Redsima sada srećna bela tačka: Liverpulu Superkup

Champions League 14. avg 201920:38 > 23:46
Michael Regan/Getty Images

Fudbaleri Liverpula osvojili su pehar Superkupa Evrope, pošto su u istorijskom engleskom finalu savladali Čelsi posle boljeg izvođenja penala.

Šampion Evrope je bolje otvorio meč u Istanbulu i kroz terensku inicijativu stvorio nekoliko šansi. Najbolju je propustio Mohamed Salah, koji je posle utrčavanja po desnoj strani i situacije jedan na jedan šutirao pravo u Kepu.

Ne računajući udarac Van Dajka glavom posle kornera nešto kasnije, bila je to jedina prava šansa sa ekipu Jirgena Klopa u prvih 45 minuta, pošto je Čelsi u nastavku zaigrao konkretnije i uspostavio kontrolu.

Iz takve igre, prvo je Pedro pogodio prečku, a zatim je Žiru doveo Plave u vođstvo. Pulišić je sjajno proigrao Francuza iza odbrane Crvenih, koja je tokom celog duela bila visoko postavljena, a ovaj udarcem u dalji ugao savladao Adrijana.

Nekoliko minuta kasnije ponovo se zatresla mreža Liverpula, ovoga puta Pulišić je bio egzekutor, međutim, glavni sudija Stefani Frapar je poništila gol na signalizaciju pomoćnice zbog opravdanog ofsajda.

Od starta drugog poluvremena, Roberto Firmino je zamenio Okslejd-Čemberlejna i taj potez Klopa promenio je tok utakmice.

Bobi je u narednih nekoliko minuta bio ključan čovek kod izjednačenja i dve ozbiljne šanse Liverpula.

Posle lopte Fabinja sjajno je izbegao ofsajd zamku na ivici šesnaesterca i ispred istrčalog Kepe pravovremeno proigrao Manea, kojem nije bilo teško da pogodi praznu mrežu, a zatim su napadi preko njega išli pre nego što su sa 16 metara pretili Fabinjo i Henderson.

Bio je šampion Evrope konkretniji i u nastavku, Čelsi je tek na trenutke preko kontri pretio, pa je u jednom napadu Kepa sa dve fantastične intervencije spasao Plave.

Najpre je odbranio udarac Salaha, a zatim je odbitak Van Dajka sa pet metara skrenuo do prečke.

Do kraja još jedan gol londonskog kluba nije priznat zbog ofsajda, pa je posle 90 minuta rezultat ostao 1:1.

Produžetak je počeo sa dva brza gola. Prvo je Liverpul, ponovo preko Manea, na sjajnu asistenciju Firmina, došao do 2:1 u 95. minutu. Međutim, samo pet minuta kasnije, posle duela između Adrijana i Ejbrahama, sudija Frapar dosudila jedanaesterac, iako se iz ponovljenog snimka moglo videti da je, blago rečeno, ovo sumnjiva odluka.

Ostalo je 2:2 do kraja produžetaka i odlučivao je penal rulet. U njima svi izvođači penala iz Liverpula su bili precizni, a odluka je pala u poslednjoj seriji kada je šut Ejbrahama odbranio Adrijan.

Liverpulu je ovo četvrti trofej Superkupa Evrope, dok je Čelsi ostao na jednom.

Tok duela iz Istanbula pratite uživo uz NAŠ PORTAL.

Od prvog minuta igra se otvoreno na obe strane, iako Liverpul ima nešto veći posed lopte. Crveni su prvi zapretili preko Fabinja udarcem sa distance, da bi na isti način na drugoj strani pokušao Pedro.

Najbolju priliku u prvom delu meča imao je Mohamed Salah, igrao se 16. minut kad je Salah dobio loptu u prostor i u situaciji jedan na jedan šutirao u dobro postavljenog Kepu.

Plavi su posle svega pet minuta uzvratili, Pedro je probio po levoj strani, šutirao snažno levom nogom i zatresao prečku.

Nije mnogo vremena prošlo pre nego što je viđena nova dobra prilika za gol i nju je imao Liverpul. Van Dajk je dobro skočio posle kornera i ispred istrčalog Kepe šutirao glavom malo iznad prečke.

Goool! Od 36. minuta Čelsi vodi sa 1:0, strelac je Olivije Žiru! Plavi su u nekoliko navrata pre pogotka ozbiljno pretili, a u ovoj situaciji Pulišić je sjajno proigrao Francuza iza leđa odbrane Crvenih. Vrsnom strelcu nije bilo teško da smesti loptu u dalju mrežu.

