Izvor: SK
Darko Plavšić 27.01.2017 | 15:50 > 15:59

Zvezdina četiri minuta

U poslednjih nekoliko minuta utakmice Crvena zvezda - Panatinaikos bilo je samo pitanje koja će ekipa ostati na nogama. Desetorica iscrpljenih košarkaša bilo je na terenu. Tri minuta niko nije probacio loptu kroz obruč.

BIG Kuzmić, Dženkins, Simonović, Crvena zvezda

Izvor: Turkish Airlines EuroLeague

Ali, igrači Crvene zvezde sada su već refleksno počeli da igraju perfektnu odbranu. Ko zna, možda Branko Lazić i družina i spavaju u stavu sa raširenim rukama. Osim kad spavaju na aerodromu. Tamo sve češće imaju noćenje bez doručka pa protivnik stigne na utakmicu pre njih u Beograd. Ipak, nije bitno kad i kako dođu, već kako i sa čim se vraćaju. Praznih ruku. Zvezda je ponovo ostala na nogama.

Igrači Crvene zvezde sada su i zvanično jedinstveni u ovoj Evroligi, jedini su zabeležili sedam pobeda zaredom. Jedinstveni su i po tome što su poveli protiv Panatinaikosa sa 16:0 za pet minuta, a promašili su četiri otvorene trojke. Kako se ono kaže, "napad prodaje karte, a odbrana osvaja titule". Ili tako nešto slično. I prosečan ljubitelj košarke uvek će svoju pažnju na trojku preko ruke, atraktivno zakucavanje, lucidnu asistenciju... Međutim, navijači Zvezde su naučili da broje ukradene lopte Lazića, Jovića i Dženkinsa, skokove i rampe Kuzmića.

Princip je jednostavan, ne dozvoljavate protivniku da postigne koš, a u napadu će već neka lopta završiti u obruču. Ako neće da uđe, vratiće je Kuzmić.

Ponovo je prva četvrtina bila za prepričavanje unucima, posebno tih prvih pet minuta. Dejan Radonjić dobija priznanja za svoj rad sa svih strana, ali možda su najveća ona koja mu daju protivnički treneri iz nedelje u nedelju u Evroligi. Počeli su da mu se prilagođavaju. Ćavi Paskval je vrlo retko ove sezone menjao startnu petorku. Singlton je uvek počinjao kao centar, osim protiv Barselone, jer je imao problema sa povredom. Sada je bio spreman, ali je počeo na poziciji četvorke, na centru je bio Burusis. U petorci je bio i Haralabopulos. Ta petorka se svakako nije dobro provela, pošto su bili u minusu od 16 poena već posle pet minuta. Gubili su lopte i promašivali. Nije ni Zvezda blistala u napadu, bilo je promašenih otvorenih šuteva. A imali su dovoljan fond lopti u svojim rukama da pregaze rivala već na startu.

Ipak, Pao se vratio šutevima za tri poena, a prvu četvrtinu su završili sa pet izgubljenih lopti i na minus šest. Ušli su u prosek koji je Zvezda ustanovila u seriji od šest pobeda.

Za rivale je sve veća zagonetka kako da se suprotstave Zvezdi, a utakmica protv Panatinaikosa je možda dala jedan odgovor, precizan šut za tri poena. Zahvaljujući njemu, vrlo elegantno su se vratili u meč i došli u situaciju da preokrenu rezultat u svoju korist, a opet bez prevelike potrošnje energije. Još kad Keni Geberijel veže pet pogodaka, a ove sezone je ubacio ukupno pet trojki iz 17 pokušaja.

Mađutim, prevrtljive su trojke. Poput vatre, dobar su sluga, a zao gospodar. Posle četvrte je za Gebrijela počela žurka, posle pete gestikulacije, a onda je promašio dve i neizvesna završnica je za njega bila kao "after party". Ispratio je nekoliko puta pogledom Simonovića, pa je Ćavi Paskval poslao na teren čak i Focisa. Kao da će on da stigne Simonovića. Nije zvezdino krilo najbrže na svetu, ali davno je prošlo vreme kad je Focis mogao da isprati svog čoveka u odbrani. Eto koliko je Gebrijel neobavezno shvatao završnicu. Jedan prodor sa poenima, jedan koji je Kuzmić vratio u obruč, jedan veliki promašaj. Sasvim dovoljno za pobedu pod uslovom da znate da nećete primiti poene u odbrani. A nećete. Više od četiri minuta

Panatinaikos nije postigao nijedan koš u završnici meča. To se dogodilo i Makabiju u Tel Avivu. Zvezda ume da dočeka svoja četiri minuta.

Izvor: youtube

Panatinaikos je šutnuo 30 trojki na utakmici, a 32 puta za dva poena. Pogodili su 11 puta za tri, što je prilično veliki broj, ali nedovoljan za pobedu. Izgleda da se čeka da neko pogodi 15 trojki pa da pobedi Zvezdu. Iz ove perspektive deluje nema drugog rešenja.

Ni u jednom trenutku utakmice Zvezda nije bila u pravom napadačkom ritmu. Čak ni tokom furioznog starta. Uostalom, crveno-beli su šutirali 4-20 za tri poena. Odbrana i ofanzivni skokovi Kuzmića su sve nadoknadili. Snažni centar ponovo je imao značajan doprinos u neizvesnoj završnici. Njih dočekuje svežiji, jer više ne mora da radi prekovremeno. Deo njegovih smena na poslu preuzeo je Dion Tompson. Na početku drugog poluvremena ušao je prvi put u igru, postigao šest poena, podelio nekoliko fantastičnih pasova sa visokog posta, ostavljao saigrače same na šutu. Oni su pogodili samo jednom ovoga puta, što ne znači da drugi put neće biti drugačije.

Izvor: Sport klub

Crvena zvezda nije bila na svojih 100 odsto svojih mogućnosti, osetio se umor u finišu meča sa Panatinaikosom. Ovo je bio četvrti put ove sezone da ekipe igraju po dva meča u nedelji u Evroligi, ostalo je još jednom da se odardi taj surovi mini-ciklus. Od tih osam utakmica, igrači Dejana Radonjića dobili su čak šest, a drugu utakmicu tih mini-ciklusa izgubili su samo jednom, protiv Panatinaikosa u Atini. To svedoči o neverovatnoj spremnosti ekipe na najveće napore, očigledno trenutno većoj od svih protivnika u Evroligi.

Ako uspeju da zadrže ovakvu energiju u najvažnijem delu sezone, igrači Dejana Radonjića mogli bi da naprave i neki istorijski uspeh. Međutim, kao što Radonjić reče, nije se još stiglo ni do polovine sezone. A kao da je bilo u prošlom životu kad se mislilo da će Zvezda u ovom delu sezone imati učinak u Evoligi kao Bruklin Netsi u NBA.