Izvor: SK
Darko Plavšić 25.03.2017 | 11:22 > 11:30

Bolna kičma Zvezdinog napada

Teško je biti favorit u Barseloni. Na stadionu Kamp Nou ponajviše, ali i u obližnjoj Blaugrani. Kad se igra rukomet, pobede gostiju skoro da ne dolaze u obzir, a uglavnom je to slučaj i sa košarkom. Osim ove sezone.

Stefan Jović, Crvena zvezda

Izvor: Turkish Airlines EuroLeague

Navijači Barselone u halu poslednjih meseci dolaze sa jednim obaveznimi rekvizitom u džepu, belom maramicom, da mogu da mašu kad ih ekipa i Jorgos Barcokas iznerviraju. Na taj način traže promene.

Grčki trener nije uspeo da napravi kompaktnu ekipu kao što je uradio sa Olimpijakosom i Lokomotivom i sezona se pretvorila u mučenje. Na kraju klupe uoči duela sa Crvenom zvezdom u trenerkama sedeli su Ribas, Laval, Tomić, Faverani i Dolmen. Svako novo ime bilo je razlog više da se crveno-beli nadaju pobedi u Blaugrani, pa da se čak mogu nazvati i favoritom.

Bilo je jasno da mladi Musa Dianj neće igrati više od 15 minuta, pa se očekivalo da Barsa tokom više od pola utakmice igra sa niskom petorkom sa Viktorom Klaverom na poziciji centra. On je čovek od poverenja Jorgosa Barcokasa i nije ga izneverio ni ovoga puta.

Takva Barselona predstavljala je atipičnog protivnika za Zvezdu. U odbrani su bili vrlo pokretljivi, igrači slične visine su mogli da preuzimaju koga su hteli, a u kontrama su nekoliko puta i pretrčali goste. Kad vidite da Crvena zvezda prima poene iz nekoliko vezanih kontri, jasno vam je da nešto nije u redu i da ekipa nije ni blizu svojih pravih mogućnosti.

Trenutak odigravanja utakmice u Barseloni zaista je bio veoma nezgodan. Ekipa je odigrala fizički najteži mogući duel protiv Olimpijakosa, zatim preko Rima odletela za Kataloniju na jednu od najbitnijih utakmica sezone. Bilo je jasno da ne mogu da budu 100 odsto spremni, ali je bilo pitanje koliko mogu. Očigledno nedovoljno. Napad Zvezde u poslednja dva meseca postepeno strada "preko leđa" Stefana Jovića. U Barseloni je doživeo totalni fijasko. Reprezentativni plejmejker je započeo utakmicu u Blaugrani. Za svega tri minuta podelio je dve asistencije i dva dodavanja koja su Mitrović i Kuzmić morali da pretvore u poene. A onda je izašao iz igre. Ko bi rekao da će posle tri minuta sve biti gotovo!? Dženkins i Gudurić su u prethodnom periodu radili sve što su mogli da odmene Jovića u organizaciji napada, Volters se trudio da beskrajnim driblinzima dođe u nekakvu poziciju za šut. Ali, u Barseloni se nije moglo. Sa vrlo pokretljivom odbranom domaćina bilo je malo prostora za prodore, a unutrašnja igra nije postojala. Zašto?

Ognjen Kuzmić započeo je utakmicu na poziciji centra, kao i uvek. Dobio je dve lopte, jednu je probacio kroz obruč, za ukupno sedam minuta koliko je proveo na parketu. Kuzmić jeste igrač koji umnogome zavisi od plejmejkera (Stefana Jovića), ali recimo u Milanu Jovića nije bilo u sastavu pa je u poslednjoj četvrtini snažni igrač iz Doboja uništio protivnika i dobio utakmicu za Zvezdu. Onog trenutka kad je Dianj izašao iz igre, na klupu se preselio i Kuzmić. Na 5.09 minuta do kraja prvog poluvremena Dianj ulazi u igru, eto i Kuzmića. Na 3.23 obojića su izašla iz igre. Prilagođavanje protivniku. Umesto da bude prednost Zvezde, Kuzmić je u Blaugrani postao sredstvo za potkusurivanje sa Barcokasom.

