Carlos Rodrigues/Getty Images

11.12.2018 | 19.05 > 23:18

Zvezdi gol na časnom oproštaju, PSŽ i Redsi idu dalje

Fudbaleri Crvene zvezde izgubili su na svom stadionu u 6. kolu grupne faze Lige šampiona od Pari sen Žermena sa 4:1, čime je srpski prvak završio ovosezonski nastup u elitnom takmičenju.

Getty Images/Srđan Stevanović

Strelci za PSŽ na najvećem srpskom stadionu su bili Edinson Kavani u 10, Nejmar u 40, Markinjos u 74. i Kilijan Mbape u 90+2. minutu. Jedini gol za crveno-bele bio je delo Marka Gobeljića u 56. minutu.

Crvena zvezda se na svom stadionu oprostila od daljeg takmičenja u evrokupovima ove sezone, ali ni pobeda joj ne bi bila dovoljna, jer je na drugom meču grupe C Liverpul savladao Napoli sa 1:0 golom Mohameda Salaha. Tako su se u dalju fazu takmičenja, osminu finala, dalje plasirali prvoplasirani PSŽ sa 11 bodova, kao i drugoplasirani Redsi, koji imaju devet bodova kao i Napoli, ali uz bolju ukupnu gol-razliku engleskog kluba.

Ekipa iz "Ljutice Bogdana" je takmičenje u grupi završila sa četiri boda na poslednjem mestu, koja su osvojena remijem protiv Napolija i pobedom nad Liverpulom u Beogradu, uz gol-razliku 5:17.

PSŽ je i u Beogradu (posle 6:1 u Parizu) pokazao neosporno veći kvalitet, koji je oličen u sjajnoj ofanzivnoj liniji u sastavu Mbape, Di Marija, Nejmar i Kavani.

Prvi se u strelce upisao Kavani u 10. minutu, a golu je predhodila sporna odluka škotskog sudije Koluma, koji nije svirao prekršaj nad Pavkovom na polovini Svetaca. Parižani su i posle gola napadali i stvarali šanse, a Zvezda je prikazala bolju partiju od one iz prvog meča, otvoreniju, sigurniju i kreativniju, iako u timu nije bilo povređenog kapitena Vujadina Savića i suspendovanog veziste Nenada Krstičića.

Prvih 15 minuta u drugom poluvremenu su bili i najbolji period Zvezdine igre na ovom meču, kada su se ređale šanse pred golom legendarnog Điđija Bufona, kojeg je na kraju savladao Marko Gobeljić u 56. minutu.

Do kraja susreta je Zvezda pokušavala da postigne još jedan gol i stigne do boda, ali je zato bila kažnjena preko Markinjosa i fantastičnog Kilijana Mbapea, koji je posle dve asistencije meč završio pogotkom.

Izabranici trenera Vladana Milojevića su se tako oprostili od Lige šampiona za ovu sezonu, prvu koju je Zvezda igrala u ovom formatu. Crveno-beli su igrali četiri kruga kvalifikacija, u kojima su ostvarili četiri pobede i isto toliko remija, da bi potom došli i do istorijskih trenutaka. Najpre golom Marka Marina protiv PSŽ u Parizu, prvim za Zvezdu u LŠ, a onda i pobedom nad Liverpulom od 2:0 u Beogradu, koju je začinio partijom života dvostruki strelac Milan Pavkov.

Tok meča:

3. minut - PSŽ je odmah bio u napadu, u šesnaestercu Zvezde je pao Mbape, ali je sudija Kolum samo odmahnuo.

10. minut - Sveci su poveli sa 1:0 golom Edinsona Kavanija. Napadač Zvezde Milan Pavkov se našao na polovini PSŽ, gde je izgubio loptu pod faulom, ali je arbitar iz Škotske pustio da se igra. Lopta je brzo prošla na levu stranu terena gde ju je primio Kilijan Mbape. Pretrčao je mladi ofanzivac Filipa Stojkovića, dodao Kavaniju u šesnaestercu, koji je sa četiri metara lako zatresao mrežu Borjana.

13. minut - Prvi udarac za Zvezdu ka golu Parižana. Šutirao je Ben sa oko 16 metara, ali preko gola Bufona.

