Kraj Solšerove bajke, Roma sa prednošću ide u Porto

Champions League 12. feb 201920:29 > 20:38
Alex Livesey/Getty Images

Odigrana su prva dva meča osmine finala Lige šampiona. U derbiju večeri, a možda i runde Pari Sen Žermen je slavio na Old Trafordu protiv Mančester Junajteda 2:0, dok je Roma na Olimpiku savladala Porto 2:1.

Junajtedu je presudio njihov bivši igrač Anhel di Marija, koji je režirao oba gola. Prvo je u 53. minutu sjajno iz kornera pronašao Kimpembea, koji je iskoristio lošu postavku odbrane domaćina i zakucao loptu u mrežu gola De Hee. Kod drugog gola sjajno je našao Kilijana Embapea u 60. minutu i na taj način Parižani su došli do velike prednosti pred revanš na njihovom terenu. Posao će im biti dodatno olakšan zbog crvenog kartona Pola Pogbe u finišu meča.

Roma je uspela da opravda ulogu favorita i potpuno zasluženo savlada Porto 2:1. Akteri kod oba gola Vučice bili su Edin Džeko kao asistent i Zaniolo kao strelac. Ipak, Adrijan je uspeo da prepolovi zaostatak i na kraju obezbedi odličan rezultat Zmejavima za revanš na Iberijskom poluostrvu.

Revanši ova dva meča na programu su 6. marta.

Tok mečeva

Počeo je Mančester Junajted veoma agresivno, sa željom da dođe do ranog gola. Veliku šansu imao je Markus Rašford u devetom minutu, ali je njegov udarac krajnjim naporom izvukao iz gola Đanluiđu Bufon. Imao je i PSŽ veliku priliku, preko Kilijana Embapea. David de Hea praktično je već bio matiran, ali je mladi napadač šutirao pored gola i u 29. minutu ostalo je 0:0.

U Rimu nešto manje uzbuđenja. Roma ima terensku inicijativu, ali bez konkretnih prilika. Sve do 39. minuta kada je Džeko napravio slalom po levoj strani, došao u priliku da šutira, ali je pogodio stativu.

Prvi do gola stigli su igrači Pari Sen Žermena. Anhel di Marija odlično je izveo korner sa desne strane, lopta je došla do druge stative gde niko nije ispratio štopera Kimpebea, koji nije propustio priliku da iz gotovo neposredne blizine zakuca loptu u mrežu De Hee.

Samo sedam minuta kasnije PSŽ dolazi do 2:0. Ponovo je asistent bio Argentinac, koji je u karijeri igrao na Old Trafordu, a gol je postigao Kilijan Embape.

Gol je postignut i u Rimu. Konačno je probijen bunker Porta i to u 70. minutu. Džeko je sjajno primio loptu okrenut leđima u šesnaestercu, uposlio Zaniola, koji je preciznim udarcem pogodio suprotan gol golmana Ikera Kasiljasa za 1:0. Samo dva minuta kasnije isti akteri i isti ishod. Ponovo je Džeko prihvatio loptu, sjajno povukao, šutirao izuzetno sa jedno 18 metara. Pogodio je stativu, ali na pravom mestu se našao ponovo Zaniolo i rutinski smestio loptu u praznu mrežu za ogromnih 2:0.

Međutim, brzo je uzvratio Porto. Iskoristili su gosti činjenicu da su oba Romina beka bili visoko, lopta je posle nespretnog pokušaja šuta Soareša, uz dosta sreće došla do Adrijena, kome nije bilo teško da savlada Mirantea za značajan gol u gostima. Imala je Roma šansu u nadoknadi da ponovo stekne dva gola prednosti. Džeko se sjajno izborio za kontru, otvorio izvanredno kontru, lopta je došla do Kolarova, koji je iskosa šutirao pravo u lice golmana Kasiljasa, ali gola nije bilo. Na kraju, oba tima mogu da budu zadovoljna, Vučica jer je pobedila, Porto jer ima aktivan rezultat pred revanš.

Na Old Trafordu ekipa Tomasa Tuhela uspešno je sačuvala lepih 2:0, a do kraja je Pol Pogba dobio i drugi žuti karton i ostavio saigrače na cedilu za revanš.