Izvor: Tim Warner/Getty Images
Saša Ozmo 20.04.2017 | 15:44

Da li je Vestbruk kriv za poraz Tandera?

Oklahoma Siti imala je i 15 poena prednosti, Rokitsi ponovo nisu pogađali trojke, a Tander je kontrolisao skok, za razliku od prvog meča. Rasel Vestbruk bio je nezaustavljiv, sa lakoćom je pogađao svoj karakteristični šut sa poludistance, a početkom poslednjeg perioda bilo je 94:86 za goste.

Izvor: Getty Images/Tim Warner

Međutim, Rakete nisu odustajale, a na drugoj strani Vestbruk se umarao. I onda je usledilo “silovanje lopte“.

Poslednjih pet minuta vidno umorni Vestbruk jurišao je ka košu Rokitsa, zabijao se u zidove protivnika koji su neminovno tu stajali jer apsolutno nikakav protok lopte nije postojao, promašivao je šuteve, a dobio je i neke sumnjive faulove.

Ukupno je Vestbruk šutirao 4-18 u poslednjem periodu, dok je na drugoj strani Harden dao dve važne trojke, ali su jednako važne šuteve pogodili Gordon, Vilijams i Beverli.

I na kraju je partija od 51 poena, 10 skokova i 13 asistencija okončana porazom i svi oni koji osporavaju Vestbruka, a nije ih malo, sa zadovoljstvom konstatuju: “Uzalud statistika kada je izgubio utakmicu“. Međutim, da li je baš tako?

Izvor: You Tube

Posle debakla od -31 u prvoj utakmici, Tander je mnogo energičnije počeo drugu. To se najviše videlo u skoku, u odbrani sopstvenog reketa i sprečavanju lob dodavanja, ali i u poenima iz reketa – ne samo Vestbrukovim posle prodora ili pika i dodavanja, već i Tadža Gibsona na niskom postu.

Međutim, trener Bili Donovan držao je Gibsona samo 21 minut na parketu uprkos tome što se Adams mučio sa ličnim greškama, a iz nekog razloga se odustalo od napada na niskom postu u kasnijoj fazi utakmice. Oladipo je potpuno zakazao, Abrines ono malo što igra deluje pogubljeno kao na početku sezone, isto se može reći za Singlera i Kristona, Adams je bio ispresecan ličnim greškama, a jedini solidan doprinos u napadu dali su Mekdermot pogocima iz daljine i Džerami Grent borbenošću, kao i defanzivni specijalista Andre Roberson.

I Enes Kanter, kandidat za najboljeg šestog igrača lige, igrao je samo osam minuta – tokom prvog meča Donovan je rekao asistentu “ne može Kanter da igra“ misleći na slabu odbranu turskog centra od pika, ali u situaciji u kojoj niko osim Vestbruka nije u stanju da proizvede poene, Kanter je morao da bude više na terenu.

“Vestbruk sada forsira, ali kako igraju njegovi saigrači, ni ne krivim ga“, rekao je jedan od komentatora na Root Sports koji komentariše utakmice Rokitsa, i sublimirao sve gorenavedeno.

Vestbruku se zamera da ne čini saigrače boljima, on nije čovek koji prvo gleda kako da doda, ali stvara im i stvorio im je sada dovoljno dobrih situacija da se iskažu (možda ste primetili koliko je “poludeo“ posle promašenog zicera Sabonisa). Uostalom, statistika ne laže – uprkos onom negiranju košarke koje je Vestbruk uradio u poslednjih šest minuta, sa njime na parketu Oklahoma je bila na +11. U samo sedam minuta bez njega, ostatak tima uspeo je da napravi -15.

Sa druge strane, pogledajte Rokitse. Prvi meč takođe nisu počeli kako treba, ali je Nene odigrao ono što Kapela nije, dok je Beverli imao jedan od mečeva karijere – ubacio je ukupno 21 poen (10sk), “pojeo je“ Vestbruka i spremio pozornicu da Harden zablista.

Nešto slično videli smo i u drugoj utakmici – kada je Tander (čitaj: Vestbruk) bio u naletu, nije Harden bio taj koji je vadio kestenje iz vatre. U prvom poluvremenu Brada je najveći broj poena postigao sa penala, a seriju za povratak u meč samostalno je izveo Lu Vilijams, koji je na kraju dao 21 poen za isto toliko minuta u igri.

Gordon je ubacio dve važne trojke, Beverli verovatno i prelomnu za 109:104, a Harden... Pa Harden je odigrao još jednu briljantnu utakmicu, pogotovo u drugom poluvremenu, ali imao je taj luksuz da može da diše kako treba kada se meč lomi (mada Vestbruk nije priznao da je bio umoran, ali ko je očekivao i da hoće?).

Dakle, nije duel Harden-Vestbruk taj koji odlučuje ovu seriju, mnogo je važnije šta će uraditi “ostali“.

Prve dve utakmice serije detaljno su razotkrile ograničenja i slabosti igrača Tandera kao pojedinaca. Timski su solidno branili liniju za tri poena sve do raspada u finišu druge utakmice, a u drugom meču su bolje zatvarali reket, dobili skakačku bitku (48-37) i čak su uspeli da centri ne preuzimaju toliko na Hardenu, ali je Brada ipak vrhunski igrač i uspeo je svakako da ubaci 35 (dve trojke preko ruke, čak 20 penala, niko ne zna da iznudi faul kao on).

I uprkos svemu tome – 2:0 je za Rokitse. Jednostavno, neko osim Vestbruka mora da počne i da daje poene. Ko? Kanter, kao što rekosmo, mora da bude više u igri, pa neka Gibson s njim u petorci koriguje u defanzivi koliko može, a Oladipo u prve dve utakmice šutira 5-25, od toga može samo nabolje da ide. Naravno, Vestbrukove odlične igre za eventualnu pobedu se podrazumevaju.

Ono što ne valja za Tander jeste što i Rokitsi imaju još rezervi (do poslednje četvrtine druge utakmice šut za tri ih nije služio uopšte, Anderson je na 0-11) i možda bi serija mogla da bude gotova ranije nego što su mnogi očekivali.