15. minut - Bili su Sveci ponovo pored golom Borjana, bilo je i veoma opasno, ali je loptu izgubio Kavani, dok su potom defanzivci Zvezde neutralisali pokušaj Mbapea u šesnaestercu.

23. minut - Crvena zvezda se oslobodila pritiska, ali je u novom napadu bio Anhel Di Marija. Argentinac je poslao srednje visoku loptu, koji je rukom zakačio Miloš Degenek. Ipak, sudija nije pokazao na belu tačku.

25. minut - Kilijan Mbape stvara pometnju u odbrani Zvezde svaki put kada primi loptu, ali i kada se ubacuje. Sada je potrčao pored Degeneka, ali ga je reprezentativac Australije obuhvatio, a mladi ofanzivac je pao. Sudija nije reagovao, a igra je nastavljena.

28. minut - Podeljeni su i prvi žuti kartoni. Pavkovu za Zvezdu, a Kereru na drugoj strani. U sledećem napadu Zvezde je u šesnaestercu PSŽ pao Ben, pa Marin, ali nije bilo osnova za penal.

30. minut - Šutirao je Nejmar po zemlji, loptu je odbio Borjan, a na sreću Zvezde nije je dobro prihvatio Kavani, potom je udarac uputio i Di Marija, ali je lopta zakačila spoljni deo mreže.

40. minut - PSŽ je povisio prednost na 2:0, a strelac je bio Brazilac Nejmar. Mbape je sjajno pronašao saigrača na levoj strani terena, Nejmar je prvo prošao Filipa Stojkovića, fintom izbacio iz igre Borjana i Degeneka, a zatim bez greške pogodio gornji levi ugao gola - 0:2.

42. minut - Nezadrživ je Mbape. Ponovo je na levom krilu, ali njegov udarac završava pored gola.

45. minut - Sudija Kolum je produžio prvo poluvreme za dva minuta. Nije bilo više šansi, ostalo je 2:0 za PSŽ, koji je bio bolji rival i zasluženo došao do prednosti. U drugom meču u grupi C Liverpul vodi na Enfildu sa 1:0, golom Mohameda Salaha od 34. minuta. Po trenutnoj klasifikaciji PSŽ je prvi sa 11 bodova, dok su Redsi drugi sa boljom gol-razlikom od Napolija, koji je tako trećeplasirani, što garantuje tek nokaut fazu Lige Evrope.

48. minut - Počelo je drugo poluvreme, a PSŽ je odmah zapretio u dva navrata.

51. minut - Marko Marin je šutirao pored gola Parižana, ali je bio i u ofsajdu. Nastavljaju se napadi Zvezde, na kraju je centrirao i Goran Čaušić, ali je bez konkretne opasnosti po Bufona.

54. minut - Zvezda ofanzivnija. Loptu je na desnom krilu prihvatio Strojković, uputio ju je ka Benu, koji je bio kratak za udarac glavom. Nastavila je i dalje Zvezda da napada, probao je Marin, ali pravo u Bufona.

56. minut - Crveno-beli su smanjili na 2:1, a strelac je bio Marko Gobeljić! Kulminirala je bolja igra crveno-belih u drugom poluvremenu sjajnim golom defanzivca Zvezde. Odličnu akciju su izveli igrači Vladana Milojevića, sa leve strane je centrirao Milan Rodić, intervenisao je glavom Tijago Silva, ali je lopta došla do samog Gobeljića, koji je desno iskosa sa nekih deset metara smireno šutirao u donji desni ugao. Bufon je pokušao da interveniše, ali nije imao šansi - 1:2.

62. minut - Šutirao je Kerer po zemlji, ali je Borjan na mestu.

64. minut - PSŽ je posle dužeg vremena preneo loptu na polovinu Zvezde, što je rezultiralo sa nekoliko polušansi.

70. minut - Marko Marin je izveo slobodan udarac blizu gol-aut linije PSŽ, u skoku je bio Dušan Jovančić, ali nije uspeo da iskontroliše loptu. Odlična šansa za 2:2.

72. minut - Vladan Milojević je na teren ubacio Ebisilija i Boaćija, dok su igru napustili Simić i Pavkov.

