fiba.basketball

Darko Plavšić

18.09.2017 | 12.39 > 13:01

Nisu ovi momci za srebro

Na sve su bili pripremljeni, osim na srebrnu medalju. Srbija 15 godina nije osvojila košarkaško zlato i jako su osećali da je došao trenutak da baš oni prekinu taj niz.

Srbija

fiba.basketball

Na realne okolnosti se ionako nisu obazirali, ima evo već dva meseca. Zato su i stigli toliko blizu cilja. Preblizu da ne bi zabolelo kao nikad u životu.

Suze na licu Bogdana Bogdanovića i Vladmira Lučića svima su stavile do znanja da se ne pozivaju na zlatni sjaj srebrne medalje. Da su ispali u četvrtfinalu, niko im ništa ne bi rekao, ali bi njima samima možda bilo lakše. Ovako, ostvarili su veliki uspeh, a imaće problema sa snom u narednim danima. Jednostavno, nisu naučeni da se raduju porazu, zato su i stigli ovako daleko. Zato su i odigrali iznad svojih mogućnosti na Evropskom prvenstvu.

Neverovatna je sposobnost Aleksandra Đorđevića i njegovih igrača da odlično funkcionišu i u redovnim i u vanrednim okolnostima. Mnogo je teških situacija pratilo nacionalni tim u poslednja tri meseca, ali je sve rešavano na najbolji mogući način, samo kad je bilo vremena za to. Završni udarac je usledio kad je zlato već počelo da se pojavljuje na vidiku. Povreda Stefana Jovića bila je utoliko veći problem jer nije bilo dovoljno vremena da se njegovo odsustvo nadoknadi. I opet je petorka koju je predvodio Vasilije Micić uspela da ostvari dobre minute u velikom finalu. Rekoh, na sve su bili spremni. Niko se ne plaši odgovornosti kad igra za Aleksandra Đorđevića. Ipak, Jovićeva rutina i igranje košarke kao da je basket sa drugarima ispred zgrade je nedostajala Srbiji u poslednjoj četvrtini. Posebno jer je Bogdan Bogdanović ostao bez goriva. Ipak, nije to ništa neobično. I Šveda je Sergej Bazarevič ostavio na klupi u poslednjih nekoliko minuta utakmice protiv Španije. I Igor Kokoškov je u završnici turnira povećavao minute odmora za Gorana Dragića. Ovo je bilo prvenstvo nekolicine igrača, Bogdan Bogdanović bio je jedan od njih. 

Bogdan Bogdanović

fiba.basketball

Bogdan Bogdanović

Srbija je dobro ušla u finalni meč. Mnogo preuzimanja u odbrani, bilo je poena i iz kontre, vodila je Srbija igru i u bržem ritmu. Međutim, videlo se da su Slovenci prepuni samopouzdanja. Pogodili su nekoliko šuteva iz pozicija kad nisu ni videli obruč. Beskrajno su verovali u sebe posle velikih pobeda koje su ostvarili na takmičenju. Bilo je pitanje trenutka kad će ubaciti srpski tim u vrtlog i to se dogodilo u drugoj četvrtini. Rani bonus onemogućio je Srbiju da kontroliše ritam slovenačkih napada, Dragić je bio kao na poligonu za Skills Challenge. Poslastica za jednog od najboljih plejmejkera današnjice. Da vas neko sad pita koliko su Slovenci trojki ubacili na utakmici, sigurno biste rekli dvocifren broj. Zapravo, Slovenija je šutirala za tri poena 8/26, ništa specijalno.

