Derbi u Engleskoj između Liverpula i Mančester Sitija u znaku promašaja Rijada Mareza, veliki preokret Junajteda za spas Murinja, pet klubova u samo dva boda.

Stu Forster, Getty Images

Rijad Marez

U Španiji novi kiksevi Reala i Barselone, u Nemačkoj Bajerna, a u Italiji favorite pobeđivali uz poruku navijača Lacija Sergeju Milinkoviću Saviću. Ipak, heroji vikenda su u Nemačkoj i Francuskoj, Pako Alkaser i Kilijan Embape.

Rijadov promašaj, preokret Junajteda, strašni Azar i Sarri ball

Svi mečevi 8.kola Premijer lige trebali su da budu u senci velikog derbija između Liverpula i Mančester Sitija, a na kraju je utakmica na Enfildu bila najslabija ovog vikenda. Nisu opravdali očekivanja glavni kandidati za titulu, ali se opet mnogo priča o ovom duelu. Sporan penal je dosuđen za Mančester Siti, a loptu je od Gabrijela Žezusa uzeo Rijad Marez i poslao je preko prečke, kao da vežba za NFL. U prvi mah su mnogi prokomentarisali da Alžirac nije smeo da „otima“ loptu Brazilcu, međutim Gvardiola je posle meča rekao da je Marez bio zadužen za penal i da ih redovno vežba na treningu. Liverpul je odigrao još jedan izuzetno slab meč, ispod očekivanja, sa samo dva šuta u okvir gola. U prvom poluvremenu nismo videli šut u okvir gola na obe strane.

Ovaj remi Redsa i građana iskoristio je Čelsi da se izjednači po broju bodova sa njima. Plavci su savladali Ssautempton u gostima sa 3:0. Eden Azar je ponovo pokazao da igra tima zavisi najviše od njega, postigao je prvi i asistirao kod trećeg pogotka, a pričaće se o tom trećeg golu. Razlog je što je pogotku prethodilo 31 dodavanje igrača Čelsija. To je taj čuveni Sarri ball. Najviše dodavanja pred pogodak ove sezone u Premijer ligi. A sa meča na Sent Merisu pamtiće se i neverovatan promašaj Denija Ingsa iz prvog poluvremena. Kandidat za promašaj sezone svakako.

Iz ovog kola treba izdvojiti i veliki proekret Mančester Junajteda na Old Trafordu protiv Njukasla. Gubio je Murinjov tim posle samo 10.minuta sa 2:0 i taj rezultat je bio na snazi sve do 20 minuta pred kraj. A onda Mata iz slobodnog udarca, Marsijal na asistenciju Pogbe i za kraj prvi gol u sezoni Aleksisa Sančeza i to glavom. Murinjo je preživeo i ovaj meč, a ono što raduje jeste reakcija igrača posle preokreta. Da li su se stvari smirile na Old Trafordu ili je ovo bio samo trenutak inspiracije i uz to slab protivnik?

Luda trka u Španiji, Real u velikoj krizi

Novo kolo, ista priča u Španiji. Real i Barselona bez pobede. Treće u nizu. Katastrofa za dva najtrofejnija kluba, ali raduju se svi ostali. Zašto? Sada je Sevilja prva, a razlika između prvoplasiranog i 12. na tabeli je samo šest bodova. Barselona je u derbiju remizirala sa Valensijom na Mestalji uz novi gol Lea Mesija, a ko zna da li bi Barsa uspela da postigne taj gol da nema čudesnog Argentinca. Zašto ovo apostrofiram? Zato što Real ne može da postigne gol, a svi kažu da je to zato što više nema Kristijana Ronalda da nešto „izmisli“ u trenucima kada celom timu ne ide. Real je izgubio od Alavesa u gostima sa 1:0, a gol je primio u poslednjoj sekundi utakmice. Ovo je četvrti meč u nizu da Real nije dao gol, a mediji u Španiji govore da Lopetegiju nije ostalo mnogo vremena i da Perez planira da ga smeni i postavi Kontea na mesto trenera. Kako Real deluje sada bolje bi mu bilo da odmah smeni Lopetegija... Naravno, veliki deo krivice snosi i Perez koji nije doveo adekvatnu zamenu za Portugalca, a oni koji su bili mete rešetaju u drugim ligama – Embape, Nejmar, Azar, Ikardi...

Sevilja i Atletiko su u ovoj rundi došli do pobeda, Sevilja protiv Selte, a puleni Dijega Simeonea protiv Betisa gde su imali velikih problema, u drugom poluvremenu čak i podređenu ulogu na terenu, ali je onda Korea rešio meč. Treba pohvaliti i ekipu Valjadolida koja je došla do treće pobede u nizu i to rezultatom 1:0, pa legendarni Brazilac Ronaldo, koji je vlasnik kluba, može da bude zadovoljan.

Pako pakuje, Bajern tone sve dublje

Ko voli fudbal ove sezone uživa gledajući Borusiju Dortmund. Ko navija za milionere verovatno je izgubio živce do sada, ali mu je ipak lepo. Borusija je prva na tabeli u Nemačkoj, a meč protiv Augzburga pokazuje koliko je ovaj tim „lud“. Na poluvremenu vode gosti sa 1:0, u 59.minutu ulazi Pako Alkaser. Tri minuta kasnije daje gol za 1:1, ali Augzburg 20 minuta pre kraja opet ima prednost. Ali to za Dortmund nije problem, Alkaser i Gece za 3:2, ali odbrana je opet napravila problem i u 87.minutu navijači doživljavaju novi nervni slom – 3:3. Ali... Šesti minut nadoknade i Pako Alkaser za 4:3. Prosek novog napadača Dortmunda je sumanut – gol na svakih 14 minuta u igri. Sada Dortmund ima tri boda više od najbližih pratilaca, a četiri više od arhineprijatelja Bajerna.

