Izvor: Turkish Airlines EuroLeague
Darko Plavšić 23.03.2017 | 06:55

Printezis poslao Zvezdu u neizvesnost

Nema veće strepnje u evropskoj košarci od iščekivanja poslednjeg napada neizvesne završnice, a ka košu idu Spanulis i Printezis. Ovoga puta nije bilo Spanulisa na parketu, ali ga je savršeno zamenio Erik Grin.

Giorgios Printezis

Izvor: Getty Images/Panagiotis Moschandreou

U Istanbulu 2012. Spanulis je krenuo ka košu i dodao Printezisu, a u Kombank areni je Grin imao ulogu asistenta. Printezis je svojim košarkaškim autogramom potpisao Zvezdin poraz i poslao je u neizvesnost poslednja tri kola.

Možda taj njegov šut izgleda kao da želi da baci smeće u kontejner, ali i procenat je na kraju takav. Kad je bitno, ne promašuje skoro nikad. Mnoge ekipe su stradale od Jorgosove i Vasilisove ruke i baš zbog toga je poželjno izbeći neizvesnu završnicu protiv Olimpijakosa. Kao da je to lako.

U prvom poluvremenu utakmice u Kombank areni delovalo je da je svaki koš za Zvezdu kao gol u fudbalu. Zaratilo se na parketu od prvog minuta, napadi su bili dugi kao večnost, svaki duel je bio intenzivan. U takvoj situaciji, čak i kad igrač dođe u situaciju da šutne, ruke bride od rvanja sa protivnikom. Olimpijakos je jedan od nezgodnih protivnika u Evropi jer može da igra na nekoliko načina. U prošlom i u pretprošlom kolu su pretrčali Darušafaku i Galatasaraj u prvom poluvremenu i postigli su po 48 poena. Ipak, Pirejci su jedan od malobrojnih timova u Evropi koji može i da se "pobije" sa Zvezdom pa su se odlučili za taj pristup. Neverovatan je podatak da su beogradski crveno-beli u prvoj četvrtini samo devet puta šutnuli na koš iz igre. Bilo je mnogo teških pasova i šest izgubljenih lopti. Toliko uglavnom gube Zvezdini rivali u prvim četvrtinama u Beogradu.

Ništa značajno se nije promenilo ni u drugoj četvrtini, Radonjić je tražio pravu petorku, ali je Crvena zvezda ostala na 17 postignutih poena za 20 minuta. Čak i u onom teškom debaklu u Madridu 2015. godine crveno-beli su u prvom poluvremenu postigli 20 poena. Olimpijakos je podsetio zašto ima najbolju odbranu u poslednjih nekoliko sezona u Evroligi. Naravno, Zvezda defanzivno nije razočarala pa je na poluvremenu ipak imala nadu u povratak. Bilo je potrebno nastaviti sa dobrom odbranom i pogoditi konačnpo nešto spolja.

A onda je krenulo. Volters je u 24. minutu pogodio prvu trojku za Beograđane. Iako je usledila Olimpijakosova serija od 7:0 za novih plus 11, taj pogodak je vratio napadačko samopouzdanje. Radonjićevi momci više nisu toliko preispitivali sebe prilikom šuteva i isplatilo se. Usledile su trojke Gudurića, Simonovića i Dangubića i Zvezda je povela uoči poslednje četvrtine.

Izvor: You Tube

Retko se dešava da Spanulis ne započne utakmicu u petorci, ali bilo je očigledno da nije na 100 odsto mogućnosti. Odigrao je samo 16 minuta, ostao bez poena, sa samo dve asistencije i četiri izgubljene lopte. Olimpijakos je bio potpuno izgubljen u finišu treće i na početku četvrte četvrtine. Sa sve Spanulisom na parketu. Više od sedam minuta gosti nisu postigli nijedan poen. Zvezda je igrala odličnu odbranu, zatvoreni su prilazi košu i Pirejci su naterani da šutiraju trojke. Uredno su ih promašivali, da li šut bio otvoren ili preko ruke, prestali su da veruju da mogu da pogode.

