Istorija – Zvezda pobedila Redse, meč života Pavkova!

Getty Images/Srđan Stevanović

Fudbaleri Crvene zvezde pobedili su Liverpul rezultatom 2:0 na svom stadionu u 4. kolu grupne faze Lige šampiona.

Navijači Crvene zvezde pamtiće večno 6. novembar 2018. godine i ime Milana Pavkova.

Izabranici trenera Vladana Milojevića su ostvarili pobedu protiv favorizovanog i skupocenog Liverpula, koji je igrao u najjačem sastavu, sa Mohamedom Salahom, Sadio Maneom, pa u drugom poluvremenu i Robertom Firminom.

Što je još značajnije Crvena zvezda je ostvarila i prvu pobedu uopšte u grupnoj fazi Lige šampiona u svojoj istoriji, ali je upisala i prvi trijumf jednog srpskog kluba u elitnom takmičenju.

Iako je cela ekipa Zvezde odigrala fantastičan meč od prvog do poslednjeg minuta, epitet heroja je poneo visoki napadač Milan Pavkov. Ovaj fudbaler, koji je često bio na izlaznim vratima kluba iz Ljutice Bogdana postigao je dva sjajna gola, prvo glavom u 22. minutu, a onda i iz daljine desnom nogom u 29. minutu.

Liverpul je u prvom delu igre imao dve šanse, ali Staridž nije bio dovoljno koncentrisan, dok je engleski tim bio u kontraritmu. U nastavku menadžer Liverpula Jirgen Klop je posegao za izmenama, pa je Firmino uneo živost u napade gostiju u Beogradu. Redsi su pogodili i prečku i stativu, ali je imponovala smirenost Zvezdine odbrane koja je meč odigrala za desetku.

Treba naglasiti i da je španski arbitar Lahoz na početku drugog poluvremena propustio da dosudi penal za Zvezdu, kada je Džejms Milner u svom šesnaestercu igrao rukom.

Do kraja meča je Liverpul imao inicijativu, ali treći poraz u sezoni nije izbegao.

U sledećem kolu Zvezda gostuje u Napulju 28. novembra, dok istog dana PSŽ čeka Liverpul.

Tok meča:

3. minut – U šesnaestercu Liverpula je bio Slavoljub Srnić, ali je njegov šut izblokiran. Marko Marin je izveo korner, ali je intervenisao Virdžil van Dajk.

6. minut – Prvi žuti karton na meču dobija ofanzivac Crvene zvezde Marko Marin.

8. minut – Ben je poslao loptu na levu stranu ka Marinu, nemački internacionalac je šutirao ka golu Bekera, ali je to bilo preslabo.

12. minut – Liverpul je zapretio preko Salaha, koji je centrirao na Vajnalduma, ali Holanđanin nije uspeo da zahvati loptu glavom u šesnaestercu Zvezde.

14. minut – Marko Marin je izveo novi korner, lopta je došla do Vujadina Savića, koji je šutirao iz okreta preko gola – ozbiljna šansa za Zvezdu. Na drugoj strani Danijel Staridž je mogao da donese prednost Liverpulu, ali je sa pet metara, posle dodavanja Manea, šutirao daleko preko gola.

20. minut – Ponovo je Mane napravio haos po levoj strani, proigrao je Staridža, čiji je udarac uspeo da blokira Filip Stojković.

22. minut Goool – Zvezda vodi protiv Liverpula. Prvo je udarac Bena u korner poslao Alison Beker. Marko Marin je ponovo prišao ka lopti, centrirao iz ugla, a visoki napadač Milan Pavkov je glavom zakucao loptu u mrežu. Alison je samo ispratio loptu, dok je na stadionu Rajko Mitić zavlado delirijum od radosti – 1:0.

29. minut Goool – Meč života igra Milan Pavkov. Napadač Crvene zvezde je postigao drugi gol u 29. minutu i to na kakav način. Prihvatio je loptu na sredini terena, povukao je do 30 metara i onda snažno raspalio u desnu stranu Alisonovog gola. Bacio se golman Liverpula, ali ponovo nije imao šanse – 2:0.

31. minut – Šutirao je Adam Lalana glavom, ali se lopta odbila od Filipa Stojkovića u korner.

37. minut – Adam Lalana je dobio žuti karton posle prekršaja nad Markom Marinom.

Poluvreme na stadionu „Rajko Mitić“, a Crvena zvezda vodi sa 2:0

Crveno-beli su odigrali fantastično prvi deo igre, a apsolutni heroj je napadač Milan Pavkov sa dva gola. Liverpul je pretio na mahove, imao je dve, tri veoma izgledne šanse, ali nije uspeo da uputi udarac ka okviru Borjanovog gola.

