David Ramos, Getty Images

24.09.2020 | 22.08 > 23:34

Bajernu posle preokreta i Superkup Evrope

Fudbaleri Bajerna osvojili su trofej Superkupa Evrope pošto su na "Puškaš areni" u Budimpešti posle produžetaka pobedili Sevilju rezultatom 2:1 (1:1).

Bajern Minhen Superkup Evrope 2020

REUTERS/Attila Kisbenedek

Bavarci, aktuelni šampioni Evrope, drugi put u klupskoj istoriji osvojili su Superkup. Prethodno su 'apsolutno najbolji' na Starom kontinentu bili 2013.

Andalužani su ostali na jednom trofeju, osvojenom 2006, a ovo im je čak peti poraz u utakmicama Superkupa.

Duelu u prestonici Mađarske prisustvovali su i navijači, prvi put još od marta u mečevima pod pokroviteljstvom UEFA.

Ekipa Hansija Flika bila je dominantna u većem delu utakmice, ali je Sevilja prva povela. Igrao se 12. minut kada je David Alaba u kaznenom prostoru Bavaraca oborio Ivana Rakitića, povratnika u redove Andalužana, a precizan sa bele tačke Lukas Okampos.

Bajern je nastavio da napada, Tomas Miler, Benjamin Pavard i Robert Levandovski su imali odlične šanse, međutim, rezultat se nije menjao. Ipak, veliku nadmoć nemački tim je krunisao pogotkom u 35. minutu.

Levandovski je asistirao, a Leon Gorecka iz neposredne blizine savladao Bona za 1:1.

Sevilja je na početku drugog poluvremena preko Luka de Jonga zapretila, a pet minuta kasnije Levandovski je zatresao mrežu protivnika, međutim, VAR je pokazao da je bio u ofsajdu.

Sve do 76. minuta i pokušaja Serža Gnabrija nije bilo mnogo uzbuđenja u Budimpešti, a kada je Manuel Nojer u 87. minutu odbranio udarac Jusefa El Nesirija u situaciji jedan na jedan bilo je jasno da će meč da ode u produžetke.

Isti igrač je i u drugom minutu nadoknade pokušao, ali je Nojer i ovoga puta bio uspešnijhi. Potom su šanse imali Džošua Kimih i Korentin Toliso... Ofanziva se isplatila u 104. minutu, kada je rezervista Havi Martines posle gućve bio na pravom mestu i glavom loptu poslao u mrežu.

Bavarci su sigurnom igrom do kraja meča sačuvali prednost i nastavili tamo gde su prošle sezone stali - sa osvajanjem trofeja.

Meč uživo:

12. minut - Sevilja je pomalo neočekivano povela - 1:0. Ivan Rakitić je iznudio jedanaesterac nakon što ga je David Alaba oborio u kaznenom prosoru. Lukas Okampos je bio precizan sa bele tačke.

25. minut - Bajern je dodao gas, ali Andalužani i dalje odolevaju i čuvaju minimalnu prednost.

34. minut - Bavarci su izjednačili - 1:1. Levandovski je sjajno asisitirao Gorecki, a nemački reprezentativac lopti iz prve poslao u gol Sevilje.

Rezultat posle prvog poluvremena je 1:1.

51. minut - Levandovski je postigao gol, ali je sudija Entoni Tejlor posle asistencije VAR poništio pogodak Poljaka ofsajda.

56. minut - prve promene u Sevilji. De Jong i Rakitičć izlaze, na terenu su En Nesiri i Tores.

71. minut - Sane dobija šansu umesto Toliska.

73. minut - nema mnogo uzbuđenja u Budimpešti.

76. minut - Gnabri je centrirao, ali je reagovao jedan od defanzivaca Sevilje i otklonio opasnost.

79. minut - Miler je oprobao udarac, ali bez promene rezultata.

87. minut - velika šansa za Sevilju! El Nesiri je bio oči u oči sa Nojerom, ali je golman Bavaraca spektakularno reagovao i sačuvao mrežu.

90. minut - četvrti sudija je pokazao da će se igrati još četiri minuta.

90+5 minut - gledaćemo produžetke u Budimpešti.

104. minut - Bajern vodi 2:1. Strelac je Havi Martines. Rezervista Bavaraca bio je na pravom mestu posle gužve u šesnaetsercu i glavom je matirao Bona.

105. minut - Prvak Evrope vodi posle prvog produžetka.

110. minut - Bavarci održavaju prednost, ali i napadaju.

120. minut - meč je završen. Bajern je drugi put u istoriji osvojio Superkup Evrope.