Morata slomio Mađare u 92, Barsa rutinski u Kijevu

Champions League 24. nov 202021:22 > 21:25
REUTERS/Valentyn Ogirenko

Barselona i Juventus uspeli su dva kola pre kraja da osiguraju prve dve pozicije u grupi G i obezbede plasman u nokaut fazu Lige šampiona.

Barselona je ubedljivo pobedila Dinamo u Kijevu 4:0, dok je Juventus posle mnogo muka savladao u Torinu tim Ferencvaroša 2:1.

Katalonci su u prestonicu Ukrajine stigli bez više od pola tima. Povređeni su Đerar Pike, Serhio Buskets, Ansu Fati, Serđi Roberto, Samjuel Umtiti i Ronald Arauho, dok je Ronald Kuman odlučio da odmori Lionela Mesija i Frenkija de Jonga.

Taj luksuz omogućio mu je maksimalan učinak u prethodne tri utakmice, pa je i remi iz ovog duela bio dovoljan da se obezbedi plasman u osminu finala Lige šampiona.

Trener Barselone Ronald Kuman napravio je čak sedam izmena u odnosu na startnu postavu koja je izgubila za vikend od Atletika u Madridu. Međutim i tako šaren sastav bio je dovoljan da ostvari rutinsku pobedu u Kijevu.

Svi golovi pali su u drugom poluvremenu. U 52. minutu strelac je bio desni bek Seržinjo Dest, bivši fudbaler Ajaksa, koji se ubacio iz drugog plana i matirao golmana Bušana za svoj prvenac u dresu Blaugrane Barselone.

Samo pet minuta kasnije posle kornera Danac Martin Brajtvejt bio je sam na drugoj stativi i lako ubacio loptu u mrežu. Isti igrač je u 70. minutu uspešno izveo jedanesterac, koji je skrivio Popov. Konačan rezultat u drugom minutu sudijske nadoknade vremena postavio je Antoan Grizman, koji je u igru ušao u drugom poluvremenu.

Dinamo: Bušan, Kedziora, Karavaev (Popov), Mikolenko, Zabanji, Harmaš (Andrievski), Bujalski, Verbič, De Penja (Supriaha), Šaparenko (Lednev), Šepelev. Trener: Mirčea Lučesku.

Barselona: Ter Štegen, Dest, Lengle (Đordi Alba), Firpo, Mingueza, Alenja, Pjanić (Riki Puđ), Kutinjo (Grizman), Brajtvajt, Trinkao, Pedri (Mateus Fernandes). Trener Ronald Kuman.

REUTERS/Massimo Pinca

Mnogo više neizvesnosti bilo je u Torinu. Počelo je velikim  iznenađenjem, Mirto Uzuni je u 19. minutu doveo Ferencvaroš u vođstvo posle odličnog prodora Nguena.

Juventus je napadao i do izjednačenja došao u 35. minutu, kad je Kristijano Ronaldo sjajnim udarcem levom nogom sa 20-tak metara matirao golmana mađarskog šampiona. Njegov 70. gol na domaćem terenu čime se izjednačio sa Leom Mesijem.

Nastavili su torinski crno-beli sa stihijskim napadima, ali nisu uspevali da pronađu put do mreže. Andrea Pirlo je u drugom poluvremenu ubacio u igru Kjezu, Kaluševskog i Moratu i upravo je ovaj poslednji u 75. minutu pogodio stativu.

I kad je izgledalo da će Ferencvaroš ostvariti podvig i odneti bod iz Torina, Morata je u 92. minutu uspeo da savlada golmana Dibuša, koji je mogao mnogo bolje da reaguje u tom trenutku. Tragedija za Mađare.

Juventus: Šćešni, Kvadrado, Danilo, De Ligt, Aleks Sandro, MekKeni (Kaluševski), Bentankur (Rabio), Artur, Bernardeski (Kjeza), Dibala (Morata), Kristijano Ronaldo. Trener: Andrea Pirlo.

Ferencvaroš: Dibuš, G. Lovrenčiš (Botka), Blažič, Frimpong, Dvali, Heister, Siger (Leiduni), Somalia, Zubkov (Isael), Uzuni, Nguen (Boli). Trener: Sergej Rebrov.