Getty Images/Friedemann Vogel

18.05.2020 | 18.24 > 19:00

Iz Madrida uzvraćaju Barsinim dosijeom o "krađama"

Priznanje engleskog sudija Marka Klatenburga da je Serhio Ramos postigao gol iz ofsajda u finalu Lige šampiona 2016. otvorilo je pandorinu kutiju. Prvo su katalonski mediji izneli istorijat "krađa" Real Madrida, a sada dolazi kontraudar iz prestonice Španije.

Barcelona, Liolen Mesi, Lionel Messi

Alex Caparros, Getty Images Sport

Tekst "El Mundo Deportivo" u kojem su iz taksativno izložene sporne situacije koje su dosuđene u korist Reala (ne naravno i one protiv njega) vrlo brzo je postao viralan i šerovan duž, ne samo Katalonije, već i šire. Pošto je Real istovremeno i jedan od najpopularnijih ali i najomraženijih klubova, tekst je pao na plodno tle. Ali usledila je i očekivana reakcija. Mediji iz prestonice Španije "prisetili" su se i utakmica najvećih rivala u kojima su propisno počašćeni od sudija, a posebno se šeruje tekst madridskog "Ok diario" u kom se taksativno nabrajaju sportne utakmice, a sudije nazivaju spasiocima Barselone.

1. Polufinale Lige šampiona 2009. Čelsi - Barselona 1:1 (prvi meč 0:0)

Kada se pominju najveće, ne samo Barselonine, već generalno fudbalske krađe, možda i prvo mesto zauzima "masakr" Čelsija na Stamford Bridžu. Norveški sudija Evrebo pošteno je oštetio Čelsi, ne dosudivši nekoliko penala za londonski tim kod rezultata 1:0 i time praktično omogućio Barseloni da ostane u igri do samog kraja, što je u nadoknadi iskoristio Andres Inijesta i golom odveo Barselonu u finale, u kojem je kasnije savladala Mančester Junajted.

2. Finale Lige šampiona 2006. Barselona - Arsenal 2:1

Već u 18. minutu Barselona je stekla prednost igrača više, posle čistog faula Jensa Lemana nad Samjuelom Etoom van šesnaesterca u izglednoj gol šansi. U nastavku akcije postignut je gol preko Žilija, ali on je poništen zbog zaustavljanja igre. Inače, ovde se stavlja "na teret" Barsinim igračima da su i pre gola Žilija skočili ka sudiji tražeći da pokaže Lemanu crveni karton, čak i po cenu da se gol ne prizna, jer navodno važnije im je bilo da imaju igrača više 70 i kusur minuta.

3. Polufinale Lige šampiona 2006. Barselona - Milan 0:0 (prvi meč 1:0)

Posle pobede na San Siru Barselona je imala dobijenu situaciju. Ali umalo da stvari krenu drugim tokom. U 60. minutu Andrej Ševčenko je postigao gol i praktično izjednačio ukupan rezultat, ali sudija Markus Merk video je faul u napadu nad Karlesom Pujolom (u tekstu se navodi da ga je jedino on video).

4. Osmina finala Lige šampiona 2011. Barselona - Arsenal 4:1 (prvi meč 1:2)

Iako sam rezultat drugačije pokazuje, ovde se vodila velika borba. Arsenal je u 53. minutu uspeo da dođe do potrebnih 1:1, ali je onda na scenu stupio sudija Masimo Busaka, koji je prestrogo isključio Robina van Persija. Na kraju je Barsa uspela da zabeleži ubedljivu pobedu i ode sve do titule te sezone.

5. Polufinale Lige šampiona 2011. Real Madrid - Barselona 0:2, 1:1

Ono što sigurno najviše boli Madridiste je poraz u polufinalu Lige šampiona iste godine. Barsa je došla do velike pobede na Bernabeu, mada tek posle crvenog kartona koji je dobio Pepe zbog starta nad Danijel Alvešom, a madridske kolege konstatuju da kontakta nije bilo. Žale se i na neopravdano poništen gol Iguraina u revanšu za 1:1 gde je De Blekere dosudio faul u napadu Kristijana Ronalda. Real jeste kasnije došao do 1:1, ali tada je već bilo kasno za preokret.

6. Osmina finala Lige šampiona 2016. Barselona - PSŽ 6:1 (prvi meč 0:4)

Posle pobede Parižana u prvom meču 4:0 Barselona je bila na konopcima. Ali malo va bank igra, malo kukavičluk Svetaca, a dosta i sudijske odluke, dovele su do istorijskog preokreta. Prvo nije suđen čist penal za Di Mariju u završnici meča, a onda je kod 5:1 dosuđen jako sumnjiv penal za Barselonu, koji je Nejmar realizovao za konačnih 6:1.

7. Barselona - Inter 1:0 (prvi meč 1:3)

Iako je Barselona ispala od Intera, ovaj meč kolege iz "Ok diario" stavljaju pod parolom "nisu mogli preko Murinja." Ipak, ističe se crveni karton Tijaga Mote u 28. minutu čime je Barselona više od sat vremena imala igrača više, ali nije uspela da nadoknadi poraz od 3:1 iz prvog meča.