Glavnu razliku na ovoj utakmici napravili su faulovi. Srbija ih je imala 28, Slovenija 20. Srbija jeste bila ekipa koja je igrala izrazito agresivnu odbranu na turniru, ali nekoliko faulova na šutevima nemaju nikakve veze sa agresivnošću. Sudije koje su tokom celog prvenstva uništavale psihu igrača, trenera i navijača imale su završnu reč. Dosuđen je rekordni broj faulova na šutu za tri poena, okvirni prosek je bio bar tri, četiri po utakmici. Svaki pokušaj rampe kažnjavan je faulom, svako zabacoivanje glavom prilikom prodora je nagrađivano faulom. Nisu sudije došle u dvoranu Sinan Erdem da namerno Srbiji ukradu zlato. One jednostavno ne znaju svoj posao. Vrhunske sudije znaju i da vas pokradu, a da samo najoštrije oko primeti da to rade. Ove sudije ne znaju ništa. Zapravo, navikle su da dele pravdu na utakmicama nižeg kvaliteta i sporijeg ritma, manje intenzivnih duela. Kao što je stradala Srbija, tako je mogla i Slovenija, čist rulet. Doduše, selektor Đorđević se tokom celog turnira žalio na sudije. Srpska odbrana je sve vreme bila po evroligaškim standardima, ali očigledno suviše agresivna za izmišljene FIBA kriterijume. Ako FIBA i kriterijum uopšte smeju da se nađu u jednoj rečenici.

Dakle, Srbija je od početka treće četvrtine bila u dvocifrenom zaostatku. Ali, videlo se da se polako utakmica prilagođava našoj ekipi. Da su Orlovi slovenačku tehno-košarku uveli u ritam marša. Slovenija skoro četiri minuta nije postigla ni poen. Ekipa koja je u drugoj četvrtini ubacila 36 poena. Polovinom treće četvrtine povredio se i Luka Dončić. Momentalno se videlo da je utakmica za njega završena. Jović je pre toga već uveliko odšepao na klupu. Dakle, od nosilaca igre na parketu su ostali Dragić i Bogdanović. Na selektorima je bilo da ih što više odmore za samu završnicu a da rezultat ne trpi.

You Tube

Selektori su se sve vreme nadmudrivali. Od trenutka kad je Đorđević prvi put poslao na parket poslao Marjanovića čim je ugledao Dimeca u igri. Viđen je izuzetno veliki broj izmena, a Srbija je zaigrala čak i sa niskom petorkom sa Mačvanom na poziciji centra, što se skoro uopšte nije praktikovalo na ovom turniru. Srbiju je u egalu u finišu treće četvrtine držala petorka Micić, Gudurić, Lučić, Birčević, Štimac. za Sloveniju su tada igrali i Dragić i Prepelič i Rendolf. To je definicija ove srpske ekipe, svaki igrač je čekao svoj red da ubaci tri ili pet poena na utakmici, da doprinese, da odigra neku dobru odbranu. I nema straha ni u tragovima. Ali, takva želja ume da pomuti razum, Marko Gudurić je to nekoliko puta pokazao tokom meča. Aleksandar Đorđević je letos saopštio spisak sa 25 imena, a Evrobasket je završio sa 10 igrača koji mogu da trče. I nikoga nije precrtao za to vreme.

Kad je Bogdanović ušao na 11 i po minuta pre kraja utakmice, pa ubrzo pogodio trojku za 69:67, delovalo je da je došao trenutak da Srbiji donese zlato. Ipak, posle nekih pet minuta morao je napolje. Sam je tražio izmenu. Od igrača iz četiri ekipe koje su ušle u polufinale, njegov prosek minuta bio je ubedljivo najveći, skoro 32 po utakmici. Sledeći je bio Dončić sa 29. Bogdanović se podjednako trošio i u odbrani i u napadu, često insistirao da čuva najbolje protivničke bekove. Nekoliko minuta je stajao pored klupe, pokušavao je da udahne što više vazduha uoči same završnice. Za to vreme njegovi saigrači su preokrenuli. Srbija je pogotkom Mačvana na pet minuta do kraja povela sa 78:77. Tu dolazimo do trenutka koji verovatno definiše zasluženost titule koju je osvojila Slovenija.

