Evropa za Brendbi, rekord za Skoua, suze za OB

Poslednje kolo u dva najviša ranga danskog fudbala donelo je mnogo radosti za navijače u glavnom gradu.

FC Copenhagen

Stuart Franklin/Bongarts/Getty Images

FC Kopenhagen je odavno osvojio titulu, ali je u porazu od Noršelenda (1:3) Robert Skou postigao 29. gol u sezoni i tako oborio dve decenije stari rekord Ebea Sanda (postignut u ligi sa tri kola manje).

Brendbi je sa dve pobede u istoj nedelji nekako uspeo da stigne do baraža za Evropu: žuto-plavi su u Odenseu pobedili 2:0 i zauzeli četvrto mesto, dok OB, koji je dva kola pred kraj bio treći, ostaje bez kontinentalnog takmičenja.

Lingbi je u sudijskoj nadoknadi postigao pobednički gol i imao sreće sa rezultatima na ostalim terenima i dokopao se baraža za povratak u Superligu.

Do kraja sezone ostala su dva meča – u nedelju je revanš finala donjeg doma (nedelja), u kojem će AGF u Orhusu pokušati da nadoknadi prednost Randersa od 2:1, a pobednik tog dvomeča u petak gostuje Brendbiju, u baražu za Evropu.

Na Parkenu atmosfera je bila festivalska, a preko 30 hiljada ljudi došlo je da proslavi trinaestu titulu svoje ekipe i da u penziju isprati Vilijama Kvista, posle 425 mečeva tokom 11 sezona u dresu FCK.

Ta podrška nije bila dovoljna da prekine seriju poraza Gradske ekipe – Noršelend je taj niz produžio na tri. Mohamed Kudus doneo je prednost gostima iz Faruma, a Robert Skou izjednačio je u 60. minutu. Bio je to 29. gol za desno krilo FCK u sezoni i on je postao igrač sa najviše golova u jednoj superligaškoj sezoni.

U poslednjih pola sata gosti su potpuno dominirali. Najpre je Andreas Skou Olsen postigao 22. gol u sezoni (doskorašnji tinejdžer je do prošog leta imao 21 minut seniorskog fudbala), a onda se Ibrahim Sadik prvi put u karijeri upisao u strelce.

Utakmicu je obeležio simpatični prekid u 13. minutu, kada su navijači domaćih titulu obeležili ubacivanjem dečjih igračaka u teren (one će biti podeljene deci preko humanitarnih organizacija), a posle utakmice priređena je proslava titule na Parkenu.

Sport klub

U Herningu Esbjerg je potvrdio treće mesto pobedom nad vicešampionom Mitjilendom 2:1. Jurij Jakovenko je traumu zbog promašenih zicera prošlog vikenda otklonio ranim golom, a Adnan Tigaduini ponovo pogodio, pa je sezonu završio sa četiri data gola, od čega tri u poslednje dve utakmice. Utešni gol za domaće dao je Evander.

Tako su OB i Brendbi ostali u direktnoj borbi za četvrto mesto i evropski baraž. Kamil Vilček i Mikael Ure su postigli golove, koji čuvaju evropsku nadu žuto-plavih, dok je OB u mini-ligi ispustio prednost četiri boda prednosti u odnosu na rivale.

U Prvoj diviziji igralo se izuzetno uzbudljivo poslednje kolo. Silkeborg je zahvaljujući veteranu Roniju Švarcu, dvostrukom strelcu, pobedio Nikebing i obezbedio titulu i direktan povratak u Superligu, pa Viborgu nije bilo dovoljno ni 4:0 protiv Fremad Amajera. Viborg će igrati baraž sa Hobrom.

Fremad je dan počeo na trećem mestu, koje takođe omogućava doisgravanje za elitu, ali ih je već posle četiri minuta prestigao Nestved, koji je poveo protiv Tisteda. Treći učesnik bitke Lingbi gubio je u Helsingeru i delovao predaleko. U finišu počela je drama, Nikolaj Gertsen je ušao u igru u 79. minutu i četiri minuta kasnije izjednačio za Lingbi, ali i dalje im je trebalo i da sami preokrenu, i da poslednjeplasirani Tisted izjednači u Nestvedu.

Gertsen je u prvim sekundama nadoknade postigao drugi gol, ali je i dalje Nestved bio za gol bolji na tabeli, a Tisted zbog povrede ostao bez prvog strelca. Onda je defanzivac Lukas Enevoldsen pogodio u 93. minutu, što mu je četvrti gol u tri meča, posle 30 bez ijednog.

Lingbi je tako stigao do baraža sa Vendsiselom, Nestved posle 89 minuta na mestu za baraž ostao praznih ruku, a Helsinger sa Tistedom ispao u treći rang, samo dve godine posle superligaškog debija. Ko će h zameniti biće poznato posle raspleta u Drugoj diviziji, gde su do kraja još četiri kola, a vodeća četvorka ima isti broj bodova.