Izvor: You Tube Euroleague

Međutim, u situaciji u kojoj su se prinudni plejmejkeri Crvene zvezde mučili sa loptom a kamoli sa organizacijom napada, veliko je pitanje da li bi mogli da obezbede lopte pod košem za Kuzmića. Od centara najviše prostora dobio je Milko Bjelica. U duelu sa ovakvom Barselonom realno neupotrebljiv. Njegova najveća snaga jeste da izvuče protivničkog centra pa da ga napadne poput beka. Protiv Klavera to nije mogao, kao ni da ga ugrozi sa niskog posta. U drugom poluvremenu nije ni igrao. Dion Tompson je uneo određenu agresivnost u odbrani u trećoj četvrtini, ali ni on nije mogao mnogo da pomogne u napadu. Poslednje prilagođavanje na utakmici bio je Luka Mitrović na poziciji centra u poslednjoj četvrtini. Kapiten Zvezde je dva puta i uspeo da poentira na utakmici sa niskog posta. On je bio jedini.

Ipak, na ovoj utakmici Zvezda je platila najskuplju cenu izostanka pravog rezervnog plejmejkera. To je trebalo da bude Nejt Volters. Međutim, on kad je na parketu organizuje igru za sebe. I to bi bilo u redu da u situaciji jedan na jedan može da poentira ili izgradi dobar šut protiv Saše Vezenkova. Ali, ne može. Zbog toga luta između pozicije jedan i dva, tu je da pojača rotaciju, ali njegov posao uglavnom obavljaju Gudurić ili Dženkins. I on i Dion Tompson tu su da eventualno umanje minutažu nekog bitnijeg i da ga odmore, ali sami nisu dovoljno bitni. Sinoć je bila idealna prilika da Nejt Volters odmeni Dženkinsa i Gudurića koji su bili premoreni od utakmice sa Olimpijakosom. Ipak, to nije uradio.

U utakmici na mali broj poena, 12 trojki Barselone je napravilo ogromnu razliku. Zvezda obično veoma dobro brani liniju za tri poena, ali sinoć to nije bio slučaj. Bilo je momenata zaista odlične odbrane, posebno u prvoj i poslednjoj četvrtini. Ipak, bilo je jasno da je ekipa umorna i nespremna da svih 40 minuta odigra dobru odbranu, a pošto napad uopšte nije funkicionisao, dogodio se ubedljiv poraz. U završnih 10 minuta Dejan Radonjić je prilično mirno pratio utakmicu, što je za njega nekarakteristično. Deluje da je mislima bio u rodnoj Podgorici. Naravno, nije planirao sa kim će od prijatelja na piće, već kako da sačuva ekipu za duel u Morači protiv Budućnosti. Mnogi potezi tokom utakmice u Barseloni mogu se protumačiti i kao da je i pre poslednje četvrtine imao u mislima samo drugi meč polufinala ABA lige.

Radonjić je veoma studiozan trener, koji se uvek pridržava zacrtanog plana. Tokom cele sezone priča kako je sve podređeno završnici ABA lige, pa ga čak ni svetla potencijalnog četvrtfinala Evrolige neće zaslepeti. Utakmicu protiv Barselone treba posmetrati i u tom kontekstu. Jedino je Čarls Dženkins ponovo radio prekovremeno (30 minuta), ali on je uz Lazića (31 minut) najspremniji igrač Zvezde i navikao je na toliku potrošnju. Radonjić je malo razigrao Jovića, Kuzmića ostavio u većem delu meča na klupi. Oni su kičma ove ekipe i očigledno je da ih trener crveno-belih sprema za surovu završnicu sezone i za najbitnije mečeve u regionalnom takmičenju. Crvena zvezda je značajno kvalitetnija ekipa od Budućnosti i trebalo bi očekivati trijumf i u Morači.

A Evroliga?

Zanimljiva je situacija u kojoj se Crvena zvezda nalazi. U poslednja dva kola može da se dogodi da samo jedna utakmica bude zaista takmičarska za crveno-bele. Ako Broze u četvrtak savlada Darušafaku u Bambergu, onda će Uniks biti meč lopta, a ako turski tim bude slavio, onda je meč sa timom iz Kazanja suštinski nebitan i o svemu će odlučivati direktan duel Darušafake i Crvene zvezde u poslednjem kolu. To bi predstavljalo duel osmine finala Evrolige. U rasporedu ispunjenom bitnim utakmicama u ovom delu sezone, možda se pojavi jedna u kojoj će Radonjić moći da rasporedi minutažu najvažnijih igrača i da ih pripremi za onu narednu. A nije isključeno da je to pomalo radio i u Barseloni.

Zvezda je pokazala da moće da pobeđuje jake protivnike i bez Stefana Jovića. Jednostavno, odbrana je donosila te trijumfe. Međutim, u predstojećem delu sezone u kome se odlučuje o svemu, njegovo prisustvo je od ključnog značaja. Kad njega zabole leđa, bolovi se osete i u Zvezdinom napadu.