Fener - očekivan kraj napornog puta

Uvek je privilegija igrati košarku protiv evropskog šampiona. Ipak, takav meč nosi sa sobom i obaveze. Da bi Crvena zvezda bila konkurentna u duelu sa Fenerbahčeom, potrebno je da se ispune određeni uslovi, a to se nije dogodilo u Istanbulu.

Crvena zvezda, Tejlor Ročesti

Turkish Airlines EuroLeague

Crveno-beli su bili na svojevrsnom proputovanju: Valensija-Bar-Istanbul. I to od petka do utorka. Odigrali su poslednju utakmicu 12. i prvu utakmicu 13. kola Evrolige. A u međuvremenu su morali da pokušaju da zauzmu prvo mesto na tabeli ABA lige. U Valensiji je ekipa Dušana Alimpijevića dobila izgubljenu utakmicu, u Baru su u odličnom meču savladali Mornar, ali su zato za Fenerbahče ostali bez municije.

U idealnim okolnostima Zvezda bi eventualno pokušala da se suprotstavi najboljoj ekipi Evrope, sinoć ni to nisu mogli. Ekipa Željka Obradovića igra trenutno najkvalitatniju košarku. Praktično sve funkcioniše već u ovoj fazi sezone. Obradović je na početku utakmice u petorku ubacio Tompsona i Kalinića. Prvi se i dalje promenljivo snalazi u Evropi, a drugi je bio na evroligaškom parketu posle pauze od preko 200 dana. To je omogućilo Zvezdi dobar početak, pre svega jer napad Fenera nije najbolje funkcionisao. Međutim, čim su na parket kročili Veseli, Datome i Vonamejker, situacija je postala jasnija. Treba imati u vidu i da je poslednji međusobni duel Crvena zvezda dobila u dvorani Aleksandar Nikolić, a Željko Obradović sa svojim ekipama nikome ne ostaje dužan. Osetila je to i Basknija pre nekoliko nedelja.

Ulazak Dobrića i njegova serija doneli su gostima prednost u drugoj četvrtini, ali serija od 11:0 Fenerbahčea je uvela utakmicu u polurekreativni ritam. Obe ekipe očekuju dueli u četvrtak, pa je bilo potrebno sačuvati energiju igrača. Zvezda dočekuje Panatinaikos, a Fenerbahče gostuje u Tel Avivu.

You Tube

Nije mnogo toga moglo da se vidi u duelu koji je već početkom drugo poluvremena bio rešen. Zvezda je imala problema na defanzivnom skoku, pa je Veseli većinu svojih poena postigao upravo iz drugog napada. Fener je ponovo bio strpljiv u traženju ofanzivnih rešenja, pa je većina šuteva bilo iz dobrih pozicija. Kod Zvezde je Alimpijević rasporedio minutažu igračima. Feldin je na prethodnim mečevima uredno igrao preko 30 minuta, sinoć 17. To je i bilo očekivano. Milko Bjelica ušao je u šutersku krizu. Zvezda i inače ima u poslednje vreme mali broj broj poena od centarske linije. Ognjen Dobrić je ponovo bio najbolji igrač crveno-belih u Istanbulu. Utisak je da je mogao u periodu dobre serije u prvom poluvremenu i duže da ostane na parketu.

Dilan Enis je odigrao prve značajnije minute u novom dresu. Naravno, biće mu potrebno vremena za uigravanje sa novim timom. Protiv Fenera je pokušavao da doprinese, ali je to prouzrokovalo nekoliko nekontrolisanih poteza i faulova.

Posle tri utakmice na gostovanjima, Zvezda se u četvrtak vraća u dvoranu Aleksandar Nikolić. Ta utakmica je postala prioritet već negde u finišu prvog poluvremena duela sa Fenerbahčeom.