Izvor: SK
Darko Plavšić 13.01.2017 | 16:28

Zvezdina epska pobeda u dve različite bitke

Odavno u Beogradu nije viđena tako dobra utakmica. Pobeđivala je Crvena zvezda velike rivale u poslednje vreme, ali je svojom agresivnom odbranom vrlo brzo razoružavala svakog od njih, a za epsku bitku potrebna su dva rivala bez namere da odustanu.

Izvor: KK Crvena zvezda

Željko Obradović je posle duela sa Zvezdom konstatovao da ga protivnik ničim nije iznenadio. Dakle, najbolji trener Evrope je znao kako će se utakmica odvijati i na koji način će crveno-beli igrati i ekipa Dejana Radonjića je opet pobedila. To je valjda i najveći pokazatelj snage koju poseduje.

A ovaj košarkaški rat imao je dve bitke, prvu koja je bila klasičan juriš i drugu gde je taktika uglednih
vojskovođa bila u prvom planu. I oba načina su bila prihvatljiva za Zvezdu, što ranije i nije bio slučaj.

Željko Obradović je počeo utakmicu sa dvojicom plejmejkera, Slukasom i Diksonom. To radi izuzetno retko, ali je svestan agresivnosti Zvezde na startu utakmica na spoljnim pozicijama i na prenosu lopte u polje napada želeo da se osigura. I uspeo je u tome. Crveno-beli nisu imali poene u kontrama, igralo se u postavljenim napadima, a promašeni otvoreni šutevi igrača Fenera i strpljivi napadi Zvezde sa guranjem lopte pod koš na Kuzmića doneli su prednost domaćinu. Glavna ideja Dejana Radonjića na početku bila je da se zaustavi unutrašnja igra Fenerbahčea i može se reći da je posao odrađen dobro. Ipak, Luiđi Datome je namestio ruku kao u meču u Istanbulu prošle sezone i gosti iz Turske su ušli u dobar napadački ritam.

Već tada je bilo jasno da će utakmica sve vreme biti ujednačena. Našli su se protivnici koji nisu želeli da odustanu.

I u drugoj četvrtini bilo je uglavnom napadačkog nadigravanja. Trojke Bogdanovića i Datomea malo su raširile Zvezdinu odbranu, pa se razigrao Judo sa vezanim poenima iz reketa. Na drugoj strani Zvezda je profitirala iz ofanzivnih skokova Bjelice i Kuzmića, Dženkins je dao nagoveštaj onoga što će se dogoditi na kraju, a Dion Tompson je direktno proizveo pet poena u poslednjem minutu. Prvo je iskoristio pomoć u odbrani protivnika i pokazao osećaj za igru ostavivši Simonovića samog na šutu za tri poena (znamo kako se to obično završava ove sezone), a u poslednjem napadu je iskoristio mis meč, ugurao protivnika pod obruč i lako poentirao.

Charles Jenkins

Izvor: Aba liga/ KK Crvena zvezda mts

Obojica trenera su pre utakmice rekla kako je potrebno da njihova ekipa odigra posebno dobru utakmicu kako bi savladala rivala. I stvarno su igrali uglavnom dobro, sa veoma racionalnim rešenjima u napadu, pretežno razumnim pomaganjima i rotacijama u odbrani i malim brojem izgubljenih lopti do same završnice, kad su i koncentracija i snaga već bili na rezervi. Ipak, samo jedna ekipa je mogla da pobedi.

I Radonjić i Obradović bili su spremni na nadmudrivanja. Onog trenutka kad je Radonjić poslao na parket Simonovića umesto Mitrovića, Obradović je uveo u igru Veselog. Trener Fenerbahčea je tokom čitave trofejne karijere znao da optereti najveće slabosti protivničkih odbrana i da koristi mis meč situacije. Logično je bilo da Veseli napadne Simonovića, ali i da se šalje pomoć srpskom reprezentativcu protiv češkog. Ovo prvo se dešavalo, ali ovo drugo nije. Već u prvom napadu Veseli je lako poentirao pored Simonovića. Zvezda nije bila u bonusu. Dakle, Simonović je pogrešio. Međutim, do kraja utakmice Veseli je poentirao još samo dva šuta iz igre, od čega je jednom bilo zakucavanje u kontri. Simonović je uglavnom ostajao na "ostrvu" sa bivšim košarkašem Partizana i Vašington Vizardsa i to se u finišu utakmice pretvorilo u Zvezdinu prednost.

U poslednjoj četvrtini nekoliko vezanih napada se igralo za Veselog. Jednom je izgradio dobru poziciju sa niskog posta, promašio je poluhorog, u preostale dve situacije nisu bile tako lake, jednom je čak pokušao levom rukom da poentira. Sve su bili promašaji i Obradović je morao da odustane od ove napadačke opcije.

Radonjić je više nego inače bio spreman da promeni pristup. Pet puta je ubedljivo poražen od Fenerbahčea u Evroligi poslednjih sezona i bio je svestan da je potrebno nešto drugačije. I počeo je sa Tompsonom na parketu drugo poluvreme, što je ako imamo u vidu principe Zvezdinog trenera i količinu vremena koje je novajlija iz Galatasaraja proveo u Beogradu, bila prava mala revolucija. I to uspešna. U tih pet, šest kvalitetnih minuta sa Tompsonom na parketu Zvezda je uspela da ode i na plus 10, a što je najvažnije, Ognjen Kuzmić je sve to posmatrao sa klupe. Možda se psihički trošio navijajući za saigrače, ali je fizički odmarao.

