Windigo i Valiance: Najveći esport rivalitet na Balkanu

CS-GO 4. maj 201815:40 > 16:38
Fortuna eSports

U ponedeljak startuje druga sezona CS:GO Esports Balkan Lige, što znači da će se dva ljuta rivala, najbolji srpski i bugarski tim - Valiance i Windigo, ponovo suočiti u direktnoj borbi za veoma bitnu novčanu nagradu u iznosu od 10.000 evra koja pobednika može uvesti u top 20 ekipa sveta.

Svi znamo za onu uzrečicu – ulog je veći nego ikad, kojom se najavljuju važna (e)sportska takmičenja, ali ovoga puta je zaista tako. Valiance & Co i Windigo Gaming su krunisali odličnu takmičarsku godinu penanjem na svetskoj rang listi sajta HLTV, gde trenutno zauzimaju veoma respektabilnu 25. i 26. poziciju.

Dva najbolja tima na Balkanu deli samo pet poena (Windigo trenutno ima 86, Valiance 81), ali iako ima prestiža u tome da nose titulu najboljih u regionu, obe ekipe imaju mnogo veće ambicije. Cilj oba tima je jasan – plasman u top 20 u svetu, a da bi to postigli moraju da dosegnu kvalitet koji će im omogućiti da redovno pobeđuju glavne rivale u kvalifikacijama za velika takmičenja, kao što su Fragsters, EnVy, Imperial, AGO, Heroic, GODSENT i HellRaisers.

Iako ih samo jedno mesto deli na tabeli, čini se da je Windigo korak ispred u ovom trenutku, pošto su im nedavni uspesi, prvenstveno plasman u kvalifikacije za ESL Pro Ligu, doneli kredibilitet da počnu da dobiju direktne pozive u zatvorene kvalifikacije velikih DreamHack i ESL takmičenja, dok Valiance još uvek treba da se nađe u toj poziciji, i mora da se dokazuje iznova i iznova pred izazivačima u otvorenim kvalifikacijama.

Iako uspesi ekipe Valinace nisu toliko veliki kao oni koje je bugarski tim postigao ove godine, oni su takođe postigli bitan korak napred obezbedivši plasman u ESEA ligu, u kojoj je Windigo zauzeo jednu od prve dve pozicije prošle sezone, tako da ako Valiance nastavi njihovim stopama, mogu vrlo lako doći u poziciju da se bore za elitno takmičenje svima poznato kao ESL Pro Liga.

Fortuna eSports

Kada je poređenje rezultata u pitanju, moramo se osvrnuti i na najskorašnji okršaj ova dva tima, koji se dogodio u Danskoj tokom Copenhagen Gamesa. Valiance je uspeo da savlada sve prepreke u otvorenim kvalifikacijama i izbori se za plasman u završnu fazu, kao i Windigo, ali su upravo od svojih najvećih rivala izgubili u odlučujućem meču za plasman u plejof. Valiance je imao priliku da savlada North, ali su poklekli pri samom kraju meča izgubivši 2-1, da bi potom srušili CIS ekipu QBF, dok je North savladao Windigo čime je zakazana repriza finala prve sezone Esports Balkan Lige.

Bugarska ekipa je mnogo bolje odigrali u ovom meču, pobedivši 16-8 na mapi Mirage, a potom i 16-11 na Cobblestone-u. Ponovo je Kamen „bubble“ Kostadinov zadavao glavobolje srpskom timu, kao i Viktor „v1c7oR“ Dyankov koji su predvodili svoj tim sa preko 100 ADR-om (šteta po rundi), dok je glavna zvezda srpskog tima, Nemanja „huNter“ Kovač, zaustavljen na samo 66.3 ADR-a i 0.81 rejtingom.

HuNter čije se ime sve češće spominje u CS:GO krugovima, koji je jedna od najbrže rastućih zvezda igre trenutno, ima neverovatan 1.23 rejting u protekla tri meseca, i uz najnovije pojačanje tima, Aleksu „Impulse“ Stankića prednjači po broju fragova u većini mečeva ekipe.

