Zvezda posle 32 godine ispala sa penala

Champions League 16. sep 202016:05 > 19:49
REUTERS/Marko Djurica

Šampion Srbije Crvena zvezda poražen je u Nikoziji od Omonije u trećem kolu kvalifikacija za Ligu šampiona posle penala 1:1 (4:2).

Crvena zvezda je svoju šansu propustila u predviđenih 90 minuta. Uspela je Zvezda da se vrati posle nesrećno primljenog gola u 31. minutu, kojem je kumovao Borjan a strelac je bio Luftner. Do poluvremena Ivanić je doneo izjednačenje, a onda je do 75. minuta Zvezda imala nekoliko sjajnih prilika, posebno preko Bena, ali nije bilo gola.

Golova nije bilo ni u produžecima i odlučivali su penali. Za razliku od prošle godine, ove Zvezda nije imala sreće. Sva četvorica igrača Omonije bila su precizna sa bele tačke, dok je golman Fabijano odbranio udarce Falćineliju i Degeneku, a Gavrić i Ben su bili precizni. Ovo je ujedno prva eliminacija Crvene zvezde sa bele tačke posle 32 godine kada je Milan u osmini finala Kupa šampiona bio uspešniji.

Crvenu zvezdu očekuje žreb za plej-of Lige Evrope u kojem će biti među povlašćenim timovima, dok će Omonija protiv Olimpijakosa igrati za Ligu šampiona, sa već obezbeđenim plasmanom u Ligu Evrope.

Trener Crvene zvezde Dejan Stanković imao je muke u sastavljanju tima, zbog povreda Marka Gobeljića, Milana Rodića, Bena, Kataija i Ričmonda Boaćija. Ipak, svi su u sastavu osim najsvežije povređenog Boaćija, koji nije ni doputovao na Kipar, a umesto njega najistureniji u napadu Zvezde biće Aleksa Vukanović.

Crvena zvezda (4-1-4-1): Borjan – Gobeljić, Milunović, Degenek, Rodić – Sanogo – Katai, Ivanić, Kanga, Ben – Vukanović.

Omonija (4-4-2): Fabijano – Leng, Hubokan, Luftner, Lečjaks – Papulis, Gomes, Gomeš, Dos Santos – Bauteak, Kakulis.

Meč se igra u Nikoziji na stadionu GSP, bez prisustva publike, sa početkom od 17 časova.

Tok meča:

Zanimljive garniture dve ekipe. Domaćin, čije su boje zelena i bela, u ovom meču igraće u dominantno crvenoj garnituri dresovima, sa belim detaljima. Zbog toga Crvena zvezda će igrati u rezervnoj, crnoj garnituri.

3′ Prvi pokušaj na utakmici, igrač Omonije Tijago šutirao je sa distance, ali visoko preko gola.

5′ Na početku utakmice ekipa Dejana Stankovića odlučila se da igra strpljivo i na kontre, ali uspela je već da zapreti. Akcija po desnoj strani, lopta je došla do Aleksandra Kataija, koji je pokušao da uposli nekoga u srcu peterca, ali je odlično intervenisao golman Fabijano.

8′ Novi pokušaj Omonije, ovog puta lopta je išla u okvir gola, ali udarac Kakulisa glavom bio je lak plen za Milana Borjana.

13′ Dobru formu iz prethodnih mečeva Mirko Ivanić je najavio i u ovom duelu. Lepo je napravio sebi poziciju za šut sa nekih 17 metara iskosa sa leve strane i odlično je šutirao, ali je Fabijano odlično intervenisao.

15′ Prvi žuti karton na utakmici dobija ga Sanogo. Morao je zadnji vezni da napravi prekršaj i spreči opasnu polukontru, koju je greškom otvorio Gejlor Kanga.

17′ Loša procena Milunovića, koji nije uspeo da raščisti loptu koja je skakutala i dozvolio je Kipranima da izvedu kontru, ali nisu uspeli ozbiljnije da ugroze Borjana.

19′ Uzvraća Zvezda. Kanga, Ivanić i Katai napravili su neugodnu situaciju na malom prostoru u šesnaestercu, Katai je na kraju centrirao a Ben pokušao makazicama ali preko gola.

25′ Odlična akcija Zvezde, sjajan centaršut Kange, Ben je zahvatio loptu glavom, ali tik preko gola je otišla.

27′ Još bolja prilika za Zvezdu posle kornera Bena. Najviše je skočio Sanogo, spustio je na peterac, tamo je bio njoj najbliži Vukanović, ali umesto da smesti loptu u gol igrao je rukom i tako je propala velika prilika za goste.

31′ GOOLLL!!! Omonija postiže gol, koji ide na dušu Milana Borjana. Nekoliko vezanih kornera izveo je Španac Gomes, ali Zvezdini igrači nisu uspevali da izbace lopte koje su išle na prvu stativu. Jedna takva lopta išla je u gol, Borjan je slabo reagovao, napucao loptu o stativu, a ona se odbila o Luftnera i ušla u gol.

39′ Pokušavao je dosta Kanga, ali treći šut bio je jako blizu i završio je tik pored gola. Nekoga je pipnula lopta i završila u korner, posle kojeg je bilo opasno, lopta je pala u peterac, ali je dosuđen faul Sanoga nad golmanom Fabijanom.

45′ GOOOOLLLLL!!!!!! U pravo vreme Zvezda dolazi do izjednačenja. Odličan centaršut Bena, na pravom mestu Ivanić, koji je glavom rutinski savladao Fabijana za 1:1.

