19.05.2019 | 20.52 > 21:03

Vajle ispao, Esbjerg kroz ludnicu do Evrope

Pretposlednji vikend danske Superlige doneo je mnogo uzbuđenja, posebno u Esbjergu, gde je domaćin u nadoknadi pobedio šampiona FCK 4:3.

Esbjerg

Philipp Guelland/EuroFootball/Getty Images

Esbjerg

Posle remija koji je OB izborio u Farumu (2:2) Esbjerg je preuzeo treće mesto, izvesno će igrati makar baraž za Evropu, a na korak su od toga da obezbede direktan plasman.

Na drugom kraju tabele Vajle se oprostio od elitnog ranga takmičenja, jer je kod kuće u produžetku izgubio od hobra 2:0. Hobro i Vendsisel će u baraž sa ekipama iz Prve divizije, a Horsens je obezbedio opstanak.

Dan je otvoren dramatičnom utakmicom u Farumu, gde je OB posle 17 minuta imao dva gola prednosti, precizni su bili Lund i Kadri. Noršelendu, koji već devet mečeva ne zna za pobedu, bodovi nisu značili ništa, jer nije imao šansu da se plasira u Evropu, ali najmlađi tim u ligi je imao snage da u drugom poluvremenu izjednači, golovima Ejmona i Rigora Jensena.

To je stvorilo priliku da Esbjerg prestigne rivale iz Odensea, ako pobedi već krunisanog šampiona FCK. Na Blu Voter Areni viđen je neverovatan meč, u koji je domaći EfB ušao sa velikom motivacijom i u prvom poluvremenu je vodio 2:0. Oba gola dao je Marokanac Tigaduini. Do ovog popodneva pozajmljeni igrač Malage bio je strelac jednom u 17 mečeva.

Na poluvremenu gosti su se pregrupisali i za pola sata preokrenuli, dva puta posle penala, jednom posle kornera. Prvi penal bio je sumnjiv, posle duela Ostina i duplo mlađeg Daramija. To nije bilo sve, jer je prvi strelac lige Robert Skou pogodio stativu, ali se lopta od leđa golmana Hejbjerga odbila u mrežu. Skou će se posle drugog, očiglednog penala nad Endojeom popravio i dao 28. gol u sezoni. Korner Viktora Fišera na dalju stativu zbunio je golmana i celu odbranu, a sjajno se snašao rezetrvista jonas Vind, pa je posle 75 minuta FCK vodio.

Međutim, drama je tek počinjala. Jurij Jakovenko propustio je pet zicera, uključujući dve situacije kad je obišao golmana, ali je posle jednog auta Joni Kauko šutirao, golman odbio loptu, ali je Denis Vavro vratio u sopstvenu mrežu. Poslednji čin dogodio se u sudijskoj nadoknadi. Igrao se 93. minut kada je prvi asistent Esbjerga Lauridsen podigao loptu za Rodolfa Ostina, a bivši kapuiten Lidsa i reprezentacije Jamajke doneo pobedu Esbjergu.

U poslednjem kolu oni protiv Mitjilenda treba samo da ostvare isti skor kao Odense sa Brendbijem i osvojiće bronzane medalje i obezbediti mesto u drugoj rundi kvalifikacija za Ligu Evrope. Četvrtoplasirani mora u baraž sa boljim iz dvomeča Randersa i AGF (2:1 u prvom meču, revanš se igra u Orhusu).

Teoretske šanse za Evropu ima Brendbi, koji bi za mesto u baražu morao da pobedi Mitjilend u ponedeljak, a zatim i Odense u direktnom duelu sledeće subote.

Na drugom kraju lestvice vodila se bitka za goli život. Vajle je na strani pobedio Hobro 1:0, ali pred svojim navijačima nije uspeo da postigne gol. Mistrati je posle 14 minuta anulirao tu prednost, a odlukaje pala tek u produžecima. Amerikanac Emanuel Sabi čekao je gol još od prvog septembra, ali mu je tajming bio savršen – 103. minut u Vajleu. Petostruki prvak vraća se u niži rang posle samo jedne sezone, Hobro će u baražu igrati sa vicešampionom Prve divizije (Silkeborg i Viborg na vrhu deli jedan bod, oba su domaćini sledeće subote u poslednjem kolu).

Iznad njih su Horsens i Vendsisel igrali za izbegavanje baraža. Horsens je pobedio 1:0 na strani, a gol Mihaela Lumba u 36. minutu je razliku povećao. Henriksen je u finišu smanjio, ali će Vendsisel status morati da brani u duelu sa trećim iz Prve divizije (Fremed Amejer ima 50 bodova, ali gostuje Viborgu, dok Lingbi i Nestved imaju po 49, istu gol-razliku i mečeve sa ekipama koje idu u niži rang).

Poslednja runda u obe lige na programu je sledećeg vikenda, posle čega sledi baraži za Evropu i opstanak.

Pogledajte REZULTATE i TABELU danske Superlige.