Crveno-beli su zahvaljujući odbrani konačno uspeli da dođu do uobičajenih poena u kontri. Posle poena Simonovića bilo je 54:44, ali bilo bi isuviše lako da je tu utakmica bila rešena. A i protivnik je bio suviše kvalitetan i motivisan da bi bilo tako lako. Trojkama Datomea i Bogdanovića elegantno su se vratili u meč, do kraja četvrtine Fener su smanjili na minus dva i bilo je jasno da će u poslednjoj četvrtini svaki koš morati krvavo da se zaradi.

Crveno-beli su za četiri minuta poslednje četvrtine postigli samo dva poena, i to je uradio Kuzmić sa
linije slobodnih bacanja. Simonović je promašivao, Volters paničio i gubio lopte, Fenerbahče je poveo sa 67:63 i delovalo je da Zvezda energetski pada. Ipak, tu se video značaj velikih pobeda iz poslednjih nekoliko nedelja. Samopouzdanje je i dalje bilo tu. Radonjić je zatražio tajm aut, vratio se Jović na parket, Dangubić odigrao pik en rol sa Kuzmićem, Simonović protrčao po čeonoj liniji i sačekao pas Jovića i Zvezda je bila ponovo u igri. To su bili momenti kad je Fener uglavnom igrao na Veselog, a ovaj promašivao u igri sa niskog posta protiv Simonovića. Željko Obradović je tada dobio tehničku grešku smatrajući da nije dosuđen faul nad Veselim i na taj način preokrenuo situaciju u korist svoje ekipe. Simonović je promašio slobodno bacanje, a u naredna dva poseda dosuđeni su faulovi u napadu Simonoviću i Kuzmiću. Dikson i Judo su poentirali i na minut i po do kraja Fenerbahče je imao četiri poena prednosti.

Do kraja je Zvezda iskoristila sve greške Fenerbahčea, kao da je iskusnija ekipa. Bogdanović je izgubio loptu i kasnio sa faulom na Kuzmiću, Kalinić je faulirao Jovića i šutnuo trojku preko ruke. Zvezda je imala napad za vođstvo.

Izvor: You Tube SportKlub

Čarls Dženkins ima srpski pasoš, ali to je samo papir, kao što se kaže da je neko favorit na papiru. On je košarkaš koji je za 50 odsto bolji u Zvezdinom jer igra sa emocijom, a hrani se interakcijom sa navijačima. U neizvesnim završnicama individualni kvalitet igrača dolazi u prvi plan. Zvezdin poslednji napad došao je posle Kalinićevog promašaja i Radonjić i igrači su morali brzo da razmišljaju koja akcija će se igrati na kraju. Ranije bi praksa bila da se gura lopta pod koš, ali Kuzmić teško da bi mogao sa niskog posta da ugrozi Judoa. Ideja je bila jasna, dati loptu Dženkinsu u ruke i ostaviti ga da igra jedan na jedan. zvezdin bek podsetio je na utakmicu kad je Budiveljniku u četvrtfinalu Evrokupa ubacio 29 poena i igrao kao u transu. U današnje vreme, šut sa poludistance u košarci daleko je od popularnog. Ipak, on je uz agresivnost u odbrani, znak raspoznavanja Čarlsa Dženkinsa, a posle ovog pogotka dobio je doživotni legitimitet kod navijača Zvezde da (često i nerezonski) pokušava sa nogama pozicioniranim na manje vrednoj strani linije za tri poena.

To je bio teži deo posla. Zvezda kad treba da zaradi pobedu odbranom, obično nije problem. Kuzmić je sačuvao taman toliko svežine za završnicu, dobro se postavio u odbrani od pika ili potencijalnog šuta Bogdanovića za tri poena, Dženkins je branio pas na Judoa, na vreme izašao na Slukasa, dao dovoljno vremena Kuzmiću da se vrati na Judoa. Snažni centar je pogodio svih sedam šuteva do tada, ali Kuzmić mu je upisao prvi promašaj kad je bilo najvažnije. Crvena zvezda je pobedila rivala protiv koga je do sada ostajala bez šansi u drugoj ili trećoj četvrtini utakmice.

Pobeda protiv vicešampiona Evrope je sama po sebi vredna, ali ima još nekoliko činilaca koji joj daju na težini. Fenerbahče je u većem delu odigrao prilično dobru utakmicu, sa mnogo motiva i koncentracije u borbi za prednost domaćeg terena za plejof, sa nekoliko prilično raspoloženih igrača. Takođe, crveno-beli su dobili utakmicu u neizvesnoj završnici u koju su ušli sa četiri poena minusa na minut i po do kraja. Činjenica je da je protivnik pomogao sa nekoliko loših odluka, ali greške treba i iskoristiti.

Zvezda je u legitimonoj borbi za plejof Evrolige. To nije bio cilj pre početka sezone, ali pobede nad najvećim evropskim timovima obavezuju na korekcije ciljeva. Jer, sada svi protivnici znaju šta da očekuju od Crvene zvezde, ali ne znaju šta da preduzmu povodom toga.