74. minut - PSŽ vodi sa 3:1. Anhel Di Marija je izveo slobodan udarac sa oko 35 metara sa leve strane, Milan Rodić nije stigao da je izbaci u skoku, tu se našao Markinjos, koji je glavom matirao Borjana.

80. minut - Oštro je šutirao Kavani, bacio se Borjan, ali je lopta otišla dva, tri metra pored gola.

83. minut - Tomas Tuhel je na teren posao Adrijena Rabioa, dok je izašao Marko Verati.

86. minut - Miran period igre na stadionu "Rajko Mitić". Milojević pravi i treću izmenu, a umesto Marka Marina ulazi 19-godišnji Dejan Joveljić.

90+2. minut - Upisao se u strelce i na ovom meču sjajni Mbape, kojem je asistent bio Nejmar -1:4. Brazilac je prošao kroz sredinu do šesnaesterca Zvezde, na vreme je video utrčalog Kilijana Mbapea, koji je šutirao desno iskosa kroz noge Borjana i tako postavio konačan rezultat 1:4. Kraj susreta.

Crvena zvezda - PSŽ

Bojan Marinković

Pogledajte koreografiju sa stadiona "Rajko Mitić".

Sastavi

Crvena zvezda: Borjan, Stojković, Gobeljić, Degenek, Rodić, Jovančić, Čaušić, Ben, Marin, Simić, Pavkov.

Zamene: Babić, Boaći, Ebisilio, Jevtović, Joveljić, Jovičić, Popović.

PSŽ: Bufon, Kerer, Tijago Silva, Kimpembe, Bernat, Verati, Markinjos, Mbape, Nejmar, Di Marija, Kavani.

Zamene: Areola, Menije, Dani Alves, Rabio, Draksler, Dijabi, Čupo-Motan.

Sport klub

Crvena zvezda će i na ovom meču igrati bez kapitena Vujadina Savića, dok će kapitensku traku nositi Filip Stojković. Umesto Savića će u odbrani biti Marko Gobeljić.

Trener PSŽ Tomas Tuhel se odlučio za legendarnog Đanluiđija Bufona na golu umesto Alfonsa Areole, dok će u napadu biti sjajna postava u sastavu Di Marija, Mbape, Nejmar i Kavani.

Printscreen

U grupi C Lige šampiona još uvek ništa nije odlučeno, osim što se zna da Zvezda ne može u nokaut fazu elitnog takmičenja. Izabranici trenera Vladana Milojevića imaju teoretsku šansu za plasman u Ligu Evrope, ali samo ako trijumfuju protiv Svetaca, uz pobedu Napolija u Liverpulu.

Napolitanci su na prvom mestu na tabeli sa devet bodova i u najboljoj su poziciji, ali i oni, kao i Liverpul i PSŽ nemaju garantovan prolazak u osminu finala Lige šampiona. Rasplet će se znati oko 23,00 kada se završe mečevi na stadionima "Enfild" i "Rajko Mitić".

Crvena zvezda je u Beogradu oslabljena jer zbog suspenzije neće igrati vezista Nenad Krstičić, dok je i dalje nepoznanica prva postava crveno-belih zbog više rovitih igrača. PSŽ nema suspendovanih, ni povređenih fudbalera, iako se govorilo da bi Nejmar mogao da propusti ovaj meč zbog lakše povrede.

PSŽ je u prvom meču dva tima slavio sa ubedljivih 6:1, a ta utakmica je pokrenula mnoge kontroverze, pošto se govorilo o uplati pet miliona evra neimenovanog čelnika Zvezde na poraz od pet golova razlike. Povodom navoda "L'Ekipa" pokrenuta je i istraga u Francuskoj, ali će prema pisanju tamošnjih medija biti okončana, pošto nisu pronađeni dokazi, a nisu iznete ni nove činjenice u ovom slučaju.

Crveno-beli su posle poraza od Napolija (3:1) u poslednjem kolu LŠ ostvarili tri pobede u Superligi Srbije (Voždovac, Spartak, Napredak), dok je PSŽ nadigrao Liveprul sa 2:1, da bi iznenađujuće ostvario dva remija u Ligi 1 (Bordo, Strazbur).

Sudija: Vilijam Kolum (Škotska).