Iako su oni na prvi pogled predvodnici ekipe, bar kada su fragovi u pitanju, mora se napomenuti da je i ostatak tima poboljšao učinak u prethodnih nekoliko meseci, pogotovo Nestor „LETN1“ Tanić i Anel „NENO“ Ceković zbog čega je Valiance počeo sve ređe da gubi od autsajdera, što je nešto što im se povremeno dešavalo u drugoj polovini prošle godine. Ova četvorka, uz Luku „emi“ Vukovića kao poslednji (ali ne i najmanje bitan) šraf u mašineriji, i trenera/menadžera tima Petra „Peca“ Markovića konstantno uspeva da popravi kvalitet igre, za šta je sigurno zaslužena i dobra atmosfera unutar tima, kao i odlični uslovi za rad koji im pruža organizacija Valiance & Co.

Fortuna eSports

Ono što je njihova trenutno najveća snaga je odlična forma huNtera, kao i mnogo prostora za razvoj u Impulse-a, koji još uvek nema iskustva kao ostatak tima, ali se solidno snašao kada je bačen u vatru na DreamHacku u Marseju, gde je Valiance pružio odličan otpor mousesportsu, da bi potom ipak poklekli pred dvostrukim Major šampionom SK Gamingom.

Iako smo tek na početku petog meseca u godini, Valiance je već odigrao 101. takmičarsku mapu, čime su potvrdili da sve ono što pričaju u intervjuima o želji i motivaciji, nisu samo priče, već da momci zaista daju sve od sebe kako bi ostvarili svoje snove. Sve ovo su razlozi zašto su bez ikakve dileme najopasniji protivnici koje će Windigo imati na putu do odbrane titule prvaka Esports Balkan Lige, u koju ipak i pored svih uspeha srpskog tima ove godine, ulaze kao favoriti.

Windigo i Valiance su se ove godine sastali tri puta, ukupno odigravši sedam mapa od kojih je šest pripalo bugarskoj ekipi. Prva dva puta glavni problem ekipi Valiance je predstavljao Georgi „SHiPZ“ Grigorov. U polufinalu pete sezone ECS jugoistočne lige on je postigao 77 fragova na tri mape koliko je ekipi Windigo trebalo da pobede. Mesec dana kasnije, u martu, ekipe se susreću na onlajn turniru CSGOFAST.COM kada Windigo slavi 2-0, a ovog puta SHiPZ i bubble vode glavnu reč u pobedničkom timu. Interesantno je da je Windigo sva tri puta uspeo da zaustavi huNtera koji ni u jednom od ovih mečeva nije ostvario pozitivan rejting, nešto što je zaista prava retkost kada je ovaj igrač u pitanju.

Valiance i huNter moraju da dokažu da im samopuzdanje nije poljuljano kada su dueli sa ekipom Windigo u pitanju. Jedan od preostalih igrača će morati da istupi napred kako bi dozvolio huNteru da se raspuca, a kako najlakše pobediti Windigo, najbolje zna ekipa Imprerial koja ih je dva puta savladala u BO3 mečevima u proteklih mesec dana. Sem toga, nije previše ekipa uspelo da nanese poraze bugarskoj ekipi, prvenstveno zbog toga što su oni smanjili količinu turnira na kojima učestvuju kako bi se fokusirali na one koju si najbitniji i koji mogu najviše da im donesu, poput baraža za ESL Pro Ligu koji če igrati na LAN-u u Engleskoj 9. maja.

Fortuna eSports

Iako su velika internacionalna takmičenja ta koja donose uspeh na duge staze, osvajanje regionalnih turnira i liga se može ispostaviti krucijalno za napredak koji timovima donosi pozive organizatora na elitne CS:GO eventove. Razlika između prvog i drugog mesta u Esports Balkan Ligi iznosi 5.000 evra, što je velika suma za ekipe koje ne igraju redovno na turnirima sa šestocifrenim nagradnim fondovima, zbog čega će Valiance i Windigo do samog kraja voditi ljutu borbu za 10.000 evra koliko će zaraditi šampion Esports Balkan Lige.

Valiance je u prvoj sezoni poražen na domaćem terenu, što im je izuzetno teško palo, s obzirom na to da su bili (blagi) favoriti pre finala, tako da će sada imati idealnu priliku da uzvrate svom silom, i u novom sastavu dođu na tron Balkana, koji bi im definitivno poslužio kao odskočna daska za još veće uspehe u svetu.

Put ka tome počinju već u ponedeljak, kada upravo protiv Windiga otvaraju drugu sezonu Esports Balkan Lige, duelom koji od 18 časova možete pratiti na Fortuna Esports Youtube kanalu.