Gray Mortimore/Getty Images

Saša Ozmo

26.08.2019 | 09.00

“Srbija ima -67 sa SAD, Pop neće dozvoliti poraz"

Autor

Poslednji put na velikom takmičenju košarkaška reprezentacija SAD izgubila je od Grčke u polufinalu Svetskog prvenstva 2006. godine.

Kemba Walker

Harry How/Getty Images

Pre toga ih je Argentina pobedila u polufinalu Olimpijskih igara 2004, a dve godine ranije dogodio se Indijanapolis u kojem su Amerikanci poraženi u četvrtfinalu od Jugoslavije.

Ipak, počevši sa Olimpijskim igrama 2008. godine NBA zvezde ponovo su čvrsto preuzele kontrolu nad međunarodnom svetskom košarkom – ređaju se zlatne medalje, manje-više rutinski osvojene, a niz je trenutno na pet.

Pred Mundobasket u Kini, koji počinje 31. avgusta, ipak se mnogi nadaju da mogu da pokvare planove timu Grega Popovića, pre svega zato što su najveće zvezde otkazale učešće.

Koliko je to realno, kakvo je stanje u timu SAD, otkud toliki broj otkaza, ko su najveće pretnje – sve su to pitanja na koja je u intervju za Sport klub odgovorio novinar Njujork Tajmsa Mark Stajn, koji više od 20 godina radi kao NBA novinar, dok sada prati i nacionalni tim.

Koje su najveće vrline tima SAD i ko će biti vođa tima?

Vođe su Kemba Voker i Donovan Mičel, to je postalo jasno skoro pa odmah po početku priprema. Obojica žarko žele da budu deo ovog tima i veoma su pozitivni karakteri. Kemba naročito sa radošću prihvata ulogu glasa tima i lidera u ekipi koja je mlada i kojoj je to potrebno. Ipak, najveća snaga tima leži u selektoru Gregu Popoviću – on je najveće trenersko ime na svetu i uspeva da učini da igrači razumeju koliko je SP važno takmičenje uprkos tome što ga veliki deo javnosti u SAD ne tretira kao takvo.

Donovan Mitchell

Quinn Rooney/Getty Images

A koje su najveće slabosti tima?

Očigledno, to je sâm sastav, Kemba je jedini igrač koji je bio u nekom od idealnih NBA timova, dok su Midlton i on jedini trenutni Ol-Star igrači. Gledajući isključivo imena, ovo je najslabiji tim u eri Džerija Kolanđela (direktora reprezentacije, od 2006) i najslabiji sastav SAD u modernoj istoriji od 1998. godine, kada je lokaut sprečio Federaciju da pošalje NBA igrače na SP u Grčkoj. Naravno, uprkos svemu tome, jasno je da nijednoj drugoj košarkaškoj naciji neće biti žao SAD nijedne sekunde, i dalje bi trebalo da ovaj tim bude dovoljan da se osvoji zlatna medalja.

Kako vidite stil igre SAD u takvom sastavu – manje oslanjanja na individualne kvalitete, a više na timsku igru?

Odbrana i skok biće ključevi uspeha. Nema Kevina Durenta u timu kojem može da se jednostavno doda lopta kada je potreban koš, Kolanđelo mi je i rekao da je to razlog za više pripremnih utakmica u Australiji – nema te napadačke sile koja može da izvuče ceo tim i moraće da funkcionišu kao grupa.

Znamo da je NBA u SAD apsolutni prioritet, ali kako objašnjavate baš toliki broj otkaza? Da li navijače nije briga ili…

Uprkos svim razlozima koji su javno navedeni za odustajanje, u osnovi se sve svodi na sledeće za SAD i Kanadu: “FIBA Svetsko prvenstvo u ovom delu sveta jako malo znači“. Jednostavno, to nije takmičenje o kojem američki košarkaši sanjaju dok odrastaju, a takođe pada i u nezgodno doba – ne dobija mnogo pažnje jer počinje NFL sezona. Igrači generalno ne žele da izdvoje šest nedelja svog leta kako bi igrali turnir koji će američki navijači, budimo realni, pamtiti jedino ako tim izgubi. To je glavni problem.