Zvezda je povela 50:42 i tada se ukazao Dimitrios Agravanis. Četvrti centar Olimpijakosa prosečno igra manje od 10 minuta po meču u Evroligi, a polovinu utakmica je i propustio. Janis Sferopulos ga uvodi u igru da doprinese svojom fizičkom snagom, a u Areni se proslavio trojkama kojima je vratio ekipu u život. Čovek koji pogađa svaku četvrtu trojku statistički, koji pokušava baš kad je sam na šutu, pogodio je dve trojke na najtvrđim obručima u Evropi i to pošto su redom promašivali njegovi saigrači koji zbog šuta pretežno i primaju platu. Posle dve trojke uspeo je i da poentira uz faul Simonovića.

Gudurić je posle 0/6 u prvom poluvremenu pogađao u drugom i ona trojka preko ruke za 58:55 raširila je miris pobede po Areni. Kad je Printezis na ulasku u poslednji minut odmah uzvratio trojkom veru je zamenila strepnja.

Utisak je da je zvezda najbolju šansu za pobedu imala u finišu regularnog dela. Prodori Dženkinsa i Gudurića bili su prilično izgledne pozicije za postizanje ključnih poena. U produžetku faulovi, promašaji, čak je svemoćni Printezis promašio tri od četiri slobodna bacanja na startu. Ali, on može da počne na različite načine, ali da završi samo na jedan, pogotkom za pobedu. Samo ove sezone je sa dva šuta momentalno ućutkao po 20.000 navijača, onih neprijateljskih u zelenim dresovima u OAKI, ali isto toliko i onih u dragim bojama. Čovek je jednostavno rođen da rešava utakmice i možete samo da se nadate da to neće uraditi baš proitv vas.

Ovaj poraz je za igrače i navijače Crvene zvezde najteži ove sezone u Evroligi, ako imamo u vidu važnost duela i način na koji je meč izgubljen. Srceparajuće poput poraza od Darušafake na startu takmičenja. Ipak, povratak Crvene zvezde u trećoj četvrtini zaista je bio neverovatan, jer je u prvom poluvremenu delovalo da je svaki poen premija. Beogradski crveno-beli su još jednom pokazali potpuno odsustvo straha i namere da se lako predaju čak i onda kad deluje da je situacija bezizlazna.

Nedostajalo je i malo sreće prilikom prodora Dženkinsa i Gudurića, kao i činjenice da je Agravanis baš sinoć postigao 16 poena, a u ostatku Evrolige ukupno 28.

Ipak, sada je važno ono što sledi. Crvena zvezda ima dve pobede više od Darušafake koja se nameće kao najveći rival u borbi za osmo mesto. Već sutra je na programu duel u Barseloni, a crveno-beli su odigrali fizički najzahtevniju utakmicu sezone koja je pritom trajala 45 minuta. Dženkins i Gudurić su zajedno sakupili više od 70 minuta na parketu. Ipak, Zvezda i dalje drži situaciju pod kontrolom. Utakmica protiv Uniksa u Beogradu predstavlja najveći adut u borbi za četvrtfinale, a u slučaju dve pobede u poslednja tri kola sve bi bilo gotovo. Darušafaka u petak dočekuje Galatasaraj, pa sledeće nedelje gostuje Bambergu dok u poslednjem kolu dočekuje upravo Crvenu zvezdu. Ne bi bilo dobro da ta utakmica odčučuje ne zato što Crvena zvezda ne može da pobedi Darušafaku u Istanbulu već zbog činjenice da su konstantnim igrama tokom sezone igrači Dejana Radonjića zaslužili da se bez mnogo drame plasiraju u četvrtfinale.

Crveno-beli svakako imaju svoju šansu i u Barseloni, pod uslovom da duel sa Olimpijakosom nije energetski potpuno ispraznio ekipu. I dalje je mnogo više kombinacija u kojima Zvezda igra završnicu Evrolige, nego onih drugih. Uostalom, ni igre Darušafake ne garantuju njihove pobede protiv Galatasaraja, a posebno u Bambergu protiv uvek ozbiljne ekipe Brozea.