Izvor: Getty Images/Gabriele Maltinti
Vladimir Vesić 29.08.2017 | 14:40

Inter na krilima Ikardija, SMS spasilac Lacija

Centralno mesto drugog kola Serije A zauzima pobeda Intera u derbiju protiv Rome na Olimpiku 3:1, ali vredi istaći prvu pobedu Lacija uz pobedonosni gol Sergeja Milinković Savića, kao i fantastičnu rolu Paula Dibale.

Mauro Icardi

Izvor: Getty Images/Emilio Andreoli

U derbiju drugog kola i jednom od derbija sezone Inter je posle preokreta slavio na Olimpiku protiv Rome. Utakmica je imala krajnje neobičan tok. Gosti su dominirali u prvih 15 minuta, a vrhunac te dominacija bila je fantastična prilika za Maura Ikardija, koji je promašio prazan gol. Baš u jedku te inicijative Vučica je došla do vođstva, pošto je Rađa Naingolan sjajno proigrao Edina Džeka, koji je reagovao u svom stilu i savladao Samira Handanovića za ovosezonski prvenac. Od tada je Roma preuzela konce igre, pogodila tri stative, preko Kolarova, Naingolana i Perotija. Kada je delovalo da domaći idu sigurno do pobede, Ikardi je iskoristio jednu polušansu i doneo izjednačenje u 67. minutu. Taj gol je toliko presekao Romu da je isti igrač 10 minuta kasnije doneo potpuni preokret. Potpuni potop Rome najavio je Matijas Većino, koji je u 87. minutu povisio na 3:1 i doneo Interu veliku pobedu. Pored dvostrukog strelca Ikardija zapaženu ulogu odigrao je Ivan Perišić, asistent kod drugog i trećeg gola, pokazavši da je motor ovog Intera i da nero-azuri ne traže džabe preko 50 miliona evra.

Izvor: youtube

Juventus je u Đenovi potvrdio šampionski karakter. Grifoni su brzo došli do dva gola prednosti. Prvo je Pjanić postigao autogol u bukvalno prvom napadu, a u sedmom minutu Galabinov je iz penala povisio na 2:0. A onda je usledio šou Paula Dibale. Argentinac je postigao dva gola, u 14. i 45. minutu iz penala i doneo izjednačenje do poluvremena. Kvadrado je u 62. minutu zatresao mrežu za potpuni preokret, da bi Dibala kompletirao het trik u drugom minutu nadoknade, za drugu pobedu Juventusa u šampionatu i prvi poraz Đenove. Za domaćina svih 90 minuta odigrao je Darko Lazović i dobio žuti karton, a Goran Pandev je bio na terenu do 78. minuta. Na drugoj strani svih 90 minuta odigrao je Mario Mandžukić.

Milan je imao ozbiljne muke na San Siru protiv Kaljarija. Nije im pomogao ni rani gol senzacionalnog 19-godišnjeg Patrika Kutronea, posel sjajne asistencije Susa. Gosti sa Sardinije su od tog gola gospodarili terenom, imali nekoliko ozbiljnih šansi, a u 56. minutu stigli do zasluženog izjednačenja, preko Žoaoa Pedra. Ipak, titula junaka meča sačekala je, na ovom meču, izvanrednog Susa, koji je majstorski u 70. minutu izveo slobodan udarac i doneo Milanu tri velika boda, za maksimalnih šest bodova u prva dva meča. U 78. minutu debitovao je hrvatski napadač Nikola Kalinić, a na drugoj strani tri minuta ranije ušao je njegov zemljak Duje Čop.

Lacio je, posle razočaravajućeg remija na Olimpiku protiv Spala, čekalo neugodno gostovanje u Veroni Kjevu, koga nije na Bentegodiju pobedio tri godine. Da bi tradicija mogla da se prekine najavio je najbolji strelac tima Ćiro Imobile u 11. minutu, prvim ovosezonskim golom, ujedno i prvim za nebesko-plave. Ipak, u 34. minutu Pućareli je izjednačio. Taj rezultat je bio na snazi sve do 89. minuta, a kada se činilo da će rimska ekipa i u ovom meču ostati bez dva boda, usledila je lepotica Sergeja Milinkovića Savića, za prvu pobedu i priključak za samim vrhom. Čisto da pokaže da ne greši Klaudio Lotito što neće da ga se odrekne. Ostanak srpskog internacionalca u Rimu gotovo je osiguran, ali do kraja prelaznog roka sva je prilika da će ekipa ostati bez Keite Baldea, koji nije igrao prve dve utakmice, a koji bi mogao da se nađe u Interu. Sam Simone Inzagi sigurno najviše želi da se konačno razveže ta saga i da se završi prelazni rok, zbog toga reprezentativna pauza dolazi u pravo vreme za Rimljane, pošto će naredni meč igrati 10 dana pošto se završe transferi. To će biti prvi veliki test, pošto na Olimpiko dolazi probuđeni Milan, a tada će se znati sa čim će Inzagi moći u narednom periodu da računa. Takođe se očekuje i oporavak Andersona. Inače, pored Milinković Savića od starta je igrao njegov zemljak Dušan Basta, umesto koga je u 80. minutu ušao crnogorski reprezentativac Adam Marušić, a i Senad Lulić je takođe bio starter. Kod Kjeva od starta su igrali Ivan Radovanović i Slovenac Valter Birsa, a u igru je ušao i njegov zemljak Boštjan Cesar.

