Darušafaki četvrtfinale, Zvezdi uspomene

Zvezdin evroligaški put bio je dug i naporan.

KK Crvena Zvezda

Izvor: sport klub

U početku je išao kroz učmalu ravnicu nepoverenja i nikakvih očekivanja, pa je vodio kroz planinske predele euforije. Naravno, pre svakog cilja pojavljuju se opasne i neočekivane krivine. Kad se izašlo na završni pravac, osetio se miris razočaranja, ali samo nakratko. Dominirao je ponos.

U Istanbulu protiv Darušafake je ekipe Dejana Radonjića pokušala da učini poslednji napor da se nađe tamo gde je i zaslužila igrama u većem delu sezone. Ipak, bilo je kasno. Crveno-beli nisu u ovom trenutku ona ekipa koja je oko Nove godine postala ubica džinova. Slabiji su za najboljeg ili bar najuticajnijeg igrača, a daleko su od forme u kojoj su mogli 40 minuta da melju protivnika u odbrani. Sada je i defanziva u čuvenoj prvoj četvrtini bila problematična, pa su u većem delu utakmice Zvezdini igrači bili prinuđeni da budu u dvocifrenom minusu. Napadački, crveno-beli su daleko od konstantne proizvodnje poena u utakmicama Evrolige. Imali su samo devet asistencija i šut za tri 1/16. U takvoj situaciji svaki minut loše odbrane znači i problem. U ovom slučaju nenadoknadiv.

Dejvid Blat skoro da uopšte nije morao da koristi nisku petorku koja mu je donela nekoliko vrednih pobeda ove sezone (i onu u Beogradu protiv Zvezde). Sve je dobro funkcionisalo i sa Žižićem na poziciji centra. Zapravo, Hrvat koji je krenuo u Boston preko Istanbula doneo je neophodnu stabilnost u reketu i prednost u skoku. Njegovi ofanzivni skokovi u trenucima dok je za protivnika imao Diona Tompsona koštali su crveno-bele nekoliko poena. Skoti Vilbekin je sa pet asistencija u prvoj četvrtini razigrao ekipu, Klajburn je poentirao iz kontre i nekoliko puta iz vrlo teških pozicija. Kasnije je Vilbekin počeo da pogađa trojke, a Vonamejker je sve vreme predstavljao pretnju. Ipak, njemu je najdraža poslednja četvrtina, tada ili reši utakmicu ili dotuče protivnika. Ovoga puta je bilo ovo drugo.

Zvezda je uspela da stigne na minus tri u finišu treće četvrtine zahvaljujući prepoznatljivoj odbrani, pogocima Dženkinsa i strpljivoj igri u postavljenim napadima preko Kuzmića. Ipak, glavni problem bio je taj što je Kuzmić morao da izađe kako bi malo odmorio. U stvari, teško je reći šta je veći problem, što je on izašao ili što je Dion Tompson ušao. Amerikanac koji je odigrao najviše utakmica u istoriji trenutno šampionske Severne Karoline promašio je dva šuta, dozvolio ofanzivni skok Žižiću za lake poene pod košem i ekipa je ispala iz ritma. Činjenica je da Tompson igra prilično malo i da je teško očekivati od njega da bude u formi kad dobije nekoliko minuta na parketu. Iz ove perspektive deluje da njegove usluge neće biti potrebne crveno-belima po završetku finalne serije ABA lige.

U napadu je crveno-belima nedostajalo preciznosti u šutu za tri poena. Gudurić 0/3, Simonović 0/4, Dangubić 0/4. Unutrašnja igra preko Kuzmića je prilično dobro funkcionisala, nedostajala je podrška spolja.

Izvor: You Tube

Ipak, u ovom trenutku, Crvena zvezda zaista nije bila u stanju da u direktnom duelu savlada Darušafaku. Šansi za prolaz u plej-of bilo je mnogo, kako na Zvezdinim, tako i na utakmicama Darušafake. I gotovo svaka lopta koja je mogla da odvede crveno-bele u završnicu išla je protiv njih. Svakako su zaslužili plasman u četvrtfinale i borbu protiv Reala ili CSKA, ali u ovom trenutku verovatno ne bi bili u stanju da im se na pravi način suprotstave. Darušafaka je oba puta pobedila Zvezdu, kao i prošle godine, i kvalitetnija je ekipa.

Izvor: KK Crvena zvezda

Ekipi Dejana Radonjića niko neće moći da oduzme spektakularne pobede protiv Reala, CSKA, Makabija... Igrači će o tome moći da pričaju svojim unucima. Povreda Jovića i nedovoljna pomoć američkih pojačanja tokom sezone uticali su da Crvena zvezda ne uspe da izgura evroligašku sezonu u stilu u kome je igrala veći njen deo, ali sada svakako sledi ono najvažnije. Duel sa Cedevitom i pokušaj da se obezbedi Evroliga i sledeće sezone. Zvezdina odbrana trebalo bi da bude dovoljno dobra da ne bude većih problema protiv tima Veljka Mršića.