Ajaksova zarada od LŠ – preko 100 miliona evra!

Champions League 17. apr 201915:37 > 15:38
Getty images/Michael Steele

Za Ajaks je plasman u polufinale Lige šampiona doneo neverovatnu finansijsku dobit. Ne samo od novčanih nagrada koje garantuje UEFA za pobede i plasmane u naredne runde, već i od situacije na berzi i budućih akcija kluba.

Glavna cifra -u ovom trenutku Ajaks je od Lige šampiona zaradio minimum 98,65 miliona evra i uskoro će prestići magičnu granicu od 100 miliona evra. Za holandski fudbal, to je neverovatan podatak: Ajaks je u celoj sezoni 2017/18 prihodovao 92 miliona evra. U stvari, u jednoj Ligi šampiona, „kopljanici” su duplirali budžet.

Iz čega se sastoji finansijska dobit?

15,25 miliona evra – fiksna uplata za ulazak u grupnu fazu, koju dobijaju svi učesnici (32 kluba), uz dodatak da su u takmičenje krenuli iz druge runde kvalifikacija.

Povezano

18,8 miliona evra – prihod od istorijskog rejtinga u evropskim kupovima. Počevši od ove sezone, svi učesnici Lige šampiona dobijaju bonuse, čija veličina zavisi od rezultata u evropskim kupovima u poslednjih 10 godina. Ajaks je trenutno na 16. mestu zbirne tabele koeficijenata u konkurenciji 32 kluba.

10,8 miliona evra – premija za rezultate u grupnoj fazi takmičenja (pobeda donosi 2,7 miliona, remi 900 hiljada), Ajaks je imao tri pobede i tri remija.

32 miliona evra – za prolaz iz grupe u osminu finala UEFA plaća 9,5 miliona evra, za četvrtfinale još 10,5, a za plasman u polufinale novih 12 miliona evra.

6,3 miliona evra – premija za rezultate u plej-of rundama, za dve pobede nad Realom i Juventusom i remi sa Torinezima kod kuće.

oko 11 miliona evra – prihod od ulaznica, oko šest miliona evra za tri domaća meča u grupnoj fazi takmičenja, tri miliona za prvi meč sa Realom i još dva miliona za pun stadion u meču protiv Juventusa.

ne manje od 4,5 miliona evra – prihod od TV prava. Novac za televiziju (za celu Evropu 292 miliona evra) distribuira se prema obimu nacionalnog tržišta, a ne prema rezultatima. Gledanost u Holandiji Lige šampiona je skromna, s obzirom na mali broj stanovnika, pa je i novac relativno mali. Ipak, nije manji od 4,5 miliona evra za grupnu fazu, a za doigravanje će biti i nešto više.

Ovo nije konačna cifra, jer će još najmanje 2 miliona evra „upasti” u Ajaksovu kasu od ulaznica za meč polufinala. Povećaće se i bonusi za grupnu fazu takmičenja.

Zanimljivo je i to da je krajem prošle godine Edvin van der Sar rekao da Ajaks ne može da troši novac na nivou mnogih klubova iz Lige šampiona. Ovakva kampanja u sezoni 2018/19 će sigurno omogućiti Amsterdamcima da ojačaju.

A evo kako je nastao današnji Ajaks:

Andre Onana (23 godine) – prešao iz sistema Barselone sa 18 godina

Nusair Mazrauji (21) – omladinska škola

Matijs de Ligt (19) – omladinska škola

Dejli Blind (29) – omladinska škola, letos došao iz Man. Junajteda za 16 miliona evra

Nikolas Taljafiko (26) – u 2018. prešao iz Independijentea za 4 miliona evra

Lase Šene (32) – u 2012. prešao kao slobodan igrač iz NEK Nijmegena

Frenki de Jong (21) – u 17. prešao iz Viljema drugog za 1 evro i procenat od buduće prodaje

Doni van de Bek (21) – omladinska škola

Hakim Ziješ (26) – u 2016. prešao iz Tventea za 11 miliona evra

David Neres (22) – u 2017. prešao iz Sao Paula za 12 miliona evra

Dušan Tadić (30) – prošlog leta došao iz Sautemptona za 11,5 miliona evra

Žoel Veltman (27) – omladinska škola

Klas Jan Huntelar (35) – posle osam godina vratio se u Ajaks kao slobodan igrač

Kasper Dolberg (21) – prešao iz Silkeborga sa 17 godina

Getty Images/Stuart Franklin

Ajaks je poslednjih godina sve više i više zaostajao u prihodima za evropskim bogatašima. Ako je 2011. godine razlika u zaradi između kluba iz Amsterdama i 20. kluba u Evropi iznosila 11 miliona evra, u 2018. godini ta razlika se povećala na 107 miliona evra!

Postoji mnogo razloga za to, a prvi je ograničenost holandskog tržišta, koje je daleko manje u odnosu na englesko i špansko. Ajaks godišnje zaradi manje od 10 miliona evra od televizijskih prava, a od glavnog sponzora, kompanije Zigo osam miliona evra. Uspeh u Ligi šampiona donosi značajan skok Ajaksu na svim listama.

Model za postojanje kluba u takvim uslovima je odavno definisan – prodaja najboljih igrača. Prvo, to je značajan novac, koji je u poslednje tri godine dostigao svotu od 74 miliona evra. Drugo, iako su ambicije igrača svuda jednake, osnovna razlika je visina plata. Ajaks je prošle sezone potrošio 53 miliona evra na „lične dohotke”, a Juventus na drugoj strani 259 miliona!

Ali, ako se do sezone 2016/17 Ajaks trudio da ne potroši mnogo na transfere (ne više od 13 miliona evra po sezoni), u poslednje tri investiranja u igrački kadar su znatno veća: 36, 28 i 42 miliona evra.

To je očigledno donelo rezultat i nadu da će u budućnosti preprodaja biti još profitabilnija. Liga šampiona i transferi su garant priliva ogromnog novca na amsterdamsku Arenu već ovog leta.

getty images/david ramos