Ceo šampionat bio je sačinjen od ekipa koje imaju jednu ili dve zvezde i podršku igrača koji uglavnom nisu NBA ili evroligaškog nivoa. Pošto su zvezde bile pod ekstremno velikim opterećenjem, što je prouzrokovalo umor i povrede na samom kraju turnira, postajalo je sve očiglednije da će odlučiti igrači podrške. Klemen Prepelič, momak iz Maribora, odigrao je ceo turnir fantastično. U polufinalu i finalu je šutirao trojke 7/12, u eliminacijama slobodna bacanja 25/26. Aleksandar Đorđević je rekao da je bio spreman na Prepeliča, ali je on pogađao neke preteške šuteve.Trojka za vraćanje vođstva na 80:78 bila je preko Kuzmića sa osam metara, duga dvojka za 84:82 iz driblinga uz skok unazad, ponovo preko Kuzmića. Nisu to bili komforni šutevi, ali je ovo bio turnir Klemena Prepeliča i pogodio ih je. Imala je i Srbija doprinos sa klupe. Svaki igrač koji je kročio na parket postigao je bar dva poena. Ipak, u finišu su se Slovenci bolje snašli i to bez ijednog od dvojice lidera na terenu, Gorana Dragića i Luke Dončića. Vidmar je odigrao dve vrhunske odbrane kad je ukrao loptu Kuzmiću i udario rampu Bogdanoviću. Entoni Rendolf je pogodio uz faul Mačvana i Srbija više nije mogla da se vrati.

Ostao je utisak da je srpski tim mogao ranije da dođe do preokreta, možda i da prelomi utakmicu u finišu treće i početkom poslednje četvrtine, tu je faktor suđenja bio veoma bitan. Na kraju su Slovenci, poput boksera, imali više energije za završnicu, ostali na nogama, bili su puni samopouzdanja i zasluženo su pobedili. Kad imate snage, mnogo je veća verovatnoća da ćete pogoditi šut.

Slovenija

Print screen/SK

Finale je bilo fenomenalno, duel dva ravnopravna tima koja su odbijala da se predaju do samog kraja. Sticajem po košarku nesrećnih okolnosti, i sudije su bile deo ovog meča. Značajan deo.

Slovencima niko ne može da oduzme ono što su uradili na ovom prvenstvu. Pobedili su svakog protivnika, igrali atraktivnu košarku, koja je mirisala na jugoslovensku. Priča filmska. Najveća zvezda koja na poslednjem turniru za reprezentaciju osvaja zlatnu medalju, protiv zemlje iz koje delom vodi poreklo. Sa trenerom iz te zemlje, sa kojim je dobar prijatelj iz perioda Finiks Sansa. Trener koji je radio nešto značajno i dobro daleko od svoje zemlje, da bi znanje demonstrirao u veoma bolnom trenutku za zemljake. Tu je i čudo od deteta koje su saigrači na ramenima izneli da primi zlatnu medalju. Čudo koje je preuzelo ulogu lidera sa 18 godina. Tu je i stranac pospanog lica koji se probudio kad je bilo najpotrebnije, protiv Španije. I snažni centar koji je pažnju na sebe do sada uglavnom skretao zbog procenta šuta sa linije slobodnih bacanja (30 odsto). I momak koji je bio solidan evropski šuter, a sada je heroj finala Evropskog prvenstva. I dvojica momaka sličnog temperamenta, koji su bili rivali u sprskom derbiju, pa im finale Evrobasketa dođe kao odmor od takve vrste tenzije. Svi su dali doprinos i zato su na vrhu.

Prva rečenica po završetku utakmice bila je: "Da nam je neko ponudio finale pre početka..." To ovim momcima ne znači mnogo, iako će biti hvaljeni i dočekivani na svakom mestu u Srbiji. Oni su želeli zlato i bili ubeđeni da vrede baš toliko. Nevezano za brojne otkaze i probleme, oni su bili na misiji da Srbiju odvedu korak više posle 15 godina. Činjenica da je sledeće Evropsko prvenstvo tek za četiri godine sigurno im je uvećala tugu. Kakve četiri godine, oni bi ovako iscrpljeni želeli da već sutra počne novo, kako bi dokazali da su ipak najbolji. Dali su sve što su imali, tek za nekoliko napada je bilo nedovoljno. Otud suze, otud tuga, ali i konstatacija "Osvojićemo mi ovo".