45+1′ Umalo potpuni preokret. Zvezda se rastrčala posle gola, imala sjajnu kontru i Ivanić je bio u dobroj šansi, ali je njegov šut blokiran i ostaje 1:1 na poluvremenu.

Poluvreme. Po gol za obe strane, iako je Zvezda bila nešto bolji rival, posebno od primljenog kiks gola u 31. minutu. Na kraju, u smiraj prvog dela Ivanić odličnu partiju kruniše golom za egal

48′ Prvu šansu u drugom poluvremenu imala je Zvezda, preko Kataija, koji je iskosa sa leve strane šutirao direktno u Fabijana.

52′ Katai dobija žuti karton, pošto je napravio faul posle izgubljene lopte na sredini terena.

54′ Slobodan udarac sa 25 metara po sredini, Katai je uzeo loptu i šutirao opasno u donji ugao ali je Fabijano izbacio u korner. Posle njega najviše je skočio Milunović, ali daleko pored gola je šutirao.

56′ Uzvraća Omonija. Buteak je nezgodno šutirao iskosa, a lopta  je pogodila Rodića i umalo završila u golu Borjana. Usledio je korner Tijaga i opet je išla lopta u gol, ali je ovog puta Borjan bolje intervenisao.

59′ Rodić se sjajno izborio za loptu, odlično poslužio Bena u srcu šesnaesterca po sredini gola, ali je šutirao preko gola. Propuštena velika prilika za Zvezdu.

62′ Zvezda dominira, ali i dalje nema gola. Ovog puta je veliku priliku propustio Ivanić. Sjajno mu je odložio Gobeljić, a strelac izjednačujućeg gola pogodio je spoljni deo mreže.

63′ Nikako Zvezda ne sme da se uspava. Kiprani umeju da iskoriste svaku grešku, a to je pokušao Gomeš, sjajnim šutem sa distance, tik pored gola Borjana.

66′ Nova situacija iz slobodnog udarca, još bolja pozicija, sa 22 metra po sredini, ali ovog puta Kanga šutira slabo, pravo u golmana Fabijana.

68′ Ako je gol njegova krivica, onda se Borjan u potpunosti iskupio u 68′ minutu. Buteak je iz blizine uhvatio nezgodan volej, šutirao u gol Zvezde, ali je Borjan sjajno odbranio i spasao Zvezdu.

75′ Nova fantastična prilika za Bena. Ponovo ga Rodić sjajno proigrava, ovog puta maltene sa penala Ben nesmetano šutira, ali slabo i njegov udarac je ovog puta blokiran

79′ Ben zaista nema sreće. Ponovo se namestio, ovog puta nešto dalje, ali je šutirao pored gola.

81′ Prva izmena u Zvezdi, Dušan Jovančić ulazi u igru umesto strelca gola Mirka Ivanića.

88′ Tempo je ozbiljno pao, mnogo se greši i kao da su se svi pomirili da će se igrati produžeci. U takvoj situaciji i pokušaj Jovančića sa distance koji je išao tik pored gola vredan je pomena.

89′ Najsvežije pojačanje Dijego Falćineli ulazi u igru umesto Alekse Vukanovića.

Kraj predviđenih 90 minuta na Kipru, igraće se produžeci. Ovo će biti treći put Omoniji u ovom ciklusu da igra produžetke, Crvenoj zvezdi je ovo treća godina zaredom da u trećem kolu kvalifikacija za Ligu šampiona igra produžetke. A i poslednji dvomeč dve ekipe u sezoni 2012/13. u trećem kolu kvalifikacija za Ligu Evrope završen je tek posle penal ruleta.

96′ Dosta grešaka na obe strane i prilično oprezne igre. Prva zanimljiva situacija u produžetku je pokušaj makazica Senea, ali bez ikakve opasnosti za Borjana.

99′ Dobra kontra Zvezde, Katai je lepo povukao, proigrao Falćinelija, koji je ušao u šesnaesterac, ali nije mogao da se izbori za poziciju za šut.ž

101′ Katai izlazi iz igre, ulazi Željko Gavrić. S obzirom da je bio povređen, Katai je odradio sjajan posao, ali jednostavno nije mogao više.

105′ Kraj prvog produžetka. Jasno je da igrači obe ekipe sve više razmišljaju o odbrani sopstvenog gola i da se odluka prolongira za penale.

106′ Poslednja izmena Gajić ušao umesto Rodića.

111′ Oštar start Senea, za koji je dobio žuti karton, ali i povređen Sanogo, bez koga će Zvezda nastaviti meč.

112′ Sveži Željko Gavrić sjajno šutirao, ali tik iznad prečke. Sanog se ipak vraća u igru.

116′ Milunović dobija žuti karton

117′ Žuti karton dobija i Gajić

Posle 120 minuta isti rezultat kao i posle 45 i 90 minuta – 1:1. Penali će odlučivati. Zvezda u istoj situaciji kao i prošle sezone, kada je u ovoj fazi, takođe posle produžetka, šutirala penale protiv Kopenhagena

PENALI

Zvezda vodi 1:0, pogađa Gavrić. Siguran prvi penal i za Omoniju Đordi Gomes – 1:1.

Drugu seriju golom otvara Ben – 2:1. Ali uzvraća i Viktor Gomeš – 2:2

Prvi neiskorišćen penal za Falćinelija. Na drugoj strani Asante pogađa i Omonija prvi put vodi 3:2.

Degenek takođe promašuje. Lescijak pogađa za 4:2 i Omonija ide u plej-of.