A šta se dešava u Minhenu? Poraz od Menhengladbaha na Alijanc areni od 3:0 je upalio crveni alarm. Doduše, svima je bilo jasno šta se sprema. Niko Kovač je izgubio konce. Ovako više ne može. Imaju o čemu da razmišljaju Uli Henes i Karl Hajnc Rumenige. Imaju istu situaciju kao prošle godine kada su igrači praktično sabotirali Karla Anćelotija. Nikada nije bilo zvanično, ali se znalo da su mnogi bili protiv stila igre Italijana i da su želeli da ode. I Bajern je bio u velikoj krizi kao što je i sada. Četiri utakmice bez trijumfa, igrač koji viče na putu ka svlačionici „nismo ti mi Ajntraht“, pouzdani Bild koji navodi mnogobrojne razloge nezadovoljstva grupe igrača Bajerna. Videlo se u Ligi šampiona protiv Ajaksa da pojedini igrači ne igraju sa dovoljno žara, a do kakvog drugog zaključka je moglo da se dođe kada Bajern nije šutnuo u okvir gola sat vremena protiv tima kome je PSV za 14 minuta dao tri gola u derbiju Eredivizije (uz svo poštovanje prema Ajaksu i njihovoj igri i fudbalerima, utakmica koju smo gledali prethodne nedelje i pozitivan rezultat do kog su došli nije samo njihova zasluga). Sada može da se priča i o tome da bi Henes i Rumenige mogli da se pogledaju u ogledalo i kažu da su i oni krivci za sve što se dešava, jer ne smeju igrači koji imaju 34 i 35 godina da budu nosioci igre i da nije sve do trenera. Sigurno da je krivica delom i njihova, ali je jasno ko prvi strada u ovakvim momentima. Bajern je protiv Menhengladbaha u prvom poluvremenu delovao letargično, primio je dva gola, a nije stvorio nijednu šansu. Sve to dovodi do logičnog zaključka. Ne može sve da bude do trenera, ovo je do igrača koji se ne bore i koji žele promene. Nije ni ovo pravi način da se promene stvari, ali je jasno da će uprava morati da reaguje kako zna i ume. Samo je pitanje koga Bajern može da dovede na klupu, jer je dežurni vatrogasac Hajnkes rekao da se više ne vraća.

Favoriti lako, Ikardi može sam, navijači protiv Sergeja

Juventus, Roma, Lacio, Napoli, Milan i Inter su došli do pobeda u 8.kolu Serije A. A samo su milanski klubovi primili po gol. Inter je zahvaljujući Mauru Ikardiju i njegova dva gola savladao Spal, a asistirali su mu hrvatski reprezentativci Vrsaljko i Perišić. Ponovo je Inter mogao da izgubi bodove, jer je Spal došao do izjednačenja u 72.minutu, međutim Perišić je šest minuta kasnije majstorski uposlio Argentinca koji je stigao Vijerija na večnoj rang listi strelaca neroazura i sada je na deobi sedmog mesta. Juve je za četiri minuta rešio meč u Udinama preko Bentankura i Ronalda, a Roma je preko Džeka i En'Zonzija došla do trijumfa nad Empolijem. Istim rezultatom slavio je i Napoli, dok je Milan dao tri gola Kjevu. Derbi je igran u Rimu gde je Lacio bio bolji od Fiorentine, ali je meč ostao u senci transparenta navijača nebeskoplavih koji su se obratili Milinkoviću Saviću i Luisu Albertu. Na transparentu je pisalo „Milinković i Luis Alberto, lažni talenti koji samo ide za novcem“.

PSŽ obesmislio ligu, poker Embapea za 13 minuta

Lepo je predsednik Liona Žan Mišel Ola rekao prošle nedelje da se u Francuskoj igraju dve lige, PSŽ sam za sebe, a ostali igraju za plasman od 2. do 20.mesta. Derbija nije ni bilo. Jer kada je jedan tim ovoliko dominantan onda ne psotoji neizvesnost. PSŽ je samleo Lion na Parku Prinčeva i pobedio sa 5:0. Embape je u drugom poluvremenu razmontirao rivala – dao je četiri gola za 13 minuta. Surovo. Nisu mu mogli ništa igrači Liona. I posle neka neko kaže da se Crvena zvezda obrukala u Parizu. Nije Lion slab, samo je PSŽ mnogo jak. A četa Tomasa Tuhela je oborila nekoliko rekorda ovom pobedom, deveta pobeda od početka sezone znači i obaranje rekorda starog 82 godine u Francuskoj koji je postavila ekipa Olimpik Lila 1936.godine. PSŽ je do sada psotigao 32 gola na devet utakmica, a na svakoj minimum tri, što je takođe rekord. A Kilijanu Embapeu je bilo potrebno samo osam minuta da psotigne hettrik, a zanimljivo je bilo i posle meča kada je on rekao da je trebao da postigne još koji gol, a Tuhel je dodao da je trebalo da broji do sedam. Stvarno su liga za sebe u Francuskoj.

Aron Ramzi za kraj

Odlazi Aron Ramzi na kraju sezone iz Arsenala, ali će se potruditi da ga navijači pamte po lepim stvarima. Arsenal je došao do šeste pobede u nizu, demolirao je Fulam sa 5:1, a Emeri je tek u drugom poluvremenu uveo Velšanina i Obamejanga i tako ubrzao igru za nekih 40%. I najlepši gol na ovom meču dao je upravo Ramzi. Uživajte.