KK Crvena zvezda
Darko Plavšić 24.11.2017 | 12:53 > 13:00

Nešto drugačiji poraz Zvezde

U Beogradskoj areni je uglavnom sve bilo prema očekivanjima. Zahuktala Baskonija je pobedila Crvenu zvezdu sa 85:81, što im je bio sedmi trijumf u poslednjih osam utakmica. Crveno-beli su doživeli peti uzastopni poraz u Evroligi. Ipak, bilo je razlike u odnosu na neke prethodne neuspehe.

Matijas Lesor, Crvena zvezda

Turkish Airlines EuroLeague

Pre svega, ekipa Dušana Alimpijevića nije dozvolila da izgubi utakmicu već u prvom poluvremenu. Baskonija je napravila seriju 12:0 u drugoj četvrtini i pobegla na 46:32, ali je Zvezda pokazala čvrstinu i ostala u utakmici. Ekipu je u finišu prvog poluvremena pokrenuo Matijas Lesor.

U dosadašnjem delu sezone postojala su uglavnom dva uslova za konkurentnost Zvezde u utakmicama Evrolige, Milko Bjelica i Tejlor Ročesti. Sinoć ih nije bilo u glavnoj ulozi, a crveno-beli su ipak do kraja imali šansu da dođu do pobede. U prvom poluvremenu igrači sa klupe nisu dali pravi doprinos, ali su u drugom bili zaslužni za preokret u meču. Jasno je da Zvezda u ovom sastavu neće moći da se bori za plej-of i od početka je aktuelna priča da Evroliga služi za napredak ekipe i igrača. Prethodne utakmice nisu nagoveštavale značajne pomake, ali ova jeste.

Lično sam očekivao da će Ognjen Dobrić ove sezone biti jedan od uticajnijih Zvezdinih igrača. Sezonu je započeo korektno, sa nešto manje od 20 minuta po utakmici. Zbog oporavka Dangubića, ali i taktičkih zamisli trenera Alimpijevića na pojedinim utakmicama, Dobrićeva minutaža je tokom sezone postajala sve manja. Protiv Baskonije je odigrao najbolju utakmicu sezone. Sve vreme je bio ispunjen željom za dokazivanjem, često igrao i odbranu na protivničkim plejmejkerima, a postigao je 17 poena. U nekoliko situacija je loše Zvezdine napade pretvarao u poene dobrim protrčavanjem kroz reket, što je pokazatelj konstantne kocentracije.

Matijas Lesor je igrač koji bi pre svega trebalo da bude opasan iz pik-en-rola. Zvezdi taj vid napadanja obruča nije primaran ove sezone, a ni organizatori igre crveno-belih na evroligaškom nivou nisu preterano dobri asistenti iz pika. Lesor se mučio tokom sezone, ali je protiv Baskonije bio izuzetan. Koristio je svoju snagu, gurao protivnike pod obruč, poentirao sa niskog posta, ali i napadao ih licem okrenut obruču. Sve vreme je bio veoma motivisan, pokušavao on da pokrene navijače, umesto oni njega.

Dejan Davidovac je 2015. godine bio šampion Evrope sa selekcijom Srbije do 20 godina. Sa visinom od 202 centimetra i dobrom tehnikom i u toj selekciji, ali i u FMP-u povremeno je korišćen na poziciji plejmejkera. Usled loše igre Radičevića i očiglednih problema Zvezde u napadu kad je on na praketu, kao i tenzije na tribinama prilikom većine njegovih poteza, Dušan Alimpijević je odlučio da u drugom poluvremenu pokuša sa Davidovcem. Ročesti je sa šutem 2/12 iz igre ionako bio slabo upotrebljiv. Davidovac pogodio šut preko ruke, iskoristio prednost u visini protiv Grejndžera i poentirao pod košem, bio precizan i za tri poena. Nije ni Pedro Martinez bio spreman za njega, nije bilo pritiska na prenosu lopte. Za 10 minuta je Davidovac imao učinak od 7 poena, 2 skoka, 2 asistencije i jednu ukradenu loptu. Prilično produktivno.

You Tube

Ovakve igre košarkaša iz drugog plana su preduslov da Zvezdina sezona u Evroligi ne bude baš kao kad Filadelfija u NBA juri prvog pika na draftu. Doduše, i Zvezda je u svojevrsnom procesu, u kome su Janković, Jovanović, Lesor, Dobrić, Davidovac tek na momente pokazali da bi on mogao da bude završen uspešno.

U ovom trenutku, Crvena zvezda ima drugi najlošiji napad i drugu najlošiju odbranu u Evroligi. Unikaha je ofanzivno lošija, a Armani defanzivno. Crveno-beli su od Baskonije izgubili zbog loše odbrane od pik-en-rola i na momnente u prvom poluvremenu katastrofalne odbrane od protivničkih kontranapada. Prečesto je posle pika Fojtman ostajao sam pod košem. Rotacije ili su kasnile ili ih nije bilo. Odbrana od pik-en-rola se nameće kao najveći Zvezdin problem ove sezone. Trener Alimpijević se striktno drži principa visokog iskakanja na piku, mada se protiv Baskonije stekao utisak da bi preuzimanje bilo dobro rešenje, posebno u završnicama napada. To se dogodilo nekoliko puta sticajem okolnosti i gosti su znali i da poklone loptu crveno-belima.

Na kraju je nedostajalo čvrstine i koncentracije. Posle tajm-auta Bjelica je izgubio tlo pod nogama i Šengelija je lako pogodio sa poludistance. Takve stvari i mogu da se dogode, ali organizacija poslednjeg napada Tejlora Ročestija nikako ne bi smela. Jedino lošije od onoga što je uradio bilo bi da je čekao da se meč završi i da pruži ruku protivniku. Za 17 sekundi mora da se pokuša mnogo više od onoga što je Zvezda uradila.

Crveno-beli su prošle sezone postavili visoke standarde i nije bilo realno da ih isprate i u ovoj. Takođe, naljutili su i neke velike protivnike koji su željni osvete. A ove sezone je sve mnogo drugačije. Zvezda igra slabije, oslabila je i podrška sa tribina, a protivnici doživljavaju crveno-bele krajnje ozbiljno. Ova ekipa će imati do kraja sezone najtežu moguću školu. Neće je svi igrači proći zadovoljavajućom ocenom, ali oni koji budu uspeli, mogli bi da ostave traga u Crvenoj zvezdi. Ili da joj donesu novac.