Gray Mortimore/Getty Images

Darko Plavšić

16.11.2019 | 12.00

Gledati Zvezdu ili gledati u plafon?

Svi uslovi su bili ispunjeni da Crvena zvezda pobedi Asvel u 'Štark areni'. Imali su crveno-beli verovatno najviše vremena za pravu pripremu evroligaške utakmice, mogli su da rade sa trenerom Gavrilovićem. Uz to, Asvel je doživeo tri ubedljiva poraza u gostima u dosadašnjem toku elitnog takmičenja.

Euroleague Basketball via Getty Images

Ipak, na kraju su svi bili umorni, igrači zbog 45 minuta košarke, ali i navijači. Jer, ono sinoć je bilo veoma teško gledati.

Crvena zvezda kao klub vredno radi na svim poljima da postane stabilan evroligaš. Dobri uslovi u hali, nagradne igre, atraktivno predstavljanje ekipa, VIP lounge za večeru u poluvremenu u lepom ambijentu, ali ono glavno ove sezone ne valja. Srpski šampion igra najružniju košarku u Evroligi i to u sezoni u kojoj za sada nismo videli posebno kvalitetnu igru bilo koje od ekipa.

Ako je neko sinoć prvi put gledao crveno-bele ove godine u Evroligi, narednog četvrtka ili petka će ići u pozorište ili bioskop. Ili će jednostavno ostati kod kuće i gledati u plafon. Podjednako je zanimljivo, ali bar nema nerviranja. Tamo neće biti beskrajnog driblanja Lorenza Brauna, koji je pretvorio košarku u individualni sport, neće biti perioda od 10 minuta bez dobro odigranog napada, neće biti očiglednih trenerskih grešaka u finišu meča gde se ostavalja vreme protivniku da dobije utakmicu, a postoji opcija da se potroši sve vreme.

Na tri i po minuta do kraja Crvena zvezda je vodila 63:55 u utakmici u kojoj je osam poena veliko kao Arena. Do kraja je samo Braun uspeo da pogodi posle prodora, svi ostali šutevi su bili jako teški. Nekoliko napada odigrano je na Majkla Odža, što je možda najbolje svedočanstvo nedostatka ideje.

I pored svega, Zvezda je imala bar pet šansi da dobije utakmicu, ali nije imala vođu na terenu koji će da reši kad je teško ili trenera koji će da nacrta dobru akciju. Poslednji napad u regularnom delu u kome Davidovac napada Džekirija jedan na jedan, a Nigerijac ga je već nekoliko puta tokom utakmice odlično odbranio na preuzimanju, zaista je besmislen.

Rekao je Andrija Gavrilović da to nije bila ideja, već da je trebalo da se odigra još jedan pik. U tom slučaju može da se priča i o koncentraciji igrača ili nedostatku želje da poslušaju trenera. Imao je i Dejan Radonjić na svojim počecima u Crvenoj zvezdi neke teške poraze i loše odluke tokom mečeva, pa je postao najbolji trener u istoriji kluba, ali u ovom trenutku mora da se definiše uloga Gavrilovića. Ovako se i on nalazi u nezahvalnoj ulozi da mora da pokaže da jeste za prvog trenera. Utakmica protiv Asvela pokazatelj je da nije uspeo da unapredi ekipu, jer su glavni problemi ostali.

Znamo da Zvezda neće osvojiti Evroligu, ali navijačima treba ponuditi nešto sa čime će da se poistovete, a sa ovom ekipom je to teško jer prava hijerarhija ne postoji i selekcija tokom leta nije bila dobra. Na primer, Gist je jedan od najboljih pik en rol centara u Evropi, a nema plejmejkera koji će mu dodati loptu. Zapravo, produkcija iz pika kad je Zvezda u pitanju uglavnom ne postoji. Ekipa je i bez samopouzdanja i sve neizvesne utakmice ove sezone je izgubila.

Na kraju, treba jasno definisati ciljeve Crvene zvezde u ovoj sezoni. Ranije se znalo da je ABA liga prioritet, ali sada je veliko pitanje da li ta titula znači automatski i Evroligu. U takvim okolnostima raste značaj Evrolige i onoga što ćete tamo ponuditi, a crveno-belima već sada preti opasnost da sezona postane dosadna i da se rano ostane bez šanse za najboljih osam. I naravno, nikad nije skandal izgubiti utakmicu u Evroligi, ali mora da postoji neka ideja, neka igra. Ove sezone ne postoji ni jedno ni drugo.