Getty images/Steve Welsh

31.03.2019 | 20.19 > 20:23

FCK ponovo na plus tri

Danski superligaši započeli su drugu fazu šampionata, a FC Kopenhagen ponovo ima tri boda prednosti u odnosu na Mitjilend.

Dan posle šampionovog remija, FCK je pred svojim navijačima pobedio Esbjerg 1:0. Jedini gol postigao je Mohamed Darami, momak rođen 2002. godine. Boilesen je u 39. minutu prošao po desnoj strani i vratio na 12 metara, odakle je 17-godišnjak poreklom iz Sijere Leone loptu smestio u ugao. Darami je jesenas sa 16 godina i 8 meseci dao gol u kupu protiv Vibija i postao najmlađi strelac u istoriji FCK, a ovo mu je prvi ligaški pogodak u šestom nastupu za „Gradsku ekipu“. Lider je samo minut kasnije ostao bez isključenog Vinda, ali je zadržao pobedu i sad ima 64 boda.

Ostala tri meča u nedelju igrana su u grupama za opstanak. U grupi B Vendsisel i Hobro, koji se grčevito bore da ne ispadnu, odigrali su spektakularnih 3:3. Tjernelund je doneo gostima ranu prednost, ali su domaćini sa tri vezana gola stekli veliku prednost u derbiju severa. Ipak, sjajni Norvežanin Per Ćirkevol je najpre smanjio četvrt sata do kraja, a u petom minutu sudijske nadoknade doneo je veliki bod Hobru, koji bi na zgusnutom dnu mogao da pravi trazliku između baraža i direktnog ispadanja.

U drugom meču grupe B domaćin je u Olborgu je iz prvog napada poveo golom Frederika Berstinga, ali je Randers preokrenuo u uvodnim minutima drugog poluvremena. Lobžanidze je izjednačio, a pobedu ekipi iz Kronjilenda doneo je autogol Pedersena. Randers je tako prestigao AaB, ali je tu sasvim jasno da će ovi timovi biti bezbedni, jer pet kola pred kraj razmak između drugog i trećeg u grupi iznosi 13 bodova.

U grupi A biće dramatično, jer su tri tima sačekala podelu lige u samo tri boda. Na otvaranju grupe Senderjiske je dočekao Horsens, a golova nije bilo. Gosti su bili mnogo bolji, pogotovo tokom pola sata u drugom poluvremenu dko su imali igrača više (crveni Juelu-Nilsenu), ali je isključenje Heltnea Nilsena donelo ravnotežu. Najbliže golu gosti su bili kada je Egert Nilson izbio loptu sa gol-linije, a za domaće je stativu u 89. minutu pogodio Lider.

AGF će imati priliku da pobegne pet bodova od crte, ako kod kuće pobedi gotovo otpisani Vajle u ponedeljak uveče.

Po propozicijama takmičenja plej of se igra dvokružno (deset kola), šampion ide u kvalifikacije za LŠ, drugi za Ligu Evrope, a trećeg čega plej of sa najboljim iz donje polovine tabele. Od raspleta u kupu zavisi da li će u Evropu pobednik tog takmičenja, ili liga dobija još jedno mesto (u tom slučaju bi treći išao direktno, a četvrtog bi čekao baraž meč).

U donjoj polovini tabele obe grupe se igraju dvokružno (po šest kola). Po dva bolja igraju polufinale i finale, a ukupni pobednik će kao gost igrati baraž za Evropu. Dva slabija iz obe grupe igraju za opstanak, polufinale i finale. Najbolji od ta četiri je bezbedan, poraženi finalista igra baraž za opstanak sa trećim iz Divizije 1 (dva meča). Pobednik duela poraženih finalista će u baraž za vicešampionom D1 (dva meča), a tim sa samog začelja direktno ispada.