Jirgen Klop je napravio dve izmene na poluvremenu. Umesto Aleksander-Arnolda u igru je ušao Džo Gomez, a umesto Staridža je na terenu Roberto Firmino.

46. minut – Zvezda je odmah bila u napadu, šutirao je Marko Marin, lopta je u ruku pogodila Džejmsa Milnera, ali sudija Lahoz nije pokazao na belu tačku.

53. minut – Inicijativa Liverpula, a najviše problema po odbranu Zvezda prave Mane i tek ušli Firmino.

56. minut – Prečka za Redse. Sa levog krila je pokušao da nabaci Robertson, lopta je zakačila Bena i pogodila prečku Zvezdinog gola sa gornje strane.

58. minut – Povredio se Filip Stojković i neće moći da nastavi meč. Umesto njega u igru ulazi Marko Gobeljić.

63. minut – Liverpul je još jednom u naletu, na kraju je korner izveo Salah, ali je pogodio spoljni deo mreže. Vladan Milojević pravi drugu izmenu, a umesto Marka Marina u igru ulazi Goran Čaušić.

70. minut – Mohamed Salah je šutirao sa oko 20 metara, ali je Borjan dobro intervenisao i loptu poslao u korner. Posle kornera, ponovo je Egipćanin šutirao, ali je na sreću Zvezde stativa sačuvala gol.

75. minut – Zvezda je izvela kontranapad, povukao je Srnić po levoj strani, na drugoj stativi je bio Gobeljić, ali nije uspeo da iskontroliše loptu. U igru je zatim ušao i Branko Jovičić umesto Nenada Krstičića.

79. minut – Jirgen Klop pravi i treću izmenu, ulazi Divok Origi, a van terena izlazi Adam Lalana. Pre toga je bilo opasno pred golom Zvezde, kada se nisu sporazumeli Rodić i Borjan. Ipak, ostalo je 2:0.

85. minut – Mane je dodao do Firmina na desnoj strani, koji je centrirao, skočio je Van Dajk, ali je gađao iznad gola.

90. minut – Sudija Lahoz je produžio meč za pet minuta.

2:0 – Kraj meča – jedna od najvećih pobeda u istoriji Crvene zvezde!

Bojan Marinković

Redsi su kao i pre dve nedelje na „Enfildu“ apsolutni favoriti. Tada je bilo 4:0 za Liverpul, a u strelce su se upisali Firmino, Salah dva puta i Sadio Mane.

Ovoga puta na terenu neće biti Džerdana Šaćirija, kojeg Liverpul nije poveo u Beograd, kako bi se izbegla nepotrebna tenzija i političke konotacije.

Četa Jirgena Klopa je u grupi C Lige šampiona do sada, osim pobede protiv Beograđana, savladala i PSŽ, dok je poražena na „San Paolu“ od Napolija.

Redsima dobro ide i u Premijer ligi, gde dele drugo mesto sa Čelsijem, a za vikend su u derbiju igrali 1:1 sa Arsenalom.

Crvena zvezda je u Ligi šampiona odigrala 0:0 sa Napolijem u Beogradu, potom je poražena u Parizu od PSŽ sa 6:1, dok je u domaćem prvenstvu ređala samo pobede. U subotu, izabranici Vladana Milojevića bili su bolji od Proletera u Novom Sadu sa 2:0.

Na meču protiv Liverpula u Beogradu Zvezda ne može da računa na napadača Ričmonda Boaćija, koji je povređen, dok se u tim vraćaju ofanzivac Marko Marin i bek Milan Rodić.

Utakmicu sudi španski arbitar Antonio Mateu Lahoz.

Sastavi:

Crvena zvezda: Borjan, Stojković, Savić, Degenek, Rodić, Krstičić, Jovančić, Srnić, Marin, Ben, Pavkov.

Zamene: Popović, Jovičić, Babić, Stoiljković, Čaušić, Simić, Gobeljić.

Liverpul: Alison, Aleksander-Arnold, Matip, Van Dajk, Robertson, Milner, Vajnaldum, Lalana, Salah, Staridž, Mane.

Zamene: Minjole, Fabinjo, Keita, Firmino, Gomez, Moreno, Origi.

U odnosu na prvi meč, za Redse od starta ne igraju Gomez, Fabinjo, Šaćiri i Firmino. Menjaju ih Matip, Milner, Lalana i Staridž.

U timu Zvezde od početka igra napadač Milan Pavkov umesto Boaćija, dok su u Beogradu starteri i Savić, Rodić, Jovančić i Marin. U Liverpulu su ih odmenili Babić, Gobeljić, Jovičić i Ebisilio.

Statistiku utakmice možete pogledati OVDE.

Najavu duela Crvene zvezde i Liverpula pročitajte OVDE.