti dres. Ušli su u poziciono i defanzivno nadigravanje sa Zvezdom, a raspucani Džef Tejlor (kao nikad u životu) bio je dobar adut u napadu. Međutim, brojna preuzimanja u odbrani kažnjavao je Kuzmić pod košem ofanzivnim skokovima i lakim poenima. To je bio poslednji krizni period za Zvezdu.

Onda je loptu uzeo Jović. Ostao je dužan i saigračima i navijačima, ali i protivniku u prethodnom duelu sa Realom. Igrao je tada izuzetno, ali ga je Radonjić zbog nediscipline poslao u svlačionicu. Ovoga puta je on rešio da završi posao za svoj tim i to je uradio sa stilom.

Izvor: youtube

Najveći deo Zvezdine pobede je poslednjih nekoliko minuta utakmice. Svojom odbranom učinili su da igrači Reala na kraju utakmice ne veruju u sopstveni talenat. I ono što inače znaju, nisu znali. Pokušavali su i brzim rešenjima i divljim šutevima i unapred pripremljenim akcijama, ništa nije vredelo. Pablo Laso je svojom tehničkom greškom označio početak velikog slavlja na tribinama.

Posle utakmice je džentlmenski konstatovao kako je novi sistem Evrolige dobar jer ne bi voleo da sezona prođe a da ne odigra bar dve utakmice protiv Crvene zvezde. Sumnjam da je u potpunosti govorio iskreno, jer je već drugi put uzastopno poražen u Beogradu. Prošle sezone su ga Miler, Cirbes i Gudurić nadigrali napadački, ove godine mu se ekipa odbijala od Zvezdine odbrane.

Bilo koji igrač Reala bio bi ogromno pojačanje za Zvezdu. Otelo Hanter je igrao samo sedam minuta, a baš jedan takav centar bi učinio crveno-bele kandidatom za plejof. Ali, teško da iko ima složniju ekipu od one koju je načinio Dejan Radonjić. Oni dele sve, od hladnih kazanjskih klupa na aerodromu, preko protivničkih igrača u odbrani do odgovornosti u napadu.

Sledeće nedelje završiće se prvi deo takmičenja u Evroligi. Nagledali smo se svega i svačega, ali bez ikakvih problema se može reći da je Zvezda bila među konstantnijim ekipama u takmičenju. I sigurno su tim koji ima najbolji procenat pobeda u odnosu na kvalitet.

I sada je legitimno postaviti pitanje da li će Crvena zvezda napasti plejof. Jer, kao što reče Dejan Radonjić, „Zvezda može da igra sa svakim“. Nekad će pobediti, nekad izgubiti, ali sa još jednom napadačkom opcijom koja bi donela i stabilnost u skoku verovatno bi se povećao procenat pobeda. Da li je to Dion Tompson ili neko drugi, svakako je potreban. Da rastereti bar malo postojeći tim koji za sada deluje fizički neuništivo, ali ko to može da garantuje u završnici preteške sezone kad se igraju najvažnije utakmice.

Kad je sezona počinjala, a posebno kad je postalo izvesno da će se igrati u ovom sastavu, u Zvezdi nije bilo velikih ciljeva u Evroligi. Ko bi rekao da ni oko Nove godine neće biti kasno da se tako nešto promeni. Postojeći sastav je pokazao da zaslužuje bar šansu za borbu za doigravanje. Ukoliko se pronađe igrač na poziciji četiri-pet koji bi se brzo uklopio u ovu ekipu i unapredio je, repriza uspeha od prošle sezone uopšte ne bi bila nerealna.

Uostalom, šta može bolje da podigne ekipu od pobeda protiv Makabija i Reala. A pre svega toga, igrači su zaslužili novogodišnji poklon. Dobiće ga 29. decembra kad pred punom Kombank arenom budu dočekali evropskog šampiona, ekipu CSKA.