Pao bi mogao da ima napadačkih problema u Pioniru

Od poslednjih pet međusobnih duela Crvene zvezde i Panatinaikosa, crveno-beli su dobili četiri. Igrali su u svakoj od poslednje četiri sezone.

Branko Lazić

Turkish Airlines EuroLeague

Imala je ekipa Dejana Radonjića problema da slomi šestostrukog evropskog Blejk Šilb je novembra 2013. pogodio trojku za produžetak, ali je Nikos Papas skoro sam dobio tu utakmicu za atinske zelene.

Kasnije je Zvezda odigrala odličan meč i u dvorani OAKA, ali je pala u poslednjoj četvrtini. U narednoj sezoni igrali su u Top 16 fazi. Ponovo je Pao u poslednjoj četvrtini obezbedio pobedu kod kuće. U aprilu je već bilo jasno da crveno-beli ne mogu do plej-ofa, ali su imali veliku želju da konačno pobede Panatinaikos. Blažič je pogodio trojku uz faul za izjednačenje, Papas je ponovo pogodio za vođstvo gostiju, ali se Boban Marjanović u velikom stilu oprostio od Evrolige. Posle promašaja Markusa Vilijamsa, došao je do svog 16. skoka, pogodio oba slobodna bacanja i crveno-beli su konačno savladali jednog od najtežih protivnika. U sezoni 2015/2016. usledile su dve pobede Crvene zvezde, a u prošloj su oba tima slavila na svojim parketima.

Ovoga puta Panatinaikos dolazi u dvoranu Aleksandar Nikolić sa odličnim učinkom od devet pobeda i četiri poraza. Kod kuće imaju sve pobede, dok su u gostima gubili od Barselone CSKA, Žalgirisa i Baskonije. Ekipa je napravljena tako da je možda atletski i najmoćnija u Evroligi. Na svim pozicijama su fizički veoma snažni košarkaši, spremni da sve vreme igraju intenzivno. Minuti, broj šuteva i poeni su prilično uravnoteženi.

Nik Kalatis je u finišu prošle sezone pao u senku Majka Džejmsa. Bilo je i nagoveštaja njegovog odlaska iz Panatinaikosa, ali to ne da se nije dogodilo, nego je on ponovo glavni igrač ekipe. Postiže najviše poena po utakmici (13,6), najviše asistencija (7,9) najviše ukradenih lopti (1,6) i treći je skakač (3,6). Koliko onda dobro zvuči vest da u Beogradu neće igrati. Povredio se u duelu sa Armanijem, ne toliko ozbiljno, ali dovoljno da propusti ovu nedelju. Pored njega neće igrati ni Nikos Papas, zbog povišene temperature. On je svojevremeno mogao i da obuče crveno-beli dres, ali čim je Panatinaikos pozvao, za talentovanog Grka nije bilo dileme. Da li zbog toga ili nekog drugog razloga, Papas uvek igra odlično protiv Crvene zvezde. Izostanak njih dvojice će svakako predstavljati problem za goste, posebno u napadu.

You Tube

Lukas Lekavičijus je naplatio odličnu sezonu iz Žalgirisa i ove sezone deli minutažu sa Kalatisom. U Beogradu će biti jedini pravi organizator igre za Pao, pošto Markus Denmon pre svih razigrava sebe. Dakle, na spoljnim pozicijama će rotacija biti skraćena. I Kej Si Rivers će preuzeti nešto više odgovornosti, kao i Met Lodžeski. U odsustvu Kalatisa, prednost Panatinaikosa se seli u reket. Singlton i Gist su izrazito skočni i okretni centri, protiv Makabija su obojica imali dabl-dabl učinak. Obojica odlično sarađuju upravo sa Kalatisom, tako da njegovo odsustvo može da utiče na njihovu sposobnost poentiranja. Fizički su nadmoćni u odnosu na Zvezdine centre, osim možda Lesora. Iskusni Vujukas ne dobija mnogo minuta i centarski je dinosaurus. On je vrsta koja košarkaški izumire, koja igra sporo, snažno, sa niskog posta. Zek Ogust se ne snalazi najbolje po dolasku iz Ušaka, pa ima utakmica u kojima nije ni bio u rotaciji.

Tanasis je još jedan predstavnik građevinskog preduzeća Adetokumbo. Umesto lopte na koš uglavnom baca cigle, ali ima čudesne predispozicije i njegova energija je zarazna, čak i kad nije na parketu. Brat Janis je ove sezone odustao od pokušaja da šutira za tri poena, ali nema ni potrebe, kad može da unosi protivnike u koš zajedno sa loptom. Ili da ih preleti, kako god.

Panatinaikos je od poslednjih osam utakmica u Evroligi dobio čak sedam. Izgubili su samo u Kaunasu od mašinerije fascinantnog Šarunasa Jasikevičijusa. Drugu i treću četvrtinu izgubili su ukupno 54:27. Žalgiris je odigrao izuzetnu odbranu, uspevali su da pretrče Panatinaikos u kontrama. Pukla bi i bruka da Papas u poslednjoj četvrtini nije pogodio četiri vezane trojke preko ruke. Pao svakako nije ofanzivna sila, posebno bez Kalatisa na gostovanju. On je jedini pravi vođa ove ekipe i kad situiacija krene naopako, dešavalo im se da na terenu izgledaju kao da nikad neće dati koš. Doduše, to je bio slučaj uglavnom na startu sezone.

Obema ekipama ovo će biti četvrta utakmica u sedam dana, ali je Panatinaikos prethodne tri igrao kod kuće, a Zvezda u gostima. Rotacija gostiju je značajno skraćena, posebno na spoljnim pozicijama i crveno-beli bi jakim ritmom meča to mogli da iskoriste. Moćda zvuči neobično posle tri vezana gostovanja, ali domaćin bi ipak mogao večeras da ima više energije, jer Dušan Alimpijević ima više igrača na raspolaganju, a u Istanbulu je drugo poluvreme poslužilo za rehabilitaciju. Uz pravi pritisak na Lukasa Lekavičijusa, napad Panatinaikosa bi mogao da se nađe u problemu i Zvezda će imati realne šanse da savlada uglednog gosta.