EuroFootball/Getty Images

Vladimir Vesić

02.11.2017 | 14.16 > 14:19

Budimo navijači i pobednici – konačno

U ovoj vesti

FK Partizan

Partizan protiv Skenderbega igra jednu od najvažnijih utakmica sezone, a pobedom bi mogao da trasira put ka prvom evropskom proleću posle više od decenije.

Navijači Partizana, grobari

FK Partizan

Ovako kolosalnu šansu da prezime u Evropi, prvi put od sezone 2004/5. crno-beli imali su još samo pre dve sezone. Tada su dočekali Augzburg i imali su obavezu da ne prime tri gola. Na žalost, upravo to se dogodilo, što se srpskim ekipama mnogo puta u istoriji desilo upravo protiv nemačkih. Svi kojima je crno-bela boja u srcu, pa i oni kojima je interes srpskog fudbala iznad svakog partikularnog, usko navijačkog, nadaju se i očekuju da je ova generacija Partizana izvukla pouke na tom primeru.

U Humsku dolazi Skenderbeg, prva albanska ekipa koja se plasirala u grupnu fazu nekog evropskog takmičenja. Uprkos tome što su na tom putu eliminisali znatno iskusniji Dinamo iz Zagreba, ono što se moglo videti u prva tri kola je da se radi o ekipi skromnih mogućnosti.

Već u prethodnom meču u Elbasanu šampion Srbije je morao da trijumfuje, ali na svu sreću, i dalje drži sudbinu u svojim rukama. Ako naredna dva meča u Humskoj, protiv Skenderbega i Jang Bojsa dobiju, crno-beli će obezbediti makar drugo mesto u grupi, dovoljno za evropsko proleće.

Kao i mnogi ljubitelji fudbala, uveren sam da za Partizan neće biti preveliki problem da pokaže kvalitet i dobije ovaj meč. Zbog čega onda ovaj tekst i zbog čega je ova utakmica toliko bitna i izaziva veliku strepnju kod crno-belog dela navijačkog korpusa?

U razgovoru sa mnogim navijačima Partizana gotovo svi su mi rekli jednu uznemirujuću stvar – ne veruju da će se utakmica završiti?! Tačnije, uvereni su da će doći do nekog prekida, a da će naravno, kao što to obično biva, cenu platiti srpski predstavnik.

Čemu ovakav fatalizam? Ti ljudi mi objašnjavaju da će Albanci pokušati da primene recept od pre dve godine, kada je na istom stadionu gostovala reprezentacija Albanija i dogodio se dron. Svi znamo šta se dalje dešavalo, a očigledno je da se navijači plaše ponavljanja takvog scenarija. Nije da nisu doživeli tako nešto i to, zanimljivo, u prvom trenerskom mandatu Miroslava Đukića, koji je i sada na klupi Partizana. Tada su Grobari napravili incident u Mostaru, zbog čega su izbačeni iz daljeg takmičenja u Kupu UEFA, uprkos ubedljivom dvostrukom trijumfu.

Iako mi je ovaj strah, na prvu loptu, delovao potpuno iracionalno, jer naprosto ne mogu da verujem da neko može da dozvoli da mu se ovakva svinjarija dogodi dva puta, moram priznati da sam posle malog premotavanja shvatio da uopšte stvar nije tako jednostavna. Mnogo puta, uprkos najavama da su u pitanju utakmice visokog rizika, dešavali su se nesrećni incidenti, koji su mnogo koštali naše ekipe. Ovde gotovo vlada uverenje da ako huligani hoće nešto da naprave, da ih niko neće zaustaviti.

Zbog toga javno upućujem apel FK Partizan, policiji, ali i navijačima, istinskim Grobarima, kojima je uspeh tima duševna hrana, a poraz tuga koja se teško može zalečiti u vremenu kraćem od 24 časa. Prvi moraju da učine sve da, jednu od najvažnijih utakmica u poslednjih par godina, organizuju na pravi način i da maksimalno koordinišu akcije sa organima reda, ali i ljudima iz UEFA, kako bi bili maksimalno čisti u slučaju i da nešto krene po zlu. Ovi drugi treba da učine sve da ne dozvole domaćim navijačima da slučajno uđu na teren, jer njihov je posao da čuvaju red i mir svuda u ovom gradu i zemlji, a stadion je deo i ovoga grada i ove zemlje.

Da ne govorimo da je javni i nacionalni interes da svaki srpski klub pobeđuje i ide što dalje u evropskim takmičenjima, stoga policija mora da se pobrine da on ne bude ugrožen.

Grobari, Partizan

SK

A na kraju, možda i najvažnija karika su ovi treći. Sigurno je da će biti provokacija od strane, kako malobrojnih albanskih navijača, tako i samih fudbalera. Pošto nemaju kvalitet da ostvare cilj na terenu, pokušaće nesportskim sredstvima, posebno jer im je to jednom prošlo. Zbog toga je veoma važno, esencijalno bitno, da pravi Grobari, na ovih 90 minuta, zaborave protiv koga igraju. Da ostave po strani animozitet prema zemlji sa kojom, na mnogo nivoa, Srbija nema preterane simpatije (već potpuno suprotno).

Nikako da uzvikuju šovinističke parole, jer zbog toga Skenderbeg neće igrati u prisustvu publike poslednji meč, pa je jasno da UEFA samo čeka Partizan da sklizne na ovom terenu. Bila bi ogromna tragedija da crno-beli Jang Bojse dočekaju pred praznim tribinama, pošto smo videli kako je to izgledalo sa kijevskim Dinamom. Naravno, nikako da podlegnu nekoj ozbiljnijoj provokaciji i uđu na teren.

Uprkos svemu, treba ostati dostojanstven. Bodriti svoj tim, jer jedini cilj je prolaz u dalju rundu, a to može da se ostvari sa dve pobede. Samo to treba da bude u glavama navijača tih 90 minuta, jer nagrada je velika. Ako Partizan to uradi, time će najviše poraziti, ne samo Skenderbeg, već i čitavu Albaniju.

Crno-bele čekaju mnoge velike utakmice sa evropskim kremom, dok Skenderbeg posle ove tri utakmice očekuje ponovo „prašinarenje“ sa Fljamurtarijem, Teutom, Partizanijem... Na kraju krajeva, ovo je idealna prilika da se skine prokletstvo Fljamurtarija od pre tri decenije. Zato budimo navijači i budimo na kraju pobednici – konačno.

Komentari (2)

Komentar je uspešno poslat.

Slanje komentara nije uspelo.

Neispravan kod, pokušajte ponovo

@

Nikada necete biti "navijaci" a tesko da ce te biti i pobednici. Veliki Skenderbeg dolazi sa prvim timom, a i sudija vam bas neide na ruku...

Odgovori 2 16

Zvezda

Pa nije ovo zvezdanaesterac

0 0

* Sva polja su obavezna

Jovanović sudi finale Kupa Srbije?

Jovanović sudi finale Kupa Srbije?

Jovanović sudi finale Kupa Srbije?

Sudijska komisija FSS saopštiće danas sastav sudijskog tima za meč između Crvene zvezde i Partizana, koji se igra u finalu Kupa Srbije.

FSS odlučio: Na finale Kupa i za 500 dinara

Autor

FSS odlučio: Na finale Kupa i za 500 dinara

FSS odlučio: Na finale Kupa i za 500 dinara

Crvena zvezda i Partizan će u subotu, 23. maja odigrati na stadionu Rajko Mitić finale Kupa Srbije. Fudbalski savez Srbije odredio je cene ulaznica za ovaj meč.
Loading...