Posle svega, treba se uzdati samo u još jednu konstataciju: "Ako me ne oteraju, ostajem". Čovek koji je igračku karijeru obložio zlatom, nikad se neće zadovoljiti srebrom, a ono mu je za sad sudbina u selektorskoj karijeri. Takvo razmišljanje je preneo i na igrače. Niko ne zna ko će igrati za Srbiju za četiri godine na Evrobasketu, ali ako Đorđević i tada bude selektor, znamo kako će igrati. Nisu ovi momci za srebro.

Komentari (57)

Komentar je uspešno poslat.

Slanje komentara nije uspelo.

Neispravan kod, pokušajte ponovo

Boris

Jednom sam odgledao utakmicu ali bih sada iz glave mogao pobrojati sve sudijske ''propuste'' tokom utakmice. Razlog je jednostavan - to nisu bili sitni propusti! To su bile presmjesne sudijske odluke! Kosarka nije sport koji je izmisljen prije 5 godina, pa se evo jos uvijek svi ne snalazimo sa pravilima sudjenja. Ko voli i prati kosarku u finalnoj utakmici je mogao vidjeti neizmjernu pristrasnost sudija jednoj strani. Pristrasnost zaradjenu na osnovu cega!!??? Ekipa koja je aktuelni svjetski i olimpijski vice sampion (dakle samo USA - NBA tim je ispred) bi po svakoj logici trebala imati protekciju, no ne da je nije imala, vec su sudije izvrsile jedan nevidjen masakr igre pod imenom kosarka. Mene bi bilo sramota da smo mi osvojili zlato na takav nacin. Nisu Slovenci krivi za nacin njihove igre, vec sudije koje su na jednoj strani primjenjivali hokejaska pravila, a na drugoj pravila baleta, gdje su bukvalno sudili i mrk pogled. Sto se mene tice ja bih da se udruzimo, svi mi(kada vec kosarkaski savez nece nista uraditi po tom pitanju) koji imamo ovakvo misljenje, i da podnesemo kolektivnu tuzbu protiv FIBA(e) zbog: mentalnog zlostavljanja, nanosenja dusevne boli, javnog vrijedjanja inteligencije i sl. Samo da napomenem da namjestanja u sportu mogu biti dokazana, i da su u NBA neke sudije isle na robiju zbog pristrasnog sudjenja.

Odgovori 21 1

Shlosser

"Čovek koji je igračku karijeru obložio zlatom, nikad se neće zadovoljiti srebrom". Samo da ga nešto (ili neko) ne izbaci iz takta, pa tako i iz reprezentacije, doneće on nama sreće kao Dejan Savić.

Odgovori 37 0

Mario Z.

Nikad ne reci nikad. Prvo, da su sportski rezultati objektivni, kladionice bi propale. Drugo, sjetite se da je Ronaldo zbog povrede rano izasao u finalu EP, pa je Portugal opet dobio.

Odgovori 16 1

* Sva polja su obavezna

Đedović vodio Bajern do 1-0, jubilej Jovića

Đedović vodio Bajern do 1-0, jubilej Jovića

Đedović vodio Bajern do 1-0, jubilej Jovića

Košarkaši Bajerna slavili su u prvom meču finalne plej-of serije nemačkog šampionata protiv Albe rezultatom 74:70.

"NBA će biti zabavnija zbog Dončića i Porzingisa"

"NBA će biti zabavnija zbog Dončića i Porzingisa"

"NBA će biti zabavnija zbog Dončića i Porzingisa"

Trener Dalas Meveriksa Rik Karlajl je hvalio Luku Dončića i Kristapsa Porzingisa, poručivši da se ovaj evropski duo sjajno naodopunjuje i da će biti odlični u narendoj sezoni.
Loading...