Koji minut kasnije ponovo se zatresla mreža Adrijana, Pulišić je sa petnaestek metara pogodio bliži ugao, međutim, glavni sudija Stefani Frapar je poništila gol na signalizaciju pomoćnice zbog ofsajda.

Bila je to ujedno i poslednja zanimljiva situacija u prvih 45 minuta meča u Istanbulu.

Poluvreme: Liverpul – Čelsi 0:1

Od starta drugog poluvremena, Roberto Firmino je ušao na teren umesto neprimetnog Okslejd-Čemberlejna.

Goool! Liverpul je izjednačio na 1:1, golom Sadija Manea u 48. minutu! Fabinjo je poslao loptu iza leđa odbrane, Firmino izbegao ofsajd zamku i proigrao Manea ispred istrčalog Kepe, pa Senegalcu nije bilo teško da zatrese praznu mrežu za odličan početak drugog dela.

U visokom ritmu Redsi su igrali i u narednim minutama, ulazak Firmina pokazao se kao pun pogodak, pa je Brazilac vrlo brzo bio glavni kreator šansi koje su imali Fabinjo i Henderson.

Prvi je sa šesnaest metara šutirao malo pored stative, a udarac drugog uz odbitak zaustavio je Kepa.

Posle velikog naleta Liverpula, Čelsi je uspostavio blagu inicijativu u nastavku i iz takve igre u 65. minutu prvi put zapretio u drugom delu. Pulišić je šutirao sa ivice šesnaesterca posle povratne lopte, ali je njegov udarac izblokiran.

Najbolju šansu za preokret Redsi su imali u 74. minutu, ali je Kepa fantastično reagovao u dva navrata. Najpre je odbranio udarac Salaha, a zatim je odbitak Van Dajka sa pet metara skrenuo do prečke i spasao svoj tim.

U 84. minutu ponovo je Čelsi pogodio gol Redsa, ali ni on nije priznat zbog opravdane ofsajd pozicije. Ovoga puta rezervista Maunt je ostao iza odbrane Crvenih.

Na ulasku u nadoknadu vremena, Lampardov tim je zapretio posle kornera i to je bila poslednja prava prilika tokom 90 minuta igre.

Liverpul – Čelsi 1:1 (slede produžeci)

Jirgen Klop izvršio je izmenu. Umesto Endija Robertsona ušao je Trent Aleksandar Arnold, koji je otišao na desnog beka, a na levu stranu preselio se Džo Gomez. Upravo je on imao šansu u prvom napadu, lepo je prodro po levoj strani, namestio se na desnu nogu, ali je njegov udarac odbranio Kepa.

Goool!Liverpul vodi. Ponovo je Mane strelac, a ponovo Roberto Firmino asistent, posle fenomenalnog duplog pasa u 95. minutu.

Imao je Ejbraham veliku šansu, našao se oči u oči sa Adrijanom, koji je nogom, krajnjim naporom uspeo da interveniše. Ipak, već u narednom napadu posle duela Adrijana i Ejbrahama Stefani Frapar dosudila je penal. Goool!Žoržinjo je u 101. minutu rutinski izveo penal i doneo izjednačenje – 2:2.

U međuvremenu, dvostrukog strelca Manea zamenio je Divok Origi. Veliku šansu imao je Čelsi preko Tejmija Ejbrahama u 105. minutu. Sjajno je ubacio Ros Barkli, a Ejbraham je unutar peterca zahvatio loptu, ali je otišla pored gola.

U 113. minutu sjajnu šansu je imao Mejson Maunt. Lepo mu je loptu ostavio Ejbraham, Maunt snažno šutirao, ali je Adrijan sjajno intervenisao. U nastavku akcije Pedro je šutirao tik pored stative.

Posle 120 minuta ostalo je 2:2, što znači da će se šutirati penali.

Prva serija Oba izvođača bila su sigurna. Firmino sa jedne i Žoržinjo sa druge strane

Druga serija Još jedan precizan penal. Fabinjo donosi novo vođstvo Liverpulu. Ali i Barkli izuzetno siguran za 2:2.

Treća serija Divok Origi, uz mnogo sreće, pogađa, iako je loptu na ruci imao Kepa, ali mu je prošla ispod ruke. Sa druge strane Mejson Maunt pogađa sam gornji ugao i vraća ravnotežu – 3:3.

Četvrta serija Ponovo Kepa na ruci imao loptu, ali šut Aleksandera Arnolda dovoljno snažan da završi u golu. Emerson šutira po sredini gola, ali se Adrijan bacio u stranu, tako da je 4:4.

Peta serija Salah rutinski donosi prednost Liverpulu u poslednjoj seriji. Adrijan brani Ejbrahamu za Superkup