Gregg Popovich

Kelly Defina/Getty Images

Osim Jokića kojeg svi s razlogom hvale i u SAD, ko vam se najviše dopada u timu Srbije?

Veliki sam Teodosićev obožavalac, tako da sam razočaran što zbog povrede neće moći da igra. Takođe, živim u Dalasu i radujem se tome što je Boban došao u Meverikse. Moj srpski zaista bi trebalo da bude malo bolji posle svih ovih godina, nadam se da će mi on pomoći.

Mnogi govore da je američki tim sada ranjiviji, jeste li saglasni sa tom ocenom?

Amerikanci jesu ranjivi, ali takođe je tačno da ni konkurencija nije baš prejaka. Srbija je najveća pretnja, ali ne možemo da ignorišemo činjenicu da je reprezentacija SAD u poslednja dva finala dobila Srbiju sa zbirno 67 poena razlike. Može li Jokić da zatvori tu rupu? Koliko će Srbija zapravo biti bolja bez Teodosića? Čak i uprkos tome što su Amerikanci slabiji nego u prošlosti, Srbija mora da odgovori na ta pitanja.

Ko još predstavlja pretnju za reprezentaciju SAD?

Najbolji pojedinci na turniru su u drugim timovima – Jokić, Adetokumbo, Gober. To se nije desilo baš dugo. Ipak, ne mogu da zamislim da Amerikanci izgube. Jednostavno ne mogu. Pop neće dozvoliti da se to desi.

Komentari (21)

Komentar je uspešno poslat.

Slanje komentara nije uspelo.

Neispravan kod, pokušajte ponovo

Nakalmiki

Jos kad se amerin nagutaju dopinga u finalu, a niko nece smeti da ih iskontrolise, odose oni na 30, u toku turnira bi mogli da ih dobijemo....

Odgovori 0 9

AK47

Tatum je veći talenat od Bogadovića. Kemba veći poenter od Bjelice. Mičel neuporediv sa Gudurićem, Birčevićem, Lučićem... Lopez je bolji centar od Bobija i Raduljice. Midlton, Brown i Barnes svakom timu mogu da sašiju 20+ poena. Jokić je najbolji pojedinac u oba tima, ali čini mi se, koliko je vidjeno do sad od nas, neće biti toliko iskorišćen na šutu. Brži su, sjajan šut, talenat, svako može da sašije 30. Daleko je zlato ljudi moji, daleko.

Odgovori 15 10

Vlada

ne znam baš da li se mogu stvari gledati tako jednostrano samo sa strane kvaliteta.....činjenica da je dobar deo ove naše ekipe već dosta igrao zajedno i da se jako dobro poznaju znači baš dosta u jednačini. Ameri baš nemaju hemije(he he).....da bude zanimljivije, bitna trećina repke im igra za tim koji je možda imao i najgoru međusobnu hemiju prošle sezone u NBA

6 3

* Sva polja su obavezna

Kraj jedne ere: Sparsi posle 22 godine bez plej-ofa!

Kraj jedne ere: Sparsi posle 22 godine bez plej-ofa!

Kraj jedne ere: Sparsi posle 22 godine bez plej-ofa!

San Antonio Sparsi posle 22 godine neće igrati u plej-ofu NBA lige, čime je završen najduži niz učešća jednog tima u doigravanju u istoriji NBA lige.

Jokić nezadovoljan: Šta je problem? Sve!

Jokić nezadovoljan: Šta je problem? Sve!

Jokić nezadovoljan: Šta je problem? Sve!

Košarkaš Denver Nagetsa Nikola Jokić nije zadovoljan u kakvom stanju ekipa dočekuje plej-of.
Loading...