Jedan od derbija igran je na stadionu San Paolo u Napulju, gde je Napoli dočekao najprijatnije iznenađenje prošle sezone Atalantu. Gosti iz Bergama su najavili da nisu turistički došli na jug Italije i već u 15. minutu poveli preko Brajana Kristantea. Taj rezultat bio je na snazi do 56. minuta, a onda je Zjelinski poravnao. Svega pet minuta kasnije Dris Mertens režira potpuni preokret prvim golom u sezoni, a konačnih 3:1 i overu nova tri boda omogućuje u 87. minutu Marko Rog. Za Atalantu je svih 90 minuta odigrao Josip Iličić, a u igru je ušao i drugi Slovenac Jasmin Kurtić.

Torino je u drugom meču sezone, prvom na svom stadionu protiv Sasuola, pokazao da će biti ozbiljan kandidat makar za Evropu. Ostvarena je laka pobeda 3:0, a ponovo su u glavnim ulogama bili napadači, pre svih Andrea Beloti i Adem Ljajić. Obojica su postigla po gol, a makazice Belotija u 44. minutu sigurno će konkurisati za gol sezone. Treći gol delo je Nigerijca Džoela Obija, na asistenciju Belotija. Sa četiri boda ekipa Siniše Mihajlovića nalazi se u samom vrhu, a u sledećem kolu ima lepu priliku da zabeleži prvu pobedu na strani, pošto gostuju debitantu Beneventu.

Te bodove osvojila je Bolonja, koja je imala čast da odigra prvi, istorijski meč u Seriji A na stadionu Ćiro Vigorito. Tu čast je iskoristila da osvoji prve bodove, pa tako se „ni kriva, ni dužna“ nalazi na deobi šestog mesta sa čak četiri boda, iako joj se predviđala borba za opstanak. Naravno, ona je i sada izgledna, ali pobeda koju je doneo Godfred Donsah kada je u 55 minutu matirao Vida Beleca, što je bio jedini gol na meču, svakako će dati važan doprinos u borbi za ostanak u eliti, jer istu sudbinu čeka i Benevento, koji mora da prođe određen period sticanja iskustva u najvišem rangu.

Za razliku od Beneventa koji nema bodove u prva dva kola, drugi tim koji je ove sezone ušao u Seriju A SPAL ima ih već četiri. Posle iznenađujućeg remija bez golova u Rimu protiv Lacija, ekipa iz Ferare na svom terenu pobedila je Udineze 3:2. Iskusni Marko Borijelo najavio je pobedu golom u 25. minutu, a kada je u 57. Lazari postigao drugi gol, delovalo je da je sve završeno. Ipak, Zebre su tokom mnogo godina u elitnom rangu stekle reputaciju krajnje nepredvidive ekipe, što su u potpunosti pokazale i na ovom meču. Prvo su se rezultatski vratili posle dva gola zaostatka, preko Holanđanina Brema Najtinka 72. minutu, da bi u samom finišu, u 87. minutu isksuni Siril Tero drugim golom u sezoni poravnao na 2:2. Međutim, gosti su ostali na kraju bez boda, jer je Luka Rico fantastičnim udaecem iskosa sa leve strane, sa ivice šesnaesterca pogodio gol i doneo domaćinu vredna tri boda u borbi za opstanak. Za Udineze je od 72. minuta igrao Stipe Perica.

Pored proklamovanih kandidata za Skudeto Juventusa, Intera, Napolija i Milana jedini tim koji ima maksimalnih šest bodova je Sampdorija. Posle teške pobede nad debitantom Beneventom 2:1, istim rezultatom odneti su bodovi sa Artemio Frankija. Pobeđena je Fiorentina kao gost prvi put posle 13 godina. Đenovljani su u samo tri minuta rešili pitanje pobednika, pošto su pogotke postigli Kapraro u 32. i iskusni Kvaljarela u 35. minutu iz penala. Jedini gol za Violu postigao je Milan Badelj u 50. minutu. Badelj je dobio i žuti karton, kao i Nenad Tomović, koji je igrao samo prvih 45 minuta. Ljubičasti su još bez bodova i ukoliko u finišu prelaznog roka ne naprave neki veliki posao, ovo bi mogla da bude veoma teška sezona, u kojoj ne samo da bi moglo da se ostane bez Evrope, već i da se vodi borba za opstanak.

U još jednom duelu ekipa koje su viđene da se bore za „goli život“ u Krotoneu nije bilo golova na meču istoimene ekipe i Verone. Obema ekipa ovo je prvi bod, a utisak je da njime mogu biti zadovoljniji gosti, koji nisu uputili udarac u okvir gola.

Ovde možete videti TABELU i REZULTATE drugog kola, kao i PAROVE trećeg kola.