Kolaps Brendbija, FCK i FCM sigurni

Claudio Villa, Getty Images Sport

Trka u danskoj Superligi definitivno će se ponovo voditi udvoje, jer je posle poraza od AGF pred svojim navijačima Brendbi osam bodova od vrha.

FCK je u poslednjem nedeljnom meču pobedio Noršelend 3:1, i sačuvao dva boda prednosti ispred Mitjilenda, koji je bio bolji od Senderjiskea.

Randers je posle dobrog početka sezone izgubio i treći vezani meč, 0:2 protiv Lingbija, dok je Esbjerg sa Silkeborgom odigrao 2:2.

Kopenhagen je do sedmog uzastopnog trijumfa stigao zahvaljujući napadaču Sotiruu, koji je pogocima u 74. i 76. minutu postavio konačan rezultat.

Prethodno je FCK došao do vođstva autogolom Jensena u trećem minutu, da bi gosti poravnali u 30. preko Sadikua.

Mitjilend je posle veoma aktivne nedelje, tokom koje je konačno prodao Pola Onuačua Genku za 6 miliona plus bonuse, a zatim i zamenio trenera, dobio rutinski meč u Hedersleuu. Gosti su dominirali tokom celog meča, a prednost su stekli u 41. minutu, kada je precizan bio Aver Mabil, dok je povređen na terenu ležao igrač domaćih Jonson.

Pobedu je udarcem sa distance potvrdio Evander u 71. minutu. Za Brazilca to je treći gol u sezoni i prvi iz igre, a Mitjilendovih 19 bodova iz sedam kola je najbolji start u istoriji. Brajan Priske, koji je kao asistent dvaput bio deo šampionskih timova FCM, a do prošle nedelje bio je glavni skaut reprezentacije, tako je uspešno odradio trenerski debi, a za nedelju dana očekuje ga meč sa Brendbijem, u kojem bi nova pobeda Mitjilenda otvorila devet bodova prednosti u odnosu na trećeg na tabeli.

Kopenhaški žuto-plavi tome su doprineli novim šokantnim porazom pred svojim navijačima. Posle Horsensa bodove iz Vestejnena nosi i AGF, posle dominantnog drugog poluvremena, ukrašenog sa tri gola. Klub iz Orhusa 12 godina nije slavio u zapadnom predgrađu prestonice, a prvih 40 minuta su se uglavnom branili.

Onda su povreda Kaspera Fiskera i neverovatna greška golmana Švebea potpuno poremetile Brendbi. Iako se Švebe tada provukao, jer je Mustafa Bundu sa metar pogodio stativu umesto prazne mreže, u drugom poluvremenu igrao je samo jedan tim.

AGF je poveo pogotkom Brora Blumea na asistenciju Jakoba Ankersena, posle desetak minuta igre u nastavku. Gosti su pogodili još jednu stativu, dvaput je lopta skakutala po gol-liniji, a u poslednjih pet minuta dali su još dva gola. Najpre je Brob vratio asistenciju Ankersenu, a zatim omogućio da Bundu i Mortensen sami trče na Švebea, a Danac je zaokružio veliki trijumf. Najefikasniji tim lige ispustio je svih osam bodova protiv ekipa iz donjeg doma, a slede im okršaji sa raivalima iz vrha.

Adrijan Petre konačno je postigao prvi, a malio zatim i drugi gol u sezoni, ali su Švarc i Maholi izborili bod za Silkeborg u Esbjergu, u duelu dva tima sa začelja. Švarcu je to već peti gol u sezoni, a njegov tim dao ih je deset, koliko i Mitjilend, iako je poslednji u ligi.

Lase Fosgor i Nikolaj Gertsen doneli su Lingbiju treći trijumf u sezoni. Vikinzi sa severa glavnog grada sada imaju više bodova (9) nego golova (7).

Kolo u ponedeljak zatvaraju Horsens i AaB.